1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции на интима

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ivana000, 28 август 2012.

  1. little.piggy

    little.piggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Кај мене е ова редовно , на последниот ден од менструацијата ...
     
  2. waldorf.i

    waldorf.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Во неделата имав сексуален однос со дечко ми но користевме кондом(како и секогаш). Од понеделникот навака на гаќите имам некакви жолтеникави дамки(претходно сум немала) и мирисаат чудно.Ми се моча многу често а денес приметив дека десната страна на вагината ми е малце потечена.
    Ве молам доколку имала некоја ваков проблем да ми пише, премногу ми е страв :(
    Благодарам однапред.
     
  3. kapa-13

    kapa-13 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    NO, toa kaj mene ponekogas trae po cela nedela :(
     
  4. little.piggy

    little.piggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Па добро и кај мене се одолжува на 2-3 дена не само на тој последниот ... меѓутоа и мене ме нервира/загрижува тоа ама дека секој месец ми се случува си мислам дека е океј ..
     
  5. zenskamuka

    zenskamuka Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    INFEKCIJA ILI ?!

    Zdravo VE MOLAM ZA SOVET, imam cesanje na kozata okolu vaginata, mislev deka e od rastenje na vlaknencata posle depilacija megutoa stanuvase se postrasno dodeka ne pocna da me pece koga mokram i ke se dopre tecnosta na kozata, BEV NA GINEKOLOG normalno mi kaza da se plaknam so kamilica, mackam so BETADINE i hidrociklin i se mackam ama nekako ne pominuva duri gledam deka mi se pojavija kako crveni tocki na drugo mesto malku pogore nad usnite i kako mali beli plikcinja, pocnav so citeral AMA IZVADENA SUM OD PAMET citam postojano davate soveti za kanesten ... da probam li i jas ili ne e bas za se VE MOLAM PISETE SOVET MISLENJE premnogu sum voznemirena ...
     
  6. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Како тоа си била на гинеколог а не ти дал ништо за овие симптоми, или тогаш ги немаше?
    Оди под итно пак, сигурно нешто појако ќе ти дадат и секако некој антибиотик.
    Брис може ќе ти земат, а секако мора да видат и да ти ги видат пликчињата.
    Немој да седиш дома и да паничиш, додека доле состојбата ти се влошува. Не си играј.

    И јас имам прашање.
    Од вчера почна да ме чеша доле вагината, не надворешно, него одма до надвор, тоа внатре веќе е одма после отворот, и ме чеша многу. Не ме пече ништо другу, ни болки имам, ама чешањето ме нервира, ме тера да се драпам како ментална. А и секретот ми е зголемен.
    Совет?
     
  7. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Изгледа е кандида, јас кандидата сама си ја лечам.
    Многу јогурт, никако немој да јадеш благо, замивај се со камилица и ќе помине.
    Штом имаш јадеж и зголемен секрет веројатно е тоа.
    Воздржи се од чешање, да не си направиш ранички.
     
    На anuskaNESTLE му/ѝ се допаѓа ова.
  8. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    probaj so dekotalkrem e toa no mnogu pomaga i jas imav takov problem kratko vreme go koristev no eve do sega ne mi se povtorilo csanjeto,,ne e stetno voopsto ic
     
  9. sunshine.e

    sunshine.e Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво, последниве 2 недели имам пецкање и србеж на вагината, бев на гинеколог и ми препорача вагиналети за мене и апчиња за дечко ми ( а нему не му е ништо!!). ме интересира дали и на некој друг му имаат препишано апчиња и која е користа тој да ги пие? :?: поздрави :)
     
  10. 110

    110 Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Доколку е пренослива инфекцијата која ја имаш, тоа е причината поради која твојот партнер треба да ги испие апчињата, со цел и тој да се излечи од инфекцијата и да не си ја пренесувате постојано. Во зависност од каква инфекција ти дијагностицирале, дали е пренослива или не - тоа е одговорот на твоето прашање (зошто и тој треба да се лечи).
     
    На sunshine.e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Го поставив прашањето во друга тема,но не добив никаков одговор. :worried: Па ајде и тука да си прашам..
    Едната усничка на вагината ми потече малку пред некое време на едно место, ми се направи како топче. Мислев дека мозолче ќе ми излезе најверојатно, но еве неколку дена веќе по ред ме боли, и ми се појавија многу ситни како бели/розеви точки само на едно мало местенце. Ставив еден ден бебешка пудра поради тоа што мислев дека е мозолче, и малку отокот ми спадна. Но еве сега неколку дена не сум ставила ништо и исто си стои. Инаку имам менструација моментално. Што мислите, што би можело да биде? :?:
     
  12. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми објасни - ми се појави брадавички мали ситни на интимата ????
     
  13. 110

    110 Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    најверојатно е HPV (Human papiloma virus), но подобро оди на гинеколог за да ти даде стручно мислење
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    секој прв ден после бричење вагината ме чеша.а после тоа не.дали се работи за инфекција или осетливост на кожата(имам чувствителна кожа)
     
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    мислам кога се работи за биЧење нормално е :^)
     
  16. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    а како да го спречам тоа?да се мачкам со нешто или нз... некако
     
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    пробај со крема за тоа наменето :)
     
  18. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Од бричот ти е Чарли 100 %. Пробај мачкај се со павловчева маст.
     
  19. 110

    110 Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Дали некој знае со што друго освен Metronidazole (Flagyl) може да се излече трихомонас кај машкиот пол?
     
  20. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    Ке пукнам веќе девојки со кандидава,се мачам 2 години со нејзе,те ја имам па те ја немам,и ужасно мириса и после неколку саати од кога ке се истуширам имам такви како бели лигави како парчиња на клиторисот и како да не сум се бањала 2-3 недели.. :/ и креми и се и со чаеви сум се миела и НИШТО ! .. :worried: