Испукајте се од мажот

Дискусија во 'Брак' започната од LiquidLuna, 28 август 2024.

  1. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    18.560
    Пол:
    Женски
    Инспирирана од мајчински муабети, си реков да ви отворам една тема каде што ќе ги споделуваме секојдневните "причини за развод" наместо да се разведуваме.

    Повелете :D

    Јас на пример денес ќе го разведев затоа што тој си е слободен, демек да го чува малото ѕверче оти јас работам арно ама он буквално си го сфати ко слободен ден.
    Цел ден трчам по дете, за јадење и успат со една рака работам.

    И со цел памет ме праша "Оти си нерасположена", еве не знам брачен другару. Што мислиш вака од страна? (facepalm)
     
    На Sunrise!!!, Kralica.Milica, WhiteCat33 и 31 други им се допаѓа ова.
  2. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.204
    Допаѓања:
    7.762
    Пол:
    Женски
    Е Луно ја отвори темава во ден кога немам замерка за маже 8-|:rofl:
    Сигурно веќе утре ќе дојдам да го искодошам овде :wasntme:
     
    На WhiteCat33, Трагедијаупмм, Adidas888 и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Еве јас да кажам за мојот маж. Вчера ќе се разведевме.
    Ја штеди мама да не доаѓа да ја чува внука и, па реши он да ја чува за јас да одам на работа. Иииии секогаш кога треба да се чува дете за јас да работам он ќе дојде 5мин пред да ми почне работното време (кога работам од дома). Сега требаше да дојде, а јас да одам, и дојде секако најкасно што можеше. Му нагласив: дојди порано, треба да се спремам, не е само да излезам, со детево дома неможам, 100 пати се препотив, фаќа се, пеглата ќе и падне на глава, сака да брцне во шоља итн...Абе хаос. Се воздржав да не урлам пред детево ама му изнапишав свашта да ми се олесни. Неможам да разберам како нема осет дека некој не треба да касни! И така секојпат одново и одново, а ти зависиш од некого.
    Денес пак ја чуваше керка, направил ручек, испазарил и 100 пати мораше да се потенцира тоа. Еве го сега спие кома. А јас секој ден го правам тоа и после продожувам да средувам домашни работи.
     
    На lackygirl, Stressed Out, RAK91 и 9 други им се допаѓа ова.
  4. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.742
    Пол:
    Женски
    Од кога е родена ќерка, "разведена" сум едно 4737282 пати.

    Некогаш стварно ми било преку глава и малку фалело да се спакувам, друг пат само ќе погледам попреку, ќе го игнорирам некое време и толку.

    Генерално ми смета што досега премалку време поминува со ќерка и не превзема обврска околу неа. Што ради работното време, што ради други фактори цели 5 пати е појден по дете во градинка, ама за кажување тоа му е главно. Секоја приказна почнува со ех ко ја земав Х од градинка, тоа и тоа се случи. Ми иди да речам, срце, тоа се случи еднаш, а не 100 пати како што кажуваш.

    И следно, јас чувам дете со часови, тој се појавува на врата со муабетот така наивно- дома ќе бидеш со Х? Јас да тркнам на 1 час на кафе.
    Фали да речам, и јас ќе си излезам. Х може сама да поседи, што има врска.
    "Разводот" ми е оти си излегува кога сака и колку сака, демек јас посекако морам со ќерка да останам.
     
    Последна измена: 28 август 2024
    На Marsi*, Stressed Out, RAK91 и 12 други им се допаѓа ова.
  5. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Маж ми во последно време само се жали, како он е уморен, како он работи, само сака да спие, да забушава. Он бил ненаспиен. Ако се разведам од него тоа ќе биде ради знак и подзнак:D. Денеска ме почасти со шопинг опростено му е за оваа недела.
     
    На Ouravanture, Трагедијаупмм, LiquidLuna и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    5.880
    Пол:
    Женски
    Добро а дали на сите им киснат мажите во вц? А ми каже треба да одам во вц ми се темни.....
    Денес спремив две деца ги облеков одвај, се покакаа, им сменив пелена, им дадов на двајцата витамини, спремив ранче за шетање, јас се обелеков, а за цело ова време беше во вц. И после во кола муабетот - зошто си цело време нерасположена?
     
    На Sunrise!!!, Abeja, snegulka445 и 24 други им се допаѓа ова.
  7. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Да, поголемото синче му драми пред врата. И јас се нервирав ама сега ако му е! Никогаш не оди на раат во вц :lol:
     
    На ArtemisSs, Трагедијаупмм, Amore123 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.203
    Пол:
    Женски
    Е алал да ви е за темата.
    Секој ден си се разведуваме за нешто ,најчесто околу ќерка..значи му имам 100 пати кажано додека јаде и ја ранам да не се плетка тука , само префрла 'немој толкави залци,греота детето ќе се удави '
    А јас гледам што побрзо да ја наранам додека отвара уста,иначе ако ја затвори устата тешко мене,ќе киснам на улица цел ден со чинија во рака. :whew:

    И и и и секоја сабајле ми го крева притисокот 300 .
    *Ајдее,сто саати се спремаш,ќе закасниме (свири со кола) .
    А јас станувам во 5 ипол,да се средам ,доручек правам за ќерка , ја будам,ја спремам неа ,ја ранам ,сто пати се враќам да не имам заборавено некоја пегла,фен ,рингла,а мм си станува у 7.30 ,си пие кафенце,си се облекува и спремен е ,чека надвор.:drunk::drunk::drunk:
     
    На Mother of 2boys, Marsi*, Stressed Out и 12 други им се допаѓа ова.
  9. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Ние сме на одмор и за малце ќе се пакувавме за назат, ме изнервира, се шо си спакував за на одмор од лекарства се си извадил и се случи да закачам нешто, се шо ми требаше сега тука купив, ни бруфен немавме.. ај то му викам оди сега шетај по аптеки барај не сака, инает е тука се скаравме, шо ќе ти е, ништо немаш, јас гнојна ангина, ништо не ми било и да одам јас да барам лекови со болка огромна во грло, не можев да голтнам.. онака ко ќе ми се занесува зошто сме земале толку лекови а знам дека некогаш ќе затребаат, то најмногу ми смета шо дека ќе си носиме, ќе ги вратиме назат ако не треба нешто, ништо страшно, шо мора и да се објаснувам...
     
    На Marsi*, Cosmic Girl, 1209 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    1.902
    Пол:
    Женски
    Воведи ново правило, нема одење во тоалет со мобилен...да видиш како премногу малку време ќе му треба. Испробано и кај маж и кај деца
     
    На lackygirl, Ano, Marsi* и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Тоа е секој одмор. Зошто земаш толку ствари? Како ќе се спакуваме во кола?
    Секогаш кога ќе го послушам да земам помалку, секогаш ми фали нешто.
     
    На Marsi*, anggell, LiquidLuna и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    9.041
    Пол:
    Женски
    Ехее по 45мин.
    Јас не го разбирам ова најискрено, и јас да отидам со телефон во вц пак не се задржувам толку долго, која е убавинава да седиш на шоља 40 минути, и тоа не е еднаш во денот, по 2-3 пати.
    Многу пати ќе му се оди на детето во вц или мене без разлика, дури лут па 'леле човек од вас на раат не може во вц да отиде'. Му викам друже во вц си пола саат веќе.
     
    На WhiteCat33, Marsi*, Amore123 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    И тоа шишлаци многу сум носела, а шо носам толку гел, шампон, регенератор, млеко најосновните работи за мене и за малиот, ко демек немало место, празна беше цела кола, ама се напрај паметен спаковано лекови колку тежат ништо, едно торбе да ги отвори,да ги прегледува и ми ги вратил сите...
     
  14. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    8.898
    Пол:
    Женски
    Леле бе,не ми се верува еј,значи исти се сите.
    И мојот по 3.4.пати на дневно ниво по 30..40 мин со моб.секако,дури и го заборавам дека е таму.
    Јас 300 работи по дома и околу деца завршам тој уште таму.
    А што ме највеќе нервира,си седи тој таму 40 мин,а треба да одиме некаде,излегува тој,влегувам јас да се спремам,после некое време слушам,готова ли си? Шо се толку спремаш?
    Ама тој 40 мин важно сере (со извињење) на раат.
     
    На Sunrise!!!, Mother of 2boys, WhiteCat33 и 11 други им се допаѓа ова.
  15. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.950
    Не знам дали има нешто што нервира повеќе од киснењето во тоалет по 45 мин. Јас после 5 мин му го пуштам малиот да му тропне на врата и да му каже - тато, немој да спиеш во вц ]:):D Исто кога ќе се развикам, не знам како магично излегува за неполна минута :devil:

    Инаку по едно вакво поклон за секој маж што дреме со телефон во тоалет :D Одбројува 5 мин (waiting)
    Screenshot_20240829_002027_Amazon Shopping.jpg
     
    На Ano, WhiteCat33, Marsi* и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.204
    Допаѓања:
    7.762
    Пол:
    Женски
    Најјак момент, вика влегувам да се бањам.
    По 45мин подизлегува: - аиии ми се здрвија нозете на шоља (ми пратил 78 рилс на фб) еве сега влегувам да се бањам (заспива во када уште 1ч) :rofl:
    Не се шалам 5 пати го имам разбудено полупотопен до уши (facepalm)

    Јас и пред бебе бев експресен бањач а сега мислам уште не дособлечена почнувам мијам коса
     
    На Marsi*, DS10, Tea SK и 4 други им се допаѓа ова.
  17. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    2.076
    Допаѓања:
    14.662
    Мојот не претерува до толку ама ако се случи повеќе од десет минити да е внатре малата му тропа на врата и вика: "Татоо да не треба помоош?" :D
     
    На DS10, Bozica1980, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.554
    Допаѓања:
    18.369
    Пол:
    Женски
    Големи какачи вашите биле :rofl:
    Мојот е експресено брз :rofl:. Ама знае и он некогаш да си поседе на шољја.
     
    На Marsi*, ImagineDragons, FridaodaMk и 3 други им се допаѓа ова.
  19. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.203
    Пол:
    Женски
    Остај тоа, од коа ќе заврши ќе ја отпекне вратата отворена,орли носи .
    Значи како мала мислев само на татковците им мириса каката :drunk::drunk::drunk::wasntme:
     
    На DS10, Ani93, st-el и 4 други им се допаѓа ова.
  20. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    8.898
    Пол:
    Женски
    Какачи :rofl::rofl::rofl:
     
    На Cosmic Girl, LUCI 99, st-el и 5 други им се допаѓа ова.