1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интровертни или екстровертни?

Дискусија во 'Психологија' започната од neo, 23 ноември 2013.

 1. neo

  neo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  163
  Каква личност сте, дали сте воопшто свесни на кој психолошки тип припаѓате.
  Преку Јунговиот тест на личноста може да го пронајдете својот и да проверите колку описот се однесува на вас, имате посебно совети за кариера, љубов итн.
  http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes1.htm
  Јас го направив и можам да кажам дека доста се поклопува со стварноста.
  За себе можам да кажам дека сум доста интровертен, секогаш е присутна некаква бариера, не се чуствувам добро во големо друштво, избегнувам да го кажам сопственото мислење. За разлика од интровертните, екстровертните личности лесно стекнуваат пријатели и отворено зборуваат за своите чувства.
   
 2. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.281
  Интровертна.
  Ми велат дека сум била доста антисоцијална. Дури ако додека зборувам со некого, го заинтересира и некој друг, почнувам да се бунам, да мешам зборови. И изгледам ко сакам кажам - не знам речам.
  Свесна сум за тоа, ама не сакам да го менувам.
  Ако направам нешто со што би го одвлекла вниманието кон себе се осеќам ко attention whore.
  Од такви, најмногу бегам.


  И за оние кои не знаат, пошто воведот во темата може да биде нејасен за некого:
  Интровертен - значи да бидеш повлечен во себе и да се воздржуваш од секакви акции кога си во нечие присуство што би го одвлекло вниманието на останатите кон вас.
  Екстровертен - комуникативни, опуштени личности, полни со самодоверба, напати желни за центар внимание итн.

  Нео, се надевам не смета. :)
  И јас имам желба да се отвори дискусија на оваа тема.
   
  На Fallen.Angel, Dreamer, x-MajaEsposito-x и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.340
  Претежо екстровертна ,макар што јас не се доживувам така.
   
 4. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  937
  Пол:
  Женски
  Умерено интровертна!И мислам дека е доста погодено!Сепак,секој си е специфичен на свој начин и ретки се тие што се или сосема интровертни или сосема екстровертни! ;) 8) :* :inlove:
   
 5. iamwhoiam

  iamwhoiam Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 септември 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Сигурно не си антисоцијална туку само асоцијална што е честа појава кај интровертите.
   
 6. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  Екстровертен :geek:
   
 7. Dark-Lady

  Dark-Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2013
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  909
  Интровертна.
  И мене многупати ми имаат кажано дека сум антисоцијална.
   
 8. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.012
  Допаѓања:
  43.255
  Пол:
  Женски
  Интровертна сум,за жал,баш би сакала да е спротивно.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 9. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.281
  Сеедно, поимот си го имам внесено во глава како antisocial, што кажано и на македонски, ни малку не е далеку од погрешно. ;)
   
 10. Paradox

  Paradox Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  220
  Пол:
  Женски
  http://www.youtube.com/watch?v=c0KYU2j0TM4

  Од секогаш сум била интроверт, буквално од кога памтам за себе. Во оние моменти кога очајно пробував да го избркам интровертот од мене наидов на видеово. Го смени начинот на кој што гледам кон интровертноста.

  Не сум асоцијална, не комуникативна, или човеко-мразач, туку едноставно понекогаш уживам во сопственото друштво. Често ми се случува да одбијам покана за излагање во друштво за да останам дома со добра книга, филм, или било која од активностите кои ме опуштаат. Напротив од тоа дека се исклучувам од секаков социјален контакт, ама пријатно се чувствувам и сама, сакам да поминувам време на тој начин.

  Групната работа ми е мака невидена. Не сум од тој тип на луѓе што се наметнуваат, моите идеи ги ставам на второ место иако може да се подобри со намера да не бидам наметлива, не дека не сакам да учествувам, едноставно неможам. Кога работам сама секогаш постигнувам по добри резлутати. Денес некако премногу негативно се гледа на интровертноста, малите деца во школите кои се интровертни се праќани по психолози и психијатри како да е тоа некое ментално заболување.
  Да не се објаснувам понатаму, видеото кажува се што е потребно да се знае за како е третирана интровертноста денес.
   
  На LoveRain, MacenceEna, Dreamer и 11 други им се допаѓа ова.
 11. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Екстровертна! Интересен тест :)
   
 12. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.005
  Допаѓања:
  35.873
  Пол:
  Женски
  Јас сум интровертна личност.
  Мислев дека дружењето на форумов ќе ми биде тест да се испукам,ама и тука не би можела да ја разбијам бариерата што ми нанесува товар.Едноставно сама се обидувам да си бидам советник.Колку и да се обидувате да промените нешто кај вас,тешко е,бидејќи тоа е вашето его.
   
  На alexa_dimoska и MacenceEna им се допаѓа ова.
 13. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.998
  Пол:
  Женски
  Одговор од тестот:
  [​IMG]

  Во голем дел точно.
  Slightly кај мене преовладува интровертната страна, веројатно паднав на прашањата за искажување на личните чувства. Тешко се отворам и се доверувам. Имам јака интуиција и често се потпирам врз неа кога треба да донесам некоја одлука.
  За последнава точка некако ми падна чудно, затоа што е спротивна на третата :?: Ама ајде ќе земам предвид дека имам moderate preference of Judging over Perceiving :)
   
 14. Bescheiden

  Bescheiden Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  193
  Your Type
  INFJ
  Introvert(78%) iNtuitive(25%) Feeling(12%) Judging(22%)
  You have strong preference of Introversion over Extraversion (78%)
  You have moderate preference of Intuition over Sensing (25%)
  You have slight preference of Feeling over Thinking (12%)
  You have slight preference of Judging over Perceiving (22%)

  Интроверт сум, но тоа го покривам целосно. Било кој слободно би ме класифицирал како екстровертна.. особено колку зборувам во друштво. Ама тоа ми е како маска, одбранбен механизам. Генерално гледано, оддалечена сум од луѓето, не се доверувам на никој и не се чувствувам блиска со никој. Уживам да бидам сама, и не можам да замислам да зависам од некој или некој да зависи од мене. Често имам потреба да бидам сама. Во гужви се чувствувам анксиозно.
   
 15. Strumfeta17

  Strumfeta17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2013
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  130
  Јас сум екстремно Екстровертна, брзо воспоставувам комуникација со лугето, пријателски сум настроена, скоро секогаш насмеана, опуштена, со огромна желба да бидам во центарот на вниманието, како и повекето на моја возраст нели?
   
 16. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.736
  Пол:
  Женски
  Extravert(89%) iNtuitive(38%) Thinking(12%) Judging(1%)
  You have strong preference of Extraversion over Introversion (89%)
  You have moderate preference of Intuition over Sensing (38%)
  You have slight preference of Thinking over Feeling (12%)
  You have marginal or no preference of Judging over Perceiving (1%)

  Интересен тест,мислам дека резултатите се прилично точни. :D
   
 17. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.722
  Допаѓања:
  14.460
  Пол:
  Женски
  Introvert(100%) iNtuitive(12%) Thinking(50%) Judging(1%)
  You have strong preference of Introversion over Extraversion (100%)
  You have slight preference of Intuition over Sensing (12%)
  You have moderate preference of Thinking over Feeling (50%)
  You have marginal or no preference of Judging over Perceiving (1%)

  интровертна 100 % :tmi: :D така си е
   
 18. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.418
  Допаѓања:
  4.391
  Пол:
  Женски
  Интровертна сум си :D
   
 19. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Интровертна сум. :( А, сакам да помагам на луѓето, сакам да ги расположувам, но јас никогаш не ги кажувам моите проблеми во животот... освен тука, се разбира се чувствувам послободно зошто анонимна сум на форумов колку-толку.
   

  Прикачени фајлови:

  • introvert.png
   introvert.png
   Големина на фајлот:
   38,5 KB
   Прегледи:
   76
 20. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  7.896
  Допаѓања:
  37.411
  Пол:
  Женски
  Девојки тестовиве на интернет не се оние вистински тестови и резултатите не се соодветни. Параметрите не се поставени и не се ослонувајте на резултат од ова. Само кај психолог може да добиете резултати како што треба, и не само од еден тест, треба да се направат повеќе за да може да се одреди.
   
  На Gerbera му/ѝ се допаѓа ова.