1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искористувачи

Дискусија во 'Психологија' започната од CharmedGirl, 15 август 2011.

  1. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Има многу луѓе кои мене ме искористиле.Со тебе ќе се имат само од корист.Пред тебе ќе се прават најголеми пријатели,а зад грб какви не работи ти матат.Како не ги гризе совеста на такви луѓе.Како немат барем малку грижа на совест кога некој ќе искористат.Јас искрено до ден денес никој не сум искористила а и нема никогаш да искористам...
     
  2. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Е такви имало и ќе има! Тоа ти се едни тролчиња такви насмеани, као демек увек нешто збунети и во фрка и додека да се свртиш оп се што можеле и емотивно и физичко ќе ти соберат.Јас бев гомното за таквите муви. Се собираа околу мене ко ненаситни. Се додека еден убав сончев ден свечено не ја затворив вратата хармоника и не реков Тадааааам! Closed.
    На почетокот се чувствував осамено, потоа исфрустрирано и на крај задоволно со мојата одлука.
     
    На Miss.M5, julie77 и rici.aaaaa им се допаѓа ова.
  3. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Го дозволував тоа као демек ајде нема веза треба да сме фини,но всушност тоа се паметни мршници,а јас глупачка е неможе така се исфрлиф од мојот живот и секој си знае граница,аискористувачи нема веќе бидејќи не смеам да дозволам тоа да се повтори
     
  4. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Ме нервираат такви луѓе имам имано околу мене не за пари ама за некоја услуга тогаш те познаваат те сакаат а кога не им требаш никаде ги нема. И јас ако ми треба некој за нешто барам од некој ама знам и како да им се оддолжам за тоа.
     
  5. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Тие луѓе се истовремено и дволични,гледајќи да ти се умилкуваат и да извадат корист од тебе за нивни цели,а потоа кога не си им потребен забораваат дека постоиш,се додека повторно не ти дојдат да ти бидат пријатели.Гледам да бидам понастрана од вакви,зашто ги има и тоа многу!
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Имало и се повеќе ќе ги има :?:
    Не ни преостанува ништо друго освен да се чуваме од таквите.
     
    На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sweet.star

    sweet.star Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    47
    Сите се искористувачи...сите,а не би требало да е така.. :)
     
    На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    А како да се чуваме? :o
     
  9. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    Познавам една ''другарка'' која многу искористува само на нејзе да и биде убаво и угодено таа мене ме искористуваше но кога го приметив тоа и дека не ми е вистинска другарка таа цело време ме бараше на телефон но јас не и кревав (демек не го слушам телефонот) но конечно се откачив од неа и така веќе не идеме заедно во одд завршивме основно и не ја гледам веќе ии многу сум среќна што ја откачив ТАКА ДА И ВИЕ ПОЧНЕТЕ ДА НЕ ГИ ПРИМЕТУВАЈТЕ ДЕКА ПОСТОЈАТ И НЕ ИМ УГОДУВАЈТЕ ПРАВЕТЕ КАКО ШТО НА ВАС ВИ Е УБАВО И УБАВО СЕ ЧУВСТВУВАТЕ... ете толку од мене :*
     
    На Paolita му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Paolita

    Paolita Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Секојдневно сум опкружена од искористувачи.Не умеам д асе заштитам од нив. За некои знам дека ме искористиле и досега и пак продолжувам на исто со нив и тие се навикнуваат и се повеќе ме искористуваат. и свесна сум за тоа ама ако ги исфралам сите искористувачи од мојот живот( ги има много) се плашам дека ќе се чуствувам уште поосамено од сега.
     
  11. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Најубаво си живеат, just like that :smirk:
     
  12. EvaB

    EvaB Активен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    28
    Базата на сите пријателства, колку и да звучи тажно е взаемна корист. Единствено можеби другарствата кои се градени од мали нозе се разликуваат, меѓутоа како што растат луѓето, така им се менуваат интересите и ставовите во живот, и тие другарства преминуваат во почит на она што некогаш било, што е сосема во ред. Никогаш не се потценувајте да трпите паразити околу вас, но сватете дека секое пријателсво содржи во себе одредена доза на интерес(од двете страни).
     
    На SnowWhite8 и esperansa777 им се допаѓа ова.
  13. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Мене не ме искористуват,а ни пак јас искористувам.Едноставно бегам подалеку од такви луѓе или пак ако наидам на нив не зборувам ногу.Со тоа шо го прават сами си наштетуват.Ќе неможат друштво да си фанат,сите ќе бегат.Како беше таа поговорката,добриот глас се слуша далеку ама лошиот уште подалеку ;) А дали се стават во групата оние кои се со тебе само кога се прават тестови? Тогаш ти си им најдобар другар,а после рецка не ти мават :^) :@
     
  14. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Такво време дојде,ми се чини сите сакаат да извлечат корист , дури и од трагични ситации. :(
    Пријателството не треба да има цена,вистински пријател ќе гледа да ти помогне,место да те искористи, но за жал денес таквите се ретки.
     
  15. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Нормално е кога двајца или повеќе се дружат бидејќи имаат слични итереси, тоа не е искористување само од еднатка страна,туку е взаемно. Друго е кога ти се jавува некој што не си го слушнала со години, на таквите сигурно им треба нешто од тебе.
    Ама според мене сето тоа е ок денес, не вреди ни да се мисли за тоа.
     
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Вистинските пријателства се градат со години и се базираат на меѓусебна почит,поддршка и помош.За да опстане едно пријателство треба да постојат заеднички особини и меѓусебно вложување.
    Во ова турбулентно време на живеење,интересите и ставовите на луѓето се сменети.Прифаќањето на некоја личност за пријател се разгледува лукаво за да се постигне целта.Тоа се т.н. профитабилни пријателства кои функционираат по потреба и со одреден рок на употреба.
     
    На Tanjamm, veteruska и eliesaab им се допаѓа ова.
  17. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Imav 3 majdobri drugarki vsusnost jas mislev deka mi se najdobri se druzevme doagaa kaj mene na gosti sekogas koga ima trebav bev tuka za niv vo sekoj moment.Se dodeka ne se razbudiv i svativ deka se bilo samo od korist dobra im bev koga me koristea koga veke nemaat korist od mene sega ni rodendenot ne mi go cestitaa.Edna drugarka od pred 4 godini za koja mislev deka e mn dobra i padna maskata od liceto koga me vikna kaj nejze na rodenden i mi kaza da sum i odnela golemo mece od dzambo i torta.Nemav da i kupam zosto mi trebaa pari i za avtobus a posle za na vrakanje pari i za taksi bidejki zivee mn daleku. Koga ne i otidov na rodenden se naluti mi zvonese non stop na tel ti da mi bese najdobra drugarka ke dojdese sto ne mi iznakaza i ne mi zborese.Pred da i bide rodendenot non stop se smeevme se druzevme za zal sum imala pogresno mislenje za nea.

    Dodeka mi se nema sluceno nikogas da pozajmam nesto od nekogo ja mi ja skrsija snolata za kosa a ja nemozam so pustena kosa pobarav od edna drugarka taa edna od ovie 3 navedenite i kazav ke i ja vratam utredenta. utredenta ja nosev vo tasna da i ja vratam i zaboraiv zatudre koga i ja vrativ koga pocna da se deri pred site neli mi kaza deka ke mi ja vratis vcera ti mene me lazes lom me naprai za edna malecka snola.Na niv kolku pati sum im davala snoli uste mn drugi povredni raboti pa nikogas ne mi gi vratile.

    Se izvinuvam za latinica od mob sum.
     
    Последна измена: 29 јуни 2015
  18. littlevampire

    littlevampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    Некоја да ми пише итно ;(
     
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    ИТНООООООООООООООООО
     
  20. littlevampire

    littlevampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    Хаха ке можеш да ми пишеш?