Истекување на вода со опасна материја во ОХИС

Дискусија во 'Политика и настани' започната од TeddyGrey, 8 ноември 2019.

 1. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.774
  Пол:
  Машки
 2. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  67.190
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 3. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Машки
  Opasnoata seuste trae..Ne se znae koga ke izleze se na videlina a Skopjani samo neka kjutat;(
   
 4. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.054
  Пол:
  Женски
  Јас не се согласувам со членот @Lancier дека загадувањето не постои и дека како тема претставува само дефлекција од поважни (?!) проблеми, но околу една работа е на вистинската трага - не е дозволено да произлезе вистински отпор, кој не е контролиран. Затоа луѓето на протест излегуваат тогаш кога ќе им закажат, а не тогаш кога треба.
   
 5. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.598
  Допаѓања:
  31.374
  Можеби сум изманипулирана од медиуми и претерано реагирам ама посилно е од мене.

  Темава треба да биде постојано во хедлајн, да се преименува некако во Општата опасност на Охис и да трепка црвено!!!
  Не го постирам ова за лајк, за свесност го постирам и за акција. Каква акција не знам, ама мора да се направи притисок.

  Покрај Линданот и жива имало.
  https://www.slobodenpecat.mk/vo-ohis-ima-zhiva-shto-mozhe-da-ja-umrtvi-czela-evropa/

  Според документ до кој дојде „Слободен печат“, за време на производството во фабриката во околината биле ослободени вкупно 400 тони жива, поради што денес е контаминирана пошироката област од 6.200 квадратни метри.
  ...
  Имаше планови живата да се чисти од „ОХИС“ во рамките на расчистувањето на малата и големата депонијата со линданот, но самото чистење бара многу пари. Имаше слични случаи во европските земји каде што за чистењето на живата и ремедијацијата на теренот беа потрошени огромни суми – вели професорот по хемија Стафилов.

  Од Министерството за животна средина до затворањето на овој број од весникот, не стаса одговор кои се плановите на државата за чистење на живата и дали е можно кога ќе се чисти линданот, да се најдат пари да се исчисти и живата и „ОХИС“ конечно да биде ослободен од отрови.
  .


  Пари мора да се најдат а проблемот мора да се реши оти сам по себе нема да исчезне. Огромни суми се крадат секој ден, за ова пари и реакција нема. Ете, цела топ администрација вклучително пратеници, министри, параминистри, еден месец без плата нека работат (имаат заштеда, не живеат од први до први) како предлог.
  Не може покрај мини Чернобил да се живее и да се чудиме после одкаде вакви и онакви болести и здравствени состојби:x

  За илустрација 6000 метри е инаку 6км или отприлика колку од Центар до Ѓорче.:worried:
  СИТЕ НА ПРОТЕСТ!
  @WildMk организацијата ти ја препуштам тебе.
   
  Последна измена: 14 ноември 2019
  На Цвет88, Purplelilac, Antolinaa и 2 други им се допаѓа ова.
 6. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.101
  Допаѓања:
  33.856
  Пол:
  Женски
  Ау баш мал Чернобил...
  Срамота,бре!
  За ова треба цел народ да се крене!
   
 7. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.420
  Допаѓања:
  17.592
  Пол:
  Женски
  Протестите се задушуваат кога не им одговараат на властите . Пред некој ден беше задушен протест во Тетово , кој колку што знам , беше организиран од Албанци и Македонци заедно ( не верувам дека бил задушен на верска основа , затоа кажувам ова ) . За жал , народот е немоќен против властите . Само ако некој од властите има совест , можеби ќе се решат некои прашања и проблеми во државава .
   
 8. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски
  Кој може да задуши човек кој има своја свест и критичко размислување, посебно народ. Мене не може никој да ме уцени. Може да уценат некој што си го продал задникот на некој за 20 000 плата и на кои не им е битно да се здрави него мислат дека таа плата без разлика кој е на власт ќе му ги решат здравствените проблеми. Ама ако малку е толку време под турско. Историјата се повторува 28 години. Кога ќе сфати народот дека тој е носител на тоа што се случува во земјава и дека у фотеља седнуваат тие што НИЕ ќе ги ставиме нема да можат никого да уценуваат. Само што кај нас уште од градинките се учат децата дека треба да наведнат глава и да молчат и да веруваат во се што им се пласира. Како во случајов дека воопшто не е критична состојбава на воздухот во земјава и дека тоа е од автомобилите. Мислиш пред 20 и кусур години коливе на електрична енергија беа или бусовине хармоники. Неначитан и неинформиран народ и за уши и за нос и за нозе ќе се влече. И уште малку ќе не убедат дека место птици летаат еднорози и ќе веруваат 80% од народов.
   
  На Biljarkata и "Zoki" им се допаѓа ова.
 9. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.420
  Допаѓања:
  17.592
  Пол:
  Женски
  Протестот беше организиран од невладина организација " Трансформатори " и " Еко Герила " . За мене и првите и вторите се анонимуси , но протестот беше баш за загадениот воздух . Пм10 пред некој ден во Тетово беа 10 пати ( ако не и повеќе ) над дозволеното . Вистина е дека се реконструира булеварот каде е поставена мерната станица на пм10 каде автомобили нормално се движат ( иако треба да е затворен за сообраќај ) , сепак низ вел град имаше магла . Не верувам дека може да има магла низ цел град од една улица . Инаку , како што прочитав коментари , наводно биле пратени луѓе од општината , кои ги симнале сликите и макетата направена од отпадоци ( пластични шишиња , најлони и сл . ) . Колку е точно за луѓето пратени од општина , не знам бидејќи не присувствував , а дека бил задушен протестот , бил .

  А тие не верувам дека си го продале задникот , бидејќи по порталите стоеше дека се невладини . Е сега , ако им се заканувале со затвори и притвори ...

  И да , системот не д*пи од старт . Можеби треба да се смени системот на образование , за да нема генерации кои веднат глава и прифаќаат се што им е пласирано .
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.183
  Онака ги слушав фчерашни и песните, се потсетив на ова, и кога гледам ништо не е сменато, се е исто, да не знаеш дали да се смееш или да плачеш или да бегаш...
   
 11. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски
  Да ама познато е и дека зад секоја невладина стои партија, јавна тајна. ☹
   
  На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.308
  Допаѓања:
  18.026
  Пол:
  Женски
  Не бе нема загадување. Воздухот ни го опрашиле со халуциногени да не дефокусираат од вистинските проблеми, поважни од еден обичен тривијален кислород.
  За воздух е темава, воздух.
  И тука ако има место за партиски препукувања шо да речам
   
  На Mrs. Lovett и Alisa22 им се допаѓа ова.
 13. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Машки
  Najzagaden grad vo Makedonija.Neli tamu SDSM cel zivot se na vlast?Vlatko Gjorcev go spodeli na FB.

  ku.jpg
   
 14. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски
  Што не постираше во 2014 кога прст пред око не се гледаше во Аеродром и во Ѓорче? Него сите коа се у опозиција го користат воздухот ко адут, а никој не превзема нешто. Ти пак со кампањиве. Темава е за Охис.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 15. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.101
  Допаѓања:
  33.856
  Пол:
  Женски
  ЕКО ЦЕНТАР 97 доби дозвола да го чисти отпадот од ОХИС уште 4 месеци.
  Ако беа внимателни,немаше да има истекување.Ама и покрај тоа пак им е дозволено да чистат... |(
   
 16. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски
  Абе сите се поврзани и никој за ништо не сносува одговорност. Уствари само "молците" шо се мотаат околу за ситна пара и ќе гу стрпаат у затвор за да се исперат. А ние ќе се труеме секој ден тука...
   
  На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
 17. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.308
  Допаѓања:
  18.026
  Пол:
  Женски
  Ооооф, пак тие ВМРО СДС(facepalm)
   
  На Цвет88, Mrs. Lovett и Alisa22 им се допаѓа ова.
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.552
  Допаѓања:
  99.642
  Два пати пријавувам еден што истура киселина од боење метали во канализација и смрди на киселина по купатила и во маало. Батето тера бизнис. Никој не му оди.
  Џабе пријавувате...
   
 19. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.992
  Допаѓања:
  9.193
  Пол:
  Женски
  https://sitel.com.mk/nov-ekoloshki-incident-solna-kiselina-istekla-od-cisterna
  Овоа е веќе срамота, греота и безобразие. Како може мирно да спијат после ова. Сите да се труеме ради овие неписмени. Немам зборови, ова е големо разочарување.
  До тука ли стигнавме, да се труеме и само да си го прифатиме како да не е ништо?
   
  На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
 20. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.101
  Допаѓања:
  33.856
  Пол:
  Женски
  Ненормални!