1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искреност или воздржаност?

Дискусија во 'Врски' започната од WildMk, 3 мај 2018.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  35.536
  Допаѓања:
  275.181
  Ме интересира дали претпочитате искреност во врските, во било кој стадиум, или се потпирате на воздржаност и внимавате што и како ќе кажете?

  Ако има веќе ваква тема, се извинувам.
   
  На Herrera, baba Rada, КикиМаус и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Искреност од старт. Само да не биде навредливо тоа што ќе се каже.
   
  На Herrera, cresa-jagoda, КикиМаус и 3 други им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  35.536
  Допаѓања:
  275.181
  И јас претпочитам искреност. Сум пробала да 'глумам лудило', ама не ми успева баш, бидејќи не можам да издржам да не кажам што мислам. :)
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  24.305
  Допаѓања:
  159.586
  Пол:
  Женски
  Искреност.
   
  На cresa-jagoda, sj *O* и RAF Camora им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.420
  Допаѓања:
  64.500
  Пол:
  Женски
  И двете. Иако искреноста е една од најважните елементи во врската, за некои работи треба да се воздржиме и да премолчиме, на пример тогаш кога искреноста би предизвикала незадоволство кај другата страна или други непријатни чувства што би довеле до кавга.
   
  На cresa-jagoda, ku4ence, Mari* и 3 други им се допаѓа ова.
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Секогаш внимавам што кажувам. Не сакам никого да навредам. Ако нешто не ми се допаѓаше кај некој дечко, му кажував од старт. Така е и со маж ми.
   
  На cresa-jagoda и КикиМаус им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  35.536
  Допаѓања:
  275.181
  Не само за нагласување на грешки, него и во примери како: не дигам слушалка или не одговарам на пораки, бидејќи не сакам да комуницираме, ама не можам директно да му/и' кажам?
  Друго, дали кажувате кога ќе се заљубите или го чувате во себе додека другиот не рече прв? Пример..
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Зошто да не му кажам директно? Гледам тоа да биде во поблага варијанта. А што се однесува до изјавите за љубов, си кажувам кога ќе проценам дека е вистинско време за тоа.
   
  На cresa-jagoda и КикиМаус им се допаѓа ова.
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  35.536
  Допаѓања:
  275.181
  Кога е вистинско време? Кога ќе почуваствуваш веднаш или тактизираш?

  Ако прашувам многу, не одговарај :)
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Моето време помина. :rofl: Тактизирав со маж ми. Прво испитував ситуација. :rofl:
   
  На cresa-jagoda, sj *O* и WildMk им се допаѓа ова.
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  10.296
  Допаѓања:
  31.058
  Пол:
  Женски
  За некои работи сум многу искрена, уште однапред кажувам некои работи.Што сакан што не, што ми смета што не.А општо искрена сум за скоро се.За комуникацијата и се друго.Не премолчувам ништо поготово ако ми смета нешто.
   
 12. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.224
  Допаѓања:
  168.545
  Пол:
  Женски
  За добар живот потребен е баланс... значи и двете ;)
   
  На cresa-jagoda, Mr.X, ku4ence и 8 други им се допаѓа ова.
 13. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.149
  Допаѓања:
  47.973
  Пол:
  Женски
  И двете зависи од ситуацијата.
  Но сакам што е можно повеќе искрена да сум.
   
 14. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.829
  Допаѓања:
  6.064
  Пол:
  Женски
  Хаха искреност ама јас со мојата искреност изгубив многу врски и пријателства.
   
  На DELFIN-15, КикиМаус и WildMk им се допаѓа ова.
 15. JustFun

  JustFun Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  2.771
  Воздржаност.
  Денес ретко да ја ценат искреноста и е меч со две острици... Никогаш не можеш да знаеш со кој треба да бидеш искрен, со кого не.
  Е кога веќе личноста ми гарантира сигурност и се останато, дури тогаш ќе бидам искрена, дур и тоа го ставам под знак прашалник.
   
  На m.i.g, КикиМаус и BlackAndWhiteSwan им се допаѓа ова.
 16. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.978
  Пол:
  Машки
  Јас ја ценам искреноста. Сакам се да ми каже во очи без разлика што и да е тоа. Бидејќи доколку ми премолчи потоа може да се создаде поголем проблем. Истото би го направил и јас. Можеби звучи глупаво и банално. :)
   
  На cresa-jagoda, КикиМаус, saren_petel и 3 други им се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  35.536
  Допаѓања:
  275.181

  И јас исто. Некогаш сум брутално искрена, дури и по цена да повредам некого. Не велам дека е најпаметниот начин на интеракција, ама најчесто, не можам да се воздржам.
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.936
  Допаѓања:
  51.132
  Пол:
  Женски
  Повеќе се воздржувам...знам дека е лошо што не умеам да сум искрена,а честопати си наштетувам и на сама себе со честите воздржувања,наместо да кажам што ми смета и што ме повредува....ама едноставно таква сум,не умеам да зборувам многу,и секогаш мислам како ќе се почувствува другиот :worried:
   
  На cresa-jagoda, BlackAndWhiteSwan, kikkki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. saren_petel

  saren_petel Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  297
  Пол:
  Машки
  Двете заедно. Но поголем процент отпаѓа на искреност. Искреноста е одлика на чиста душа и затоа треба да постои во врската.
  Додека воздржаноста ја практикувам онаму каде што понекогаш искреноста може да повреди некого и во ситуација кога нешто треба да се премолчи за да не би се до комплицирала некоја ситуација.
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
 20. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  3.215
  Пол:
  Женски
  Со одредени луѓе во одредени ситуации сум сурово искрена затоа што едноставно ми пречи нивната суровост. Додека со одредени луѓе сум претерано воздржана затоа што внимавам да не ги повредам со кажаното.
  Mислам дека не припаѓам во една или друга категорија. Се однесувам онака како што ми налагаат околностите и моменталните чувства.