1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

И јас сум А1

Дискусија во 'Политика и настани' започната од esperanca, 29 јануари 2011.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Ако А1 навистина се затвори, тогаш завршувам со гледање македонски телевизии.Ќе ми преостанат странските од кабловска.
     
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    . Не сум политички определаена од една цел НИкој не ми направил добро, но ова со велија претераа и со вестите пред Влада мислам хелло нема потреба од вакви преправања. А за Велија ако украл т.е затајал данок што направил нека го судат нему а не нас да не трујат по цел ден не може на раат човек да пушти телевизија (бидејки јас гледам само А1)
    Еве што песна се врти на Фб, навистина страмно
    Велија црни Велија

    дом ти е црна келија

    престолнини не те собраа

    џандари тебе подбраја!

    Не беше роден Велија

    да гниеш в црна келија!

    Таму те сонце не грее

    таму те ветре не вее ....

    Никола грев не простува

    Вмро криминалци пеплосува!

    Шутка твоја друга дома стана

    ке бидиш на диета, без хедис храна..

    п.с и јас сум за А1
     
  3. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    И ЈАС СУМ А1!
    На оваа тема стопати пишував и пак ќе напишам. Нит ме интересира Велија, ако крадел нека одговара, ама МЕ ИНТЕРЕСИРА ДЕМОКРАТИЈАТА И ЗАМОЛЧУВАЊЕТО НА СЕКОЈ КОЈ НЕ МИСЛИ КАКО ВЛАСТА.

    И да, едно големо браво за постот на Дафне :clap:
    Се согласувам во целост ;)
     
    На SunFlower94, esperanca, Dafnee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    многу ретко коментирам во теми за кои немам искуство или кои ме иритираат но овде морам да си го искажам стават. искрено да ви кажам јас НЕ сум а1. во почетокот навистина незнаев што да мислам од чија страна да речиме да бидам не им верувам на никој па затоа си ќутев и ги следам настаните...
    но ми дојде преку глава веќе само за тоа се зборува и се бамбори...
    имам два става да изнесам.

    прво: ако се работи за недемократија односно за замолчување на медиум зошто тогаш опозицијата се нафрли на случајов како мрши зошто напушти парламент зошто се собираат потписи, зошто се предлага предвремени избори? според сево ова што го гледам и сите оние го*на што се јадат од сите партии за мене ова има политичка позадина. зошто зборуваа дека имало напад упад и забрана на говорот кога вечерта на упадот сите опозиционери се нацртаа во студио и збореа за се освен за новинарите медиумите во светото итн. како наеднаш луѓе од неготино, битола, охрид и др градови за момент се најдоа пред зградата на а1 ао пароли против позицијата? мн работи се нејасни...

    втро: а1 не се затвара, владата не ја затвара туку ги замрзнува средставата на телевизијата. секој добар правник кој ја познава дефиницијата на организиран криминал и неговата практика нема да се зачуди од оваа постапка. се вели дека замрзнувањето на сметки или конфискација не е ниту казнена ниту поправна мерка , едноставно тоа мора да се спроведе уште во моментот кога ПОСТОИ СОМНЕВАЊЕ за организиран криминал. правното лице неможе да одговара или да биде снакционирану туку неговиот сопственик кој добил принос од сета таа нелегална активност, затоа сите фирми (и а1 е фирма покрај се) на сопственикот се блокирани и средстав замрзнати бидејки таквите приноси брзо можат да бидат отуѓени и да се изгуби секаков траг.

    да не тупам многу со правниве ствари тоа е моето размислување, имам уште многу прашања и рабои кои сакам да ги кажам но н сакам мн да се замрам.

    и уште нешто. предвремени избори? ДА но за кого да гласаме ? имаме избор? се додека бранко е на чело на опозицијата мислам дека грујо нема да ја напушти фотелљата. колку и да се незадоволни граѓаните од грујо стопати понезадоволни се од бранко, барем јас така мислам
     
    На Tinker-Bell, viku, mishence и 7 други им се допаѓа ова.
  5. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    и уште нешто. предвремени избори? ДА но за кого да гласаме ? имаме избор? се додека бранко е на чело на опозицијата мислам дека грујо нема да ја напушти фотелљата. колку и да се незадоволни граѓаните од грујо стопати понезадоволни се од бранко, барем јас така мислам[/quote]

    Јас мислам дека треба да има предвремено избори......ама на власт ни требаат нови луѓе...се покажаа и сдсм во минатото и вмро во сегашноста ....си ги наполниа џебовите со парите на народот( и што најважно уште им се малку) и многу ги е гајле сега за нас дали имаме пари или не...важно тие да си имаат што да јадат, да пијат, да носат итн.
     
    На Bunny05 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Боа се согласувам со тебе...имаш големо право......на власта не и смета криминалот на Велија (ако го направил) ним им смета вистината па затоа сакаат да ја замолчат Телевизијата....ама мислам дека се им е џабе бидејќи ние народот веќе тоа многу убаво го знаеме :D
     
    На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
  7. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Бре мајката толку било лесно да се затвори телевизија особено таква како А1.... Пари украдени .... Ма што ме е гајле мене тоа.. Тој што ги украл нека си одговара но да се затвори телевизијата толку лесно како што кажа оффи се додека истрагата е во тек не е можно.. Какви партиии цццц пропадна државата бреее народее гледајте си ги вие партиите и од тоа ќе се живее. Дојде време луѓето да бидат вработувани според партијата на која се определени.. Никаква ДЕМОКРАТИЈА тоа можам да кажам.. Ништо од оваа Македонија
     
  8. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    И јас сум А1!

    Потполно се согласувам со Дафни. Оваа политика што ја води Грујо е неиздржлива. Колку само протести и незадоволства. Кога беше СДСМ на власт, дали сум била малечка па не сум видела и осетила вакви времиња или пак навитина си беше мир и имаше правда. Сега кога ќе седнам да гледам вести слушам само како државата ни пропаѓа, здравство НУЛА, образование НУЛА и се повеќе и повеќе се разочарувам. Сега имал или немал диплома, ако не си од партијата која е на власт, не добиваш работно место. Нема живеачка во оваа наша држава. Оваа влада ја води државата во пропаст. Кој ќе се спаси, ќе зборува.

    ЕДИТ: Веќе и малите деца се затровени со политика, ова ги преминува сите граници. Кога има митинзи гледаш мали деца немат појма од животот, родителите им облекле партиска блузичка и ги шеткаат :x . Па дури и ние малолетниците сме затровени со политиката и уште сега се загрижуваме за нашата иднина, а жално е што во нашава држава ја нема.
     
    На esperanca и LightOFF им се допаѓа ова.
  9. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Мене лично не ме интересира што правела опозицијата. Власта и дала повод и опозицијата си собира политички поени. Кај мене опозицијата не доби ниту еден поен плус со ова што го прави, но затоа пак власта изгуби многу поени.

    Да органите имаат право да ги замрзнат сметките, но тоа е во краен случај. Претходно тие пари можеле да се обезбедат од имотот на тие фирми. Значи тоа се фирми кои имаат имот кој можел да се замрзне да не може да се оттуѓи, па ако се докаже делото да се конфискува имотот и да се наплатат средствата. Со таква мерка немало да има никакво попречување во работата на еден независен медиум. Ама кај нас секогаш работите одат обратно, па така и оваа.

    Секој си има свое мислење, а моето мислење за случајот пајажина е дека власта преку органите на прогонот сака да го замолчи најгледаниот медиум во државата. Прво ја бојкотираа и многу ретко влидин функционер беше гостин во А1, после јавно премиерот на митинг повикуваше граѓаните да не и веруваат на А1, зошто не била објективна :o , па имаше упад кој начелно не беше во А1, за да на крај сите се увериме дека упадот бил во А1 и дека целта е затварање на А1.
    И претходно прашував зошто се молчело за овој криминал на Велија, кога тој криминал не е од вчера, тоа се случувало од 2006 па навака? Одговор нема, никој не сака јавно да го каже и признае, а сите го знаеме.
     
    На Phyramide и Offspring им се допаѓа ова.
  10. Latinna

    Latinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    108
    Не,јас не сум А1!
    Зборувате дека вас не ве интересира Велија,вас ве интересерала демократијата.Зарем ова не е демократија ?!Што видовте овдека што не е демократски ?
    Велија не плаќал данок.Затаил милиони.И тоа е факт,ако речеме дека не е така се правиме будали.Сите сме свесни за Велија дека е далеку од арен човек.Велија е во затвор.Неговите вработени протестираат таму пред влада(читај мрзнат).Зар тоа не е демократско?Некој да не им забранил?Туку,јас не разбирам ни зошто протестираат ?
    Во притвор е,заради сомнение дека крадел пари.Што ќе направат тие ако мрзнат пред влада ?Не ми е јасно.Исто како што не ми е јасно ни што ќе направат луѓево што залудно трошат пари да се јавуваат да дадат подршка.АЛО?!За човек што уживал во раскош,крадејќи од нас?! :fubar: Никогаш!
    И А1 како што приметивте не е заворена,не знам од каде ова.Се си оди по програма како што треба.

    И баш вртев сабајле,кога гледам еден човек на раноден вика :
    А1 Ми се допаѓа затоа што е најобјективна од телевизиите! :D :D :D
     
  11. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Значи прочитав во повеќе постови дека не смееле да затворат медиум, каква демократија било тоа, а1 не е затворена, сметките му се замрзнати се со цел да си ги наплати владата долговите што ги има Велија, да плајќаше данок тој, немаше сега да мрзнат новинарите, треба да одат кај Велија да се жалат а не пред владата.
     
  12. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Да бе, требаше кај Велија да се жалат, требаше и пред СДСМ да се жалат, секаде треба да се жалат, само пред Владата која ја започна оваа хајка, не треба да се жалат. Мислам логиката ви е на ниво, нема што.
    Незнам што да ви кажам луѓе, вие очигледно при здрави очи слепи се правите.

    Во врска со ова болдираното какви сметки ќе се наплаќаат кога сеуште правно не е докажано дали има криминал?!?

    Некаде напишав и пак ќе пишам, на овој народ малку му е и ако му е се што му се случува.
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Latinna

    Latinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    108
    Како што кажав во предходниот пост,и да не се докаже,и да се направи некоја мучка,реално сите знаеме дека Велија има направено криминал.Можеме да се правиме будали ако сакаме,ама така е!Како 1 тој е сопственик на 3 медиума - тоа е против законски..ајде сега да не се расприкажувам не е тоа темата.
    Државата е 5 пати поизградена,понапредна сега одколку времето кога беше на власт Б.Ц.А да,и мене ми е подобро.
    И секој си има свој став,ни сакам,ни можам на некого да му го променам мислењето.Форумот е за дискутирање и секој си има своја гледна точка..Така да џабе да се убедуваме.
     
  14. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166

    Латина велиш дека во времето на Б.Ц. било лошо како сега да е мн сјајно.....па и вие самите гледате сите штрајкуваат и протестираат а тоа сигурно не го прават оти им се тече како мед и млеко, сметките поскапеа страшно а е најавено и ново поскапување, прехрембените производи наскапуваат, на најзагрозените социјалната помош им ја укинаа која и така беше мала за сегашниот живот а сега и без неа можете и сами да замислите, кршење на закони, партиски вработувања, хаос во здравството и образованието, штетите од поплавите се уште не им се исплатени на луѓето и тоа го сметаш за добро.....епа тогаш за лошо што ќе биде сите луѓе во Мак да излегнеме да просиме така ми изгледа мене :(
     
  15. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Не се работи за убедување, се работи за реално дискутирање и гледање на работите.
    Мене ми е јасно дека секој вмровец ја оправдува хајката против А1, за вмровците тоа е нешто најдобро што го има направено оваа влада. Ама за сите останати(во кои спаѓааи и неопределените гласачи) тоа е нарушување на демократијата во една држава. А верувај овие вториве се повеќебројни од вмровцоте и сдсмовците заедно.
     
  16. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Абе Есперанса остај, не си губи живци за објаснување ;)
    Сигурно гледаат вести на Сител и Мтв, па од таму заклучокот дека многу сме напреднале и дека се градело. Да се градат споменици за милионски суми кои за два месеца позеленуваат, од што се многу квалитетни.
    Ај да не одам оф топик ;)
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Gjavolce

    Gjavolce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8

    Јас искрено сметам дека темава не беше за политичка определба, во кое време било подобро и бла бла....
    Стоеле на спротивни планини Груевски и Б.Ц. Груевски викнал Фашистииииии....а Б.Ц. реплицирал Комунистииии....меѓутоа ехото доле кажувало само ИСТИИИИИ!!!!!

    Морам да се искажам во врска со темава...Јас не сум А1 од проста причина што воопшто не ме интересира. Доколку не постоело демократија А1 и сега немаше да емитува програма, немаше новинарите слободно да си протестираат. Сето ова со случајот пајажина според мене има политичка позадина кадешто нормално Б.Ц. ги има вмешано лепливите прстиња :x
    И мислам дека ова со документарецот за Велија....претерааа :swear:
     
  18. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Абе Есперанса остај, не си губи живци за објаснување ;)
    Сигурно гледаат вести на Сител и Мтв, па од таму заклучокот дека многу сме напреднале и дека се градело. Да се градат споменици за милионски суми кои за два месеца позеленуваат, од што се многу квалитетни.
    Ај да не одам оф топик ;)[/quote]

    Ич не им се нервирам....ја кажувам реалната слика во Македонија...а и тие ја гледаат така како што е ....ама така се прават затоа што им одговара :D
     
  19. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Каква врска има Бранко со А1? Тој само си ја користи ситуацијата што е и логично. Е сега ваше е дали ќе му поверувате или не. А1 не е сдсм-овска телевизија, туку е против власта. Ако е сдсм-овска нема да го даваат Љубе Бошковски кај што си прави реклами за митинзи.
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Па можеби и ќе се изглупирам, но колку што ми се ограничени знаењата мислам дека Комунизам е сите да бидат исти па не гледам несогласување меѓу Б.Ц. и ехото, доле. Ако грешам дечки не ми се смејте на неинформираноста, но тоа така си го дефинирам. :$