Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инспиративни начини за пронаоѓање на среќа

Дискусија во 'Психологија' започната од Dashing:), 30 мај 2019.

 1. Dashing:)

  Dashing:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
  1. Сонцето секогаш ќе изгрева. Никогаш не е предоцна да се започне од почеток.
  2. Децата имаат одлични одговори. Дозволете им да бидат ваши учители.
  3. Логиката не ги решава проблемите на срцето.
  4. Среќата не се наоѓа надвор од вас.
  5. Вашето срце ќе се прошири откако ќе биде скршено.
  6. Направете го тоа веднаш, пред да биде предоцна, затоа што може да биде предоцна.
  7. Доколку чувствувате дека да сте под притисок, не мора да одлучите веднаш. Тоа не е соодветно време за акција. Вие самите знаете кога е вистинското време.
  8. Верувајте си на себе.
  9. Судењето на луѓето за нивните одлуки кажува многу повеќе за вас отколку за нив. Сочувството е клучот за мирен живот.
  10. Љубовта е поголема од стравот. Секогаш бирајте ја неа.
  11. Кога одбирате да бидете среќни, полесно е и за другите да бидат среќни.
  12. Благодарноста е животна сила за сѐ.
  13. Не се постигнувањата оние кои вредат, туку храброста која ја внесувате во нив.
  14. Споредувањето со другите ги намалува вашиот успех и вашата среќа.
  15. Кога давате без да очекувате ништо за возврат, го збогатувате вашиот живот.
  16. Фокусирајте се на она што го сакате, наместо на она што не го сакате.
  17. Луѓето се онакви какви што се. Наместо да се обидувате да ги промените, прифатете ги во целост.
  18. Слободата доаѓа кога се ослободувате од очекувањата.
  19. Простувањето не е поврзано со вашето минато, туку ја ослободува вашата иднина.
  20. Не постои крајна цел. Патувањето е вистинската награда.
  21.Гледајте фотографии од вашите миленичиња,деца,пријатели,роднини
  22,Започнете го денот со позитивна изјава за себе
  23.Секој ден пофалете барем три личности
  24.Насмевка
  25.Промена во искраната
  26.Правете нешто забавно
  27.Работете на љубопитноста
  28.Поврзете се со другите
  29.Направете ги ноќите поудобни
  30.Развијте ја добрината кон себе
  31.Мислите позитивно
  32.Уживајте во малите работи
  33.Не се споредувајте
  34.Простете
  35.Бидете благодарни
  35.Вежбјате

  -Ова се извадоците кои може ќе им помогнат на тие што имаат црни мисли(негативни). Ако имате некоја посебна идеја можете да ја споделите :)
   
  На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.