1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде живеат младенците?

Дискусија во 'Брак' започната од Spidy, 22 април 2013.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ние сме од прв ден сами. Станот е на мајка му, но во него живееше баба му која ни го отстапи и реши да оди во старачки дом. Месецот пред да се земеме почнавме да го средуваме станот, кречење и чистење, исфрлање стар мебел и така натаму. Еден месец спиевме на земја само на душек :) Не бевме финансиски јаки за да смениме се, здравје пополека дел по дел, но најважното за нас, го сменивме. Со некоја минимална помош од моите и неговите, другото сами си го купивме. Се спрема и некоја доградба на зградата кај нас, па маж ми има желба да го продадеме, да направиме куќа и да се споиме со неговите. А мене искрено не ми се свиѓа идејата :|
     
    На DigY и Saraa им се допаѓа ова.
  2. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Спојување со неговите ни под разно. Иако ако можете и финансиски сте моќни да купите куќа тоа ви е најдобра идеја и за иднина деца на раат да чувате/одгледувате. Дете гледано во стан и во куќа ти е ко домачно милениче во стан и куќа гледано. Во стан се како во затвора а во куќа двор златен и раат домашен.
     
    На Kitten и Pcelka94 им се допаѓа ова.
  3. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Многу е лесно да си фантазира човек каков ќе му биде животот, како неговите деца ќе имаат поубави услови за живот од него, дека се ќе биде совршено и слично. Јас и мојот сопруг во врска бевме 7 години, во брак сме година и неколку месеци. Планираме да почнеме со градење на куќа оваа година и тоа за старт со парите што ги добивме за свадбата. Јас сум вработена, тој не е. Колку и да се труди не може да најде работа така лесно, па сам си пробува разни бизниси. Јас многу верувам во него дека ќе стане успешен затоа што се труди многу, ама вистината во нашава држава е дека нема работа, а и да ја има како на пример јас сум вработена ама платата е да не речам МИЗЕРНА. Во моментов живееме со неговите кои плаќаат сметки и купуваат се за дома, а ние со мојата плата успеваме само минимални наши потреби да задоволиме, а камо ли да штедиме за куќа од неа. Ако во иднина нешто не се смени мислам дека џабе ќе ја почнеме куќата кога не ќе можеме да ја завршиме. Многу е тешко сам да си обезбедиш покрив над глава. Но во случајов и под кирија не би можеле да живееме. ;(
     
    На Pcelka94 и stilas7 им се допаѓа ова.
  4. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Феминки среката моја сакав да ја поделам со вас..Мм почна со работа и дома разговаравме рече кога ке се породам јас да потпорасне малку малиот прво нека се роди здраво и зиво и јас да почнам некаде со работа..Но бидејки сме од село неговите ни предлозија свекорот имал некој роднини кој се веке во години и се во странство а овде имаат стан кој го даваат за ефтини пари бидејки повеке овде не доагале..Им се јави тој ги праша седнавме разговаравме и рекоа Дека до септември ке го испразнат станот и Дека моземе да се вселиме и плус ни рекоа дека ако не моземе да го платиме станот сега мозело и на рати секој месец преку сметка да сме им пракаме..Многу сум срекна а во исто време се мислам како ке сме дома имав помош и од свеки а сега ке останам сама и плус баш треба да се роди бебушот наредниот месец..Сепак сум многу срекна и сакав да споделам со вас..
     
    На artemidis и Glasna им се допаѓа ова.
  5. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.202
    Пол:
    Женски
    Au so fin narod
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Чек сеа ме збуни!
    Пред некој ден пишуваше дека сте во село и дека живеете со родителите на сопругот и дека од нив бараш пари!
    Е како бе да не имаш магично стапче и веднаш се решија сите работи!
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Епа како што напишав мм почна со работа и мора секој Ден да оди и да се врака и не се исплака цела плата ке му иде само во трошоците за одење вракање и да зивееме на село па затоа одлучивме да се пресели ме во град кога има мозности ем нема да има трошоци за по пат платата ке му останува чиста затоа..и реков Дека од септември треба да се вселиме до тогаш тој ке патува до град..
     
  8. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Jas ziveam so svekor i svekrva 11i pol god imalo se i kavgi i radost i se vo eden stan zaedno sme rabotime site svekorot i svekrvata mi gi plakat beleskite nasite plati se samo za nas so mm od majka mi nemam nikakva pomos posto zema samo invalidska penzija no stanot na majka mi e podelen megu mene i sestra mi taka da i od taa strana si imam i oti nemame deca ne planirame nisto da gradime a imame plus placevi mm ima eden i jas isto uste eden plac od mojot dedo go naslediv
     
  9. SandStorm

    SandStorm Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Najcesto kaj roditelite na mladencite