1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуства од млади мажени

Дискусија во 'Брак' започната од Ceca-123, 18 мај 2016.

  1. Ceca-123

    Ceca-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    vcera se vrativ doma chudno e...
     
  2. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Se vrati od veridba? Svadba??
     
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Реално да ти кажам, може да избзате и на 20 и на 30 па дури и на 50 години тоа што ти го зборуваш овде и не е некое мерило за "избрзување". Ако и двајцата сте свесни дека сте избрзале како што велиш за да утре не го фатите возот и ако уште пред тој голем чин немало слога во вашиот приватен заеднички живот и да си 50 години тазе во брак ќе се оставиш сакала не сакала.
    Не е само да се омажи човек, многу поважно нешто во животот е љубовта и подршката еден кон друг, слогата што ќе ве држи ако тоа го вие немате џабе ви се и целите години на овој свет.
     
    На marchi-cool, CameliaMiller, SV1911 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Ceca-123

    Ceca-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Od svadba ...t.e 10 meseci po svadbata
     
  5. Ceca-123

    Ceca-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Zatoa velam ako trebalo da bidi che bidi moram da se pomiram so faktot dekae taka
     
    На EminemsGirl и Petar80 им се допаѓа ова.
  6. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Се мажив на мои 18 бев бремена на 19 ја родив керка ми а сега на 20 го родив и синко..Не се каам што се мажив млада само најголема грешка ми беше што почнавме живот во заедница..Е за тоа цел живот ке ми биде криво
     
    На Ceca-123, Petar80 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  7. Figit

    Figit Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    im
    imas vreme draga za se uzivaj sega so decinata posle nekolku godini tie ke porasnat i ti ke si seuste mlada i ke imate vreme i vie dvajcata da pravite sto sakate. zatoa nemoj da se kaes za nisto i uzivaj si
     
    На Petar80, blessed.an и SummerGirl им се допаѓа ова.
  8. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.342
    Допаѓања:
    91.747
    Пол:
    Женски
    Браво секоја чест ете јас се омажив на 21 но сеуште не ми се освари сонот да станам мајка ,а се надевам дека ке станам еве од вчера наполнив 35 и сега ако станам мајка и станам најсрекната жена на светот при првата родителска некој треба да ме навреди и осуди и да ме нарече баба.Не се суди никогаш не знае низ се што не поминале тие родители.Така што во целост се согласувам со она што го напиша .
     
    На CameliaMiller, Espadrila, ***Starfish*** и 7 други им се допаѓа ова.
  9. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Искрено ништо не сменав, само личната карта. Од кога се спремам, никако да ги завршам тие работи.
     
  10. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Јас се омажив на 28 години и не спаѓам во оваа група, ама нешто друго сакам да кажам. Со мм сме во врска 13 и пол години, од кои три и пол во брак. Имав 18 години кога почнавме врска, и уште тогаш бевме свесни дека знаеме кон што се стремиме - зеднички живот. Јас никогаш не сакав свадби и церемонии, искрено ни потписот во матично не ме интересираше. Него му беше желба, па ајде му ја исполнив да биде свадба со сите церемонии и бла бла. Нејсе, иако знаевме дека сме еден за друг, не летнавме во брак. Студиравме, акавме како блесави, имавме супер младост. Откако се веривме и скоро цела година по свадбата, живеевме со неговите. Е таа приказна беше весела и не сакам да се навраќам на неа, тука уствари видов дека јас сум ја донела правата одлука. Човек кој што неднаш не ме остави на цедило, сама да се борам со мамица-свекрвица. А богами со таква аждаја борба треба. :D Откако се иселивме од таму со сите церемонии и почести, е тогаш видовме раат. Се' ни беше потешко, ама мирот во душата неспоредлив. Фала му на Бога, не престанавме да бидеме истите блесави луѓе, такви сме си. Се научивме се да правиме заедно со децата, и не ни фали ама баш ништо. Ни даде Бог две дечиња, па тек откако го видов каков татко е го сакам и почитувам мислам дека 1000000 пати повеќе. Правиот избор се познава тек после неколку премрежја, не знам баш дали на сам почеток и на таа возраст сме доволно зрели за такво расудување. Од една страна, криво ми е што не се омажив помлада за овој човек, едноставно да си ги сплетевме судбините во мир порано. Од друга страна, дали тогаш ќе беше тоа ОВОЈ човек? Дали влегувањето неспремен во мал милион премрежја, немаше да направи од него нешто кое што јас немаше да можам да го поднесам па се ќе отидеше во бестрага? :) Никогаш не се знае, времето кажува се'.
    Друга приказна е на моја врсничка, познаничка, која на неполни 16 години се омажи и стана мајка. Со триста потписи од родители беше тоа, хаос. Си изоде редовно во школо, имаше кој да и го чува синот. Бидејќи е докажано дека историјата се повторува, на 15 години синот ја остава девојката бремена и решаваат да го родат бебето. Сега она потпишуваше во матично за него на нивни 16 години одма по роденденот на синот. На 32 години стана баба. Јас имам син, постар 7 месеци од нејзиното внуче. Не знам каков живот има, ако ја прашаш ќе каже дека и е добро, иако немаме ист сјај во очите. Жал ми е за тоа, иако стварно се надевам дека се и е најдобро.
    Старосна граница за успешен брак нема, изборот е важен. Ухххх, ова моево излагање беше, не мислење! :D
     
    На kikkki, IAmPresident, JuLleE и 14 други им се допаѓа ова.
  11. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Mozda si procitala nekokupati imam napisano deka mojata priatelka rodi prvo dete na 50god.
    Neveruvam deka nekogas i padnalo na pamet kako koj bi ja narekuvale koga bi go nosela deteto vo prvo odd.
    Spored matematikata ona ke bide 57 god , vozdrasna zena, ama sto ima toa veze.
    Koga koj saka i koga ke se pogodi momentot.(y)
     
    На EminemsGirl и Milobebence им се допаѓа ова.
  12. Betty*

    Betty* Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Јас се омажив на 19 години и не се каам воопшто еве 6 години сме заедно а 4 во брак Бог ни даде едно детенце па се надеваме и на друго здравје :) Поминавме доста проблеми со неговата фамилија ама нашата љубов беше посилна од се и се пребродуваме заедно имаме понекогаш кавги од што ни ствараат притисок ама како и во секој брак,доста време си поминуваме заедно не шета не оди по кафани целото време го поминува со мене и синот,нема никогаш да се каам што се омажив толку млада затоа што го сакав и сакав со него животот да го поминам,брак како брак не може да е совршен секаде си има по некоја маана ама љубовта и почитта се најбитни а тоа го имаме
     
    На LilNann и Petar80 им се допаѓа ова.
  13. Inlovewithm

    Inlovewithm Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2018
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    E ja sum podranila epten znaci.. se omaziv na nepolni 18 edna nedela pred da napolnam 18 znaci na 22ri a na 27mi mi bese birthday .. i denes sovrseno kako prviot den a razlika 9 godini. Ne e ni do mladosta ni do godinite ni do nisto. Do nas e. Ako trebalo da bide ke bide taka da nema vrska dali ke cekas ako e sudbina ke te stigne i da ne sakas
     
    На Milita18 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Novaaa

    Novaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2018
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    јас се омажив на 21.. млада останав трудна сега имам 22 додека бевме во во врскс имавме многу повеќе кавги он шеташе и слично .. откако сме во брак му верувам потполно имаме бебенце и сменет е премногу освем што пак сака да скитне со другарите.. сигурна сум дека е со нов не е во шрашање нешто друго .. но најголема грешна е што сме во заедница и напната од се него му се исфрлам и се расправам.. а никогаш за ништо и никаде ми нема кажано не можеш да одиш или слично
     
  15. Charlotte*

    Charlotte* Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    Убаво кажано.
    Мене не ми е јасно еве зошто на 50 годишен пар не даваат да посвојат новороденче, туку само 10годишно дете.
    Нема врска со темата, но така ми дојде бидејќи се збори за доста повозрасни луѓе.
    Зошто им е лишано ова право, не можам да сфатам.
    Можеби имаат век да доживеат 90години.
     
    На toogood и ane.bella им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    На 25 се омажив.
    'Млада' се рачуна, или не?
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Според балкански стандарди стара мома си била :D:shake:

    Јас на 21 (facepalm)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ne si mlada ama ne sozreana :lol:, po konecno doaga "rasvetluvanje" I gledanje na svetot i zbidnuvanjata okolu sebe so poinakva boja. :rofl:
    Posle 40 nema problem ima samo nastani koi ako nemozes ti, vremeto gi resave vo korist tvoja. (highfive)

    Malku sala koja e 100% vistina :$
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Па не бев ич созреана, во однос на тоа колку созреав до 30... пример :)

    А на 35 повеќе знаеш од 30, на 40 повеќе од 35 итн...

    Да земеме дека секоја која се омажила, била 'млада', што значи... не зависи колку е добар-лош бракот, од тоа на која возраст ќе се омажиш.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ако е под 30тата се рачуна за млада ( етикета - балканац ) пошто еве гледам модата ја помина границата и 80% стапуваат во брак во 30тите години па натака,демек во 20тите си многу млад па да уживаш (оти ете во брак не се уживало) јас на 22ипол останав бремена и се омажив. На 23 родив сега со подизраснто дете веќе си се посветив на младоста и на себеси плус со израснато дете. Сега е време за второ. Според мене подобро помлада да изгледаш дечиња одколку во староста каде што немаш живци за себе а комоли за деца.