Истекување на вода со опасна материја во ОХИС

Дискусија во 'Политика и настани' започната од TeddyGrey, 8 ноември 2019.

 1. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.115
  Пол:
  Женски
  Ќе исцркаме ние и нашите фамилии, додека испрани мозоци даваат се за партиите. Еднаш да гледаа малку објективно. Дојдоа и на форумов тука партиски кампањи да тераат у секоја тема...
   
  На PaLaVa, Biljarkata, GirlRose и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.721
  Psy операција?!

  Лансиер, излези надвор во декември, вдиши го воздухот, погледни ја маглата. Потоа постави апарат за мерење на квалитетот на воздухот пред својата порта, види го резултатот, а потоа дојди овде да пишуваш за оперативните методи на НВО, и како нивната политичка парадигма е приоритетна пред еколошкиот државен колапс. Попатно, објасни им на семејствата без хронична медицинска историја, како изгубиле млад член од рак на бели дробови кој претходно водел здрав начин на живот, без злоупотреба на наркотични средства.

  Не, напротив. Имаме зголемен морталитет како последица од белодробен канцер и кардиоваскуларни болести. Прикажана ти е статистика во видеото. Провери и од други извори, ќе видиш дека информацијата е точна, доколу 24 го сметаш за исполитизиран медиум.
  Да, да. Сите Светски истражувачки центри и новинати лажат, криумчарат и се од страната на дотичниот Сорос пошо кур ги боли за Македонија. :D
   
  Последна измена: 11 ноември 2019
  На Purplelilac, theowndemon, Lolipop23 и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.115
  Пол:
  Женски
  Ма не е бре релевантно твоево мислење. Нема истражувања и докази. Се е тоа Сорос. Глеј таму видеото што кажуваат бојкотирам.

  Страшно живееме во време кога народот мисли дека се образувани и се знаат со читање на весници и читање по портали. Најголеми експерти во светот се од кај нас.
   
  На tessie, Someonespecial, GirlRose и 2 други им се допаѓа ова.
 4. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  47.908
  Пол:
  Машки
  @Lancier Ти ако си тачен ја ќе се обесам на златните муда на Букефал на плоштад. Загадувањето било conspiracy theory, излези надвор коа е загаден воздухот и вдиши онака дубоко па кажи после дека све е тоа измишљотина
   
  На Purplelilac, темјанушка, oblace1 и 10 други им се допаѓа ова.
 5. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.396
  Допаѓања:
  36.810
  Пол:
  Женски
  @Lancier Ако си Скопјанец,иди прошетај се во Карпош кај Топланата.
  Погледни ги трагите кои ги оставаат авионите,кај и да си.
  Бројот на луѓе со респираторни заболувања се зголемува.Погоре и за други ти спомнаа.
  Луѓето не носат маски од ќеф.
  НВО за друго лажат,но не и за загадувањето.
  За Охис...
  Во Охис има и други цистерни со токсични материи,но надлежните не откриваат што точно.
  Само кажуваат за винил хлорид и линдан.
  Анализата покажала дека нема траги од метил акрилат мономер во воздухот.
  Шилегов немал поим што се случува таму.
  Дали е ова за верување е под знак прашалник...
  Инспекциските служби не си работат нивната работа.
   
  На Mrs. Lovett и Цвет88 им се допаѓа ова.
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  101.044
  Колку смешно, бараат одговорност од човекон сопственик Еуроконтрол 97.
  Одговорноста се бара од тој што ја затвори фабриката и при тоа немаше план за контрола на таа "темпирана" бомба.
  Одговорноста се бара од тој што со години не поведе ред за Охис, а убаво им беше да го расчеречуваат.
  Сега е смешно да се посочува со прст на некој дојден од вчера. Не е од вчера проблемот и нема политика у него.
  Ние немаме национална програма за вакви работи, барале инспекција... смешки.
   
  На oblace1 и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.531
  Допаѓања:
  140.956
  Пол:
  Женски
  Кога е протестот?
   
 8. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.396
  Допаѓања:
  36.810
  Пол:
  Женски
 9. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.531
  Допаѓања:
  140.956
  Пол:
  Женски
  Си ме цитирала со некој шо го игнорирам.
   
 10. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.396
  Допаѓања:
  36.810
  Пол:
  Женски
  Си праша кога е протестот,она имаше ставено.
  На 29 ноември,од 17 часот.
  @LiliBoz Кај министерството за животна средина и просторно планирање.
   
  Последна измена: 11 ноември 2019
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Машки
  Rakot e mnogu sofisticirana i mnogu kompleksna bolest koja vo najgolem del e rezultat na genetski mutacii vo organizmot za koj naucnicite seuste nemaat mnogu odgovori zosto i kako nastanuvaat tie mutacii i losi geni.Zagaduvanjeto ne e ni vo top 10 pricini za pojava na rakot.

  Da,mozebi vo Makedonija ima zgolemuvanje na belodrobniot kancer no zosto od druga strana kaj zenite belodrobniot kancer e mnogu pomalku zastapen otkolku kaj mazite a go diseme istiot „zagaden“ vozduh?Zosto od druga strana mazite mnogu pocesto zaboluvaat od kardiovaskularni raboti otkolku zenite?Zarem belodrobnite i kardiovaskularnite zaboluvanja ne moze da se vo korelacija so toa deka kako narod pusime mnogu cigari,pieme mnogu alkohol ili zaradi toa sto sekoja generaciska smena sme podebeli za po nekolku kg?Zaradi losa ekonomska situacija i losi naviki najcesto na meni ni e brza hrana (brza hrana e poevtina od zdrava prirodna hrana).Kakov e kvalitetot na hranata sto ja jademe?Potoa faktorite kako stresovi na rabota,losa ekonomska situacija,apatija i da ne redam.Kako edna drzava i populacija ke se razviva e cela edna nauka.

  Ve manipuliraa i seuste ve manipuliraat tie koi vi vetuvaa cist vozduh,zeleni fasadi,besplatno zdravje,pravda,sloboda,demokratija a sega vi spremaat nov zakon so maksimalisticki nevozmozni baranja za organiziranje protesti.

  https://lider.com.mk/makedonija/kur...-drzavata-tone-vlasta-kje-zabranuva-protesti/
   
 12. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  10.763
  Пол:
  Женски
  Ти си во делириум,дефинитивно.
  Има луѓе што не пушат,а умираат од канцер на белите дробови.
  Како тоа ни го има во гените?
  Пред 100 години многу ретко умирале од канцери,денес секој втор е заболен.
  Канцерот е во воздухот,храната,водата итн.Факт.
   
  На Purplelilac, Abeja, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
 13. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.066
  Пол:
  Женски
  ^^
  Луѓето се исто така озрачени од модерната технологија со која се секојдневно во допир, ама околу тоа на јавноста не ѝ се открива многу.
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 14. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  47.908
  Пол:
  Машки
  А и овој министеров за животна
  Океј нема загадување, све тоа е масло на комуњарата за да се оттргне јавноста од скандалите, тие 5000 луѓе што умираат годишно ради "чистиот" воздух се фејк мртовци у служба на вемеро со цел да помогнат на каузата
   
  На Purplelilac, theowndemon, oblace1 и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.829
  Допаѓања:
  34.368
  @Lancier види вака, квалитет на воздух во реално време
  upload_2019-11-11_20-3-1.png
  Вечерва Куманово лидер.
  Ама нема врска. Интернетот е алатка на соросоидите(facepalm)
  Можеш и да ми објасниш дека е земјата рамна, веројатно во истото школо и таа теорија ја учите.

  Од хемија појма немам, ама влијанието на Охис е веројатно поопасно заради продирањето во почвата одошто во воздухот. Од друго се темно црвените знаменциња и тоа пази интересно, сето од Босна надолу:worried:
   

  Прикачени фајлови:

  На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.115
  Пол:
  Женски

  Ракот на белите дробови е еден од неколкуте видови на рак кои не се поврзани со мутација на гени и е директно поврзан со пушење на цигари активно или пасивно и со загадениот воздух и со изложеноста на штетни материи. За алкохолот ние сме една од нациите кои што не можат да се мерат со американците, русите и пољаците. Ако видиш истражувања од храната ќе видиш дека зелечукот и овошјето се поотровни него „гмо“. Тоа зборува многу за контаминацијата на земјата, воздухот и водата. Од друга страна најзгадени земји во светот сме ние тука на балканот. Бегаш од темата наведувајќи и барајќи други фактори, а факт дека воздухот е презагаден, а Охис темпирана бомба.
   
  На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Машки
  Zosto togas site sto pusat cigari,disat ist vozduh i cestici ne razvijat belodroben rak?Zosto zenite mnogu pomalku razvivaat belodroben rak?Znaci nekoi genetski mutacii sepak se najvece bitni.Drugite se nus sporedni pojavi.
   
 18. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.396
  Допаѓања:
  36.810
  Пол:
  Женски
  А,бе,не се фаќај само за генетски мутации.Без разлика на бројките,факт е дека луѓето се разболуваат и поради загадувањето.И еден случај е трагедија бидејќи човековиот живот е непроценлив и загубата на еден човек значи вечна болка за неговите блиски.
  И зошто да умираат едни луѓе поради несовесноста на други?
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Машки
  Dodeka ve zamajuvaat so gluposti vo Rasadnik Kisela Voda ke se gradi cel grad so 100 zgradi i 20 000 ziteli.Urbana mafija i vlast= dobar biznis.

   
 20. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.115
  Пол:
  Женски

  Добро очигледно не ти се битни факти и истражувања и ги вртиш темиве секако на политика. Никој не се согласува ни со градењето на толку згради и се зборува и за урбана мафија, но тоа е друга тема, не тука. И не не' замајуваат они, не замајува вкусот и мирисот во нашите носови и грла, а и плуќа. Тоа никој не може да го излаже.
   
  На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.