Имам само еден бубрег...

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bushavka, 11 мај 2010.

1. bushavka

bushavka Истакнат член

Се зачлени на:
    11 мај 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Пред извесно време бев на лекар, на рутинска контрола и лекарот после 23 години ми откри и ми кажа дека имам само еден бубрег...Едниот бубрег е со големина на два и врси компензаторна функција и за тој сто го нема...и ми кажа дека -за бременост нема да имам никакви проблеми само ке треба да се прават поЧести контроли....сакам да ми кажете дали некој од вас знае несто во врска со ова, дали навистина е така.....Ве молам за одговор....

2. irenna

irenna Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    4.255
    bushavka татко ми цел живот има еден бубрег па еве има 56 години и гајле нема, се друго го мачи освен бубрегот :) Он е роден со два бубрези од кои едниот му е неактивен, не врши никаква функција а другиот бидејќи ја врши функцијата за два е малку зголемен , што во таква ситуација е нормално. Татко ми така е роден и си има нормална физичка активност, оди, трча, крева тешко, пие алкохол (умерено)...сакам да кажам како секој нормален човек. И баба ми е со еден бубрег, он тоа од неа го има наследено. Баба ми е жива има 77 години има две деца родено. Немој да се секираш, се нормално ќе си правиш само повремено ќе одиш на контроли. Ти многу си се исплашила, нема место за страв еве јас ти кажувам од искуството на татко ми и баба ми . Поздрав :*

3. bushavka

bushavka Истакнат член

Се зачлени на:
    11 мај 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    фала многу иренна за одговорот.Навистина бев исплашена....искрено благодарам....поздрав :*

4. kate25

kate25 Истакнат член

Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    zdravo slucajno naletav na tvojot razgovor i da ti kazam deka imas sreka sto od prva ti otkrile deka imas 1bubreg,mene prvo me izvadija od pamet i mi dadoa 10vrsti terapii i mi rekoa deka imam tumor na bubregot no na dubinsko snimanje na kraj posle 7-8 meseci i truenje so lekarstva mi rekoa deka ne e strasno nisto i deka ne bilo tumor tuku 3 bubreg....zamisli i se nadevam deka i jas ke nemam problemi vo bremenosta ,ne go prasav lekarot zatoa sto se zbrkav od sreka sto nemam tumor.pozdrav

[mod-kirilica:2foa65v5][/mod-kirilica:2foa65v5]

5. kankus

kankus Популарен член

Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    617
    не е ништо страшно познавам една зена која е родена само со еден бубрег и функцонира одлично без никакви проблеми