Искреност или воздржаност?

Дискусија во 'Врски' започната од WildMk, 3 мај 2018.

 1. Vikktorr

  Vikktorr Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2015
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Машки
  Човек може да е воздржан и искрен во исто време, прашањето е поставено така што мора да се избере едното или другото. Постојат многу нијанси на искреност и воздржаност. И што значи да се биде искрен или воздржан, во крајна линија. Луѓето самите не се познаваат, како тогаш може да се биде искрен кон некој друг.
   
 2. N.2106

  N.2106 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2017
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  17.977
  Пол:
  Женски
  Секогаш искрена со оние кои ми значат.Воздржана во дадени ситуации за да не повредам.
   
  На cresa-jagoda и A.27 им се допаѓа ова.
 3. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  7.770
  Пол:
  Женски
  Од искреноста нема ништо подобро.
   
  На WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. Ladybbc

  Ladybbc Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  109
  Пол:
  Женски
  Зависи од ситуацијата и личноста.
   
 5. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  17.586
  Умеам да се воздржам до првата погодна прилика за да се испукам. Многу често "војувам" сама со себе, од причина што ми е тешко да преќутам. Претпочитам брутална искреност уште од самиот старт на врската. Сепак на почетокот се редат коцките. Доколку личноста со која сум во врска не ја цени или пак му пречи мојата искреност, тогаш нема ни зошто истата да продолжи.
  Истото го очекувам и за возврат. Ништо повеќе ни помалку од она што го давам.
   
  На WildMk, cresa-jagoda, Mari* и 2 други им се допаѓа ова.
 6. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.604
  Допаѓања:
  5.304
  Претпочитам искреност. Не сакам да ми зборува зад грб или да не се искаже како што треба. Тоа што мисли нека ми го каже.
   
 7. blondegirl95

  blondegirl95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2017
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Женски
  Секогаш искреност.
   
  На WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. Scott Weiland

  Scott Weiland Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  9.641
  Пол:
  Машки
  Искреност пред се, воздржаност на ретки моменти за да ја заштитам емоционално другата личност, ако ми делува на кревок/наивен начин. Во главно, ги третирам како што би сакал да бидам третиран, пардон за клише.

  Многу сум селективен кога зборувам со некого за избор на зборови/реченици/вокација..
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.482
  Допаѓања:
  21.989
  Пол:
  Женски
  Претпочитам искреност за сите оние нешта кои се заеднички, кои имаат влијание на врската и кои сега или пак во иднина би се однесувале и на него. Но доколку сум приморана да откријам на пример нешто лично кое нема никакво влијание врз врската тогаш не е исклучена можноста ако ништо друго да го заобиколам одговорот.
   
 10. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  3.968
  Пол:
  Женски
  Во принцип скоро сите претпочитаат искреност, додека не им тресне некој нешто директно во лице. И одма се вади офанзивна карта.

  Нас ни зависи многу и до менталитетот, не си кажуваме работи директно. Моментално живеам околу посеверни европејци, на моменти сеуште доживувам мини-шокови од нивната чиста директност. И трепкам и гледам збунето, и чекам да почнат да летаат флаши и чаши, пред да се сетам на ладнокрвноста со која го прават тоа. :| Кај нас таква директност можам слободно да кажам дека не сум сретнала.

  Јас сум обично многу воздржана, зошто имам сфатено колку живци и време може воздржаноста да ми сочува. И да додадам, воздржаноста не е спротивност на искреноста, туку на директноста.

  Само зашто сум воздржана, не значи дека нема да ти кажам што мислам, ако директно и конкретно ме прашаш. А на ладна директност, не би можела никогаш да се навикнам. :shake:
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tumblr

  Tumblr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  989
  Пол:
  Женски
  Искреност, некогаш и многу ме коштала, не сакаат сите да им се каже вистината во лице, ама поинаку не знам и не сакам да знам. Е сега ова го зборувам за повеќото случаеви, има некои ситуации кога мораш да се воздржиш поради една или друга причина, ама по некое време, барем јас пак си го кажувам тоа што мислам дека треба.
   
 12. beauty007

  beauty007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  637
  Пол:
  Женски
  Искреност без разлика колку би ме коштала и повредила.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  111
  segogas sakam da sum iskrena a i drugite sakam da se iskreni so mene...no za zal na lugeto mn cesto im odgovara da go slusnat ona sto sakat a ne ona sto nie imame da im kazime. iskrenosta e doblest na golemite luge retko kojj ja ima
   
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.430
  Пол:
  Женски
  Секогаш балансирам, по потреба и зависи од ситуација..но, всушност сум особа која никогаш не е 100% воздржана, ниту сум 100% искрена....секогаш оставам нешто на резерва, да се најде нели, за не дај боже;)
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ivan-Ice

  Ivan-Ice Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2018
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  494
  Пол:
  Машки
  Искреност или воздржаност? Јас мислам дека овие работи не се спротивни една на друга па да се бира или, или туку обично одат заедно.
  Човек може да биде искрен а во исто време и воздржан Воздржан во смисла да не го давиш со тоа колку го сакаш и разни глупости, но тоа не значи дека треба да бидеш воздржан и да бидеш дрво без да ги изразуваш чувствата.
  Воздржаност е всушност умереност, човек во се треба да биде умерен и одмерен, не е добро ако е премногу ниту кога е премалку.
   
  На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
 16. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  512
  Пол:
  Женски
  И двете.
   
 17. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  942
  Допаѓања:
  7.403
  Пол:
  Женски
  Преферирам искреност, затоа што на лагите им се кратки нозете.

  Бели лаги оправдувам, но доколку е во прашање изненадување!

  Како и да е, умеам многу пати да се воздржам за да не настане хаос.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.940
  Допаѓања:
  5.165
  Главно сум искрена, но знам кога и за што да се воздржам :)
   
 19. honest girl

  honest girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  1.652
  Пол:
  Женски
  Не умеам да се воздржам, од еден аспект е маана али ја како доблест ја прифаќам, ете искреноста помалку ме боли сакам да знам искрено што мисли макар било и брутално искрено него ли лице да ми прави.
   
 20. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.396
  Допаѓања:
  22.659
  Пол:
  Женски
  Искреност со одбрани зборови :)
   
  На honest girl и WildMk им се допаѓа ова.