1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интровертни или екстровертни?

Дискусија во 'Психологија' започната од neo, 23 ноември 2013.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Баш заради ова и мене ми е незгодно да кажам колку проценти интроверт испаднав, гарант некогаш сум убила некој, а не знам. :D
     
    На theowndemon, kjukli, Giovanna и 7 други им се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Jas ti se smeam tebe, i na tvoive drugarki isto, kako posle se shto napishav dojdovte do takov zakluchok deka gi povrzuvam, pa sega, ako ne ti e toa problem, nema zoshto mene da mi bide za tebe.
    Introverten tip na chovek, i povlechenosta kako negova karakteristika. Se treba da ti se crta za da ti bide jasno?
     
    Последна измена: 6 август 2015
  3. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Не само јас, туку сите феминки тука исто те разбраа. Според твоите зборови, на ЖАЛОСТ ти си интровертна личност. Екстровертните се интелигентни и успешни, интровертните се сериски убијци и педофили, и исто се ретардирани, па треба да внимаваш како ќе им се обратиш и каде и какво смајли ќе ставиш.... исто така интровертните не можат да се снајдат на работното место, за разлика од екстровертните кои цветаат. Сите успешни и богати луѓе се екстровертни, а сите убијци и педофили се интровернти.
    Ова се твои зборови, и затоа реков немој да се срамиш со вакви изјави, оти очигледно не само јас, туку и сите така те сфатија. А може и дека ИНТРОВЕРТНА личност си па некако слабо интелигенција и неможеш да се искажеш, а? Штета, а да беше екстровертна, паметно ќе си се изјаснеше и сите ќе те сфатевме.
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Леле па вака кога ќе почнете да генерализирате до крајности, да му се сневиди |(
    А ако се држите толку до конкретниов тест не се одредува само дали некој е интровертен или екстровертен, повеќе и подетални шеми прикажува.
    Инаку мојата е оваа.

    ENFJ
    Extravert(9%) iNtuitive(19%) Feeling(19%) Judging(1%)
    • You have slight preference of Extraversion over Introversion (9%)
    • You have slight preference of Intuition over Sensing (19%)
    • You have slight preference of Feeling over Thinking (19%)
    • You have marginal or no preference of Judging over Perceiving (1%)
     
    На tessie, Abrakadabra, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Еве го и мојов резултат од фамозниот тест - нека тргне темава конечно у порелаксирана насока. :)

    INTJ
    Introvert(34%) iNtuitive(44%) Thinking(56%) Judging(3%)
    • You have moderate preference of Introversion over Extraversion (34%)
    • You have moderate preference of Intuition over Sensing (44%)
    • You have moderate preference of Thinking over Feeling (56%)
    • You have marginal or no preference of Judging over Perceiving (3%)
    А еве и еден линк во кој се дадени познати (и да речам, успешни) личности - и интроверти и екстроверти.

    http://healthland.time.com/2012/01/27/the-great-introverts-and-extroverts-of-our-time/

    Додуша, малку сум сомничав, барем во однос на тоа како ги оцениле историските личности, но сепак ќе повторам, психологијата е далеку од егзактна наука, па сходно на тоа, и резултативе би требало да ги земаме со доза на резерва.

    Но, во секој случај, барем го потврдува моето мислење дека успешни луѓе можат да бидат и интроверти и екстроверти - предиспозициите кон едната или другата категорија не претставуваат хендикеп или предност, едноставно - кај интровертите и екстровертите само се разликува начинот на кој ги прават работите, ништо повеќе.
     
    На kjukli, Someonespecial, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Capture.PNG
    И тоа...
    Because you appear to have marginal or no (3%) preference of Thinking over Feeling, characteristics of more than one personality type may apply to you:
    ESTJ and ESFJ.



    Горе-долу карактеристиките се тие.
    Интересни се наведените career choices, бар во неколку од нив никогаш не би се пронашла.
     
  7. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    На Ketchup, Lady Phoenix, anel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    :o
    Toa se moi zborovi ako si ti na haluciogeni sredstva, ili nekako slabo intelektualniot proces, pa edno chitash, drugo ti vleguva vo glava.
    Ova kolku da raschistime, a tvojata "diskusija" so mene zavrshuva tuka.
    Sega prodolzhete neprecheno.
     
  9. AutumnRain

    AutumnRain Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    INFJ
    Имам правено повеќе тестови од различни стани, но резултатот на сите е речиси ист.
    Како што прочитав познати личности кои биле од овој тип се: Мајка Тереза, Мартин Лутер Кинг, Гете, самиот Карл Јунг. 16 Personalities и Truity исто така се добри страни да се направи тест. На 16 Personalities резултатот ми беше INFJ-Т (Turbulence). На крајот имаше кратка приказна во која си се пронајдов.
    Once, a man found an eagle’s egg and decided to place it into the nest of a prairie chicken. Eventually, the egg hatched along with the rest of the chicken’s eggs, and the mother chicken began raising the baby eagle as her own.

    For years, the young eagle, convinced it was a prairie chicken, did exactly as its “siblings” did. He scratched in the dirt for worms; he copied their clucking; he never flew more than a few feet off the ground.

    Eventually, the eagle, now very old, saw a great bird flying far above him in the blue and cloudless sky. Soaring with majesty and grace, the glorious bird had the eagle spellbound.

    The eagle turned to one of its siblings, scratching in the dirt nearby. “What an amazing bird!” the eagle said. “What is it?”


    The sibling clucked, “An eagle, king of all the birds. But don’t worry about it. He has nothing to do with us. Just be happy where you are.”

    The eagle, believing his sibling to be wise, immediately put the majestic bird out of his head, never thinking of it again for the rest of his days.

    The eagle died, still thinking it was a prairie chicken.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    SC20150803-202134.png
    И пред да го направам тестот знаев дека сум интроверт, потполно ми се совпаѓаат карактеристите.
     
  11. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Од овој тест исто Introvert ми испадна...
     
    На Abrakadabra му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Same here. :sun:
     
    На Abrakadabra и Ketchup им се допаѓа ова.
  13. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.324
    Пол:
    Женски
    INFP
    Introvert(9%) iNtuitive(3%) Feeling(12%) Perceiving(9%)
    • You have slight preference of Introversion over Extraversion (9%)
    • You have marginal or no preference of Intuition over Sensing (3%)
    • You have slight preference of Feeling over Thinking (12%)
    • You have slight preference of Perceiving over Judging (9%)
    Еве го мојот, од она што прочитав, не би рекла дека не е точно.
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите Вие што го решивте тестот и на сите тука што дискутирате на темава.Неколкумина ги прочитав летимично а неколку ги прочитав по неколкупати....за какви убици,убиства правите бош моабети!??
    поентата ми дека секоја особа е одредена личност но секој од нас МОЖЕ ДА ИМА ИНТРОВЕРТНО И ЕКСТРАВЕРТНО ОДНЕСУВАЊЕ, значи никој не е 100% ист.поседуваме и едно и друго однесување.
     
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Јас сум интровертна личност. Овој тест е долг и ме мрзи да го решавам, но сум решавала многу други, а и без да решам знам дека сум таква бидејќи учев психологија на факултет.
     
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.808
    Пол:
    Женски
    @Mishela замисли кој псајхо сум јас со моите 84% :rofl: :rofl: :rofl:
    @Abrakadabra и на овој тест ми испадна интроверт, едино си се посмеав на 9то прашање мсм беше, кога вели во друштво ти си: таа која сака да кажи нешто ама неможи да стигни на ред :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На anel, Abrakadabra и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  17. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Mene na site ponovi testovi rezultatot mi e ambivert.
    Ako pak vi e rezultatot introvert, togas ste introvertni so tapija :P
    Bilo kako, ovie testovi spored mene se za zabava @theowndemon
     
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.808
    Пол:
    Женски
    То посекако :D Вакви онлајн тестчиња во ни еден случај не треба да ги земаме сериозно. @Abrakadabra
     
    На Abrakadabra му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    Ако најголемите социопати се интроверти, по логиката на нештата најголемите психопати се екстроверти.

    Не може да се измери што е подобро,а што полошо.
    Од друга страна најмалку сте сфатиле што значи интроверт, а што екстроверт и дека нема врска само со социјалната интеракција, туку ајде.
    Овие групирања немаат врска со интелигенцијата, а најмалку со емоциналната интелигенција.
    Познавам многу глупави луѓе од двете категории кои мислат дека се курац и пол, па и стануваат курац и пол заради својата глупоќа од што не се способни да размислуваат за последиците,туку живеат некаде во облаците. И ете, им успева да се продадат, не дека не знаат луѓето, ама под среќни околности и правење на глуп, успеваат.
    А дополнително што има многу други фактори кои влијаат на формирање на една личност, а најмногу околината и семејството.

    Во секој случај, запрашајте се дали сте среќни самите со себе и дали имате љубов во животот, тоа е важното.
     
    На nightingale, Hipster, LivingGlam и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.