1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции на интима

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ivana000, 28 август 2012.

  1. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Да прашам дали кандидата е штетна, и со што може да се лечи почетната фаза?
    Јас се мачкам со канестен, овие неколку дена и редовно се мијам со камилица, состојбата е значително подобрена. Канестенот маст ми се потроши, а вие имате спомнато вагиналетки?
    Што е подобро?
     
  2. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    Не е штета колку што е досадна, за брзо да ти мине стави си вагиналетки. Лично мене со крема не ми мине, мора вагиналетки да си ставам
     
  3. tintiri

    tintiri Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Здраво се надевам дека ке ми одговорите во најбрзо време и ке ми помогнете. Првпат ми се случува да имам вагинална инфекција. Пред некое време станав сексуално активна, и секогаш со дечко ми имаме односи со кондом. Пред еден ден ми се јави силен јадеж црвенило на вагината , исто така имам белузлави налепи на вагината. Ве молам дадете ми некој совет што да правам овие неколку дена додека да посетам гениколг во понеделник бидејќи не сум во можност сега. Ви благодарам однапред.
     
  4. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Би те советувала да се плакниш со камилица и да пиеш многу течности...пред некое време истото ми се деси и за два дена помина со камилица.. позз
     
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Ако е кандида само со измивање нема да помине.Потребно е да се користат вагиналети и крем.И секако да се внимава на храната.
     
  6. ladybug1

    ladybug1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    Феминки ве молам за совет...Пред година ипол имав кандида,бев на гинеколог и ми препишаа терапија и сето тоа помина...Сега последниов месец забележувам дека одвреме на време не да чувствувам јадеж,туку некако благо лутење на вагината...Што мислите дали повторно би била кандида? И што да купам од аптека за да го спречам тоа?Слушам за кремот канестен,па да ве прашам дали кремот ЛЕЧИ или само смирува? Ве молам за совет фала однапред :)
     
  7. Irena-dimovski

    Irena-dimovski Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    da prasam dali moze da prodolzat da se koristat flazil vaginaletkite ako imas menstrualen cikluc ili treba da se prekinat?ve molam za odgovor!!!
     
  8. tina17

    tina17 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1



    Isto imav i jas takvi topcinja na intimata,ispadna deka se CIROVI...i koga bev na ginekolog mi dadoa "crna mast da se mackam" i nekoi drugi lekovi... pretpostavka na ginekologot bese deka poteknuvaat od nekoja infekcija vnatresno, ali kako i da e najdobro posetete ginekolog!!!!
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  9. xipi

    xipi Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    Epa vaka da vi kazam ako vi se ima slu4eno i vas ova da mi dadete nekakva pomos . (na genekolok ne sakam da odam )
    poveke od edna nedela na zadnikot imam vnatre vo nego kako da imam nekoa linija koja sto mn me cesa, ama ne e odnadvor tuku skros vnatre isto i vo predniot del.ne kako da me cesa tuku i me galecka
    neznam kako da vi opisam se nadevam me svativte.
    aj nekoj sovet kazete? :)
     
  10. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    Mislam deka se raboti za hemoroidi,probaj da se izmies so poladna voda a i postojat nekoi kremi pobaraj vo apteka
     
  11. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.652
    Пол:
    Женски
    Оди кај матичниот лекар,немора кај гинеколог да одиш.Тој ке ти каже најдобро за што се работи мада и мене ми делува ко да имаш хемороиди,а тие не се лечат сами од себе туку доктор треба да ти даде терапија.
     
  12. xipi

    xipi Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    nesakam da odam na ginekolog :worried:
    i sto moze da se desi opasno nesto ako nepojdam ?
     
  13. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.652
    Пол:
    Женски
    ^ Не мора да одиш на гинеколог,можеш кај општиот лекар што ти е или на кожен лекар . Тие немаат никаква врска со гинекологот, а знаат најубаво да ти кажат што ти е и да ти дадат соодветна терапија .
     
  14. xipi

    xipi Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    ^неможам на лекар да одам .
    некој домашен лек да ми кажете ако знаете ?
    ако не ке чекам само по себе да ми помине, ама тоа тешко :worried:
     
  15. ninula

    ninula Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Дали до сега некој имал проблем со кокоидни бактерии и трхомонас вагиналис? И дали воопшто можат да се искоренат тие бактерии? многу ми тешко :(
     
  16. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Некни приметив дека на интимата имам 2-3 брадавички, поставени на усните ...
    знам дека порано ги немав, а брзо приметив дека ми се направиле и околу аналниот отвор

    дали има некој искуство или да знае од што може да с еправат или како да се лечат
     
  17. sim0na

    sim0na Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    Девојки имам страшно чешање на вагината ...истото го имав пред 2недели се мачкав со маст кансен и се одмивав со ациди борици ...чешањето изчезна но еве денеска пак ми се јави истото мн. се нервирам бидеќи неможам да излезам како што треба ....а на гинеколог ми е страм да одам ...кажте ми што да правам :P :$
     
  18. little.piggy

    little.piggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Дали некому му значи нешто овој симптом :
    кога ќе ги подотворам вагиналните усни , таму на внатрешната страна ама на самите краеви ми е побелено , како некој бел слој се направил . А чепкав да видам што е бидејќи имам зголемен течен исцедок и баш тогаш кога ќе ми потече ненормално ме пецка долу .
    (Ако нешто значи , не сум сексуално активна , менструацијата редовна , а ова се случува неколку дена од како последен пат ми заврши , сега уште немам добиено во март . )
    Се мислам на гинеколог да одам , а до сега немам одено ...
     
  19. kapa-13

    kapa-13 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Pred nekoe vreme, pocna da mi se pojavuva obilen kafeav iscedok (namesto bel). Ponekogas vednas posle menstruacija mi se javuvaat tenki kafeavi parcinja. Takviot iscedok ne e redoven (ednas go ima, pa duri posle 1-2 menstruacii). Ve molam za pomos (nekoja infekcija e ili??)
     
  20. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.652
    Пол:
    Женски
    Тоа значи дека најверојатно имаш инфекција (кандида) која што не си ја долечила или си ја третирала несоодветно.Пресрами се и отиди си на лекар тој ке ти каже што да правиш.Канестенот не е универзален лек и не помага за се .Може треба нешто друго да земаш и да ставаш вагиналети,бидејки ти со маста само однадвор го третираш местото ,а вирусот одвнатре сеуште си вирее и затоа ти се повторува.Исто не знам дали си сексуално активна,но пожелно е и партнерот да се лекува и нормално да избегнувате интимни односи додека не се излечите.