1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имам само еден бубрег...

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bushavka, 11 мај 2010.

 1. bushavka

  bushavka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  5
  Пред извесно време бев на лекар, на рутинска контрола и лекарот после 23 години ми откри и ми кажа дека имам само еден бубрег...Едниот бубрег е со големина на два и врси компензаторна функција и за тој сто го нема...и ми кажа дека -за бременост нема да имам никакви проблеми само ке треба да се прават поЧести контроли....сакам да ми кажете дали некој од вас знае несто во врска со ова, дали навистина е така.....Ве молам за одговор....
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  bushavka татко ми цел живот има еден бубрег па еве има 56 години и гајле нема, се друго го мачи освен бубрегот :) Он е роден со два бубрези од кои едниот му е неактивен, не врши никаква функција а другиот бидејќи ја врши функцијата за два е малку зголемен , што во таква ситуација е нормално. Татко ми така е роден и си има нормална физичка активност, оди, трча, крева тешко, пие алкохол (умерено)...сакам да кажам како секој нормален човек. И баба ми е со еден бубрег, он тоа од неа го има наследено. Баба ми е жива има 77 години има две деца родено. Немој да се секираш, се нормално ќе си правиш само повремено ќе одиш на контроли. Ти многу си се исплашила, нема место за страв еве јас ти кажувам од искуството на татко ми и баба ми . Поздрав :*
   
 3. bushavka

  bushavka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  5
  фала многу иренна за одговорот.Навистина бев исплашена....искрено благодарам....поздрав :*
   
 4. kate25

  kate25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  zdravo slucajno naletav na tvojot razgovor i da ti kazam deka imas sreka sto od prva ti otkrile deka imas 1bubreg,mene prvo me izvadija od pamet i mi dadoa 10vrsti terapii i mi rekoa deka imam tumor na bubregot no na dubinsko snimanje na kraj posle 7-8 meseci i truenje so lekarstva mi rekoa deka ne e strasno nisto i deka ne bilo tumor tuku 3 bubreg....zamisli i se nadevam deka i jas ke nemam problemi vo bremenosta ,ne go prasav lekarot zatoa sto se zbrkav od sreka sto nemam tumor.pozdrav


  [mod-kirilica:2foa65v5][/mod-kirilica:2foa65v5]
   
 5. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  не е ништо страшно познавам една зена која е родена само со еден бубрег и функцонира одлично без никакви проблеми
   
 6. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Zdravo... Se nadevam kje Ima nekoj da mi spodeli iskustvo... Verojatno moeto since koe Ima eden mesec Ima samo eden desen bubreg... Kako da go cuvam ponataka, imam li prost or za panika... Mnogu sum zagrizena, poludev.
   
 7. Jarec22

  Jarec22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  22
  Здраво Шноличка,јас имам бебе од еден месец и додека бев бремена цело време ми кажуваа дека бебето има зголемени бубрези и сега кога се роди ми кажаа дека има само лев бубрег и има хидронефроза и треба джсега испитувања да направиме фа видеме дали ќе се среди со терапија или со интервенција треба.Вие како сте?
   
 8. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  @Jarec22, Zdravo... I kaj nas bese slicna situacija vo bremenosta bea dvata bubrezi koga se rodi go odnesov kaj Tasic na detska klinika od Nadica nebev zadovolna, Tasic e najdobar. Desniot bubreg ne se gleda go nema na eho, pravime DMSA sken i tamu ne go pokazuva, i toa e toa se pomirivme so toa deka nema bubreg nikoj ne ni alarmira so eden se zivee najnormalno milion slucaevi ima na postari godini doznavaat. Na pet meseci bebus kacuva temperatura na klinika urinarna infekcina uste edno ispituvanje ptavime vo Bitola za refluks i tamu desniot bubreg e ok nema refluks ima leviot, boze leviot bubreg sto ne se gleda na eho... Pak na klinika bubregot ne se gleda verojatno e pomesten ne se razvil dovolno a pravi infekcija. Znam deka ne e lesno mn ispituvanja kje treba ti ja preporacuvam klinika Dr Tasic,gledaj sredete ja hidronefrozata na bubregot da se sredi so eden se zivee najnormalno i jas kaj ne bev site isto mi kazuvaa nisto alarmantno, znaci nema pravilo i so dva da e ako treba nesto da se desi kje se desi... Nie sme devet meseci pieme antibiotik za zastita da se povlece refluksot na toj bubreg sto ne se gleda na eho, znaci samo Tasic, ako treba nesto slobodno prasaj. Pozz
   
 9. BubiBob

  BubiBob Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2022
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Zdravo...iskistvo pls...vo bremenost ne go primetile moeto dete imaseh 2,5 god lezevme vo bolnoca imashe prolif bakterija Lamblijaza po 1 mesec lezime pak Salmonela proliv i klebsiela na mokraca.Ne upatija kaj dr.Tasic poradi toa sto napravija eho i vidoa deka ima proshiruvanje na kanalot na leviot bubreg refluks IV valenten dr tasic ne upati na sken pokaza lev bubreg mn malecok i deka funkcionira 17% a desen normalna golemima 83% e sega ni dade sovet za konsultacija kaj detski hirurg za nekoja inekcija Sting metod Deflux.i sirup pyaloseptil go korostime vekje 7 meseci.Se konsultirav so detski hirurg od Sistina prativ kaj nego dokumentite sken i se dr rece deka so hirurshki zafat samo inekcijata ne pomagala mi objasni deka trebalo nov refluks kanal da se otvoro da se napolni so nekoja tecnost i se vadi posle 3 meseci toa i fakticki bubregot ostanuva kako potkrepen e sea ova mi e prvoto mislenje od sistina duri mi rece ako pocekam povekje primer 1 god deka ke spadne ispod 10% i deka ke treba da se odstrani,sakam da idam na ushte nekolku mislenja...mn me.fakja strav i panika...ako nekoj imal vakvo iskistvo ve molam da spodelete
   
 10. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.707
  Допаѓања:
  37.551
  Пол:
  Женски
  Јас ќе ти речам да си идиш на државно, а не Систина. Внуката беше со рефлукс ради проширен канал и бубрег и сега на 3 год ја оперираа и вградија сонда, не знам точно што се се дешаваше ама знам дека у Систина прво и рекоа да се прави одма операција уште кога брше многу мала, што би било грешка зошто проширувањето се намали со нејзино растење. Идете на државно и консултирајте се, сигурно има решение. И моето е со пропирен канал и бубрег, пие сируп и чекаме контрола на 6 недели да видиме дали има промена, ако нема ќе испитуваат од што е па ќе видиме што натаму. Има 11мм проширување на левиот бубрег уште во бременоста кое не се намали со пораѓај, и јас сум малце исплашена ама се надевам нема да дојде до операција како кај внуката.
   
  На BubiBob му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BubiBob

  BubiBob Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2022
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Da ke odam i drazvna i remedika a kazete mi dali ke moze da prashate kaj koj doktor na detska hirurgija razgovarale...nie za pregledi kontroli sme kaj Tasic....on veli vaka..I jas da sum roditel ne bi znael sto da pravam,bidejki nikogash ne sum se ostvaril vo uloga na rodotel....koga mi go kaza toa se stresov pocnav da mislam so dampravam i on ni preporaca za vp Sistina za inekcijata ama.odgovorot od Simeonov beshe toj za hitna operacija...i nie pieme sirup pialoseptil....
   
 12. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.707
  Допаѓања:
  37.551
  Пол:
  Женски
  Ќе прашам ама они операција и се останато е правено во Белгија дека таму живеат, тука мислам дека само и го видоа рефлуксот и они како вас отидоа Систина демек постручни и дека без здравство се МК оти воопшто бебето не живееше тука од раѓање. Различни случаеви се сепак, ама јас пре би слушала совет од државно оти приватниве некогаш само за пари форсираат некои операции.
  Е сега штом и он рекол дека не би знаел како да постапи…стварно не знам.
  И јас не сум Мк, него исто тука ќе го лечат ако треба.
  Со лесно.
   
  На BubiBob му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Pa moras da napravis nekoja operacija ili nesto deka bubregot Ako e mal sigurno oe ne dorazvien I mozno e daja uzgubi poleka funkcijata vaka da go spasis na vreme . I nie sme taka id sto e tolku Mal bubregot so refluks ne se ni gleda na eho cekame za magnetna pa kje vidime Ako ne atrogiral se isusil kje pravime otstranivanje na leviot bubreg . Na drzavno Mile Petrevski e za taa problematika na detska hirurgija. Pozz
   
  На BubiBob му/ѝ се допаѓа ова.
 14. BubiBob

  BubiBob Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2022
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Vi blagodaram za iskustvoto i za preporakata
  Brzo neka pominuva i so lesno
  Koja vozrast e vasheto detence?