Истекување на вода со опасна материја во ОХИС

Дискусија во 'Политика и настани' започната од TeddyGrey, 8 ноември 2019.

 1. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Машки
  Otkako dojde SDSMRT na vlast gradovite nikogas ne bile tolku valkani,zapusteni,gubre na site strani.Dobrite zakoni za javna higiena i pusenje gi ukinaa.Istite tie sto galamat po Facebook deka vozduhot bil zagaden i kako ne se diselo istite tie odat do prodavnica so kola i frlaat gubre kad stigaat.Narodot edinstveno moze da se prevospita so debeli paricni kazni i zakoni za javno domuvanje.Op imate neiscisten dvor pred zgrad.Kazna od 500 evra sekoj mesec za gubre pred zgradite.Kameri na avtopatite i patistata i sekoj sto ce bide faten da frla gubre ili pikavci od prozor vednas kazna od 500 evra.Javni kampanji i kazni za site sto pusat na terasa od svoite zgradi da bidat sankcionirani so 500 evra.Truj si go deteto vo stanot a ne mene.
   
  На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  35.183
  Пол:
  Женски
  Ептен лесно си изманипулиран од тие по кои што плукаш, каква иронија.
  Ти уште мислиш дека коренот на загаденоста во државава е обичниот граѓанин со тоа што оставил ѓубре пред врата или фрла отпушоци ?
  Информирај се што се случува деновиве, приредено од страна на капилатистичките моќници и иди фрли си ја ќесата со ѓубре во пренатрупаниот, веќе полн контејнер и мисли си дека правиш разлика.
   
  На oblace1, DAngel, Nausicaa и 12 други им се допаѓа ова.
 3. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  7.026
  Пол:
  Женски
  Мислам дека технички не е изводливо да се менуваат вентили при полн резервоар/цистерна, затоа што се под притисок, и вадење на вентил за да се стави нов пак би довело до истекување на материјата. А доколку се празни, не би имало потреба од нивно менување, пошто нели, фабриката веќе не работи.

  Не знам како функцинирал Охис, ама требало по затворањето на фабриката да средат се, не да ги чуваат уште 20 години заробени хемикалии, за да скапува опремата и сега вакви хаварии да се случуваат.
   
  На Purplelilac, KateKane, Victorian и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  14.875
  Пол:
  Женски
  Си ја утнал темата. Тука за Охис се коментира. И нема врска ова со партија. Уствари има, ама со двете. Оти кој дојде на власт, на памет не му падна да го реши проблемот со депониите полни со хемиски отпад од Охис.

  Не е само ова сега проблем. Години има депонии со линдан. А наводно и жива и тоа на отворено. По просториите во зградата.

  Охис е супер за снимање хорор филм. Меѓудругото на времето се произведувале и инсектициди, пестициди со хемија во нив која денес е забранета за употреба. Како нашле, така оставиле таму. Кој знае уште што се има. Така линданот тлее години, години...
   
  На oblace1, DAngel, Nausicaa и 15 други им се допаѓа ова.
 5. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Машки
  Kapitalisti se i vo Irska,kapitalisti se i vo Britanija,kapitalisti se i vo Germanija,kapitalisti se i vo Norveska pa gledaj kolku im e cisto i sredeno.Ova se smesni izgovori.

  Vozduhot vo Makedonija e zagaden zatoa sto i narodot sto zivee vo nego e necist.Tie neodgovnorni politicari i kapitalisti izleguvaat od ovoj narod.Moze vecno da barame izgovori.Redot i odgovornosta pocnuva od nas samite.Koga na luge od mali ke im vsadis odgovornost deka ne se frla gubre na ulica,ne se frla namestaj pred kontejneri,ne se unistuvaat javni povrsini i parkovi,ne se gradi ko vo basibozuk togas tie utre ke razvijat opstestvena odgovornost i za mnogu krupni raboti.
   
  На PaLaVa, Shmizla94, AngIv и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.039
  Допаѓања:
  98.199
  Пол:
  Женски
  Значи и ти си нечист.
  Каков безобразлук |(
   
 7. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  1.754

  Апсолутно се сложувам за тоа дека голем проблем лежи во народот. Но не би ги нарекла нечисти. Едноставно нема култура.

  Точно е дека имаме никакви политичари и институции, но секој нивен потег кој би можел да е од некоја корист завршува или искршен, демолиран, графитиран со спреј итн. итн.
  Почнувајќи од корпи за отпадоци, играчки за деца во парк, автобуски постојки низ градовите, т.н. апаратчиња за хранење на бездомни животни и безброј други примери.
  Сведок сум на такви слики во Битола секојдневно.
  Денес се поставува, утре е искршено, зошто?

  На таков народ, на таква младина џабе им се вакви или такви инвестиции и политичари, тука нема зрелост и култура и тоа е озбилен проблем.
  Штом на некој не му смета ѓубре на сите страни, демолирани објекти зошто би му сметала некоја депонија или Охис кои се дааалеку од нивни очи? Свеста треба биде еднаква за двете.

  Треба да заиграат големи казни, сериозен пристап кон прекршувачи на било кој закон, да се воспита народот на ред и култура, да не се прави дистинкција и исклучок помеѓу прекршувачите, без разлика дали сум јас или директор на фабрика која истовара хемиски отпад на депонија.

  Штом законот и правниот систем немаат сила, џабе е.
   
  Последна измена: 9 ноември 2019
  На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски
  Проблемот датира уште од 75 година кога се складирал и закопувал целиот штетен отпад во Охис и во дива депонија над Драчево. Дрисла е од 99 година кога имало премногу медицински отпад и сме ја набавиле печката за мед. отпад. Сето ова се повеќе се зголемува со продавање на нашиот газ на други земји за да им ги согоруваме отпадоците и што никој ништо не превземал за линданот од 75 до денес мислам дека се е контаминирано и вода и почва и воздух и ние и нашите деца. Има испитувања пред повеќе од 1на деција правени на медицинскиот факултет и на ред други факултети, каде што се докажува дека организмите на децата а и на возрасните се полни со тешки метали и тоа на деца од Скопје. Џабе се расправате околу тоа кој и како и чиј режим и не режим било, коа никој не го решава проблемот само се зголемува. Ова пред некој ден што се случило може само да допринесе на проблемот кој веќе е длабоко вкоренет и ни ги уништува сите генерации.


  А што се однесува за културата, културата е нешто што го носи народот. Се гледа од примери на постарите генерации. Да бидеме искрени ниту постарите генерации имаат култура а очекуваме децата да имаат. Тоа е врзан систем.
   
  Последна измена: 9 ноември 2019
  На темјанушка и nightingale им се допаѓа ова.
 9. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски
  Поголем проблем е линданот закопан во Охис. А и покрај земјотресите и поплавите што беа во 2016 година не верувам баш дека линданот стои уште закопан.
   
  Последна измена: 9 ноември 2019
  На Јаневски и MarigoldA им се допаѓа ова.
 10. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  7.026
  Пол:
  Женски
 11. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.199
  Допаѓања:
  34.892
  Пол:
  Женски
  Уште не анализирале колку има во воздухот.
   
  На Nigredo Odor и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
 12. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски
  И да има анализи нема да се објават. А и да не се објави за тоа зборуваат енормните бројки на заболени од канцер, децата со пречки во развој и тн. Луѓето мислат јадат здрава храна....никој не ги информира за истата.
   
 13. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.157
  Допаѓања:
  22.093
  Пол:
  Женски
  Сигурни сте дека е метанол?
   
  На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски
  Така пишува, а колку се и самите сигурни во своите изјави нз. Ама ќе се дознае ваљда и да не сакаат да кажат кога тогаш. Далеку сме ние од Советскиот Сојуз кај нас ништо не може да се прикрие.
   
  На Nigredo Odor и nextredstyle им се допаѓа ова.
 15. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.157
  Допаѓања:
  22.093
  Пол:
  Женски
  Со моето солидно познавање на хемијата, тешко дека станува збор за метанол. Метанолот е токсична супстанца тоа е неспорно, меѓутоа мислам дека него го користат како маска во случајов. Има даааааалеку даааалеку поопасни хемикалии од метанолот, а овде станува збор за таква штом имало толкава интервенција на куп институции.
  Втора работа - велат смрдеа се шири. Метанолот не смрди. Не дека баш никако не мириса, ама не смрди, за да го почуствуваш неговиот мирис треба носот во шишето со метанол да го пикнеш.
  Има хемикалии со кој без вклучен дигестор (уред сличен на аспираторите во кујна) не можеш да помислиш да го отвориш шишето, а камо ли анализи да правиш.
  (Ќе ме карате знам за ова) Сум работела со метанол, без ракавици, ништо не ми е.
  Друго има во позадина со ОХИС :nod:
   
  На Јаневски, theowndemon, Doozy и 17 други им се допаѓа ова.
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.084
  Допаѓања:
  74.382
  Пол:
  Женски
  Некако и јас така мислам. Не дека сум параноична или нешто, ама ич не ми се за верување ни медиуми ни институции. Со оглед на тоа што х пати сме се изнагледале глупости, твојов коментар ми се чини воопшто не е далеку од вистината. Којзнае што им истекло. Додајте го на тоа и линданот што претходно беше спомнат и ете ти екстра коктелче.
  Денес на пример ништо посебно не кажаа на вести, скроз истото од вчера. Битно сè е под контрола, а нив опремата (очигледно) им се распаѓа. (facepalm)
   
  На Јаневски, Doozy, dunika и 10 други им се допаѓа ова.
 17. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.309
  Допаѓања:
  18.036
  Пол:
  Женски
 18. KateKane

  KateKane Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  899
  Допаѓања:
  20.389
  Пол:
  Женски
  E ова. Не ми е јасно како мислат да ги заташкуваат работиве, демек нема луѓе во државава кои биле во контакт со вакви супстанции и сите ние нафта пиеме тука. Па посебно во ера на дигитална комнукација, одма се разбира нештото што го кажуваат дали е точно или не. Не го кажуваш ова само ти и со други зборев истото ми го кажаа - метанол не мириса.

  Еве што велат стручњаци од тоа каков резултат може да настанае од хаваријава


  Али ај, ќе си седиме со курот во рака. Исто како што било 86 со Чернобил, ваму земјата е затруена, овие си свиркаат. Чекаме изгледа и кај нас да дојде некој од страна што ќе детектира отров во воздух па да не средат како што треба.

  Потенцијално смртоносна супстанца се излеала, ама се ќути, се лакта, се дреме и се крие од народот. Додуша не се тие криви, ние што им ќутиме сме за у гз да не ебе човек.
   
  На Јаневски, theowndemon, Doozy и 16 други им се допаѓа ова.
 19. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски

  Кај нас секое чудо 3 дена. Ви текнува едно време кога никој не сакаше да купи овошје и зеленчук одгледувани во драчево, лисиче и тн. И тоа колку траеше 3 дена. Демек сега земјата не е контаминирана. И уште дрвата се сечат за нови згради. Ниедна пара нс светов не може да го купи здравјето на идните генерации... али сега само тоа им е битно. Еве прашајте родители на деца со пречки во развојот колку се полни со тешки метали, па као идат во др земји на чистење. Имаше едно детенце коа беше дијагностицирано со аутизам, после тоа се установи дека само е полно со тешки метали и затоа има пречки во говорот и моториката, па со "чистење" еве го напредува.
   
  На Јаневски, candy.cane, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
 20. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  525
  Допаѓања:
  1.197
  Точно, жалосно е, но секое чудо е за 3 дена. Луѓе, никој не сака да се сели од убајна, ама ќе ви речам, фајќајте куферите, каде ќе накте дали во село, дали во странство селете се. Неможам дљ замислам како е да се живее во таков смог и загаденост. Па тоа за 10 год има да те убие со сигурност. А каде се бебињата, децата, трудниците, хронично болните.
   
  На темјанушка, candy.cane, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.