1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искрено CV

Дискусија во 'Насмевка' започната од glow, 11 март 2010.

  1. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Скоро сите имате подготвено своја биографија и сигурно сте го следеле принципот: “Истакни ги своите адути и искуства, за да те повикаат на разговор“.

    Па така најчесто CV-то ни е напумпано со сите семинари, конференции, обуки, најчесто хоби - читање книги (без разлика што изминатата година сте прочитале вкупно 1 ипол книга) - се во служба на добро CV.

    Како би изгледало CV-то, ако се решиме да бидеме навистина искрени? Еве едно ептен искрено CV... :lol: :lol: :lol:

    Предмет: Искрено CV
    До: XXXX ДОО

    Потполно неподготвен за работа под притисок и прекувремена работа освен ако не сум дебело платен.

    Искрено, ме заболе за целите на вашата компанија ако со платата не можам да ги покријам сите тековни трошоци, плус и да ми остане за гардероба, книги, патување, излегување и спорт.

    Функционирам според принципот “Колку пари – толку музика.“

    Исто така, не ме интересира што сте во пробеми и очекувам сите обврски кои ви се предвидени со закон да ги извршите на време, како и тоа да ги почитувате сите празници и годишниот одмор.

    Факт е дека ќе ве напуштам штом ми се пружи подобра шанса.

    Комуникативен сум со пристојни и љубезни личности, за заебанти имам краток фитил.

    Пцујам на неколку светски јазици.

    Студирав 100 години, но сметам дека е успех што воопшто и завршив факултет во оваа земја, каква што е.

    Се усовршувам постојано и без вас, затоа што сум љубопитна личност и мислам дека животот има смисла и без скапување на работа.

    Реагирам само на позитивна стимулација. Немојте да ме гушите со тестирање и тим билдинг глупости. Ако веќе се притресувате на такви западњачки фори, тогаш понудете и западњачка плата и услови за работа. Тоа што сте посетиле два, три семинари – не ве прави образована личност.

    Што не знам – ќе научам. Не сум дебил.

    И да, постојат работи кои во животот сум ги правел од чист ентузијазам, но жалам што морам да ве информирам дека тоа не важи и за работата која Вие ја нудите.

    Со почит,
    XXXX XXXXX
     
    На blackpanter, elimkd, Dashing:) и 6 други им се допаѓа ова.
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    haha ja da sum rabotodavec,da ima hrabrost nekoj vakvo cv da mi prati odma ke go primam :D :D :D barem ke znam so iskren covek si imam rabota haha
     
  3. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Многу ме интересира дали го примиле на работа :D
     
  4. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Хахаха алал да му е на човекот. Како што кажа femina90 јас да сум веднаш би му обезбедила работно место. :lol:
     
  5. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    ЈАКО!!!
    Пцујам на неколку странски јазици :D
     
  6. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Хахаха :D Навистина искрено.
    Ќе треба и јас да променам некои работи во моето CV :lol:
     
  7. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Хахаха навистина откачено ама и искрено.И мене ме интересира дали ја добил работата :D :D :D
     
  8. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Да да ја добил и тоа го препорачале и на друго место од што бил толку добар хахахах :lol: :D
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    хаха кога би требало да го вработат за искреноста :)
     
  10. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Aхх се пресмејав. :D :D :D
     
  11. maja0

    maja0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Барем си бил искрен човеков. И ја би го примила да работи кај мене зашто барем ќе си знам дека имам искрен вработен. И не само што е искрен, туку е и оригинален. :)
     
  12. American.Woman

    American.Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    27
    Закон е резимето еј! Да ви кажам во мојата фирма кај што работам, сигорно би примиле некој со вакво резиме оти и така цела фирма ни е циркус.... сите се среќни и задоволни, стално насмејани пред шефовите и менаџерите, а зад грб пцујат на неколку странски јазици.... треба за мајтап да напрам едно вакво резиме и да го пуштам, баш ме интересира дали некоја будала ќе запали на финтата „искреност„ хахаха како и да е :bow: :bow: :bow: за типот што го сосатавил ова!!!!
     
    На elimkd и Arthur им се допаѓа ова.
  13. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Студирав 100 години, но сметам дека е успех што воопшто и завршив факултет во оваа земја, каква што е. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :P :P
     
  14. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    НАјискреноит човек на планетава дефинитивно :rofl:
     
  15. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Пцујам на неколку странски јазици :rofl:
    Хахаха, најјако CV :lol:
     
    На elimkd и Arthur им се допаѓа ова.
  16. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Хахаа... :D Браво за авторот на текстот, секоја чест за искреноста. Се пресмеав од CV-то. :D:D:D
     
    На elimkd, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Кај мене би било вака:
    Моите квалитети покрај факултетот се мојата способност за памтење глупи работи, датуми и бројки, па ако не го памтите роденденот на жена ви, јас ќе го памтам.Или годишнината од брак.Тоа ќе кошта +500 ден од датум.
    Ме бива и за правење муабет по цел ден кога ќе можам.Сакам кога ќе дојдам на работа никој да не ми праи муабет, првите саат време дур се свестам, да не гаѓам со пенкала.Ќе работам сѐ што ми е у опис на работата, ништо друго, и да, сакам да пушам во канцеларија.
    Да останувам прекувремено, а да не сум платена, не ми е ни на крај на памет.Не се карам прва, ама ако почне некоја, може наредното сабајле да нѐ начекате уште како се караме, бидејќи имам кондиција за карање.
    За себеси мислам дека сум паметна и квалификувана за ова работно место, и дека можам да сработам повеќе од другите.Па деновите кога нема да имам работа, нема да доаѓам.
     
    На elimkd, kankus и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Си се пронајдов :rofl::rofl::rofl:
    Само што јас уште учам, не сум го завршила.
     
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Да сум работодавец , би го викнала на работа ваквиот , искрен човек :D .
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Моето CV би било: Не можам да работам под стрес, каснам, мрзлива сум, не сакам да доаѓам на работа во 8 туку во 10, не сакам тим билдинг активности. :rofl: