1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуства со коронавирусот – симптоми, лекување, совети од прва рака

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Cosmi, 13 ноември 2020.

  1. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    90%.
    Мене ми исплати фирмата толку.
     
  2. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.493
    Мене ми рекоа 80%(државна фирма).
    Значи кој како сака...
     
  3. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    За приватна фирма станува збор. Сите досега земаа толку. На почеток беше 100% мислам, сега е 90%.
    И кај татко ми фирмата исплаќа 90%.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.848
    Пол:
    Женски
    Ама тоа е до фирмата. Согласно закон мора да ти исплати минимум 70%. Се над тоа е на добра волја на работодавачот.
     
    На WORRIED.BT, fana и Antolinaa им се допаѓа ова.
  5. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Надоместот за боледување е уреден со општиот колективен договор, има посебен и за приватен и за јавен сектор, можете да отворите да видите ако ви затреба.
    Мислам дека беше 70% надомест за боледување до 15 дена, над тоа надоместот е 90%. Не ми текнуваат сите детали, ама надоместот сигурно има врска со времетраењето на боледувањето.
     
    На pilenka, redmama и Ano им се допаѓа ова.
  6. NPN

    NPN Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    До 15 дена отсуство е 70%, над 15 дена е 90%.
     
    На pilenka и Ano им се допаѓа ова.
  7. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Луѓе знам дека можеби не е тука место за ова, но сепак се надевам дека ќе помогнам со тие што имаат потреба од кислород.

    Дедо ми за жал почина, зедовме концентратор за кислород од 10l, користен е кратко со цел дали функционира.
    Овој апарат го продаваме, бидејќи веќе немаме потреба, а се надевам дека на некој друг ќе му помогне.
     
  8. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    1.211
    Пол:
    Женски
    Татко ми испадна позитивен на корона пред 3 дена,претходно 4-5дена го болело грлото но ден пред тестирање изгубил мирис и вкус па и затоа отиде да се тестира, денеска беше во 8ми септемви да прави лабараторија и рентген ама резултати тек у понеделник му рекле. Денеска на 7-8ден од прв симптом(болката во грло) качил температура 38.1 , се напил ивермектин и треба утре пак да пие,така му рекла матичната,пие витамини све што му кажале..
    Многу ми е страв,иако он вика дека се чувствува добро и дека нема некои болки ни во коски ни во граден кош...
    Ме интересира и колку дена од контакт треба да се чека за да се тестираме и ние? Мене матичната ми рече ако сме имале симптоми да и се јавам да не тестираат,а ако не нема.. јас и лани овој период прележав ковид со кашлица,без мирис и вкус,малаксаност,болки во коски и тн без температура, не знам дали ќе ме фати пак или ќе ме прескокне овој пат? Што мислите,да барам тестирање иако немам сеуште симптоми?
     
  9. AraZaho

    AraZaho Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Decki da ve prasam bi sakala da ispitam ddimeri kade mozam da gi ispitam ? Kolku e cenata ?... jas nemam zdrastveno osiguruvanje tuka vo Makedonija pa bi platila privatno.
     
  10. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Околу 1000 денари. Биотек, авицена, синлаб...
     
    На AraZaho му/ѝ се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    Како што ти пиша @fana Исто имаш опција во Биотек за 1500 да испиташ димери, црп, и комплетна крвна слика.
     
    На AraZaho и fana им се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Пожелно е сите што имале контакт со татко ви , да се тестираат превентивно . Јас , кога мм ги доби симптомите , не бев во контакт со него истиот ден воопшто , но кога се тестирав 5 дена подоцна , добив позитивен тест , а исто и нашите 3 деца . Подоцна и татко ми доби позитивен тест ( беше во контакт со мене и децата , не директно со мм ) . Јас го поминав без симптоми , ниту температура немав . Единствена последица ми е заморот кој го чувствувам после некое време физичка активност . За среќа , сите излеговме живи и без поголеми проблеми .


    Нешто што не е директно поврзано со цитираната членка , но сепак ..
    Ќе споделам и еден рецепт , кој е добар за прочистување на плуќа, кој мајка ми го применила кога , како 6 месечно бебе , сум добила бронхопневмонија . Можеби ќе му помогне на некој . Да напоменам , лекот е целосно природен ( освен што содржи многу шеќер ) , па може да се дава и на бебиња и деца , како сируп од аптека .

    Потребни состојки :
    400 цвета Глуварче ( измиено )
    2 литра Вода
    1,200 гр . Шеќер
    Лимон по желба ( пожелно е да биде со кора )

    Постапка на подготовка :
    Прво се става 400 цвета глуварче во 2 литри вода да зоврие и се остава да врие 5 минути , па се остава да се излади преку ноќ . Дригиот ден , водата се процедува низ газа и во неа се додава 1,200 гр . шеќер , и се става да врие на тивко околу час и половина , до 2 часа да добие густина . Кога ќе ја добиете посакуваната густина , се додава лимон по желба ( мајка ми ставила 6 лимони ) со се кора исецкани на мали квадратчиња или триаголничиња .
    П . С . Може да го конзумираат и пушачи за прочистување на плуќата .
    Ќе оставам слика во спојлер од она што го имам дома , за кој сака да може да види како изгледа отприлика сирупот .
    20210515_132955.jpg 20210515_133101.jpg 20210515_133134.jpg
     
  13. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    може ли некој да ми каже, ивермектин се продава во аптека без рецепт?
     
  14. LaTama

    LaTama Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    Не, мора рецепт од матичен лекар
     
  15. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    По правило не, бараат розева рецепта.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    Поздрав.Сакав да ве прашам нешто вие што прележавте.Дали имавте дијареа тие денови и колку ви траеше? Јас првите симптоми ги добив на 21.04,и тој ден повраќав и почнав со течна столица .Меѓутоа од тој ден,столицата е иста и плус тоа имам болки во стомакот често,а да не спомнам дека по секое јадење или пиење било што ,јас морам во вц. Инаку сум целијакична,па изгледа тоа си игра своја улога.Ама ,сепак тешко ми е да се опоравам кога скоро цело време ко омалаксана. Има некоја од вас искуство слично?
     
  17. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    ох, немам за жал рецепт:(. сакав да си земам за секоj случаj за Германија, таму воопшто не го има и не го даваат.
     
  18. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.673
    Допаѓања:
    52.084
    Пол:
    Женски
    Женски дали е можно повторно да сум позитивна?? Го прележав почеток на Март, два дена поткашлувам и ми тече нос кога сега земав сладолед ич вкус немам. Мирис исто нула? Можно ли е пак?
    Аман веќе :sweat:
     
    На dancheml му/ѝ се допаѓа ова.
  19. dancheml

    dancheml Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Скоро па невозможно јас го прележав вирусот во март без симтоми, почетокот на мај изгубив вкус и мирис бев на доктор и ми рече дека кај многу се појавувале такви симтоми после прележување на вирусот сепак посети лекар
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Не, настинка е. Ако ти тече носот или ти е затнат, ништо чудно да немаш мирис/вкус. Не е тоа само кај ковид, кај повеќето настинки и кај грипот се случува.
     
    На mssuniquee и mal.ecka им се допаѓа ова.