1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исмејување на туѓите недостатоци

Дискусија во 'Психологија' започната од Wild.Child, 9 јули 2010.

  1. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Лично неможам да се смеам нити на личностите кои имат недостатоци, нити на "вицовите". Ништожно ми е да се искористи нечив недостаток за смеење па поготово ако е сериозен и од здравствени причини.
     
    На Oscar Lady и veren им се допаѓа ова.
  2. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Nikogas ne sum ismejuvala nekoj zaradi nedostatoci toa e premnogu zlobno.Na moja koza nikogas ne sum osetila kako e nekoj da te ismejuva no moj skolski go ismejuvaa zatoa sto deteto ne mozese da zbore ubavo.Tolku prosto i glupo ponasanje od nekoi luge nemate videno,tie go ismejavaat deteto a ne se gledaa samite sebe si kolku se tie za ismejuvanje.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Не се сеќевам дека сум исмејала некој поради недостаток :)
     
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Незнам зошто постои оваа тема, кога јасно е дека сите ке напишат ,,кој ?..јас ?..нееее...!!!!никако !!!,,

    А она -,,нос има ко нож за бурек сечење,
    А она - нозе како на коњ да јавала
    А она - нема цицки-рамна е ко даска
    А она - забите како тараби
    А она - коса како во штекер прст да пикнала

    Поголем-помал недотаток -НЕДОСТАТОК Е ....
    А дека сите знаеме да се подсмевнеме -ЗНАЕМЕ...само ако не изнервира особата...и да нема недостатоци, ќе ги најдеме.
     
    На Dark artist, danichap, kravce и 12 други им се допаѓа ова.
  5. BE YOU

    BE YOU Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Проблемот е во тоа што во денешно време луѓето размислуваат многу површно, а не суштински и длабоко како што би требало. Битно е само да кажат да исмеат нечиј недостаток без да размислат која е причината за тоа , што се случило за тоа да биде така, а најмалку размислуваат за чувствата на тој што го исмејуваат! Тоа се луѓе кои се плашат од своите недостатоци, несигурни.... емоционално незрели и неизградени... За секој има место под сонцето, секој заслужува еднаков третман и живот без разлика за каков недостаток станува збор, секој заслужува да биде прифатен и почитуван онаков каков што е !
     
    На Nate- princeza, Tanjamm, Dark artist и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Svetulkaaaaaa

    Svetulkaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    1.457
    Пол:
    Женски
    Значи колку ме нервираат ваквите "совршени",што исмеваат други.:punch:
    Во школото кај што учев средно има едно девојче (то сеуште учи таму,по се изгледа е сиромашна)...:(
    Секогаш е сама напуштена и секогаш оди со наведната глава,зошто нејзините соученички се "модерни" и "убави" па несакаат да се дружат со неа и ја исмеваат.:@
    Кога и да го видам девојчето срцето ми се кини.;(
    Добро бе зарем толку е безмилосен овај наш народ?(facepalm)
    Зарем незнаат дека секој има предности и недостатоци?:fubar:
    Од срце сакам таа девојка да е успешна,госпо да и подари најубава среќа....и да еден ден тие "мамини принцези" да ја молат за услуга! Се надевам тогаш ќе сватат колку грешеле!:!:
    Сите сме луѓе,ама ретко кој е човек!:|
     
    На Tanjamm, teteks, Angie24 и 10 други им се допаѓа ова.
  7. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Vo prirodata na covekot e da ogovara I ete sekoj po nesto ima kazano za nekogo ili ismejano,ama toa ne e tolkav grev kako sto e direktno ili indirektno potsmevanje I javno ismevanje na nekoj.Pa sekoj e dusa,sekoj ima nesto sto dlaboko krie vo sebe I tvoite zborovi moze da mu ostavat trajni posledici.Sum bila svedok na ova I vakvite mnogu gi osuduvam,ama ke osetat I tie moze nekogas barem ednas.I imam primeteno najiskompleksiranite go pravat toa,tie sto se sigurni nemaat potreba I ne se zamarat.Sto "luge" ke bea,jas vo komunikacijata vnimavam da ne povredam nekoj,a ne pa svesno I namerno.Ama takvite mi bea I motiv da uspeam.
     
    На Tanjamm, Svetulkaaaaaa, eloves и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.557
    Пол:
    Женски
    Личностите кои ги исмеваат другите и самите имаат комплекси и се несигурни, во спротивно ќе ги прифатат другите онакви какви што се и нема да прават невкусни шеги. Оние што самите се прифатиле, што се свесни за своите предности и недостатоци, ќе бидат свесни и за туѓите, оние што не се свесни за своите не се свесни и за туѓите. Совршенство не постои, но некои се стремат кон него. Е тие што се стремат да го достигнат совршенството, а не можат, тие се оние кои ги исмејуваат другите за да се издигнат себеси, да бидат посупериорни од нив. Беда.
     
    На hermosa, Tanjamm, Angie24 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би се исмејавала на некои луѓе што имаат недостатоци, бидејки утре јас, моите деца можат да бидат такви, а и не само за тоа туку не е убаво тоа.
    Имав еден школски којшто детето не е добро, седеше до мене секогаш му помагав колку што можев, а другите го исмејуваа, го задеваа, го караа. Детето секој втор ден плачеше професорите ги караа, татко му доваѓаше се караше со нив, ама тие немаа гајле, немаа срце. Многу е жално така да се прави на некој којшто е беспомошен.
     
    На hermosa, Tanjamm и Chica.Loca им се допаѓа ова.
  10. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.714
    Исмејувањето на нечии недостатоци е крајно не човечно.
    Не сакам да дискутирам за такви Нелуѓе.
     
    На hermosa, Tanjamm, Angie24 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Луѓето не се совршени . И не треба да бидат . Физичките недостатоци се дел од нас и нема што да исмејуваме некој кој има било каков недостаток , бидејќи кармата е кучка и утре , како бумеранг се ќе ни се врати на најлош можен начин . Никогаш не сум исмејувала човек со некаков недостаток . Напротив , се дружам со сите , не ги двојам луѓето по совршености и недостатоци .. Другарка од маало каде живеев како дете почина на само 9 години поради некоја болест , од која беше како малечко бебенце , не одеше не растеше , а зборуваше , натпросечна интелигенција .. Сеуште ми одѕвонуваат нејзините зборови во ушите кои ги кажа кога последно ја видов жива : " камо да можев да одам на училиште , проклетите нозе ме спречуваат .. ти доаѓај почесто , мене сега не ми е баш добро , знам и дека имаш за учење , ама те молам дојди другиот викенд пак .. " . Не го дочека викендот што следеше ;(;( плачев како луда , по цел ден бевме заедно за време на распустите , додека беше жива .. За жал немаше лек за неа , секаде ја носеа на доктори , сите им прогнозирале дека ќе живее најмногу уште неколку месеци .. таа живееше цели три години од последните прогнози на докторите ;(
     
    На Tanjamm, ADOKI, Chica.Loca и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Moeto mislenje(na koe sto imam pravo) e deka da ne mozes da kazes r i ne e nekoja mana. Se resava na logoped. Javna licnost, pogotovo licnost na celo na drzava smetam deka e smesno da ne ja promeni. Za obicniot graganin imam poveke razbiranje. Toa e moeto licno mislenje. I sprotivnoto go pocituvam apsolitno, NO toa si e moeto mislenje.
     
    На Afroditaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Сум пишала многу пати - исмејување на несовршености во надворешен изглед, повлеченост и социјална анксиозност, вродени физички недостатоци или пречки во развојот, психички проблеми или пак финансиска/семејна состојба - ми е нешто најниско што не сум оправдувала, не оправдувам и никогаш нема да оправдувам. Дури ни на црн хумор што вклучува здравствени проблеми не се смеам.

    Меѓутоа, она што сакам да додадам е дека ме иритира што денес критикувањето (пропратено некогаш и со сарказам) на недостатоци на карактерот кај здрави, прави луѓе што можат да влијаат на тоа - често се меша со исмејувањето и булингот.
    Булинг (без разлика дали во реалниот живот или на интернет) за мене е исмевање на ранливи луѓе со проблеми како горенаведените, и на нивна страна секогаш ќе бидам. Но, критикување на прилично самоуверени возрасни личности за нивна неписменост, затворен ум, неинформираност при достапни информации, и посебно некој агресивен, нетолерантен и навредлив став што го кажале или пишале и за кој си сносат одговорност - не спаѓа во оваа приказна.
    Make the difference :)
     
    На Dark artist, Lella, BoaVista и 16 други им се допаѓа ова.
  14. Afroditaaa

    Afroditaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    963
    Пол:
    Женски
    Лично јас немам проблем , во мојата фамилија имаме личност со Даунов сидром и подобра и љубезна личност немам сретнато, многу си ја сакаме :)
     
    На hermosa, buba4e89, *Amethyst* и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Chica.Loca

    Chica.Loca Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    2.260
    Сум била во присуство кога некоја личност била исмејувана, а и јас сум била исмејувана.
    Кога бев помала, малку поразлично ја изговарав Л. Еден ден седевме во двор јас и уште 2 девојки и ме зафракава поради тоа.
    Ми велеа:
    - Ај кажи Л.
    И по мојот одговор се смееја. Јас тогаш повлечена, срамежлива и не можев да и кажам да престанат, дека ме повредува тоа што ми се смеат. :( Ним тоа им беше интересно, но јас си знам како ми беше.

    Било па поминало, но ваквите исмејувања влијаат на личноста, нејзината самодоверба и оставаат трага во животот. Луѓето не се свесни колку повредуваат со зборови.
    Не можам да сфатам што задоволство и причинува да исмејуваат некого и да гледаат како тоа ги повредува и натажува.
     
    На K-a-t-e, kravce, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Недостаток е недостаток и секој го боли за своето.Тоа дали нештото можело да се среди пред 50 години е апсурдно да се помисли.Пред 50 години дали воопшто имало логопеди,психолози како денес?

    Ќерка ми е 8 год и 3 букви сеуште не ги изговара добро.А носена е секаде.Центар за слух,ортодонт,психолог,логопед...
    И вежби прави и се труди но кај овие три букви сеуште нема целосна промена.Да дојде утре некој паметен и да ми рече дека керка ми поради тој недостаток не заслужува да биде врвен лекар,политичар ,професор или дека јас не сум се посветила на проблемот доволно ке му мавнам шамар да го памти цел живот.

    И нема да дозволам она да има пониска вредност на самодоверба поради тоа.
    А всушност оној кој се исмејува има недостаток во мозокот.
     
    На Dark artist, Snow-Star, ♣ Alba Viduam ♣ и 10 други им се допаѓа ова.
  17. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Лицемерно би било да кажам дека додека сум била дете или воопшто до сега не сум искоментирала за нечиј физички изглед., особено испровоцирано. А, сум била и мета на исмевање за истото, и тоа во голема мера. Тоа, додека не ја сфатиш големината на зборовите.
    Има луѓе кои внатрешно не се убави, злобни. Во момент на нервоза знам да кажам некој збор за нивниот физички изглед, и тоа е единствено така затоа што и да се најубави физички, со својот карактер и постапки ја изгубиле својата убавина. А и, така летаат некои зборови, не сме совршени, цел живот учиме и учиме.
    Да се исмевам на недостатоци онака, колку да си го пополнам времето, укажува само на комплекс на пониска вредност. Ако "симнеш" некого, не значи дека ти ќе се искачиш погоре. Па тоа се тие всушност луѓе за кои обично кажувам дека не се убави.
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Ако пречката при изгоровор на некои букви се смета за недосток... па еве не знам. На свои 17 јас сеуште сум без буквата "р" во својот речник. Мислам на она остро "р" кое горе- долу само и во нашиот јазик го има.
    Не дека досега не сум добивала коментари поради тоа, али никогаш не сум го гледала тоа како недостаток. Едноставно не се замарам.

    Дали не сум квалификувана во нешто поради тоа? Не.
     
  19. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Уште од мал не ја изговарам баш добро буквата Л и заради тоа колку пати сум бил исмеван незнам ни сам. Иначе јас никогаш не би исмејувал некого заради такви недостатоци за друго сум исмејувал ама за такво нешто ми е многу одвратно.
     
  20. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.300
    Пол:
    Женски
    Мене црниот хумор најсмешен ми е, ама не треба да е сфатен толку сериозно. Иначе за исмејување, јас секогаш сум била исмејувана во основно ама научив како да не земам се при срце.
     
    На Dark artist му/ѝ се допаѓа ова.