1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кажува дека ќе се смени,но....

Дискусија во 'Врски' започната од tigar.23, 8 март 2010.

 1. tigar.23

  tigar.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  3
  Постојано прави работи, кои ве нервираат, му кажуваш што ти смета, а тој продолжува по старо. И тоа го трпиш.....трпиш...и трпиш..и на крај ...чашата прелива,ти излегуваш од такт и сакаш да ставиш крај!!! :!: Но сега тој „се сетил“ што направил и сега се кае....и ве моли да му простите....и ветува дека ќе се смени...Дали да му се верува?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Зависи што ти згрешил, има грешки кои ни една жена не треба да ги прости. Јас на дечко ми му имам многу простувано кога правел кловн од него а и од мене, не беше ништо страшно, само мораше да свати дека сите другари не му мислат добро и во никој случај не го сакаат повеќе од мене. Он ми велеше дека никогаш нема да се смени ама како поминуваше време несакајќи се смени, со годините доаѓа и зрелоста.
  Ако физички или психички те малтретира тогаш знај дека никогаш нема да се смени.
  Пиши што грешел па ќе прокоментираме.
   
  На Ana Chio му/ѝ се допаѓа ова.
 3. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  moze da se smeni ama ako saka...inaku zavisi od karakterot..ja mislam deka retko eve za maskite zborime retko koj navistina se menuva..ako saka iskreno i vistinski moze i zavisno vo sto,vo koj pogled da se smeni..kazi sto e problemot kaj nego pa ke ti kazeme mislenje
   
 4. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  i jas ke se nadovrzam na prethodniot post,se zavisi od toa sto zgresil,sto napravil covekot..nekogas treba da se prosti i da mu se dade sansa da se promeni,nekogas ne..ako fizicki te maltretiral,udril ili sl.spored mene ne treba da se dava sansa zaso nasilnicite mnogu tesko se menuvaat..ke veti deka ke se promeni no za nekoj mesec moze pak da se najdete vo nekoja napnata situacija,nasilnikot ke reagira na ist nacin,so tepanje..i porocite kako kocka,droga,alkohol tesko se menuvaat..toj moze ke veti,ke se smiri nekoe vreme ama posle nekoj podolg(ili pokratok)period,pak ke go napravi istoto..ke kazam sekoj cest na isklucocite,ima luge koi bile zavlezeni vo nekoj porok no uspeale da se izvlecat ama tie se mnogo poretki od onie drugite,sto pak me se vrakaat na istiot porok..
   
 5. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Во мојот случај јас бев таа што забушавав .. мислам секој си има свои моменти али јас бев у главно .. На некои малку им е потребно да сфатат дека грешат , некои после прва грешка сфаќаат ..некои покасно , некои никоаш .. зависи до карактерот.. Муабети имало дека нема потреба да се караме , се сакаме , ништо лошо не би си направиле еден на друг .. одново и одново вакви муабети , и само на добро останувало .. ми дое памет.. љубов што да праиш ? :D Ама и друго се деси за да видам колку ми значи и колку јас на него му значам .. од пред некое време правам се за да му е убаво со мене .. цени .. тоа е битно , да праиш работи за некои и притоа да гледа што правиш и да го цени тоа ..Ако трпиш .. чашата се полни .. се повеќе и повеќе .. ако нема чаре значи џабе е се.. ако има љубов тогаш се може се ..
  Као што рекоа .. кажи и ќе прокоментираме пак :)
   
 6. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Имав иста ситуација, ми сметаа работи во врска со неговиот карактер и така да кажам табиет...и помина една година ми ветуваше, а не се ни обиде. Мојот не се смени, и јас расчистив, сега гледајки од оваа перспектива подобра одлука не сум можела да донесам. Тешко, тешко дека ке се смени, не си го губи времето. Како и да е, ти посакувам среќа ;)
   
 7. tigar.23

  tigar.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  3
  Работата е Во тоА Што тој знаеше што е тоа што ме нервира, ама мислеше дека та не е мноооггу сериозно..дека јас реагирам незрело и дека нема потреба да дигам прашина за толку неважни работи...а се прашувам : Зошто ако се не важни, како што кажува тој, зошто упорно се повторуваат? И кога видов, дека тој упорно го прави тоа што за него е глупост, а мене ме повредува...мнооогу се налутив и се мислам дали да му простам....дали да продолжам да му верувам...дали воопшто ќе се смени..тој вели ДА дека нема тоа да се повтори..но дали да му верувам? Како би постапиле Вие?....
   
 8. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  pa tigar ne objasnuvas konkretno za sto stanuva zbor,tuku okolisas,tuka e anonimno,nikoj ne te znae koja si i so si,taka da kazi si go problemot otvoreno,sto e toa sto te nerviralo, pa togas ocekuvaj odgovori ;) :P
   
 9. miamateva

  miamateva Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2010
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  22
  Стави "крај" така ќе види дека ти си сериозна и ќе ги свати посериозно работите.Кога ќе почне да се извинува и да бара смирување,смири се со него и ќе видиш дека веќе нема да ги прави тие работи ! ;)
   
 10. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.349
  Пол:
  Женски
  uf e kaj mene e isto..mi preci toa sto nes ezamra so nisto vo zivotot.so nog ne mu gajle da mi privlece vnimanie da se potreude okolu mene a odame veke 6..znam deka me saka ama nikgoas na sovja inicijativa ne mi prireduva iznenaduvanja..da mi podare nesto sto sam go izbral a ne majka mu..da osetam deka se pomacuva okolu mene..duri veke pocnav koga znam deka ne e romanticen da mu kazuvam jas sto da pravi da ni bide posebno no i toa go zaborava i nejke da se potrude..kaj nego vazi praviloto me saks te sakm i nemora nisto drugo da pravame samo da se sakame..:)nitu pa koga ide kaj mene ili kaj nekoj moi rodnini na goste ne se trudi da go stekne nivnoto vniamnie da pravi muabet.samo molci i ako go prasat nesto odgovara..ednostavno ne se zamra..dali vo toj negov karakter iam vlijanie i toa sto izrasanal bez tatko, pa malku po divo se odnesuva neznam ..ama znam deka kako vo mojata prethodan tema,poveke go cene i pocituva drugar mu bratuced mu otkolku mene..vo nitu edna situacija koga treba da bira pomegu mene i drugar mu ne me bira mene..i stopati sum mu kazal deka mi preci negovata ramnodusnost ama ke se smeni za nedela dve i posle pak po staro so negovata ramnodusnost...i koo se s ebunam i mu govoram s ejas nogo sum terala:)
  me bolat tie negovi psotapki ama nemam hrabrost nitu da se inatam nitu da se oddalecam nitu da raskina oti go sakam nogo..a i mi iam kazano deka ako edns raskineme vtora sansa za nasata vrska ke nema a znam i deka e taka zasto si stoe na zborot i e nogo tvrdogalv..takvi s emaskite si terat kako nim im odgovara a nie pateme po nih i gledame da im ugodiem na sitge mozni nacini, a oni ne setrudat da ne sfatat i da ja sfata nasata potreba za malko vnimanie od nivna strana:(
   
 11. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  Делви се пронајдов во твојов пост а и премногу сличности ни се поклопија како на пример и дечко ми е израснат без татко, повеќе внимание обрнува на братучедот и на другарот отколку на мене, за изненадувања да не праиме муабет демек незнаел да направи изненадување а за поклон кога ќе сака да ми купи не се ни труди да излезе да побара нешто туку ми вика ај да излеземе да си одбереш нешто да ти подарам. Воопшто не му е битно како се чуствувам јас, секогаш другите му се на место пред моето. Па ако ти текне некое решение те молам сподели го на форумов :?
   
 12. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Па не знам баш дали да му се верува затоа што човек не се менува туку така,ако се обидуваш да смениш човек тешко со таа работа на крај,освен ако самиот не се натера,можеби сватил што може да изгуби и да се смени не знам зависи од типот...
   
 13. Gab4e22

  Gab4e22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Ah i jas vi se priklucuvam i sosema se pronajdov vo ona sto go pisa delvi samo sto mojot decko e rasnet so dvajca roditeli koi sto mu ovozmozile se pa duri i preterano od ona sto treba i sega se odnesuva kako da nemora da ja dograduva i pothranuva nasata vrska, ima devojka i tolku, ja saka i gotovo, mnpati mi ima receno odpocetokot kazi mi so te maci sto ti treba jas sekogas ke ti pomognam, no bidejki ne sum licnost koj sto premn si gi kazuva zelbite si kutev, sega koga pocnav da mu kazuuvam sto sakam ke me islusa a posle deluva kako da ne go interesira od edno uvo vleglo od drugoto izleglo za moment, celo vreme e so drugarite, pogotovo sea celo vreme e so drugarmu, kaj ke mu kaze tamu odat, do grad samo za da jadat, po gosti, kaj dr drugari, duri doaga so nego i koga sme zaedno, sami sme samo koga imame odnosi, pred nekoe vreme mu rekov aj da odime do grad da se prosetame malku, prvo mi rece ok ke dojdam posle mi vika umoren sum nemozam,a znae deka nemozeme da se vidime izvesen period bidejki imam ispiti i samo togas imav malku slobodno vreme, strasno se iznervirav, dignav race od se, poso ne naogam nacin, sekogas koa ke uspeam da mu kazam so ubavi mili zborovi ispaga deka jas sum kriva...stvarno ne naogam resenie, osven da si kutam i koga ke mi prelie casata da mu go svrtam grbot i da si otidam....samo znam deka togas ke bide kasno za se...
   
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.788
  Допаѓања:
  151.486
  Затоа постои јасна дистинкција помеѓу љубов и страст...и колку и да е клише изјавата дека оној што го сакаш ќе го сакаш со сите предности и маани е вистинита.Зошто би сакала да промениш некого кога е многу тешко да се смениш себе си,а па не некој друг?Зошто едноставно не си најдеш дечко кој ќе ти одговара во целост каков е и како воопшто си се заљубила во некој кој премногу те нервира со неговите постапки и навики?!Од каде правото да судиш некому дали постапува исправно или не и што е она што тебе те прави правата во случајов?!
  Прифати го и сакај го онаков каков што е,а ако не,не го принудувај да се смени и да се изгуби себе си затоа што и тој е човек кој заслужува почит...
  Ако повеќе не ви одговара,никогаш повеќе нема да се смени тоа.Значи дека не бил вистинскиот човек за вас и крај.
  Жени...никогаш не сум ве разбирала...во целост...
   
 15. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  101
  Браво :up: Потполно се согласувам
   
 16. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.349
  Пол:
  Женски
   
 17. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  :clap: bas taka. jas sum mnogu tvrdoglava i ponekogas idam so glava u dzid i protiv sebe. ja sum spremna i da raskinam vrska ako otide muabetot do tamu i da se ponasam deka e bas toa to sto go sakam a da e sosema obratno.takva sum gorda i inaetliva. decko mi toa go nervira-ama uste na prvata karanica mu objasniv deka ja sum takva-na 22 nema da se smenam sigurno zosto ne ni sakam. dusata mu ja izedov so toa - '' nesakam da se izgubam samata sebe vo vrska '' - ili ke me prifatis vakva ili ke si imame mnogu problemi.

  eve skoro tri godini sme zaedno. si znae...koga ke se nalutam me ostava da se smiram...da izbrojam do 10 pa posle pravime muabet. e sega.... i ja vo ovie tri godini malku se smeniv nemozam da kazam ne...ama samo vo vrska so nego :lol:

  taka da - mojot sovet ti e-drasticna promena nemoj da ocekuvas. toa nema da se sluci. mozes da biras - ili ke go prifatis toa i nema da se nerviras...ili ke produzis so nego i ke se trpas u nezadovolstvo. tvoe si e da resis. samo moras da bides svesna deka eden den ljubovta ke se namali...razmisli-dali da ne si mnogu zaljubena u decko ti bi mozela da se zamislis so takov covek cel zivot.....i ete ti go odgovorot. ;)
   
 18. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  581
  е и низ ова поминав, се сети дека греши, бла бла бла. Абе кој се сменил ај размислете. Се колнеше плачеше, ме молеше купуваше ружи. срце, злато ...сребро....и на крај испадна по мое тој никогаш не се смени :!:
   
 19. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  118
  .. :( ..мојот никогаш не признаваше дека греши...си се однесуваше како шо сакаше...го има,го нема,тајни фб профили,пораки тел јавувања од други жени...ако се побунев,ми викаше не е точно,грешно ти разбираш,јас не ги сакам нив,те сакам само тебе,со нив играм покер,ако му пратев копи паст од разговор со некоја дотична,не е точно на мои очи ме лажеше...јас грешам тој не...направив напор го оставив,неќев да го гушам,мислев ќе му дојди паметот еднаш засекогаш ама ништо од тоа...се сменив јас...
  ...оладив и се трудам да не мислам на него,игнорирам се од него..и се прашувам,зоштоеднаш не ме остави на мира,кога не ме сака,и не му требам....крвопиец.. :worried: .
   
 20. Jean-Baptiste

  Jean-Baptiste Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  2.867
  Пол:
  Машки
  Прости што се мешам ама како да ја читам бившата моја се осетив,верувај дека такви сме какви што сме ама знаеме да сакаме.Сакаме малце флерт и внимание од некоја друга ама тоа не значи дека со сите идеме и дека сите ги сакаме.Поздрав
   
  На Skromna му/ѝ се допаѓа ова.