1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде отиде верноста денеска и дали воопшто ја има?

Дискусија во 'Врски' започната од eleni23, 21 февруари 2010.

  1. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Има но ретко кој ја цени и ретко кој ја да дава ..
     
  2. Antonija123

    Antonija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    73
    Времето си е нормално, луѓето се луди... :x
     
  3. Anastasia94

    Anastasia94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    6


    алал да ти е...потполно се согласувам со тебе...јас сум во врска 1 ипол год и не сум го изневерила...според мене тоа е многу глупа работа...ако нешто ти фали во врската треба да зборуваш со него а не одма да одиш да го бараш тоа во други(но нелогично е и таа причина за изневерување бидејки ако некој ти е битен и ако го сакаш нема по правата караница,неусогласеност и слично да одиш и да бараш причина да го изневериш туку ке пробаш тоа да го решите)...сакам да кажам ако несакаш нема да го изневериш(никој неможе да те натера на тоа),а ако не само ке бараш причина тоа да го направиш и потоа ке се оправдуваш со еден куп глупи објаснувања...а и да го спомнам оваа(прочитав слично некаде понагоре)многу мразам коа ке ми се приближи некој идиот и ке почне да замара дека не сум сакала да бидам со него зошто сум имала дечко,па тој немал од кај да дознае и сум била неизживена со тоа што сум мислела дека тој ми е верен и дека верност во денешно време не постои......пфффф свашта
     
  4. paulina2

    paulina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    122
    ама и кога ви ги гледам годините....дечки бе многу сте некако мали за серуозни врски на 15 16 17 год
     
  5. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Па и да ви кажам дека има,иначе и ние немаше да издржиме толку.Не мора да значи дека сите се како другите,демек морало да се изневерва и глупости.Ако ти е до изневервање,раскини и прај шо сакаш,а не позади грб да изведваш. Јас не сум го изневерила,еве веќе повеќе од 4 год. сме заедно,не ни сакам,јас неќам ни да помислам да бидам со друг,гадно ми е,си го сакам него и неќам други,шо фајде да да го изневерам? Убаво ми е со него,си се почитуваме,сакаме,разбираме,со односите сме супер,нема потреба да го изневерам или сменам,мислам,неќам! А и тоа значи дека не го сакаш веќе. Ти пр. 18-20 год си чекала,си издржала,сега не можи демек да се издржи,да го почекаш ако е далеку...А за тие шо се блиску и изневеруваат,то веќе не е врска,тие не се сакаат,или барем едниот од нив не го сака другиот. Дај опамете се,мода било,ами како да не,шо па мора модерна демек да бидиш? Терај си по свое и готово,светот шо сака нека прај.Утре ден тие шо солат памет нема да дојдат да те тешат ако се скараш или го изгубиш,или да ви даваат совети да си верувате повторно,тука сами си правите. И како шо рекле
     
    На eli25 и Anastasia94 им се допаѓа ова.
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Секако дека ја има, можеби ретко, но за тие што поозбилно си ја сфаќаат врската и сакаат да ја задржат саканата личност кај нив сигурно ја има.
     
  7. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Да ја има али многу ретко за жал,јас идам долго време со дечко ми и никогаш не сум ни помислила на друг а не па да го изневерам,а и 100% сум сигурна дека и он мене зашто во сите овие години ми докажал дека ме сака на безброј начини и дека можам да му верувам :inlove:
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Верноста денес отиде во гаќите :$ . Интересен е факт дека луѓето не си веруваат ни на својот сопствен газ па на крај ќе се даде заклучок е општеството ни е криво - демократија сакаме :). Да да да демократија и во кревет. Убава алатка на денешницата ако сакаш нешто да добиеш :^) а што???
    Колку си зрел и умен на мајка толку и ќе веруваш во ,,верноста,,.
    Секоја чест на исклучоците, ги има и нив
     
  9. House95

    House95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    28
    Има верност ама реткост е ..
     
  10. MissAnn

    MissAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Отиде во неповрат со билет за еден правец. :)
     
  11. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Ovaa nasa demokratija ne odnese vo vreme kade za lugjeto ne postojat moralni vrednosti,sve je propalo
    [mod-kirilica:noy3bkrg][/mod-kirilica:noy3bkrg]
     
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Точно дека моралните вредности се сведоа на минимум,ама гледано во глобала,каде секако има исклучоци и правилото не важи за сите.Јас велам дека ја има верноста.Не велам,туку тврдам.Секако не кај сите,но не се сите НЕВЕРНИ :!: .Не мора по дифолт сите да се ставаат во ист ќош,бесмислено е.Сеуште постојат луѓе кои се верни и кои ја ценат личноста со која се.Ете јас го немам изневерено дечко ми.8 години сме заедно.А можности и да сум немала,сум можела да најдам нели,ако сум сакала.Зошто во овие 8години секако дека имало и дози на монотоност.И што,сум требала да одам со друг да ми стане нешто интересно,да погазам се што сторил за мене и се што сме граделе заедно.Не фала.Нити тој би сторил такво нешто.Му верувам и знам.
    Поубаво да се дистанцираш од партнерот па да видиш утре што како,него да се правдаш дека станало се монотоно,без везе,по навика.Ако е така,тогаш ја снемало љубовта.Партнерот има право да го знае тоа,а не да го правиш мајмун,сите да знаат само тој ,таа не.Каде е почитта бе,па дури и да не ја сакаш веќе особата со која си во врска ,брак.
    Сум гледала примери во мојата опкружувачка средина.Одат 10 години од кои 5 е со друг-а.Не,не ми е јасно :fubar: А вистината се дознава секогаш.Не сум осетила,но знам дека многу боли неверство,и самата помисла на тоа ми го стега срцето,а не пак да доживеам.
    Ако вие самите не се цените и да паѓата ниско-зошто неверството е најниска работа :puke: ,нема зошто да се правдате-такво време дојде или што ти знам.
    И по стотти пат-Не прави им го на другите она што не сакаш тебе да ти го прават ;)
     
    На kristii, marama, Divinebutterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. EleMental

    EleMental Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    4.243
    Во добар дел од машкиот свет следново е несватливо и quite possibly би било ставено под категорија на САТАНИЗАМ но, еве ЕлеМенталов тука никогаш не варал. Првото што ќе ви дојде на памет е никогаш да не велам никогаш, но јас навистина не би можел такво нешто...

    Добро бе, како ќе ја погледнам во очи? Како ќе треба да ги издржам прегратките, бакнежите и сета радост што ќе ја гледам на нејзиното лице кога ќе се видиме или гласчето кога ќе и се јавам...

    Да знам дека сум продал такво богатство за 15 минути размена на плунка? Да повредам девојка што ме обожава за некоја на која би и бил минливо ќејфче за една-две вечери?

    Да, јас процесот на варање го сведов на ова болдираното. Кој сака да ме смета за чуден, нема ме смета.

    Грижа за туѓо мислење ми е непознат концепт. Пуцајте.

    Кога има проблеми во врската, јас не молчам! Јас разговарам и поддржувам било каква акција која ќе ги подобри околностите. Не ќутам незадоволен за после ова варањето брат, да не ми се гледа како толку лоша идеја...

    Точно, јас сум би изневерувам, повеќекратно. И научив дека тоа не се простува. Научив дека ако го нудиш, тогаш е фер и да го очекуваш.

    Но нема да губам верба. И да ви одговорам...верност постои. До толку е резретчена што никој не може суди ако луѓето веруваат дека ја нема, но еве..тука ја има. И верувам не сум единствен.
     
    На glosipgirl, kristii, Divinebutterfly и 8 други им се допаѓа ова.
  14. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Верноста навистина постои. Но се зависи од карактерот на личноста.
    Тие што изневеруваат не се сигурни во себе и во своите одлуки. Незнаат што сакаат.
    Јас никогаш не сум изневерила но неможам да кажам дека никогаш нема да изневерам. Сепак, незнам што ме чека понатаму во животот. Но сметам дека нема да го сторам тоа бидејќи не го оправдувам, воопшто.
    Кога си се решил за сериозна врска, треба сериозно да го сфатиш тоа.
     
  15. Andrijana2801

    Andrijana2801 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    73
    Vernost..ma kakva vernost bre luge,21-vi vek e koj e veren denes! -(e na ova ke naidete sekogas koga ke ja spomnete vernosta) No,spored mene za nekoj da vi bide veren treba da bidete i vie,za da dobiete od nekoj nesto sto sakate mora i vie da mu go dadete toa.Denes izgleda se se izmesa i iako se trudite da mu bidete verna devojka/veren decko toj/taa ne moze da sedi na edno mesto i mora gazot da i/mu seta od vreme na vreme.Za vakvite raboti i zosto e toa taka moze da polemizirame do utre,no nie edinstveno mozeme bezrezervno da sakame nekoj,iskreno dokolku mislime deka vredi za toa...i da zgresime vo procenkata nema potreba da zalime.Ako nekoj ne izneveril ni pokazal deka ne e za nas i deka nesto podobro ne ceka vo ovoj svet.Zatoa sto da bideme iskreni,sekoj od nas i da prosti neverstvo nikoj poveke nema da stekne doverba vo partnerot,a so toa vrskata ni e osudena na propast.
     
  16. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Под верност подразбирам :- ПРЕДАВАЊЕ НА ЕДНА ЛИЧНОСТ СО ЦЕЛА ДУША И ТЕЛО :!: !!!!!!

    И знам дека има верни луѓе, јас никогаш не би се осудила да го изневерам мојот дечко, бидејќи знам колку тој ме сака, а колку и јас него го сакам, до душа неможам ни да замислам да отидам со некој само за една вечер, и да уништам се што сум градела долго време, да заборавам, што се сме поминале ние двајцата заедно..... не нема шанси !!!

    Што би имал другиот, а што нема твојата друга половина !? Според мене мислам дека, кога ќе се јави онаа потреба за некој друг, најдобро е да се седне во очи да се расчисти, и потоа да се замине. Јас лично така би направила (а недај боже да се најдам во таква ситуација)

    Во животото кога треба да направам нешто најчесто размислувам КАКО БИ МИ БИЛО МЕНЕ КОГА НЕКОЈ БИ ГО НАПРАВИЛ ТОА ШТО ЈАС НЕ ГО САКАМ !? Па затоа секогаш кога треба да прејдам на дело, без разлика какво е , помислувам на тоа, а знам дека реткост се луѓето кои мислаат добро на некој друг.

    Никогаш не сум ги сакала луќето кои изневеруваат, едноставно сликата за нив во исти момент ми се менува, кога имаат нешто добро кај себе зошто прават да го изгубат!?

    Ама нели, секој си дели свое мислење па, ние сме должни тоа да го почитуваме иако немаме исти мислења :)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. hmmmm

    hmmmm Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    5

    Не би сакала јас да сум таа што ќе ти го соопшти ова но коментаров ми беше.....(ај да не претерам) Секс. Многу битна ствар у врска, може и најбитна. Да идам 2 години со некој и да немам секс, па јас ќе се самоубијам. Милион посто сум сигурна дека дечко ти те вара, што е и нормално ако не добива се што му треба од тебе. И ај сфаќам мала си, сакаш да почекаш ова она, на сите ни се дешава истото у првата врска, ама 2 години, што е многу, многу е.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    8.292
    Пол:
    Женски
    Симонче,душо,и го делам истото мислење,машко да издржи без секс две години,нема теоретска шанса.Знам дека можеби сакаш да почекаш за односи,но факт е дека машките не можат без секс.Секоја чест ако твојот дечко е исклучок ;) .
    Имаш уште многу да учиш за машките.Но ,многу ми се допаѓа твоето размислување за верноста.
    И јас сакам верност,и секогаш бев верна,само на сегашниот го изневерив :$ (само бакнежи со момче со кое се смував ).Фала му на Бога,тој никогаш не дозна за тоа и се срамев и плачев тој ден,и никогаш повеќе не ми се повтори,и нема да ми се повтори.
    Најтрагично ми беше што ме изневери првиот дечко,мојата најголема љубов ,премногу го сакав ,но сепак успеав да ставам крај.Но не е фер да те повреди баш личноста која ти значи повеќе од било што на светот :( .
    Уште нешто,за неверноста е крива само Америка,таа дава лош пример на младите.Ми се гади кога читам за one night stand,fuck body :@ .
    Се прашувам зошто Бог ни дал разум,ако не можеме да го употребуваме
     
    На Divinebutterfly и simoncelicius им се допаѓа ова.
  19. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.822
    Пол:
    Женски
    Ке да е исклучок :)
     
    На hermosa и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  20. Ecii

    Ecii Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    11
    За тие што изневеруваат... Што им е поентата да ја лажат личноста со која се во врска. Навистина нема смисла, сака едно, ама и друго. Нека се одлучи за еден и крај. Не сум имала ваква ситуација ама познавам многу луѓе кои биле во истата, и како што кажавте, уште како да се фалат со тоа што лажеле некого, од моја стрена воопшто не е пријатно слушајки ги а камо ли да се најдам во некоја таква афера :)