1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуства од млади мажени

Дискусија во 'Брак' започната од Ceca-123, 18 мај 2016.

 1. Ceca-123

  Ceca-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Феминки, ми беше досадно па си реков ај да направам една убава тема(според мене)
  Дали некоја има што е мала мажена(пример јас), ние што сме мажени до 19-20 год. Според мене сметам дека то е ептен рано, не дека и над 20 е таман (21,22 год)
  Шишете си го вашето искуство, како дојде до тоа и сл.
   
  На hottiest и larrachi им се допаѓа ова.
 2. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  Нa 17 гoд. се oмaжив и не се кaaм имaм пишувaнo :) нaјсреќнa сум штo гo имaм негo и двете мoи дечињa злaтни :inlove:
  Не знaчи декa све е пoдмaчкaнo aмa љубoвтa , вербaтa и нaдежтa нaдминувaaт се :l:
  (мислaм нa луѓе кoи гo пикaaт нoсoт секaде)
   
  На Sani_35, Inlovewithm, hottiest и 14 други им се допаѓа ова.
 3. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.980
  Пол:
  Женски
  И јас се омажив на 19 години и не се каам воопшто.
  Разговараме и се договоривме дека за брзо време свадба ќе правиме и дека бремена ќе бидам.
  Како во секој брак има кризи кавги и проблеми , но со разговор и разбирање се сме поминале и еве сами си живееме уште од сам почеток и како за премлад брачен пар супер се снаогаме и финкционираме. Се е ствар договор во се ми помага , да пружи алишта , да среди по дома и да ме разбуди со кафе на маса.
  Во брак сме 3 години и сум пресреќна што сум мажена за него :)
   
  На Milobebence, hottiest, iloveyou29 и 11 други им се допаѓа ова.
 4. Golden Rose

  Golden Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  ЈАс се омажив на 23, не дека се каам, среќна сум и тој е внимателен некогаш повеќе некогаш помалку, но сметам дека подобро е подоцнежно влегување во брак (за оние што успеваат да созреат ), од причина да проблемите што ги носи бракот ги искусат во постари години односно да се поштедат од сериозните обврски барем уште некоја година.
   
  На hottiest, iloveyou29, eloves и 7 други им се допаѓа ова.
 5. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.236
  Допаѓања:
  14.580
  Пол:
  Женски
  И јас на 23 се омажив,кога завршив факултет,но еве сега ќе дипломирам.Си имаме едно синче,на пат е уште едно мало бебенце.Си се сакаме највеќе и не мислиме што другите ќе речат и како,туку си правиме ние по наше.Ми помага околу дома највеќе околу готвењето,и од се друго по малце.Можеби можев малце подоцна да стапам во брак,не дека се каам,туку заради обврските и целата тежина што ја носи бракот.иМА и карање понекогаш лутење,но и тоа поминува.
  Не се плашете,ако сте ја нашле вистинската љубов не се мислете и бидете засекогаш заедно.
   
  На hottiest, iloveyou29, eloves и 9 други им се допаѓа ова.
 6. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.832
  Допаѓања:
  28.313
  Порано или покасно, важно е да створиме свое семејство и свој дом во кој ќе се чувствуваве убаво.
  Но, јас сепак мислам дека подобро е кога на позрели години ќе го направиш тој чекор. Знам ќе речете индивидуално е , некој е зрел на 18, некој ни на 30 не достигнал зрелост... но јас таквите за исклучок ги сметам и знам дека отприлика после 25години се достигнува некоја зрелост која ќе помогне да се носат правилни избори и одлуки . Има отстапување, не велам не, ама порано од 20 ептен ретко некој да знае што сака и да знае како да си ги подреди работите во животот.
  Ете зошто мислам дека е подобро на позрели години да се влегува во брак:
  - завршено образовани и вработување; Ако не и двете, барем едно од овие две да биде исполнето, па другото со тек на време ќе се среди. Секој нрмален човек кој размислува на стварање семејство претпоставувам дека треба да има завршено образование (средно или високо) и да се има вработено затоа што е свесен дека формирањето семејство со себе носи и потреба од поголеми фининасии. Во спортивно од тоа останува опција да се бара добро ситуиран маж кој ќе може сам да заработува доволно :angel:
  - подготвеност за посериозни обврски; Постигната зрелост за носење со некои обврски како водење домаќинство, раѓање деца, воспитување деца, обезбедување подобра иднина на децата, градење дом...
  - добро запознавање на човекот со кој ќе го минуваме животот; И ова е мачка во вреќа, ама чинам на позрели години знаеш што сакаш а што не, ваљда и искуство е поголемо па отприлика знаеме што очекуваме од партнерот и каков човек до себе сакаме да имаме.
  - изграден карактер; На позрели години веќе се имаме изградено како карактер, помудри сме и знаеме кога- како треба да реагираме. Помалку импулсивни а помудри! Знаеме како да се поставиме пред сопругот, свекрви, свекори и др. роднини.
  - проживеана младост; На ова се ежам кога ќе слушнам како некој тврди дека доволно прошетал и прживеал од девојачкиот живот а едвај 20 годоини има. Точно дека и во бракот ќе има убави моменти ама од различна сорта од оние кои во предбрачниот живот се доживуваат.

  Ова е само мое размислување, а можеби и грешам. Познавам и успешни бракови кои рано стапиле во брак, па не е некое правило дека се мора повеќе години за да се донесе одлука - брак. Но сепак си мислам дека во позрели години поправилни одлуки и подобар избор се прави.
   
  На Xana1318, IAmPresident, baby-star и 30 други им се допаѓа ова.
 7. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.895
  Пол:
  Женски
  На 21 и да ми беше овој памет тогаш немаше да брзам . Бидејќи мислам дека стварно се сакавме , но откако се замавме се се смени кавги расправии , не дека тоа трае , но по неколку години ќе остане само ете ''навика''.
  И тоа живееме сами , ако живеевме со неговите до сега сигурно ќе се разведев.
   
  На TutiFuti, La.loca, babyblond и 4 други им се допаѓа ова.
 8. pink95

  pink95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2016
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  1.352
  Пол:
  Женски
  Јас на 18г. Не се каам,преубаво си го поминуваме времето заедно. Имаме сопствен дом и сами живееме + бебенце е на пат... Мераци!!
   
  На La.loca, SimonaTino, kjukli и 8 други им се допаѓа ова.
 9. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  27.406
  Пол:
  Женски
  Jas se omaziv na 24 i nikogas ne bi go smenila toa. Srekni sme,ubavvo ni e,kupivme kukja za nas,sija zavrsuvam vozackata,naskoroke pocnam da rabotam. Za sega e se odlicno,se nadevam taka ke ostane. :l:
   
  На hottiest, SimonaTino, Tajnaotrovna и 10 други им се допаѓа ова.
 10. Ceca-123

  Ceca-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Toa mnogu normal no pristisoci IMA epte
   
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ceca-123

  Ceca-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Neka se rodi zdravo I zivo
   
  На pink95 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Добро, од 22 па нагоре е нормална граница за мажачка да речам, јас на 23 се омажив и мислам дека си бев таман.

  Мислам дека темава е за мажени до 20, значи ај да речам баш млади.
   
  На WildMk, hottiest, marijaz и 4 други им се допаѓа ова.
 13. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.850
  Допаѓања:
  217.632
  Пол:
  Женски
  Офспринг, факт, логика некоја или подобро кажано граница за мажачка/женачка нема и не постои. Секој со своите искуства и години си знае и си има свој став за истото.
  Вака овие граници што сите ги кажуваат би можеле некого да навредат, бидејки ако ти мислиш дека е таман на 23 друг што се омажил на 33 според твојава идеологија би бил престар!
  А не е така.
  Исто така и старосна/младосна градица за венчавка нема се додека некој е малолетен и стапил во брак. Тоа веќе е друго и спаѓа навистина во посебна категорија.

  Инаку, јас сметам дека осудувања и етикетирања од типот "мали беа" или "стари беа" не се воопшто вкусни за никого, бидејки никој нема право да се впикува во нечиј дом и есап и никој не знае како им е ним двајцата и што тие чутвуваат и доживуваат.
  Нормално е некој и на 20 да стапи во брак исто како што е нормално и некој на 30 и кусур да стапи, тука сепак се работи за желба, вкус, став, принцип.. а не сите исто живееме и размислуваме.

  @Offspring ништо лично конкретно за тебе, пишав мој став само надовразувајки се со твојот. :)
   
  На hottiest, Esmeralda-MD, Tajnaotrovna и 10 други им се допаѓа ова.
 14. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Мислев дека ако сите си напишеме дека сме се омажиле која на 25, која на 24 која на 23, темава нема да има смисла. Затоа реков мислам е отворена за оние баш млади омажени. Нели постои како стереотип дека тие што млади т.е. на 17/18 стапуваат во брак, обично бракот не им трае многу.
  Затоа напишав дека е ај да речам нормална граница и очекувано ако некоја се омажи на 22/23, додека не е баш исто ако некоја се омажи на 17.
   
  На Fontana, WildMk, hottiest и 10 други им се допаѓа ова.
 15. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.801
  Допаѓања:
  25.045
  Пол:
  Женски
  Jas se omaziv na 17 ipol neoficijalno , t.e zabremeniv na 17 ipol a koga napolniv 18 pocnavme da ziveeme zaedno i sekako registriranje vo opstina . Ne se kaam , ne ni e sjajno , imame raspravii , ni falat mnogu raboti koi nasite vrsnici gi pravat , ama sum presrekna sto odbrav da go rodam bebeto sto go nosev :) vo brak sme tri ipol godini i imame dve deca :) kolku moze mi pomaga mm a i jas nemu :) vo glavno se soglasuvame , ziveeme sami , na sprat , no vo ista kukja so negovite ( zgrada sistem ni e kukjata , pa retko se gledame so niv )
   
  Последна измена: 7 јуни 2016
  На hottiest, kjukli, mssuniquee и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Ceca-123

  Ceca-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Koga ke nemas potkrepa od negovite dzabe e da si vo ista kuka samo so ce jas trpis svekrvata ....
  Inaku Milo mi e sto ne sum edinstvena sto e mala mazena I sto eve poveketo se falat t.e ubavo im e ;)
   
  На hottiest и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.
 17. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.801
  Допаѓања:
  25.045
  Пол:
  Женски
  E da vo pravo si , no za srekja , iako i e sin , svekrva mi e povekje na moja otkolku na negova stana . Koga ke se skarame epten , sekogas gi slusa dvete strani , a potoa mu veli na mm deka ne e vo pravo sto mi se luti ( a iskreno , ne sekogas sum vo pravo :D ) imam pomos od nea , e sega zenata seuste raboti , i ne sekogas moze da mi pomogne , sepak ima i svoi problemi i uste edno dete , ama toa e drug muabet :) ke se trpime sega , sekako koga nemozeme da se podneseme megjusebno , se trgame sekoj na svoj sprat xD
   
  На Fontana, hottiest и Ceca-123 им се допаѓа ова.
 18. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.832
  Допаѓања:
  28.313
  Ете ситуација во која се гледа дека неискуството си го прави своето. Што има свекрва ти да знае за ваши расправии, да сослушува страни и да суди?!?! Верувај ми дека немаш потреба од тоа, во брак сте ти и сопругот, не ти треба судија, особено не таа улога да ја одигра свекрва ти. Проблемите кои се ваши треба вие двајца да си ги решавате па и да настојувате другите (вкулучувајки ја и свеки) да не знаат за тие недоразбирања меѓу вас.
  Понатаму во животот, кога ќе стекнеш повеќе искуство и ти самата ќе знаеш како да се поставиш пред мажот па помош од свеки нема да ти треба! Ќе бидете позрели и нема да има потреба друг да ве сослушува и да ви го реши проблемот!
  Добронамерен совет, се надевам нема да ми замериш... Поздрав и убаво денче!
   
  На Belgin1, hottiest, blackwave и 15 други им се допаѓа ова.
 19. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.566
  Допаѓања:
  258.832
  Абе некако пошто така е мислењето, познаничкиве мои од онака се испоомажија на 27-28 колку стари моми да не биле.

  Јас мислам дека реално нема формула ај сега ми е време за мажачка. Ниту па мислам дека нешто презначајно тоа го менува човекот. Мислам дека имањето деца е сериозниот дел :)
  Еве ти од себе тргни, си живееше со сега сопругот и пред да се венчате - што е поразлично сега? Слободата, излегувањата, мислам дека нема некоја разлика - можеби и грешам.

  Дека на 17-18 е прерано, прерано е.
  Но на крајот на денот, секој со свој памет..
   
  На WildMk, Mishela, eloves и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Ceca-123

  Ceca-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Ubavo e ako imas takov odnos