1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иронија

Дискусија во 'Врски' започната од Zumbula, 20 април 2011.

  1. Zumbula

    Zumbula Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    135
    зашто бе тие што се спремни да ни пружат се за да бидеме среќни и да бидат со нас ги игнорираме секогаш,а се `зацапуваме` во оние коишто сакаат да си поигруваат? а? :) или само мене ми се дешава тоа?
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    433
    иронија??

    хахахаххахаха мислам дека кај сите се случува тоа! Едноставно е ! НЕ ПРИВЛЕКУВА ЗАБРАНЕТОТО! Сама си ги одбираме лошите момчиња,оние кои не не сакаат за да ни е интересно,не привлекува она што ги немаме нив и нивната љубов! Она што го имаш и што ти е секогаш достапно не те привлекува!
    како војници сме кои постојано сакаат да освојуваат нови територии.Од кога ќе ги освоиме не ни се интересни. Во секој случај,ХРАБРИ БОЈНИЦИ СМЕ!!
     
  3. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    иронија??

    Затоа што баране едноставно да бидеме сакани од сите, па љубовта на неколку личности не ни е доволна!
     
  4. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    We ignore the ones who adore us, adore the ones who ignore us, love the ones who hurt us, and hurt the ones that love us. Мислам дека со ова се кажува се`. |(

    Не знам зошто е тоа така, најверојатно некој вид на судбина. Целиме кон нешто што сакаме да го добиеме, се бориме за него, но сме како коњите на тркачка патека, гледаме само напред, а не од страна. Моментално ми се случува ова и е нешто што навистина не можам да си го објаснам. Но, можеби не ни сакам да одам против овие чувства. Сакам да истражам до каде сум способна да стасам, тоа е се`.. :sweat:
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
  6. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Да,насловот на темата сосема одговара во тоа е иронијата на човечката природа.
    Луѓето ги привлекува предизвикот,сеуште се присутни во нас дамнешните потреби на нашите предци за лов и освојување територии,тоа е дел од нашиот генетски код.
    Нашата сила,а истовремено и слабост е токму во обидот да го направиме невозможното,да стекнеме наклоност над нечија рамнодушност,да ја оствариме победата таму каде е најчесто прогнозиран пораз.
    Точно е дека потешкодостапните и помистериозни и навидум вошд оф филингс типови се мета на интерес на поголем број девојки,не за џабе Ева загризала од јаболкото :lol: ,не привлекува недостапното и забранетото.Само што мал дел од „лошите типови„ ги менуваат своите навики,интересно е и забавно да се играат овие игри на мачка-глушец на одредена возраст,меѓутоа за сериозна врска или брак,џабе трудот кога исходот е многу веројатно негативен.
    Од друга страна,токму оние кои ни нудат се‘ и најлесно ги губиме кога ќе им дојде преку глава невозвратената љубов или внимание,бидејќи лесно се лизнува баш она што сме убедени дека ни е во рацете.Понекогаш токму оној кој најмногу не сакал нема да ни ја прости задоцнетата реакција и недоволно вреднување.
    За крај ќе речам само толку дека врските се многу комплицирани и потребен е огромен труд и напор за да се одржат,а еден од предусловите за да опстојат е да не се земаат здраво за готово и постојано да се следат промените кои настануваат кај партнерот во неговите желби,потреби,стремежи.
     
    На Mistery, zhap4e, Gea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Темава е створена за мене. Можам да изнесувам и да изнесувам примери од мојот љубовен живот. Впрочем, кога подобро ќе размислам сите биле “лоши“ момци. Кај добрите секогаш сум барала некоја маана, некој изговор за да не бидам со нив.
    Таков ми е духот! Сум кажала многу пати и пак ќе кажам. Од 10000 момци, јас со заврзани очи ќе го изберам најдебилниот. Тоа е.....
    Најверојтно не ми е интересно кога некој прави се за да ме задоволи, и кога некој е искрен и добар.
    А пак од друга страна, не сакам да патам и да ме повредуваат ??? Е ова едно со друго не оди.
    Сакам лошо момче, кое нема да ме повреди |( - контрадикторност!!!
    Знам дека треба да сменам нешто во перцепцијата и вкусовите, зашто вака навистина не оди повеќе. Се додека кај мене постои проблемот со лошите момци, јас нема да имам позитивно љубовно искуство и нема да бидам среќна.
    Посакајте ми среќа :$
     
    На Aleks96, Karol.Ina, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    „Лошите момци“ се поинтересни, никому не „поднесуваат сметка“ и „мирисаат на опасност“, што пак е неодоливо привлечно за жените.

    Причина за тоа, е тоа што жените и самите би сакале да бидат похрабри и да се однесуваат послободно, што пак често е невозможно заради влијанието на околината, воспитувањето и предрасудите.
    Исто така, „лошите момци“ се секогаш предизвик бидејќи потешко се освојуваат за разлика од оние момци кои секогаш се достапни и подоготвени за сериозна врска и кои на тој начин сосема несвесно ги одбиваат жените од себе.

    Има и уште неколку особини кај „лошите момци“ кои се неодоливи за жените. Тие често изгледаат како некој кој точно знае што сака, вешто маинпулираат, егоцентрични се и успешни. Самодовербата е силен афродизијак. Жените пак се склони кон верување дека зад грубата површина се крие нежна и ранлива личност, која тие имаат константа потреба да ја бараат во секој маж.
     
    На zhap4e и Theodora им се допаѓа ова.
  9. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Без да филозофирам, бидејќи се' е кажано, само ќе ви го пренесам описот, кој за себе го има ставено еден мој другар на својот ФБ профил, а е прилично добар опис за него и да речеме е добро предупредување за сите оние, кои секогаш се залетуваат и секогаш паѓаат на испитот:
    „донт трај то фикс ме, ај еј'нт брокен ајм част биинг ме“ :).
     
  10. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    веројатно бидејќи не' привлекуваат забранетите работи :)
     
  11. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    http://www.azlyrics.com/lyrics/alanismo ... ronic.html

    поголема иронија од ова амин :D


    знам дека мн не одговарат со темата ама таков е насловот и неможев да не го споделам :P
     
    На zhap4e и xxAngelxx им се допаѓа ова.
  12. s.u.n.s.h.i.n.e

    s.u.n.s.h.i.n.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    32
    There'll always be:
    a 'lie' in be"lie"ve,
    an "over" in l"over"
    an "end" in fri"end"s,
    "us" in tr"us"t and ...
    an "if" in l"if"e.
    Thats the irony of our existence ...
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Има нешто иронично во односите меѓу луѓето. На пример она дека секогаш ги повредуваме оние кои најмалку сакаме да ги повредиме.