1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Илуминати- Окото Кое Гледа Се

Дискусија во 'Политика и настани' започната од plavusha, 10 декември 2010.

  1. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648
    Ако ве интересира повеќе за темава пишете ''the arrivals'' на youtube, да не почнам да постирам сега 51 дела се, многу е.
     
  2. baby-doll

    baby-doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    13
    Да бидам искрена ме плашат видеава и ова прв пат го слушам а баш Ријана многуу ја слушам ама сеа почна да ме фаќа страв...
     
  3. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Сефора, зошто така викаш за Ден Браун, вистина е дека приказните му се фиктивни, но фактите се факти. Нема лажни факти во неговите дела, но раководејќи се од фактите тој си развива свои теории кои може, но и немора да значи дека се вистинити. Тоа е избор на читателот, дали да верува во неговите претпоставки или не.
     
  4. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Аууу Ауууууу ме плашат едвај заборавив на нив, откако прочитав аааааааавв мислев ме следат на секој мој чекор ххаххаа :D
    Арно се отарасија, ма какви илуминати :D
     
  5. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    знаеш за ова размислував долго после се што имам прегледано на интернет и сватив дека секој пеач е поврзан со оваа група, да пишеш на јутуб било кој пеач и во продолжение илуминати ќе излезе истото, испаѓа дека се е под нив дури и филмовите, па и цртаните, наводно Мики Маус е масонска работа, само за Мајкл Џексон се смета дека бил против нив, а кој пак најпрво членувал во истата, па откако се освестил се свртел против.

    сума сумарум испаѓа дека не треба ништо странско да гледаме и слушаме, а кој може тоа, ако е така па ај да се повлечам у планина и со никој и ништо да си немам контакт, дали и тогаш ќе се засолнам од злото, сигурно не!
     
  6. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481

    Затоа што со игра на зборови прави се да е подраматично и драстично. Точно, тоа што го пишува е базирано на делумна вистина он си додава и сол малку. Да беа убиени во Европа толку пагани, односно вештерки како што самиот тој вели во книгата, популацијата на Европа ќе била до толку мала, што едвај би останале луѓе што би се рекло. Против некои негови заклучоци се имаат фрлено многу научници и поголеми познавачи на истите работи.
     
  7. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648
    Леле од кога се изначитав за илуминати почнав да приметувам насекаде XD

    Еве на пример во спотов покрај танцот кој претставува оргија за време на ритуал, во 1:21 јасно се гледа пирамида со сонце (богот на сонцето Хорус), во 2:05 има еден господин на кој едното око му е затемнето другото гледа право во тебе :lol: , од секаде излегува светлина, illuminated...

    Ах заборавив да спомнам дека после 3:00 Britney е облечена во црвено (research the lady in red)

    http://www.youtube.com/watch?v=qzU9OrZl ... r_embedded

    Не знам дали има нешто или е коинциденција :^)
    Знам дека треба да престанам да читам за темава пошто ќе почнам насекаде да приметувам.
     
  8. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Хаха,да,да,исто и јас :D Не само во спотови,туку и во филмови,кога ја гледам Опра,сега ја гледам некако со резерва :D А највеќе го забележувам масонскиот црно-бел (шаховскиот под)... Речиси во секој филм обавезно го има :^) А на почетокот кога ја читав темава,и малце подетално истражував на интернет,не спиев по цела ноќ,ми беше интересно да читам за илуминати,за масони,ја разгледував страната на масоните во Македонија... ептен се опседнав,навечер дури и ги сонував,најчесто окото во пирамида :D (јас сум малце таква,кога нешто ми се врти во глава,обавезно го сонувам нон-стоп,па ми се развиваат филмови ехеееј :D ) Едно време многу бев исплашена,
    ми беше страв навечер да одам во вц
    ,мислев дека некој ме следи(знам дека е смешно,ама ете,ми се уврте некој филм таков)
    Сега уште истражувам,многу и е интересно за истражување,ама сега со многу поладна глава,знам дека никој не ме следи :lol:
     
    На Tamara16 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Јас сакам да прашам, дали има некаква врска со илуминатите или масоните кралицава Елизабета на В.Британија што поседува 1/3 од светот? Според моја логика би требало, и тоа голема. Што мислите? Ние знаеме само многу мал процент од работите што се случуваат и што не опкружуваат..
     
  10. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Мое мислење е дека кралската фамилија е една од најголемите масони...
    ја гледам емисијата на Драган Вучич и првото што го приметив е масонскиот шаховски под :D да не е и тој еден од нашиве масони :^) :D
    Готова сум и јас,забегав веке :tmi:
     
  11. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Интересна тема. За илуминизмот и сатанизмот дознав случајно од едни поврзани видеа кога ја слушав рихана, и оттогаш со месеци гледав видеа, читав насекаде за нив, е убаво, сега повеке знам...
    Само таа пирамидата ја праваат публиката на концерти на џеј зи...
    А врска немаат што е, и како... жалозно :/
     
  12. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Драган Вучич, сирот, видел негде по американските ТВ емисии или во некој филм и мисли дека тоа е модерно штом они го имаат и нејќел да остане покусо кутриот дали знае што се тоа масони.
     
    На biGirl, faye и angelce1 им се допаѓа ова.
  13. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Колку што знам,има врска Елизабет кралицата,ургенции има :D :rofl: имаше и други познати,ептен познати :D личности,не ми текнува,ама за Елизабета ми текнува :D сум ја запамтила :rofl:
     
  14. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Аааа така ли, види ја опасна бабичка уште на времето била една од овие цц..па да, логично е претпоставував, толкава територија владее |(
     
  15. bejbi.91

    bejbi.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    27
    Илуминати- самото име потекнува од Illuminazione што значи осветлување, а луѓето што се викале илуминати биле просветлени или осветлени од науката и тајните кои ги знаеле, иако порано во историјата илуминатите немале врска со масонеријата или со светскиот поредок и уредувањето на светската политика, тоа биле луѓе кои работеле на науката, меѓутоа во еден момент во сите тие групации или друштва како што биле илуминатите и масоните навлегува фамилијата Родшилд и од тогаш па навака настанува тој светски поредок, иначе фамилијата Родшилд е таа која денеска владее со оваа планета преку своите подфамилии како на пример Рокфелер, Варбург, Форд итн., секогаш и сегде во светската историја, во било која војна или криза дали милитантна или економска секогаш се појавува во позадина фамилијата Родшилд, кои меѓудругото ја имаат започнато француската револуција, го имаат донесено Сталин во Русија од Канада за да ја предводи руската револуција, виновни се за убиството врз руското царско семејство(биле најголеми доверители во нивните банки), го имаат испробувано системот комунизам, затоа комунистичкото знаме е црвено( инаку самото има Ротшилд во превод е црвен штит), така да во текот на историјата структурата и целите на илуминатите е променет
     
  16. bejbi.91

    bejbi.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    27
    Бабате е масон од 33 степен во моментов, нешто највисоко во масонеријата, колку што знам јас
     
  17. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Хахахха ме насмеа :D Не мислев озбилно кога кажав за него,онака ми текна дека кај него го има масонскиот под...Ама твојот одговор ме изнасмеа :D
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Интересна тема .. Разгледав нешто за овие организации, но не знам што конкретно да мислам. Според нивните цели не би требало да ги поддржуваме, ако тргнеме од таа гледна точка. За друга, не сум сигурна дали има.
    Беше спомната и Бијонсе дека била член на оваа организација, па денес сосем случајно додека го гледав спотот на песната Deja Vu го заебелжев симболот на пирамидата.

    http://www.youtube.com/watch?v=RQ9BWndKEgs

    Некаде околу 02:45.
     
  19. bejbi.91

    bejbi.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    27
    Размислете за фактот дека пирамидата е скоро секаде присутна и тоа одсекогаш, прашајте се како е можно да има пирамиди во Египет, Јужна Америка, Кина па дури и во Босна има пирамида на сонцето и пирамида на месечината, толку различни поднебја што немаат врска меѓу себе а сите граделе пирамиди, дури и во православните цркви е застапена на иконите, на иконата од СВ. Тројство над главата на Бог има пирамида, пробајте и најдете во нашите цркви на иконите или иконостасите колку е застапено окото кое гледа све, кога ќе почнете да го забележувате ќе се зачудите колку многу го има овој симбол, сигурно е дека постои поврзаност и дека има некоја универзална вистина што ја знаат неколкумина
     
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Илуминатите не се масони или сатанисти или што се беше набројано. Бар како сум читала а сум го гледала и филмот Ангели и Демони (што е добро холивудски спакуван но има многу факти во него), илуминатите се најпаметните и најмоќните луѓе кои го водат светот. За да станеш илуминат неможеш тек така, туку на нивна као покана и под услов да поминеш таму некои нивни услови.
    Ова што велите што има по спотовите на Лејди Гага и др. нема врска дека се илуминати, тие само користат некои нивни знаци и добиваат публицитет.
    Точно е дека се водат по знаци и служат со зборови кои се читаат од двете страни како што беше наведено во првиот пост и дека веруваат во прослетување.
    Не ја шират нивната демагогија, строго се чуваат во тајност (не буквално дека се во затвор и дека се врзани), знаат многу одговори за кои не знае човештвото