1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуства од млади мажени

Дискусија во 'Брак' започната од Ceca-123, 18 мај 2016.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Е сега си го надрљала :D Очекувај контра напад :D

    А за ова со стомациве мора да те исправам...за жал границата е од 25-30 години. Што беше тоа спорт? Го нема во речникот на младите. Ахх да...уствари само кога го гледаат на телевизија. :bug:
     
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Да веруваш дека бракот/животот ќе ти биде како што некој друг одредил(макар во тоа некој да се крие и Бог) значи дека не превземаш одговорност за исходот од истиот. Ако се случи нешто лошо по наша вина,луѓето често ја обвинуваат судбината. Значи лошите одлуки,пасивноста било што не се судбина,туку избор.

    Исто е и со љубовта и бракот. Не е каков маж или какво дете ќе ти се погоди. Не е ова лотарија. Туку каков маж ќе си избереш,колку ќе го процениш,како детето ќе го воспиташ.

    Ова ме потсетува на една другарка, ми вика еднаш, ти многу среќа имаш со испитите. А,јас се утепувам од учење,додека она спие,шета,прави што и се прави.

    За се` во животот е колку ќе вложиш=толку добиваш. Било работа,брак,воспитување деца,исполнување животни планови од типот шетање некаде и сл.
     
    На supertoasty, Annora, blackwave и 15 други им се допаѓа ова.
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.981
    Пол:
    Женски
    Секако драга , секако...
    знаеш кога прв пат ќе станеш свесна за Нешто.Не кога ќе ја славиш љубовта кон партнерот или кога ќе правиш свадба,туку кога ќе
    добиеш дете.
    А за ова другото некој знае и каменот да го позлати а друг и златото да го потемни.
     
    На dunika, duffi, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Јас би се оженил над 35 со помала од 35.
     
  5. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    И коа ќе идеш на родителска на син ти,ќе му кажат пушти ни го татко ти не дедо ти :D Шала шала.
     
    На TutiFuti, Petra777 и Prijatelot им се допаѓа ова.
  6. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Хехе. Се надевам ќе бидам во добра физичка форма. :)
     
    На Zeynep му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ќе се палат младите мајки на родителските средби :P
     
    На Petra777, Роберт 7, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Подобро така отколку да кажат, ти реков да ја викнеш мајка ти а не сестра ти, плус ако мајката со стајлингот е као неизживеана тинејџерка која патем има само дете, голема работа.
    За жал во вториот дел од твојата реплика си о право, денес младите многу се запуштаат не само во поглед на килажа туку и на педантност. Па не ретка слика е да видиш чичко од 60 години избричен испеглан, културен а наспроти него тип од 25-30 години не избричен, мрзоволен.... Ама тоа е, секое време си носи свои нешта. Сега за виртуелна љубо не ти е потребно да си среден/а а во нивно време немало он лине само ливе очи во очи.
     
    На L.i.n.a.a, Victorian, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Хаха познавам еден пример таков каде што таткото има околу 57-8 години и изгледа така постаро а детето е околу 15, и кога отишол првпат на родителска во прва година средно професорката го прашала: Вие сте дедото :D??
     
    На Zeynep му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Нека се палат .. само тоа ќе можат. :)
     
    На Kitten и Zeynep им се допаѓа ова.
  11. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Знам многу деца што се срамат од овие работи, дека имале постари родители.
    И не гледам ништо смешно, ниту навредливо во тоа што прашала дали тој е дедото. Има луѓе кои изгледаат постаро за свои години и обратно.
    И татко ми е доста постар, за разлика од родителите на мои другарки.
    Се сеќавам кога бев забавиште зимата имаше многу снег и беше темно, па ме чекаше татко ми во ходникот од школото едно девојче го виде и ми рече "дедо ти те чека надвор" и тогаш без трошка срам и реков "тој ми е татко".
     
    На Espadrila, Milobebence, slobodka и 9 други им се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.071
    Знаеш како Луничка? Претпоставуваш дека сите имаат исти цели во животот како тебе. Можеби ТИ ќе станеш свесна кога ќе родиш дете. Можеби јас нема никогаш да имам дете.
    За другото, тоа што ти го нарекуваш Некој, јас не го нарекувам исто :)

    Офф топик сме, така што, не гледам причина да се објаснуваме повеќе. За себе знам, за други не кажувам.
    Бракот е секогаш планирана работа, не се случува случајно.
    Не, не сте. Бидејќи на мојот коментар „Љубовта не се планира, а бракот се планира“ ми објаснуваш дека од Господ зависи кога ќе прави некој свадба? Да, баш Господ седи и со твојата свадба се занимава...

    Да, може утре срце да ме стрефи, тоа нема никаква врска со тоа што ти го зборуваш, а богами ни со тоа што јас првобитно го кажав.
     
    На supertoasty, blackwave, ku4ence и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Девојки млади мажени... Ве молам помогнете ми со информација, при промена на презиме,освен во МВР за вадење на лични документи,дали бевте и во други институции за истово? Односно, дали во фонд за здравствено осигурување, во агенција за вработување за промена на презиме во М1/М2 образец...во банки исто така?
     
  14. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па не е навредливо само можеби се чувствувал непријатно кога го прашала, а малку смешно изгледа посебно кога некој лично ти го кажува ова, ама всушност не треба да биде.
    И јас сум со постари родители и не се срамам од тоа, а и тие изгледаат доста помладо за своите години така да никој не им ги дава годините што ги имаат, и сум немал некоја случка каде би ги правеле дедо или баба.
    Едностано не можеме да ги бираме годините на родителите така да мора да ги прифатиме такви какви што се.
     
    Последна измена: 28 јуни 2016
    На Milobebence и zuto им се допаѓа ова.
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ако некој се жени/мажи и после 35 та година или пак ете си имаат проблем со плодност или малку задоцнета среќа и љубов онда на повидок секогаш излегуваат нели таканаречените ОСУДИ кој секој пишува за нив и ги мрази од дното на душата а всушност секој си ги користи за оговарање и наогање предмет за поинтересен муабет.
    Да ве прашам вас што се смеевте погоре околу дискусијата дека таткото ќе се нарекувал дедо и мајката баба дали вам нешто ви менува и пречи во вашиот личен живот тоа?!
    Дали тој што имал дете на 35, 36, 37 па и 40 е злобен човек според вас и вас ви брца во стомакот со неговите постапки?!
    Што е толку смешно што некој можеби му се посреќил тогаш животот или му се насмевнала среќата за плод?!
    Бог да чува од ваквите како вас. Бог да чува.
    Па одозгора некој и намерно ќе го рече другиот да го здоболи. А кујзнае кутриот какви маки преживеал.
     
    На SV1911, MilaP, zuto и 22 други им се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Не е битно колку години има родителот, туку КАКОВ родител е.
     
    На SV1911, MilaP, Stories и 17 други им се допаѓа ова.
  17. LilNann

    LilNann Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Мажена сум на 18 години, веднаш после матурирање пошто останав трудна. Уште од првиот ден знаев дека сум направила вистински избор. Завршив електро за точно 4 години затоа што ги имам најдобрите свекор и свекрва кои ме охрабрија и ми ги изгледаа двете деца. Да не беа тие незнам што ќе правев со себе. Денес син ми има 7ипол години а ќерка ми на 4ти август полни 3. Со мм уште од времето кога бевме дечко и девојка бевме по малку така луди и авантуристи, но неразделни, 20/24 часа ние бевме заедно, па не испуштивме многу од она што го живееа нашите врсници во тоа време.Во овие 8 години брак со мм не сме имале никакви проблеми, никакви пречки, оние наши мали кавги кога и двајцата си доаѓаме касно од работа, ама тоа е нормално. Среќна сум што на 18 години моите ме подржаа, тој секогаш беше тука за мене, а најблагодарна сум на свекорот и свекрвата што ме подржаа и ми овозможија да го студирам она што од секогаш сакав. Девојки, искрено, кога ќе дојде ред за мажење, размислете дали е тој човекот со кого сакате да го помините живитот.
     
    На taurusvirgo, tina-63, Espadrila и 10 други им се допаѓа ова.
  18. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Se omaziv mlada me zaprosi na 19 godini se zedovme na moi 20 godini i posle 1 godina brak mu teknalo deka sakal da sheta ajde razvod. I sega neka si sheta.
    Zatoa jas po moe licno iskustvo ke kazam na site nema shto da brzate tolku mladi!
    Pozdrav i izvinete za latinicata!
     
  19. Ceca-123

    Ceca-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Eve draga i jas izbrzav i se ostaviv...
     
  20. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    I sega? Kako ti è?