1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интровертни или екстровертни?

Дискусија во 'Психологија' започната од neo, 23 ноември 2013.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Voopshto ne mora da znachi deka zboruvame za introvert. Ne poznavash ekstrovert shto znae da balansira vo zhivotot?


    Jas razbiram deka povekjeto lugje insistiraat da go branat svoeto i se ubeduvaat kako nivnite karakteristiki se najdobri, ama vie se odnesuvate kako ekstrovert da znachi nametliv, glupav i nishto povekje. Sozdavate mit deka introvertite po definicija se popametni, shto nema vrska so stvarnosta i zhivotnoto iskustvo mozhe milion pati da ve demantira. Pa jas ne ve ubeduvam vas deka sekoj ekstrovert e pameten, sposoben, talentiran za odnosi so javnost i sl., no ekstrovertite imaat povekje pozitivni karakteristiki od koi pameten ekstrovert mozhe da polzuva, neshto sosema sprotivno od introvertite. Samo od nabljuduvanje mozhe da se zabelezhi deka ekstrovertite po nekoe nepishano pravilo se vedri, spontani, se zazemaat za sebe, istapuvaat, ne se zamaraat so drugite lugje. Introvertite se defetisti, so ponegativen pristap, poisplasheni, poseriozno gi sfakjaat zhivotnite predizvici. Ne mozhe da se odreche deka toa se mani, a ona na ekstrovertot doblesti. Ekstrovertot pobrzo i polesno kje napreduva, introvertot ako nema nekoja srekja, podolgo tapka vo mesto.

    Taka da, za mene ekstrovertnosta e pozitivna, introvertnosta negativna, sekako, bez radikaliziranje na dvata tipovi.
     
    Последна измена: 4 август 2015
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Карактеристиката на размислување и премолчување интровертна. Внатрешно процесирање на податоци, размислување за одговорот, формирање на став без да го споделиш со околината - тоа е интроспекција и е интровертна особина, иако не мора да значи дека човекот што го опишуваш е интроверт.

    Никој овде не убедуваше дека екстровертите се наметливи и глупави, не знам од каде го извлече тоа. Тоа дека интровертите се попаметни е мит, се слагам, само не се слагам дека ние тука го создававме. Ич не ми е јасно од каде ги извлече заклучоциве. Јас само ти дадов пример спротивен на твојот, со заклучок дека не може да се прават споредби на личности само преку една карактеристика.

    И мене ме нервираат тие Ted talks и статии што ги воздигнуваат интровертите, wow колку сме паметни и посебни... нема врска, исто како што нема врска спротивното тврдење дека се тапи, пасивни и неактвини. Не знам добро да се изразам... човек може да има било какви карактеристики, но зависи од неговиот енергетски и емотивен набој за тоа како ќе ги искористи за да си ја оформи личноста. Можеш да имаш прекрасен екстроверт кој помага на други и ги мотивира со разговор и совет, а имаш и таков кој гази преку нив и прави сплетки за да дојде до целта.

    И по не знам кој пат ќе речам - не можеш да сместиш една личност во категорија. Кажа и сама, тука се согласуваме - карактеристиките на интровертите и екстровертите се и позитивни и негативни истовремено, ни еден тип не е подобар од другиот. Ама во наредната реченица се побиваш велејќи дека екстровертноста е позитивна а интровертноста негативна, па и не сме се согласувале баш :D
     
    На kjukli, do-re-mi, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Epa? Se e kazhano vo boldot.
    Gledaj tuka shto imam pishano


    Kade napishav taka, deka nieden tip ne e podobar od drugiot? Precizirav, za mene ekstrovertot ima povekje pozitivni karakteristiki. Introvertnosta e kochnica. Nikade ne se pobivam.

    A ti kako celo vreme da odish na 100% introvert i 0% ekstro, ili 100% ekstrovert, a 0% intro, zatoa ne se razbirame. Ima i pozitivni strani introvertnosta, ok, ama pomalku se, i zatoa ne bi sakala da preovlada kaj mene. Umeshnost za vospostavuvanje balans e potrebna, no nad se da dominira ekstrovertnosta mi e pozhelno.
     
    На Gerbera му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    @sjdgo, очигледно не се разбираме, зашто мене ми изгледа дека ти опишуваш екстремни типови, а јас се трудам да објаснам дека не постојат такви.
    Инаку на овој дел од твоето мислење мислев.
    Не е важно, не можеме да се разбереме а одвреме-навреме истото го зборуваме.
     
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ok, znachi tebe neshto pogreshno ti izgleda i naprazno se trudish.
    Pozdrav.
     
  6. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Луѓе, дајте get real.

    Самата помисла дека луѓето (сите луѓе на светов) можат да се поделат во какви било две категории (во случајов, интроверти и екстроверти) е смешна.

    Тестовите на тоа дали е некој интроверт или екстроверт и воопшто оваа поделба во психологијата претставуваат само некаков индикатор за одредени карактеристики на некоја личност, а во никој случај апсолутна дефиниција за нечив карактер. Наивно е да се верува дека ако си решил некаков тест и ти испаднало дека си едно или друго, дека ти ги носиш „тие-и-тие“ одредени карактеристики, како да е ова некаков физички закон или нешто запишано во камен.

    Луѓето за жал (или за среќа) се премногу сложени (од аспект на психата) за да може толку лесно да се стават во еден или друг кош. Слична е небулозата од ненаучна природа - дека сите луѓе можат да се сврстаат во 12 групи (хороскопски знаци) и дека секоја од групите има точно определени карактерни особини (и тоа, врз основа на датумот на раѓање, no less!).

    Повторувам, психолошките тестови од овој тип како и тестовите на интелигенција, не се дефинитивна „пресуда“ за нечиј карактер, тие се само некакви показатели во однос на личноста и ништо повеќе. И не треба да се сфаќаат толку сериозно и буквално. Впрочем, дури и IQ тест е докажано дека не ја отсликува вистинската интелигенција на човекот. Во предвид треба да се земе и „емоционалната“ интелигенција, емпатија. Едноставно, работите не се црно-бели.

    А дека едните се „подобри“ од другите, и тоа ми е некако апсурдно. Нема подобро или полошо, се работи едноставно за карактерни особини (многу мал дел од нив) и тоа е тоа. Исто како што нема „точен“ и „неточен“ одговор на ваквите психолошки тестови.

    Не ги сфаќајте премногу сериозно и не дозволувајте толку лесно некој да ве става во некаков кош или да ве етикетира.

    Поздрав.
     
    На theowndemon, do-re-mi, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Aj neka ja izbrishat temata posho na Bender Rodriguez ne mu e realna :D
    Ja ovde ne vi pishuvam za testot, tuku gi diskutiram karakteristikite na introvertite i ekstrovertite.
    Ama se mora da se sfati lichno i subjektivno da se gledaat rabotite, kako i obichno.

    A i toa shto go napishav vo SDK. Od nekoja strana gledano, ekstrovertite se tie shto ne se zamaraat, let things flow, introvertot premnogu se vpushta vo analizi.
     
    Последна измена: 4 август 2015
  8. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Без нервози сеа. Немој на крај стварно да ја избришат, ќе испадне џабе си пишувал.
     
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    PishuvalA. I ne se nerviram, temite se tuka za nekoj da komentira, da se replicira, sho se provocirate odma vie. Ima neshto vo introvertnosta tuka, vidish, ne zboram samo onaka.
     
  10. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Мора да е нешто до интровертноста, да. А темиве нема да ги затворат зашто на некој му се нереални, туку затоа што се појавуваат вакви провокатори како тебе, кои си даваат за право да сместуваат една група на луѓе во позитивна категорија, а другата група во негативна.

    Да, тука сме да дискутираме, ама не и да провоцираме. Да речеше „ајде сега ќе ги споредиме позитивните и негативните карактеристики и на двете групи“, воопшто немаше да има вакви „празни“ дискусии. Ама не, мора да се провоцира.

    (facepalm)
     
    Последна измена: 4 август 2015
    На theowndemon, kjukli, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Da be, i samata do nekade introvert, dojdov tuka sebe da se provociram :D
    Diskusijata stana "prazna" zatoa shto sakate da go chitate samo ona shto vi odgovara, bez razlika shto kompletnata vistina e neshto podlaboka.
    Treba objektivno da gi gledate rabotite, nema sekoj da ve tapsha po ramo i da vi deli komplimenti vo zhivotot.
     
  12. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    (facepalm) Оф леле. А ти би сакала повише сите да ти кажеме „браво, во право си“, па тогаш да ја затвориме темава? :D

    Иначе, не реков никаде дека темава не е реална нити дека треба да се избрише.

    Она што сакав да го кажам, од друга страна, беше дека е апсурдно да се поделат сите карактери кои ги имаат луѓево на светов во две групи, а сосема смешно е уште едните да бидат „добрите“, а другите „лошите“.

    Те сфативме иначе што сакаш да кажеш, екстровертните се „подобри“ од интровертните, у реду је. Ама не мора да се сложиме сите со тебе, нели?

    А иначе ако сакаш да развиеш нормална дискусија, дај некој аргумент, немој „има нешто тука“ да ти биде крунскиот доказ. :)

    Поздрав!
     
    На LivingGlam и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ovde nikoj ne gi podeli lugjeto na svetot vo dve grupi, ushte pomalku vo loshi i vo dobri, toa duri ni astrolozi koga ti pravat natalen horoskop ne ti go kazhuvaat (nasproti tvoeto veruvanje deka i taa podelba se vrshi na 12 horoskopski znaci), taka da, edinstveno apsurdno beshe tvoeto gubenje vreme na takvi konstataci.

    Argumenti barash? Pa rekovme da ne odime vo ekstremi, ama procentualno, pomegju seriskite ubijci ubedlivo vodat teshki introverti. Positive trait? I don't think so.
    I sega znam deka kje se isfrlite so nekoi glupi zakluchoci kako poistovetuvam introvertni lichnosti so seriski ubijci and bullshit |( a ne e taka.
    Posho ne razbirate, da razbiravte deka se shto kazhuvam e kako spored moi nabljuduvanja i izvedeni zakluchoci introvertnosta e polosha osobina od ektrovertnosta, nemashe postojano da pagjaat repliki na moite mislenja. Ushte povekje zashto ste nemale namera da debatirate od prosta prichina shto ne vi se dopagja kazhanoto.
    OK, barem deluvate samozaljubeno ako nishto drugo (iako ne sum sigurna deka ste navistina takvi ili e nekakov mehanizam). Pa da vi ja ostavam temata da reklamirate kako vasheto e podednakvo ubavo, ako ne i najubavo :sun:
     
    Последна измена: 4 август 2015
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    ^ Сериски убијци викаш? Чарлс Менсон успеал да контролира десетици луѓе и да ги наведе да убиваат. Интроверт? Не би рекла. Се уште има луѓе кои му се поклонуваат и покрај сите злодела.
    Ричард Рамирез, сериски убиец и силувач, секојдневно добива писма од обожаватели. Додека убивал често жртвите и сами му отворале и го пречекувале дома, поради тоа што никој не мислел дека човек со такви социјални способности може да убие.
    И не само тие, имам читано за куп сериски убијци кои поради шармот што го поседуваат и социјалните способности, успеале да поведат куп послаби луѓе и дури и од затвор контактираат со илјадници, луѓе едвај чекаат да ги видат, идоли им се.
     
    На theowndemon, kjukli, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Згодната

    Згодната Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    А шо се замарате...вака било така било овие добри оние лоши..... Плус јас да си кажам за мене си го направив тестот од забава и не се замарам толку дали бил точен .... вакааа накааа :D :D Chill out ;)
     
    На sjdgo и crimson им се допаѓа ова.
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    ^^ Shirish dezinformacii, Charles Manson e introvert.
    Ne samo seriski ubijci, isto i pedofili, statistichki vo najgolem del se introverti.
    I pak kje povtoram, da ne mu tekne na nekoj takva glupost da napishe, ne gi poistovetuvam introvertnite lugje so psihopati, ama pa "po nekoja sluchajnost", pogolem del od psihopatite se introverti.
     
    Последна измена: 4 август 2015
  17. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    ^ Не е случајност. Психопатот ги крие тие карактеристики од надворешниот свет, не сака луѓето да дознаат за неговата желба да убива, нели. Затоа ти изгледа како интроверт. По некоја логика, психичка пореметеност води до интровертност, ама не значи дека интроверт ќе стане убиец затоа што е интроверт.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    ^ Како заклучи дека Менсон е интроверт? Како интроверт би бил лидер на култ?

    He was an extrovert and gave invitations to almost everyone he met to come visit him at his residence. Narcotic parties were the order of the day, and the parties continued on into the early morning hours.
    Извор: murderpedia :)
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Мене најсмешно од се ми е кога резултатот на некој ваков тест си го сакате. Онака си го прифаќате и се заљубувате во тоа што го пишува, си го сакате бе тоа што го пишува за вас. Не го гледате критички туку го гледате како една убава констатација и се обидувате на сите можни начини да си го оправдате тоа, во вакви дискусии на пример си го браните ко да е нешто свето и најточно на свет и убедени сте дека тоа што го пишува за вас е така и дека тоа сте вие и готово.
    Стварно е пресмешно.
    Зошто за промена не го алазирате тоа критички и да разберете убаво што е добро, а што е лошо во тоа што го пишува? Зошто и кај двата типа има доста лоши карактеристики на кои на пример треба да поработите, а не да ги прифатите како такви и готово, ве опишаа, ви откри тестот кои сте и тоа е тоа, немој случајно да поработите на лошите особини. Наместо тоа се фаќате тука да се расправате и да се убедувате како вашите карактеристики се подобри од оние на другиот тип.
    Целта на вашите тестови, освен за забава може да послужи и на тоа да си поработите на карактеристиките кои излегле дека ве опишуваат, барем јас така ги сфаќам овие тестови, а не се фаќам за нив ко слеп за стап па да се правам као „ејј мојот тип на личност е најдобар, вие ништо не знаете, јас какви карактеристики имам абе набоље сум„ енд шит...
    Зошто сите овие групирања на типови на личности треба да ве научат нешто да промените кај себе, а не само да си се сакате и да си мислите дека сте најдобри |(.

    Мислењево доаѓа од екстроверт колку да знаете само :rofl:
     
  20. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Introvert(22%) Sensing(1%) Feeling(6%) Perceiving(19%)

    Некогаш се чувствувам многу интровертна затоа што не се пронаоѓам во нечии друштва и кога некој не ми одговара, го одбегнувам. Меѓутоа, немам проблем со тоа гласно да зборувам затоа што одлично знам да глумам и да се снајдам пред толпа народ, и успешно да ја скријам тремата.
    Не е предност ни да си интоверт, ни да си екстроверт, туку да избалансираш меѓу тие две, и да знаеш во кои моменти да си таков, а во кои онаков. Тоа е вистински талент.
     
    На kjukli, LivingGlam и crimson им се допаѓа ова.