1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искреност или воздржаност?

Дискусија во 'Врски' започната од WildMk, 3 мај 2018.

  1. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.922
    Допаѓања:
    165.967
    Пол:
    Женски
    Пробувам и се обидувам да балансирам се во животот. Искрена сум за оние работи кои се од круцијално значење и се одлучувачки. Но дури и кога сум искрена бирам зборови, оти никој не е должен да “страда” поради моите различни погледи/каприци.
    Сметам дека бруталната искреност е преценета и пречесто се злоупотребува, повеќе да се истакне самата личност отколку што се има потреба од истата. Покрај толку голем речник на располагање денеска, соодветни зборови за секоја ситуација секогаш можат да се најдат, а ништо од тоа да не звучи нападно ниту исфорсирано.

    Во принцип и двајцата се трудиме да балансираме. Тој е свесен кога правам нешто, или одиме некаде само зошто тој сака и обратно, знам што тој прави за мене. Па се надополнуваме.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tejjy

    Tejjy Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2018
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Искреност бидејќи мразам кога некој одоколу ми врти и молчи само за да не го каже тоа што го мисли. Како јас што сум искрена сакам и другите да се искрени кон мене, макар што од неколкумина ја добивам искреноста.
     
    На eliesaab, WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Треба да се процени ситуацијата. Кога е нормален муабет искрена сум. Ама ако е некоја расправија подобро во моментот да се воздржам отколку да бидам искрена(не ми успева секогаш). :lol:
     
    На cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  4. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.694
    Допаѓања:
    15.056
    Пол:
    Машки
    Во врска сметам дека треба да се има 100% искреност односно што те мачи да кажеш и да решите заедно.

    Доколку се воздржувам и тлее во мене нештото и "расте" така полошо е.
     
    На WildMk, cresa-jagoda и Tejjy им се допаѓа ова.
  5. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    653
    Допаѓања:
    1.610
    Пол:
    Женски
    Искрена сум.
    Доколку има нешто што не ми се допаѓа веднаш си кажувам. Така најдобро функционираме.
     
  6. Romancer

    Romancer Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Машки
    Искреност за големи нешта. Кога се ситници во прашање некогаш е подобро да се премолчи.