1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исправување на косата, недостаток на витамини или?

Дискусија во 'Коса' започната од meandyou, 3 декември 2010.

 1. meandyou

  meandyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  194
  Девојки имам огромен проблем. До скоро имав мноогу виткана коса, ситни локни како федерчиња, но откако ослабнев почна да ми се исправува и сега ми е само прекршена! Многу се нервирам не знам до што може да е? истите балсами си ги користам сеуште, бидејќи имам многу сува коса, но веќе ништо не е во ред со мојата коса ;( Знам дека од бременост може да дојде до пораметување, но јас не сум била бремена до сега,

  што мислите вие? од што може да дојде до нагло исправување на косата ?

  и како да си ја повратам формата?

  однапред ви благодарам.
   
 2. sweetgirl92

  sweetgirl92 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  1.748
  И на мене ми се случува истото значи порано имав виткана коса добро сеа не баш толку со федерчина али ми беше виткана а сеа само на врвовите се прекршува ама ич вака не ми е убава :( и ми испадна целата сеа ми е со три влакна и без волумен си ја сакаам старатааа косааа паа ;( а сето тоа откако ослабев значи подобро да си бев дебела отколку вака со три влакна права коса :(
   
 3. meandyou

  meandyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  194
  јас ослабнев 10кг од 53кг на 43кг и одтогаш ниту килограмите неможам да си ги повратам ниту косата :@ :devil:
   
 4. ackaa91

  ackaa91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  здраво женски :) јас сум нова на форумов па да ви се придружам во разговорите.. :)
  обично знам дека косата се исправува кај некои од како ќе родат,а најверојатно кај вас од некој недостаток на витамин. Една моја другарка користеше едни ампули ама незнам точно како се викаја или пробајте силиконски шампон од Докторс.. неа многу му помогна...
  поздрав
   
 5. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  lele meandyou kako uspea da oslabnes 10 kg, i da imas samo 43 sega? lele navistina mi e zal, ;( znam kako ti e , jas tezam samo 55, pa se mi e golemo od obleka, i uporno slabeam :(
   
 6. meandyou

  meandyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  194
  немаш поима колку се нервирам што толку сум слабичка. Не јадам ниту овошје ниту месо, не сум многу по јадењето, порано имав повеќе апетит сега веќе не :( сите витамински апчиња ги испробав, ама ништо. Слушнав за хербалајф за здебелување имало, не знам дали да ги земам и тие :sweat:
   
 7. meandyou

  meandyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  194
  ќе те замолам кога ќе ја видиш, ако сакаш прашај ја како се викаат ампулите :$
   
 8. ackaa91

  ackaa91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  нема проблем ќе ја прашам, моментално е надвор од државав штом се врати ќе ја прашам.. пробај го шампонот од докторс мислам дека има и за кадрава коса, не скап околу 80ден
   
 9. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.941
  Пол:
  Женски
  леле душо како успеа да ослабеш толку кила баш ме интересира?јас од све се штедам да јадам за добро да изгледам не сум тип кој све што ќе касне се лепи далеку од тоа но сепак ако сакам да бидам слаба морам да пазам сакам да симнам уште 3 4 кила качив многу од пивскиот квасец што го пиев :@ ете ти пробај да пиеш од нив верувам дека ќе ти се подобри апетитот и ќе ти се зацврсти косата тие се за коса кожа и нокти почни да ги пиеш ... :*
   
 10. meandyou

  meandyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  194
  и пивскиот квасец го пиев ама џабе, ноктите ми пораснаа и ми се зацврстија ама од апетит ништо :@ а исто и на косата не ми делуваше :envy:
  Па штознам јас не јадам месо и овошје, би ти препорачела хербалајф за слабеење слушам дека имало големи ефекти. Мене ми е многу тешко за здебелување а за слабеење да не јадам како што треба 10-15 дена резултатите ке се застрашувачки
   
 11. dominantna

  dominantna Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Каква фризура носите?

  исто и јас.... порано имав виткана коса со мноооооооогу слатки локни ама во 6-то одд. почнав да ја пеглам постојано и ја изгорев. Сега после 3 години косава ми е прекрсена, сува и со нисто не мозе да се обликува :worried: Моментално ги користам силиконските капки од авон оние зелените ама не гледам резултат,плс може ли некој да ми препорацате нешто?
   
 12. ElenaElena83

  ElenaElena83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Според мене изгледот на косата е резултат на внатрешната состојба на организмот.Од лично искуство кажувам.Отсекогаш имав коса на која сите и завидуваа,но од пред една година наеднаш косата почна да ми слабее,да ми опаѓа,да ми се исправува..како со искинати врвови..се тоа во резултат на нервоза и стрес.Ништо друго не е причина.Не помагаат ни шампони ни маски ни ампули.Внатрешноста ни ја издава косата.Како се чувствуваме,косата прва го покажува.
   
 13. sweetgirl92

  sweetgirl92 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  1.748
  И јас доста ослабев не држев никаква диета само што го намалив лебот јадев по едно парче на јадење и во денот ми се собираа едно до две а и внимавав да не јадам во големи голичи но сепак се си јадев ;)
   
 14. avemaria

  avemaria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  3
  Каква фризура носите?

  сок од цеден портокал +лимон ,мед(да се раствори ) малку маслиново масло и золчка треба да е водена смесата ја намокруваш крпата со ова и ја виткас косата доколку имаш поголема доза на сируп добро е да ја наводениш и искчешлаш да се распореди по целата должина ,нека стои 30 мин +- па исплакни и користи шампона на природна база или бебешки со редовно давање на витамини на косата ке се врати како што била ТРПЕНИЕ СПАСЕНИЕ
   
 15. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.601
  Допаѓања:
  9.205
  Сигурно е од недостаток на некој елемент,поточно витамини некои од групата на витаминот Б коишто во себе содржат сулфур.Затоа што пред се витканата коса е како резултат на присуството на сулфур во влакното :)
   
 16. House-M.D

  House-M.D Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Имам виткана коса и да понекогаш и јас имам проблем, но го знам решението однапред.
  Доколку веќе сте шишани на степен, тоа придонесува локните и самата коса да го изгубат обликот, се накршува и останува без форма. Отстранете ги врововите, скратете ја малце, ќе видите голема промена! :D
   
 17. liili

  liili Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  И јас имаф такоф проблем пред некое време но сега ми е многу убаво виткана косата кога ке ја измија косата воопшто не ја чешлам чекам некој 15 20 мин малце да се подисуши му ставам тафт гел од оној што е во црвено кутифце ја берам во пунџа и цела ноќ јаа држам така и навистина многу ми е убава косата
   
 18. avita

  avita Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  31
  провери си ја тироидната жлезда