1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Има љубов, или сепак не?

Дискусија во 'Врски' започната од elena99, 16 декември 2009.

  1. elena99

    elena99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    20
    Sto mislite dali ljubovta e vecna ili trae odreden period? Zosto ako e vecna ima nevera?
     
  2. stefance

    stefance Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    po moe mislam deka ljubovta ne e vecna ljubovta moze da trae se dodeka se trudime da ja odrzuvame bidejki sama po sebe ne moze da opstojuva. nerverstovoto postoi zatoa sto postojat i lesni devojki i lesni maski.
     
  3. Ljubovta postoi samo vo bajkite i filmovite. Se sto custvuvame e nekakva potreba od nekogo, navika ili simpatii kon nekoja licnost. A ljubov kakva sto sme gledale kako malecki po barjki od tipot si ziveele srekno do krajot na zivotot e nevozmozna vo ova lazno vreme. Moe mislenje. Pozz***
     
  4. StoryOfAGirl

    StoryOfAGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    ima ljubov samo retko ke se najde nekoj koj e vistinski sreken i ja dozivuva kompletno.... spored mene
    a i porano ili podocna ljubovta prerasnuva vo navika
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Jas sepak mislam deka ima ljubov koja po nekoi godini se pretvora vo razbiranje i pocituvanje
    P.S top ti e potpisot hhhhh
     

  6. Haha, fala RainBow ;)
     
  7. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ljubovta postoi SEKOGAS!
    Postoi razlika vo intenzitetot i vidot ,so tekot na vremeto,ama pak postoi...
    Imav baba i dedo koi se sakaa do 78 godini,a bea 51 god.vo brak.
    Primetno bese kolku se sakaat.
    Jas sum so soprugot 6 godini i go sakam mnogu.
    Sekako deka postoi razliak vo intenzitetot i vidot,ama ljubovta si e ljubov.
    Posakuvam na site da ja pocuvstvuvaat.
     
  8. Da Babyketi, veruvam deka tvoite baba i dedo imale vecna ljubov iskrena i cista kako sto imale i moite isto, no zatoa jas pisav kaj mene vo postot, vistinska ljubov ne postoi vo ova lazno vreme. Togas bilo se poubavo i poromanticno, a sega...?! Sekoj gleda da prevari nekogo, da iskoristi... Ne veruvam deka bilo koj ke moze da me demantira, vo nivno vreme da, postoelo vistinska ljubov, no ne i sega. Toa e moeto mislenje, pozz***
     
  9. Avatar

    Avatar Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    12
    Vo toj slucaj site sme lesni devojki i site se lesni mazi...mora da priznaeme deka site ako ne sekogas ama ednas vo zivotot padnuvame i na toa iskusenie...dobro kaza so toa deka ljubovta trae do deka ja odrzuvame:)
     
  10. Claudia

    Claudia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    32
    Кога времето, условно кажано, дозволува разврат, нема здрава клима за некаква идеална, вистинска, вечна љубов, ако таква воопшто постои. За жал, луѓето се од крв и месо и паѓаат на искушенија, а тие пак сервирани на секој чекор. Има луѓе кои сакаат искрено, а сепак гревот успеал да ги измами. Колку и да не сум склона на такви работи, помалку или повеќе живеам во страв дали тоа е така и кај мојот партнер. Времето е сурово, а луѓето злобни. Измислуваат приказни и не престануваат да се мешат во врски, па и во бракови. Исто сметам и дека технологиите кои ни ги донесе времето и штетат на цврстината и одржувањето на љубовта. Малку повеќе телефон и малки повеќе chat, и ете ти расправии, проблеми, "трети" контакти, "случајни" средби...Изгледа дека писмата на еден месец биле подобри од овој неконтролиран контакт, зашто и баба ми и дедо ми уште се сакаат и уште имаат што да си кажат :) Откако умре и последниот (за мене) пример за љубов и пар, се помалку верувам во љубов која може да опстане вечно во ова време...
     
  11. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Искрено и јас не верувам,одеше одеше до некоја граница и накрај пак на почеток,всушност ништо,не верувам искрено...бар за во ова време,и баба ми и дедо ми се сакаат ама кое време беше нивното....??? :rock:
     
  12. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    За тоа дали има љубов има само треба да се открие а сепак таа постои, а за траењето на љубовта и вечноста личностите сами одлучуваат сега нормално ако се трудите да остане вечна така и ќе биде, секој треба да се труди љубовта да му трае што подолго, за да биде љубовта вечна нетреба да се потклекне на некои ситници, на некои искушенија кога веќе ќе решат личностите дека сакаат заедно да го поминат остатокот од животот тие и треба да се трудат нивната љубов да е вечна а не со текот на времето да им стане навика
     
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    за тоа дали има вистинска љубов или не си знае секој оној што ја почуствувал или не.
    секој оној што сакал само еднаш и само една личност.
    за мене љубов е кога за прв пат чуствуваш нешто за некој и сето тоа е само за него,се и се што имаш да е и да биде само за таа личност..
    а не денес едно време го сака оној а руго време го сака на други :?: според мене тоа не е некоја љубов..
    сепак :!: секој си знае за себе..
    а она дали има љубов или не мислам дека доколку го нема тоа што го наведов љубов нема мое мислење.. :)
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Тешко ми е да се одлучам.
    Мислам дека само за еден имам почувствувано љубов, ама не сум сигурна дали е тоа вистинското. До некаде беше и навика, помислата дека неможам ни еден ден без него, секојдневно слушање и гледање, па прекинавме. Помина некое време, не ми е толку тешко. Што знам... јас самата неможам да дефинирам дали беше љубов или не, но беше нешто силно во секој случај. :|
     
  15. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    crazyinlove Имам доживеано слична ситуација и јас незнам што е не верувам дека е љубов,барем јас не би можела да прекинам така лесно...ако беше љубов или можеби незнаам м??
     
  16. m.a.f.i

    m.a.f.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    180
    :l: :l: :l: :l: :l: јас многу верувам во љубов и сигурна сум дека е вечна...:l: :l: :l: :l: :l:
     
  17. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Љубовта постои но во неа треба да се вложува за да се одржи. Најмногу од нас зависи колку ќе трае.
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  18. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176
    Што и да се случи,јас пак ќе верувам во љубов знам.
    Наивна,оптимистична...то сам ја :D
     
  19. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Јас мислам дека Љубовта е минлива.. ;)
     
  20. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Љубов како љубов, си доаѓа и си оди... Според мене, има и постои љубов, само ако веруваш дека има и ако стварно сакаш да ја најдеш. И тогаш кога има најмногу кавги, треба само да се знае како да се надминат и да не се дозволи да бидат појаки од љубовта, бидејќи ако не сме биле заљубени, немало да бидеме извесен период заедно за да дојдеме до кавгите. Знам само дека треба мнооогу да се негува, лесно си доаѓа, уште полесно се губи, затоа мислам дека тешка работа е бракот. Нема пари и оп доаѓаат кавги и ете нема веќе ни љубов, па одиме на развод. На кратко, има љубов, само тешко е да се зачува, исто како и верата! Трпение-спасение, драги мои. Кога бев најмногу разочарана и мислев дека нема никогаш повторно некого да сакам и да се заљубам, тогаш се појави тој од нигде и никаде. Полека но сигурно одиме кон заедничка среќа. Трпеливост, разбирање, попустливост и доверба, за мене тоа е успех за вечна љубов.