1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искористувачи

Дискусија во 'Психологија' започната од CharmedGirl, 15 август 2011.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Бујрум,пиши ако нешто можам да ти помогнам или одмогнам
     
  2. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271

    Не сакам да звучам пестимистички, но поверојатно е дека нема никогаш да престанеш да налетуваш на вакви луѓе кои не само материјално, туку и емотивно ќе те користат. Ќе те викаат само по потреба, а кога нема да им излезеш во пресрет ќе заборават на тебе. И нема тука многу што да се направи, едноставно од вакви ситуации нема бегство.

    Додека за излез, дури и во случај да немаш со кого, не си го расипувај викендот и наместо да плачеш и размислуваш како другите супер си поминуваат а ти не, излези сама! Со малку труд и социјални вештини, ќе се зачудиш за колку кратко време ќе стекнеш нови пријатели. Можеби не веднаш, но постепено. Битно, не дозволувај никој и никогаш да ти го контролира животот. Зошто ти си битна, вредиш, и мора сама да се бориш за себе, зошто верувај нема никој друг да го стори тоа.
     
    На CharmedGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Valerin, пред се, фала ти што одговори. Јас дури и сум заборавила дека сум ја отворила темава :lol:

    Тогаш размислував многу за ова и претпоставувам дека ме болеше искористувањето толку многу веројатно заради тоа што прв пат станав свесна за тоа дека некој ме искористува. Прочитав голем дел од мислењата на Фемина, а и се соочив со уште неколку слични ситуации во последниве неколку години. И дојдов до заклучок сличен на твојот - стално ќе има некој што ќе сака да ме искористи, за различни работи нормално. Се помирив со тоа, во смисла на тоа дека сега веќе не ме боли. Се научив да се зближувам со луѓе чија корист од мене е мала. Факт е дека сите искористуваме некого. Дали ќе биде тоа за да не ислуша некој, или за излегување, или пак за многу поголеми работи. Затоа веројатно е најдобро да најдеме луѓе чие искористување нема да ни смета. А кога не сме расположени ни за тоа, едноставно да си бидеме сами со себе, како што рече ти 8)
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Како што може да забележиш, јас слабо гледам датуми. Така да постов и да е отворен 2001 а јас да го најдам сега, пак ќе дадам одговор како да е вчера ставен. :D

    Имено, што се случи со старите другарки? Сеуште ли сте во контакт? Во меѓувреме успеа ли да најдеш ново друштво? :)
     
    На CharmedGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Нема врска што е темата одамна, ако е уште актуелна. А оваа мислам дека ќе биде засекогаш нешто за кое може да се зборува...

    Со старите другарки не сум во контакт, освен со една од нив, со која се уште се дружиме. Со неа некако потрајно излезе пријателството и многу ми се најде во неколку тешки ситуации што ги имав и затоа одлучив дека е добро да ја имам неа покрај мене.
    Друштва нови имаше, се менуваа многу луѓе и пак имаше многу искористувачи, а и луѓе што едноставно не ми одговараат. Се научив да имам различни критериуми кога бирам со кого ќе се зближам, а и научив дека не можеш да бараш се во една личност. Некој е подобар за чување тајни и за подлабоки муабети, ама затоа е никаков за излегувања и во друштво. Други луѓе се супер за кафиња и журки, ама завидни се или не може со нив да се направи муабет на повисоко ниво. Сега се две-три другарки, ама барем знам дека ги поседуваат особините што посакувам да ги имаат луѓето околу мене :)
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  6. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Само дрско за ваквите другарки.
    Всушсност како ќе се поставиш така ќе те третираат. Ти си таа која треба да каже стоп. Горенаведените другарки голема е веројатноста пак да те побараат, е тогаш од тебе зависи како ќе постапиш. Ако пак им го напрафиш ќефот ќе се чуствувап искористено, ако ги одбиеш на почеток може ќе се чуствуваш осамено ама со тек на време ќе се почуствуваш задоволно.
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Од секогаш постоеле вакви луѓе.
    Во секој од нас се крие по еден мини искористувач , НЕ ВЕЛЕТЕ ДЕКА НЕ СУМ ВО ПРАВО.
    Додека си дете-тинејџер-младинец е друго...деткски работи се тоа.
    Кај возрадните ретко постојат искрени , вистински, стари пријателства
    Се се базира на интерес.
    И јас искористувам и мене ме искористуваат.
    Нема потреба од нервози и глупо чувство дека си искористен.
    Глеј да не си злоупотребен...тоа е опасно
     
    На Nate- princeza, GirlLove, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  8. vrapce.b

    vrapce.b Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    И ние имаме у друштвото една таква. Во тоа друштво сме 4 другарки, од кои едната е во странство. И повеќе сме за излегување заедно трите ние што сме тука. Но проблемот е во тоа што другарката после пола година од како направи со дечко и почна да не избегнува нас другите две, си дојде таа во странство што, другарката со дечкото пак не излезе со нас. И сега јас сум многу блиска со другата другарка што е тука, и се си кажуваме, и често знаеме да ја коментираме таа што се оддели од нас. Луѓе мои цела година со нас не излезе, дури еден период и го вртеше грбот на другата другарка, тие двете се школски, вооедно и другарки од бебиња, а сега кога е на пауза со дечко и, не бара нас, ние сме психолози, се е во ред, јас можам да ја тешам, не и мислам лошо нека се среди се со дечко и, ама едноставно во нејзино друштво се осеќам марионета, излегуваме, за случајно да го видиме нејзиниот дечко, седнуваме на места кои што таа сака, некои полуксузни, додека со другата другарка имавме компромис, оваа вечер ако немаме многу пари, ќе седнеме на кафе само. Понекогаш фантазирам за нешта ки можеме да ги правиме ние 4 заедно, на пример одмори, излегувања, ама нека таа не ми се вклопува во друштвото. Од како си фати дечко таа се измени, и веќе не ја гледам со исти очи, а не сакав така да биде, сакав да гледаме една на друга како на сестри.
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Јас сите искористувачи ги имам отстрането од животов. Сега сум опкружена со луѓе кои се со мене од почит и од задоволство, затоа што се сакаме, си одговараме, се разбираме и секогаш сме тука еден за друг. И секогаш е подобро да имаш еден вистински пријател отколку 10 искористувачи. Јас никогаш не сум ни помислила да ги искористам. Премногу сум добра и верна.
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mandy_gorgeous

    mandy_gorgeous Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2016
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Ме нервират особи кои ја црпат целата добрина и позитивна енергија од тебе, те искористуват и те треснуват, па потоа наоѓаат друга жртва. Но, сепак им доаѓа крајот и на таквите :D:D
     
    На Nate- princeza, GirlLove и crazylady им се допаѓа ова.
  11. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Тие се викаат вампири и бегај од нив... не им доаѓа крајот на тие, цицол се и како сунѓер!
    Само вриштење во фаца и бегај од нив подалеку. :)
     
    На crazylady и mandy_gorgeous им се допаѓа ова.
  12. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    652
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Ова ништо ново не е за мене :) кажете некој нормален што е,а за вакви на секој чекор :)
     
  13. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Искористувачи, ама има Господ! Што си си посеал, тоа ќе си жнееш!
    Преферирам да не останам должна.
     
    На Prijatelot и HellAngel им се допаѓа ова.
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Многу ме нервираат, поготово оние што се провидни а пробуваат одоколу да те смафтаат.Со очигледните сум очигледна, директна и пресекувам.
     
  15. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Drugarine vrtat togas koga im treba praven sovet vaka slabo da sum bil gubretar dali ke me baraa voopsto ha ha ha
     
  16. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Не знам што е тоа искористување и на каков начин се случува.

    Не се замарам со таквите. Ставам на игнор и правам мене како ми одговара.
    Многу луѓе си ги покажаа правите лица.
    Не сум тип на човек кој што многу мозга и си право филозофии.. едноставно не можам да се замарам.
    Се што ви пречи не толерирајте и терајте по свое.
     
  17. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Како што ме искористуваат мене така и јас нив кога тогаш ;)
    Дужен не ми останал никој..
     
    На GirlLove и Marija6165 им се допаѓа ова.
  18. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Taka treba da bide!! Oko za oko, zab za zab.
    Nikomu ne treba mu se veruva vo zhivotot. Shto e najbitno ne treba da sme prodadeni dushi. Tie shto se bi napravile za pari e bash tie se iskoristuvani.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Почести се отколку што мислиме, но вистинското лице не им останува скриено. Со тек на време, се' станува јасно и маските паѓаат.
    Тие се една од причините зошто тешко можам да се натерам да им верувам на луѓето.
     
    На SnowWhite8, noteforself и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. The Drifter

    The Drifter Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Најсилен е оној кој знае да најде комфорт кога е сам

    Сум имала многу шанси да се откачам од другарки бидејќи ми ширеле негативна енергија, не ми обрнувале внимание, ми се обраќале кога имале потреба од мене. Но не сум ги откачувала од мојот живот бидејќи не сакав да останам сама. Имаше многу случаеви кога се имав со личности кои ми пишувале и правеле муабет кога барале услуга од мене. Јас секогаш гледав кон тоа ако можност за да се спријателам. Нели ќе помогнеш некого, они ќе бидат благодарни за тоа и од овде може да израсне некое многу добро пријателство? Е не е така. Многу се ретки личностите што сум им помогнала и навистина биле благодарни за тоа.
     
    На tinka-mace, eliesaab и Tanjamm им се допаѓа ова.