1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде отиде машката храброст?

Дискусија во 'Врски' започната од Tanjamm, 21 јули 2020.

  1. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ти што си?
     
    На Waverly Raven и Ambrosia им се допаѓа ова.
  2. Laufinam

    Laufinam Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2020
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Веројатно нема заради бројни одбивања и од материјалистички аспект... денешно време за машко ако не си богат или славен не се надевај.

    Тоа е како еден муабет за ноќен клуб. Би се кажало и како синдром.
    Имате полн со мажи и жени ноќен клуб, но сите жени трчаат по само едни те исти 3-4 мажи.

    И затоа повеќето мажи не би се ни обиделе бидејќи знаат дека ги чека одбивање или полошо... ќе ги намамуваат, гребат частења и сл. и на крај пак корпа која жените ќе ја дадат ако за ништо друго само да се направат на јака риба пред другарките.
     
    На MrDockas и LadyR им се допаѓа ова.
  3. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Одкако се укина војската не барајте машка храброст
     
    На minne992, tina2018, Tanjamm и 5 други им се допаѓа ова.
  4. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    4.647
    Женско сум, но ги сфаќам до некаде машкиве денес. Имам другарки, пријателки, познанички (24 год сум) кои немаат дечко, и има и такви кои воопшто немале. Кога разговараме на оваа тема, нивните (на повеќето) ставови се дека не можат да најдат, неписмени биле, без амбиции биле, немале пари, немале кола, клошари му биле другарите, не знаеле муабет да прават и тн и тн.

    Знам дека има машки за кои важат некои од наведениве работи - да се „неписмени“ и глупости да зборуваат за да се „докажат дека се фраери“. Но не се сите такви. Нема перфектен, незнам како очекуваат дека ќе најдат некој таков. Познавам една купа фини момци, интелектуалци. Но биле одбивани и исмевани неколку пати, и им паѓа едноставно самодовербата, и си се сингл подолго време.

    Финансиите се минливи, и незнам како им се битен фактор на некои женски. Како машкоста ја мерат со парите кои дечкото ги има наследено од мама и тато, а тој утре нема да знае денар да заработи сам?!

    Инаку, ако мислите во смисла дека се’ повеќе има машки кои не изгледаат како „алфа мажјаци“, носат 10 броја потесни и залепени фармерки, издепелирани се некогаш повеќе и од мене, тешко им е да кренат 1 пакет вода, да стојат на сонце и слично, има и такви. За нив како што рече @Justicija само војска е лек :D Многу се нервирам кога јас како женско повеќе терет можам да издржам, или имам повеќе „муда“ да кажам јасно и гласно свое мислење, или му се спротивставам на некој.

    Пред некој ден во Гратски, двајца се караа - машко и женско. Ги одминав со другарка ми, ама почнав бавно да одам бидејќи беше агресивна кавга и си велев во себе ќе ја удри. И почна да ја тепа, си минат мажи и не реагираат. Јас се стрчав да ги одбранам, и во меѓувреме викав по дечко ми кој беше подалеку да помогне. Какви мажи беа тие што одминуваа, не ми е јасно. Па најјако беше што на тепачов другар му беше во кола, и се стрчи и тој со пиво во рака да го брани другар му кој ја тепаше женската. :puke::puke::puke:
     
    На tinka-mace, tina2018, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
  5. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Сите овде бараат некоја си машка храброст и после истите тие на другите теми ќе мрчат како нема еднаквост. Епа нема да има.
     
    На FRANCUZINOT, Waverly Raven, tinka-mace и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.613
    Допаѓања:
    36.909
    Пол:
    Машки
    Ако земеш да ги читаш по различни теми за машко-женски односи, мислењата на пола и повеќе им се контрадикторни, мислиш како две особи да им го користат профилот.
    Одење од една во друга крајност стана практика, а не исклучок.
     
    На piksooki, Bratot и eliesaab им се допаѓа ова.
  7. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    2.264
    Пол:
    Машки
    Ојде по печурки.
     
    На Crnookata, Justicija и edna_malecka им се допаѓа ова.