Исцедок од дојките

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Detelina4, 17 април 2015.

 1. Detelina4

  Detelina4 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Dragi, jas sum mnogu isplasena i ve molam za pomos . Denes pri stiskanje na gradite ( odgore nakaj bradavicata) mi istece nekoj temno zelen iscedok od desnata grada, ja stisnav i drugata i mi iskoci malku mlecen iscedok. Se plasam bidejki ova e navedeno kako edno od simptomite za rak.
  treba denovive da imam i mesecen ciklus, dali e mozno da e poradi toa ili se raboti za neshto postrasno. Inaku imam 22 godini, ne sum rodila i ne sum bremena ( kako pricina za iscedok)
  helppp meee
   
 2. mmarija

  mmarija Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2009
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  32
  @Detelina4 нема потреба од паника. Вистина е дека исцедокот од градите може да укаже на сериозен здравствен проблем како рак, но има голем број на други здравствени состојби кои може да ја дадат истата манифестација. Може да станува збор за хормонален проблем, инфекција или едноставно прекумерна стимулација на градите. Најдобро е да закажеш лекарски преглед за да се открие причината. Но, ти повторувам немој да се грижиш, земајќи ги во предвид податоците што ги напиша најверојатно не е ништо сериозно. Сепак, мора да посетиш лекар! Поздрав
   
  На Srna17 и Detelina4 им се допаѓа ова.
 3. Detelina4

  Detelina4 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Mnogu ti blagodaram, kolku tolku mi olesna malku megjutoa seuste se plasam da ne e neshto sto e postrasno ( daj boze da ne ) epten deka vikend fati inaku uste denes kje otidev ama zdravje vo ponedelnik. Dosega ne sum primetila nisto takvo, samo se nadevam deka e poradi mesecnot ciklus zosto togash hormonite i mlecnite zlezdi reagiraat, gradite me bolat i mi otekuvaat, pa se predizvikuva nekakvo lacenje od toj sekret.
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.385
  Допаѓања:
  156.127
  Пол:
  Женски
  Провери си хипофиза, конкретно вредностите на пролактинот. При зголемени вредности на истиот се јавува секрет од градите. Со соодветна терапија ќе се среди. Прво кај матичен лекар, па тој ќе те упати што и како да правиш.
   
  На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.008
  Допаѓања:
  12.986
  Пол:
  Женски
  Висок пролактин се манифестира преку секрет од градите млечен-како мајчино млеко, но зелениот исцедок незнам од што може да биде најдобро е со лекар да се консултираш.
  Ке те пратат хормони да се испиташ гарант!
   
 6. Detelina4

  Detelina4 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Neka mi pomine mesecniot ciklus i kje odam obavezno, sega ne znam dali kje mozat da me pregledaat zosto poradi ciklusot gradite mi se poteceni i me bolat.
  Ima li sansi iscedokot da e samo poradi ciklusot ( mlecnite zlezdi, zosto pred da dobijam mi se ogromni i trvdi i me bolat na dopir ) lii stvarno ima neshto poseriozno ?
   
 7. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.008
  Допаѓања:
  12.986
  Пол:
  Женски
  Ме чудизелениот исцедок. Млечниот ицедок серешава со терапија а додека за зелен немам слушнато незнамне сакам да те плашам ама мора да отидешна лекар.
   
 8. Detelina4

  Detelina4 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  pa ne e bash zelen tuku taka nekako temen , ne znam kako da go opisam ... koga kje ja pritisnam malku posilno bradavicata mi istekuva kolku edna kapka... i jas ne znam sto e i zatoa se zacudiv i se isplasiv .. :(
  Ako nekoj drug imal vakvo neshto neka pise, mnogu se plasam da ne e nekoj tumor ... :(
   
 9. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  7.260
  Допаѓања:
  62.725
  да се провере пролактин
   
 10. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.660
  Допаѓања:
  46.942
  Vidi tuka sekoj ke kaze po nesto, svoe mislenje , iskustvo I sl.
  No kaj sekoj e razlicno, nemoj vednas da prerpostavuvas, negativno da razmisluvas I da se plasis.
  Mozebi nee nisto , mozebi e nesto, ama tuka ne ti e lekot sto I da e.
  Daj Boze da nee nisto seriozno ama moras, znaci moras na lekar da otides.
   
 11. Detelina4

  Detelina4 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Sekako deka nema da ostanam samo na ova, kje si zakam denes za pregled obavezno. Samo deka me fati vikend, jas petokot slucajno otkriv, i ne mozev odma da reagiram, zatoa pobarav sovet tuka, dali imal nekoj drug takvi simptomi zosto sum stvarno pre pre preisplasena. Do sega fala mu na gospod sum nemala nikakvi problemi so zdravjeto i sega ova mnogu me plasi :(
   
 12. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  7.260
  Допаѓања:
  62.725
  во секој случај пиши ни што ке ти кажат
  ке те мислам да знаеш
  со срека
   
 13. Detelina4

  Detelina4 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Vi blagodaram na site. :) Bev denes kaj maticnata i mi zakaza kaj internist vo klinikata Bukurest za vo petok. Mi napomenaa za da proveram prolaktin, krvna slika i eho i verojatno rengen kje sledi. Ama rece prvo da gi vidime rezultatite od internistot pa kje vidime sto ponatamu :)
   
  На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  7.260
  Допаѓања:
  62.725
  не се секирај штои да е се што со врем ес открива се лекува мже и не е ништо ама да си бидеш мирна направи се што ти рекле и пиши ни тука
   
 15. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Jaс само сакам да прашам да не пиеш некакви лекови? Било што, за желудник, за вртоглавица, дури и некои чаеви?
   
 16. Fluffyunicorn66

  Fluffyunicorn66 Нов член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Во последно време имам забележано дека на брадавиците ми се прави нешто како бела коричка и после определен период или ќе падне сама или ќе ја извадам јас.изгледа како мртва кожа и е мека на допир. Имам 17 години, дали е можно да се работи за некаква болест на градите и дали би требало да посетам доктор?
   
  Последна измена: 24 октомври 2015
 17. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  30.117
  Пол:
  Женски
  Па ова е еден од симптомите на рак на дојка, но не мора да значи, млада си и може се работи за друг проблем.Како и да е не е нормална појава и треба да посетиш доктор, барем кај матичен оди, додека е време.
   
 18. Mariangel

  Mariangel Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  46.784
  Пол:
  Женски
  Jas so godini imam takva bela korichka i nemam rak na dojka :) Celo vreme mi se stvara,nekogash pomalku nekogash povekje
   
 19. Tiptip

  Tiptip Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2015
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки,
  прв пат во животот осетив безбојно млечна течност од едната дојка а воопшто цело време имам бела коричка и на двете. Вчера бев со дечко ми немавме однос, не му дозволив да влезе. Можно ли е да е нешто поврзано со тоа поради еден вид на стимулација или е во прашање за паника?
   
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.385
  Допаѓања:
  156.127
  Пол:
  Женски
  Провери си пролактин. И хипофизата ако има потреба. Не е нормално да има исцедок кај девојка/жена која не дои.
   
  На Tiptip му/ѝ се допаѓа ова.