1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исмејување на туѓите недостатоци

Дискусија во 'Психологија' започната од Wild.Child, 9 јули 2010.

  1. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Секојдневно гледаме разни теми и вицеви со црн хумор во кои се исмеваат човечките недостатоци. Koе е нештото што ги тера луѓето да постапуваат вака ? Дали се тоа луѓе полни со комплекси кои ги лечат на овој начин или сепак се работи за луѓе со психички недостатоци ?
    Имам куп недостатоци и никогаш не би можела да му се смеам на некој друг. Имам почувствувано на своја кожа и знам дека е одвратно чувството некој да ти се смее во лице, а притоа да не можеш никако да се одбраниш, едноставно немаш сила и желба.
    Исмејувањето на туѓите недостатоци е само една илузија поради која исмејувачот мисли дека ги нема истите, кое е вашето мислење ?
     
    На Meckicja, Kate505, natasa-natka и 7 други им се допаѓа ова.
  2. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    темава малку ме растажи,искрено да кажам.кога бев мала најчесто ме измејуваа дека сум била висока,дебела,затоа што сите беа пониски,а усвари јас бев крупна и моите родители такви се,крупни луге,високи,не дебели.секогаш ме измејуваа за нешто,бев мета на исмејување :( јас по природа сум тивка,затворена и никогаш мислам дека никого не сум навредила за нешто,а секогаш кога ме исмејуваа мене уште толку се затворав,а кога бев во ситуација кога исмејуваа други менував тема,да направам да се осетет поубаво,подобро.можеби некогаш грешам што повеке гледам за другите,дали ке се навредат,дали му смета нешто.мајка ми секогаш ми збори гледај за тебе и фамилијата,не велам да си себична,ама мислиш ако ти се грижиш за сите,и тие ке се грижат за тебе?сега поинаку е се,пораснав и некако ми е се поинаку,поретко гледам исмејување,или лугето околу мене се поинакви :) извинете за долгиов пост,ама некако ми тежеше на душа и морам да го исфрлам :worried:
     
  3. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Za da ismejuvas nekoj drug, treba ti da si sovrsen. A koj e sovrsen??? NIKOJ...zatoa pred da ismejuvame mislam deka treba da trgneme od samite sebe...site si imame po nekoj nedostatok, megutoa nikoj ne zasluzuva da bide ismejuvan, zatoa sto pred Gospod site sme isti. Ama sekakvi luge ima. Ne sfakaat deka site sme si ubavi na svoj poseben nacin....zatoa batalete gi lugeto so takvi predrasudi i zivej te go zivotot :* :* :*
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Луѓето кои се способни да ги исмеваат туѓите недостатоци најчесто го прават во одбрана , имено да не се видат нивните недостатоци.Тие така си го хранат своето его и сигурно за момент забораваат дека и тие самите имаат по некој недостаток, затоа што никој не е совршен!
    Тоа го прават нечовечни луѓе бидејќи пред се, греота е да се исмеваме на нечиј недостаток, небаре негова волја е да го поседува. Многу ми е жално кога исмеваат некој физички недостаток. Жално е што тоа се случува дури и помеѓу најмалите. Сигурно сте имале во забавиште, во маало некое дебелко дете кое сите го избегнувале, кое не го вклучувале во играта и го викале „Буцко“. Што е тоа во луѓето така да размислуваат? Демек послабиот може и подобар пријател да ти биде !?
    Никогаш не сум исмеала некој физички недостаток. Во ред е да се насмееш на нечиј стил на облекување и сл. но кога се работи за физички недостаток прво треба себеси да се погледнеме па потоа да се смееме на другите.
     
    На LittlePinky, presiosaP, Blabla77 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Мислам дека исмејувањето на туѓите недостатоци е некој начин да се прикријат сопствените. Исмејувачот најчесто се плаши дека ќе биде исмејан па затоа исмејува. Не рекле за џабе дека нападот е најдобра одбрана. Сум била сведок на безброј такви ситуации од раното детство па се до ден денес иако на оваа возраст место да исчезнуваат тие ми се чини дека се уште поизразени. Можеби јас сум во таква средина каде сите се преценуваат себеси но истите ситуации страшно ме нервираат. Дури и се најдов во ситуација каде јас бев предметот на потсмев. Иако никогаш не го очекував тоа морам да признаам дека тешко се справив со тоа. Дури бев на граница на губење самодоверба и секој ден се преиспитував за секоја своја постапка се додека и сама не се уверив дека тие имаат многу поизразени и позабележителни маани па се обидуваат да го пренасочат вниманието кон некој друг. Години подоцна ова го сметам за една добра лекција иако неможам да го сватам задоволството кога ќе се повреди некој друг...
     
  6. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Многу лоша човечка особина.Греота е. Физички недостатоци никогаш не исмејувам, ниту пак кој како е облечен. Тоа ме имаат научено родителите уште од малечка- дека секој ќе си носи што си има, и да не се смејам кога другите ќе исмеваат некого.
    Може само да искоментирам за неубава коса кај девојките: ако е долга до половната, или ,оној ден видов девојка со боја на коса темно розово....така нешто, но сепак - секој си има свој стил и фризура ;)
     
  7. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Некои луѓе преку исмејувањето на другите лечат свои комплекси,потиснати чувства на завист и страв дека никогаш нема да ги достигнат тоа ниво кое го достигнал другиот...За да се покажат во подобро светло го омаловажуваат и исмејуваат другиот и на тој начин се чувствуваат подобро..
    Мене лично ми изгледа толку глупаво од страна...Али се се враќа,така да не прави го тоа што не сакаш да ти го прават!
     
  8. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    На моиве неможам да се изнасмеам а камоли на други да се смеам. Оние кои ги исмејуваат недостатоците на другите се луѓе кои комплексите си ги лечат на сосема погрешно место. Греота е пред се.Тоа се луѓе кои не знат што да прават во своите животи па задеваат други. :) Сетоа тоа се должи поради тоа што, кај нас поголемо внимание се посветува на туѓите мани и нивно прикажување, а не се внимава на сопствените.
     
  9. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Аххх тоа исмејување..кога ми се исмејуваа се затворав во соба и пред нив само вртев глава како да не ги слушам и во глава ми се исповртуваа секакви мисли и едвај чекам да отидам дома и кружев вртев од кад ене само да не дојдам во конакт со нив .. но како поминува времето и растеме да кажеме созреваме повеќе и ме нема никој до сега исмејувано фала богу..па и да ме исмејува постои ИГНОРИРАЊЕ.Така да сега ич не им се замарам што сакаат нека прават.
    Никој не е совршен ;)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.106
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум се исмејувала на туѓите недостатоци. Оние личности кои што се исмејуваат на туѓите недостатоци имаат проблем со психата.
     
  11. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да се исмејувам на туѓите недостатоци а и никогаш не сум се исмејувала,така ме имаат научено од дома.
    Тоа што не сакаш да ти го прават немој да го правиш!
    Кој сака да го исмејаваат?Секако дека никој.
    Многу лоша особина е тоа, а сигурно и многу лошо ќе се почувствува исмејаниот.
    Koе е нештото што ги тера луѓето да постапуваат вака ?
    Не знам, можеби сакаат да си поиграат со чувствата на другите, сакаат да гледаат како другите патат или како што кажаа погоре да прикријат некој свој недостаток , ама знам дека овие луѓе немаат никакви чувства .
    За нив викам Нека се погледнат прво себе , а потоа да кажуваат за други!
    Дали се тоа луѓе полни со комплекси кои ги лечат на овој начин или сепак се работи за луѓе со психички недостатоци?
    Може да е и тоа и тоа.
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ова ми се случило и мене :$ Ете морам да си признам.
    Ама само во оние вицевите - црн хумор. Знам дека не е оправдување, ама ете колку за ублажување на грешката стално после тоа викам Ајде доста, не е убаво така. Не дека тоа ќе поправи нешто...
     
  13. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Не е убаво воопшто да се смееш на се и сешто а најмалку на туѓи недостатоци :^) Може малку чудно за некој но Господ враќа и не прави исклучоци .. знам по една другарка ! се смееше на една што носеше наочари .. за недела дена и таа носеше .. :|
    Мене дури ми е жал и сакам да помогнам во такви ситуации .. ни на крај памет не би се насмеала :|
     
  14. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Не е воопшто смешно. Господ гледа и враќа.
    Мајка ми, неодамна стави наочари. И на работа, синот на колешката ја исмејувал.
    Почнал со најразлични прашања, исмејувања. И кога по една недела, ни доаѓаат на гости и што да видиш.. Синчето носи наочари.
    Значи у животот Се се памти, се се плаќа, се се врти, се се ВРАЌА. :*
     
  15. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    менемногу ми е грев за луѓето со недостатоци... :tmi:
     
  16. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Навистина ме нервираат такви луѓе кои ги навредуваат останатите :envy: истакнувајќи ги нивните недостатоци. Па тие што се замислуваат, дека немаат некој мана? Тие таквите го прават тоа за да скријат некоја своја маана. И многу ме нервира исто така кога меѓусебно се нарекуваат кретени или идоти, а не го знаат значењето на ваквите зборови . Кога не знаат дека навистина постојат такви луѓе кои не сакаат да бидат такви.
    И дома ме учеа, ама по една случка на училиште во прво одделение навистина сватив дека не треба да се исмејуваат другите. Една моја другарка, така црничка беше, предизвика да две девојчиња почнат да и викаат ѓупка, а и јас им се придружив. Знам, и сега се страмам од тоа што го направив :x Таа не' кажа на наставничката и наместо да добиеме укор, наставничката ни објасна за бојата на кожата, за правата кои сите подеднакво ги поседуваме и најважно за чувствата на останатите.
    Од тогаш никогаш повеќе не ни се осмелив да исмејувам некого.
     
  17. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    мислам дека најмногу ги исмејуват по тивките и страмежливте луѓе бидејки тие ретко враќаат и исмејувачите ги стават нив во центар за другите да не ги забележат нивните недостатоци-мое сваќање кое е жално за исмејувачите а стварно в срце ме мава некој од страна ко ке му речи на тие шо исмеват абе остај го греота е мислам дека со то дупло појке го повредва :worried:
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  18. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Никогаш не сум се исмејувала на тугите недостатоци ниту би мене дури ми е и жал да гледам такви :(
    А Господ гледа па врака и треба да се ставиме на нивно место како би се чуствувале ние така некој да не исмејува епа сигурно не би се чуствувале убаво така да никогаш се немам исмејувано на тугите недостатоци а и никогаш нема :)
     
  19. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Никогаш не сум исмејувала и никогаш нема да исмејувам нечии недостатоци, бидејќи на секого можело да му се случи тоа, можело и мене па нормално не би ми било убаво некој да ми се смее.
     
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас го исмејувам Слаткар од таквите. Пошо ми е глуп и ме иритира. И незнае едно интервју да даде. Дткало.