Искреност или воздржаност?

Дискусија во 'Врски' започната од WildMk, 3 мај 2018.

 1. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.248
  Допаѓања:
  95.428
  Пол:
  Женски
  Пробувам и се обидувам да балансирам се во животот. Искрена сум за оние работи кои се од круцијално значење и се одлучувачки. Но дури и кога сум искрена бирам зборови, оти никој не е должен да “страда” поради моите различни погледи/каприци.
  Сметам дека бруталната искреност е преценета и пречесто се злоупотребува, повеќе да се истакне самата личност отколку што се има потреба од истата. Покрај толку голем речник на располагање денеска, соодветни зборови за секоја ситуација секогаш можат да се најдат, а ништо од тоа да не звучи нападно ниту исфорсирано.

  Во принцип и двајцата се трудиме да балансираме. Тој е свесен кога правам нешто, или одиме некаде само зошто тој сака и обратно, знам што тој прави за мене. Па се надополнуваме.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tejjy

  Tejjy Активен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2018
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  168
  Пол:
  Женски
  Искреност бидејќи мразам кога некој одоколу ми врти и молчи само за да не го каже тоа што го мисли. Како јас што сум искрена сакам и другите да се искрени кон мене, макар што од неколкумина ја добивам искреноста.
   
  На WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  3.491
  Пол:
  Женски
  Треба да се процени ситуацијата. Кога е нормален муабет искрена сум. Ама ако е некоја расправија подобро во моментот да се воздржам отколку да бидам искрена(не ми успева секогаш). :lol:
   
  На cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
 4. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.916
  Допаѓања:
  3.722
  Пол:
  Машки
  Во врска сметам дека треба да се има 100% искреност односно што те мачи да кажеш и да решите заедно.

  Доколку се воздржувам и тлее во мене нештото и "расте" така полошо е.
   
  На WildMk, cresa-jagoda и Tejjy им се допаѓа ова.
 5. cavalli

  cavalli Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2016
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  965
  Пол:
  Женски
  Искрена сум.
  Доколку има нешто што не ми се допаѓа веднаш си кажувам. Така најдобро функционираме.
   
 6. Romancer

  Romancer Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2017
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Машки
  Искреност за големи нешта. Кога се ситници во прашање некогаш е подобро да се премолчи.