1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде отиде машката храброст?

Дискусија во 'Врски' започната од Tanjamm, 21 јули 2020.

  1. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    сориии :wasntme:
     
    На Аргентина *, Billy Idol и ku4ence им се допаѓа ова.
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Јас немам впечаток дека им отишла некаде храброста на машките. И едните и другите флертуваат, може се сменале начините ама не и храброста. И мене ми се смешни муабетите од типот "нема добри мажи, нема добри жени". Демек ти си совршен/а, па не можеш да најдеш сличен партнер на себе. А може до тебе е проблемот. Не зборувам за никого конкретно, туку за луѓе што прават вакви муабети.
     
    На Tanjamm, Doozy, candy.cane и 8 други им се допаѓа ова.
  3. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Многу е долга и широка темата ако земеме да развлечуваме до утре ке пишуваме.
     
    На Regina.Phalange и eliesaab им се допаѓа ова.
  4. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Какво трчање бе , што треба да глумам као недопирлива а он права муШчина да ме освојува . Кога ќе кажам не и тоа значи не а не кога ќе кажам не уште толку да ми се закачи па и цвеќиња да ми праќа со месеци? Крипи. Имав јас проблеми со таков Стокер од 2014 ме замараше и стокуваше и не се откажуваше , среќа барем не ми праќаше цвеќиња , до пред некое време ме замараше се додека не стигна до полиција работста. Така да после овој имам уште кошмари и ствварно не би сакала некој да ме стокува со месеци тоа за мене е стокинг и ме лазат морници од самата помисла.
     
    На buba4e89, SURF, Herrera и 4 други им се допаѓа ова.
  5. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека членката мисле и тој неа да и се допаѓа ама да виде до кај ме оде муШчината за да ја освое како порано што било бре во село девојките минеле овие машките свиркале им стоеле под прозор пееле серенади, ужаси хахаахахахахахахахахах
     
    На SURF, FVP, black-angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Јас прва му пријдов на дечко ми. Тој беше премногу срамежлив и повлечен кон сите од некои поранешни причини. Ми се бендиса го виикнав на кафе. Полека полека се опушташе, па сега сме веќе година заедно. И сега во некои моменти е исто срамежлив но далеку од тоа што беше на почетокот. Јас прва му признав дека ми се допаѓа а и тој потврди со премногу срам. Секогаш се навраќам на тој момент, колку само слатко ми изгледаше :inlove: Имаме супер врска со слога, љубов и разбирање и воопшто не се каам што го направив првиот чекор. Да не го направев мислам дека ќе згрешев многу.
    Сакам само да кажам дека нема врска кој ќе го напави првиот чекор дали машкото или женското. Ако гледаш дека се појавуваат тајни погледи, искри, добро се чувствуваш со него/неа не чекај и направи го првиот чекор баш ти!
     
    На ohlalalala, MarigoldA, elenaxbbg и 21 други им се допаѓа ова.
  7. Dekoo

    Dekoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Машки
    Социјалните мрежи се криви :) Мислам дека луѓето зад своите профили и премногу глумат нешто што не се ... бидејќи е женски форум, сигурно сте имале примери кај што *ова ќе ви правел, она ќе ви правел* а на кафе ќути и гледа у земја ...
     
    На ohlalalala, jasbi, LollySky и 3 други им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    За ова само restraining order. Не хранете ова оти еден не можев да откачам дур не фатив дечко, и пак не му беше доволно да се откажи па испадна дека го знај и ОД ПОЧИТ ЗА НЕГО преќина мене да ме замара. Пошто не е важно дека преку 100 пати јас го откачив и бегав ко од чума. Нема ништо слатко 2 години некој миро да ти го зема.
     
    На Doozy, SURF, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Не е дека не приоѓаат, ако не во живо тогаш по социјални мрежи сигурно.Ама и они си чекаат знаци на заинтересираност од девојката, не е будала некој да трча по девојка што не го рецка или го откачува цело време, е сеа има и такви телиња што не приметуваат или се многу срамежливи, или па некои што се атрактивни па девојките трчаат по нив е друго, ама вакви има и кај девојките така да исто е.
    А апсолутно не е битно кој ќе направи прв чекор, мене не ми било срам воопшто, само што преферирам запознавање во живо, никогаш не сум излегла со некој што го знам само од социјални мрежи, ни па сум запознала некој така:D
     
    На ThePharmacist, Doozy, FRANCUZINOT и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Dekoo

    Dekoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Машки

    Види, факт е дека било која девојка има 10 + удварачи у секое време од кои што барем пола не ги боли кур дал има девојката нешто (јбг, неебица)

    И со толкаво внимание, девојките си креваат акции и почнуваат да пребираат а најчесто се преценуваат (да не бидам погрешно сфатен) и после кукаат како нема дечко за нив ...

    Иначе за телиња, не да има телиња :)) Треба да им се црта со креда :)) И најчесто сфаќаат кога ќе биде прекасно!
     
    На Stark и Tanjamm им се допаѓа ова.
  11. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Многу си грешка. Има многу што така мислат а воопшто не е точно,.Баш поради таквите мисли дека на секоја и пишуваат 10 не и пишува никој. Сега мислам дека и ако на некоја не и се допаѓа некој што и пишува не е должна да оди со тој само поради тоа што е сама, исто важи и за мажите.А вкусот е релативен и за карактер и за изглед, но храброста (спорец мене идиотизмот) е препрека за сите. Јас сум против давање лажа надеж или мајтапење со личоста. Култура се бара сеусвему од двете страни и ако машкото сака да биде почитуван како маж во односот треба и да се одесува така, ако за пишување и за кафе немаш храбост со друѓите работи па до кај си. Храброста не значи да бидеш демнач, пишуваш една на девојка за кафе те одбива ( да речеме зафатена била) , пишуваш вторпат, ако е заинтересирана ќе излезе или ќе ти презакаже ,ако несака е очигледо и се оди next. Simple as that .
     
    На eliesaab, Tanjamm и Angie1432 им се допаѓа ова.
  12. Dekoo

    Dekoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Машки

    Не знам, досега немам видено инстаграм/фб на девојка без 10+ пораки у requests :)) Искрено :))
     
  13. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Јас ти зборам од муабети и искуства со многу девојки, 10 request не ти значат ништо, има сто лажни профили, профили кои пишуваат не соодвети коментари, дури и коментарот од типот лепотицее,принцезо се глупи ако не ја познаваш личоста, а да не зборам за други коментари. Гледам дека си машко, гледај го ова како совет, најлошо е што сте на женски форум и на таква тема а не пофаќате совет туку се контрирате. И како што кажав се е до вкус, никој не е должен да проба ако несака со некој, нормало и според тоа да бара и да не се откажува од првите негативни искуства. Тој што бара ќе пронајде.
     
    На Ambitious, Angie1432, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Dekoo

    Dekoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Машки

    Не се контрам уопште, ти кажувам во мое опкружување дека девојките сите имаат по ххх пораки/реквести и несвесно (или свесно?) си ги креваат акциите...

    А дека има такви профили како што ги опиша, има - можда 90% се такви :))
     
  15. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Абре деца.... Ја зачитав темава и се почувствував навистина многу стара. А нене сум, барем мислам дека не сум. Ќе ви кажам една приказна. Знаете, во едно далечно време немаше фб, инста, request I и слично. Постоеше привлечност од машко кон девојче и обратно. Постоеја кафичи каде се наоѓавме во договорено време оти немавме телефони или беа уште прескапи. Ја паметам една вечер кога едно момче за кое сите ми кажуваа дека му се допаѓам, не се познававме едноставно дојде почна муабет да ми прави, се спријателивме излегувавме некое време. Имаше и девојки кои беа послободни и први приоѓаа. Сега не зароби технологијата луѓе. Дајте погледнете се во очи, зборувајте,само така ќе сфатите дали навистина некој ви се допаѓа. Очи во очи. Не се правете фраери и фраерки недостижни на инста, многуте следачи , покани, некогаш знаат да значат и осаменост. Не седете со телефони во рацете во кафичите, погледнете го тоа девојче/момче кое ви се допаѓа, научете каде излага со кого се движи. Пробајте, ништо нема да изгубите. Ако има хемија, ок ако не здравје продолжете натаму. Колку бисакала на само еден ден да се врати тоа време. Никогаш не мислев дека ќе го кажам ова ама ете....
     
    На Tanjamm, Amellie13, Snowflake97 и 6 други им се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Некој па има цена па да си ја крева? Нормално е да се осетиш гордо дека некој е заинтересиран за тебе, ама не значи дека мора да му дајш шанса иако не те привлеква само зошто нели, 10 други ти имаат пишано и ти мора да имаш интерес за нив. Поарно да ги игнорираш/ избришиш тие 10 риквестс него да ги тролаш и да му ебиш психа. Ништо не мораш во животот, ако некој не те привлеква - не те привлеква. Ако некој те привлеква - ќе реагираш на тоа соодветно. Никој никому не должи само зошто нели, многу ѝ пишале, сИ јА кРеВа ЦеНаТа, а та уствари незаинтересирана. Не можиш со сила некој(а) да напрајш да е заинтересиран(а). Не ти должи да биди заинтересиран(а).
     
    На Tanjamm и dankee им се допаѓа ова.
  17. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    @Dekoo па ако ѝ пишуваш на некоја со огромна бројка на следачи, може да има 10+. Пуштајте се по поскромни девојки и не трчајте безвеза по онакви. И патем, инстаграмот како социјална мрежа и во живо како појава нема допирна точка (зборувам за изгледот).
     
    На Snowflake97, Dekoo, jasbi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.404
    Пол:
    Женски
    Тенка е границата помеѓу упорен и напорен. :)
    Имаше еден две години што ме молеше да излезел со мене, не се разбираше од "не" и конечно се откачи откако влегов во врска со дм. Се колнеше во сѐ најмило дека ме сакал, не можел да живее без мене, а во живо само еднаш случајно имавме разменато 2-3 реченици. :D И во меѓувреме уште неколку други имало што морав да ги блокирам.

    Не би рекла дека е изгубена храброста, туку времињата се поинакви од порано. Живееме во време на технологија, каде скоро сѐ ни е достапно со еден клик и со телефонот кој го носиме секаде можиме во секое време да најдиме било каква информација, што верувам до пред 15 години било незамисливо, барем овде.

    Нормално дека е полесно да се пиши на социјална мрежа на некој отколку да се пристапи во живо. На сегашните млади генерации и оние кои допрва доаѓаат мислам дека би им било чудно ова второто.
    Не велам дека е погрешно да се пристапува на социјални мрежи, туку да не се сведува сѐ на тоа. Добри се за старт, ама кога тогаш контактот ќе се пренеси во живо ако има заинтересираност од двете страни и луѓето мора да знаат како да комуницираат надвор од удобноста на своите фејсбук и инстаграм профили.

    За пристапувањето, мислам дека воопшто нема врска дали машкото или женското ќе пристапи. Сум пристапувала прва и ме одбиле, исто така други сум одбила. Ете со дм ми се посреќи, иако тој пиша прв јас бев таа што прва иницираше за дејт. :)
    Многу застарено е сфаќањето, дури навредувачки, дека сите машки мора да бидат храбри и сите женски мора да чекаат да бидат бркани. И машките смеат да бидат срамежливи и женските смеат да го прават првиот чекор и да се директни.

    Вистината е ова: Ако ти се допаѓа некој и мислиш дека и ти му се допаѓаш, но ништо не се случува повеќе време, chances are, дека всушност и не е заинтересиран (доволно) а не дека "нема храброст". Ако на некој навистина му се допаѓаш ќе најди начин и ќе ти признае, ако не нема (исто и обратно). Не сме деца игри да играме.
     
    На Ambitious и black-angel им се допаѓа ова.
  19. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    А можда (само можда) ако успееме да ги исклучиме и тргнеме хиперсензитивноста и егото настрана и да се потрудиме да видиме каде е навистина проблемот (зошто никој не ни приоѓа), тогаш можда ќе сфатиме дека за да добиеме нешто, треба и ние да имаме што да понудиме за возврат. :?:
     
    На Tan4ence, Ambitious, candy.cane и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.999
    Допаѓања:
    11.120
    Се сложувам со последниот дел. Има луѓе кои се сингл долго или пак имаат нешто без обврски, па не им се излегува од зоната на конфорот и да експериментираат. Не се доволно заинтересирани.