Форумџика на годината 2020

Какви заштитни маски користите?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Luciferka, 30 октомври 2020.

 1. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.755
  Допаѓања:
  15.733
  Пол:
  Женски
  Не бре бро, ти си паметниот. :smirk: Тие што носат околу тебе се глупи, јер тие тебе те штитат, а ти зошто да носиш маска за да ги заштитиш нив?

  Еве еден (highfive) од мене, и продужи си со малоумните постапки.

  Па после парични казни се воведуваат за да се носат маски... затвор неколку дена треба за некои.

  П.С. Платнени маски носам и бегам од луѓе (скоро) секогаш.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ivi1987

  ivi1987 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  72.081
  Пол:
  Женски
  До сега секаде носев платнени двослојни маски и држев дистанца. Од сега на работа ќе носам KN95, а на отворено ќе бидам со марама. Со маски се гушам и ми се лоши зашто сум цело време во движење.
   
 3. Liu

  Liu Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  1.389
  Пол:
  Женски
  Имам неколку платнени памучни кои се перат и ги пеглам плус на висока температура. Дури сум на работа ставам хируршка и после ја фрлам штом завршам. Такси и јавен превоз не користам одам сегде пешки па тогаш носам од платнените. :)
   
 4. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  59.016
  Цело лето носев платнена, а сега хируршка или КN95 за аптека, маркет, банка... платнена ако одам да пешачам и знам дека нема никаде да влезам во гужва.

  Во јавен превоз со хируршка што веднаш ја фрлам потоа.

  Имате во Кам 5 хируршки маски за 55 денари, КN95 за 75 денари, а во Жито и Кит Го Маркети има 10 сини хируршки за 80-90 денари.

  Скапо хоби е ковидов :D
   
  На Cherry333, Ariel, Tanjamm и 5 други им се допаѓа ова.
 5. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.285
  Допаѓања:
  31.146
  Пол:
  Женски
  Во Кипер се најевтини 10 за 59.
  Сега ми искочи на фб , 50 маски за 300, истите ги купував од др.страна за 400, а убави се, ќе правам залиха додека не ги поскапеле :D
  Инаку КN во Кам има?:^)
   
 6. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  59.016
  Има, на каса стојат и фино сум изненадена, баш се меки на лицето и не гребат :wasntme:

  И Кипер си држат фини акциички, да... мада шо поштувам, подобро вакви акции отколку на почеток кога се тепавме за 26 денари маска :tmi:
   
  На cresa-jagoda и anastasijaki им се допаѓа ова.
 7. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.390
  Допаѓања:
  24.612
  И Стокомак има 5 за 45 ден. хирушки. Слични на тие од Еурофарм од по 17 што се, згодни за носење, со меки ластици.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Arja

  Arja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  1.251
  Пол:
  Женски
  N95 маски се продавале во Зегин, 70 денари парче. Планирам да си купам неколку такви. Инаку засега носам од оние двослојни-трислојни ли, не знам ни сама, по 35 денари парче од Медикус кај Медицински факултет ги земав. Такви и платнени, но платнените ми се подарок од брат ми, не знам од каде ги земал. Хируршки не сакам од причина што се наменети за една употреба и не ми се допаѓа фактот што се создава премногу отпад со нивно користење.
   
 9. papillonP

  papillonP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2013
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  4.400
  Пол:
  Женски
  Како успеваш да дишеш со 3 маски??:o

  Јас иако користам маска со вентил пак едвај дишам.:drunk:

  Какви се тие бакарни маски првпат слушам?

  Од која страна ако сакаш да споделиш.


  Инаку овде кај нас најефтина хирушка маска е 15 ден. во аптека најчесто се по 20 па се до 30 ден.:punch:

  До сега користев платнена/памучна маска со филтер и вентил. Филтери менувам и ги перам.
  Од скоро купив и KN95 со вентил.
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  1.600
  Допаѓања:
  19.182
  Пол:
  Женски

  Еве ги.
  617A01E3-C8A4-472E-AD22-7B7148822281.jpeg
  https://www.zadarskilist.hr/clanci/03092020/jos-malo-pa-nestalo-zadrani-navalili-na-bakrene-maske

  Слични се на хируршките по изглед, но содржеле во нив ко што читам бакар оксид. Според напишаното штитат и се поефикасни од хируршките и може да се носи повеќе пати истата.
   
  Последна измена: 1 ноември 2020
  На papillonP и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. inception

  inception Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2020
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  389
  Пол:
  Женски
  Како ја дезинфицирате KN95?
   
 12. Lollipop_123

  Lollipop_123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2019
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  626
  Пол:
  Женски
  Ја ја перам со прашок и омекшивач на рака и ќе ја оставам на сонце да се исуши или на парно. А ја дезинфицирам со алкохол 70% од аптека, го имам ставено вo шишенце со пумпица.
   
  Последна измена: 1 ноември 2020
  На thelittle17, Ariel, tinka-mace и 3 други им се допаѓа ова.
 13. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.285
  Допаѓања:
  31.146
  Пол:
  Женски
  Многу погрешно, таа ти е уништена веќе, не се пере па уште и омекнувач, зашто ти е? Да дишеш хемикалии? Ѕирни во другата тема има пишувано како правилно се дезинфицираат кн95.
  @papillonP пиши на фб burton.mk имаат неколку видови, јас ги имам тие пд 300, само што ги купив од друго место поскапо,400. Маските се убави, три слоја, не се тенки, прозирни ко некои.
   
  На redhead, Angie1432, papillonP и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.512
  Допаѓања:
  7.962
  Пол:
  Женски
  За по маркет наваму натаму хируршка или платнена, на отворено ретко ставам, за по автобус/работа н95, ја дезинфицирам со алкохол или дезинтал и на воздух, со оваа многу полесно се дише инаку.
   
 15. Star_dust

  Star_dust Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2019
  Пораки:
  415
  Допаѓања:
  4.105
  Пол:
  Женски
  Дали знаете колку време може да се носи KN95?
  Прочитав некаде дека еден месец максимум, па после нова да се купи. Ама не знам колку е точно ова.
   
 16. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  79.334
  Пол:
  Женски
  Купив КN95 од аптека, ми рекоа да ја дезинфицирам со дезинтал или било кое средство за дезинфекција. Трае 180 часа и таа ќе ми биде за надвор, повеќе за заштита од загадениот воздух, а за во затворен простор ќе носам најобични платнени, со оглед на тоа дека го прележав вирусот.
   
 17. Lollipop_123

  Lollipop_123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2019
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  626
  Пол:
  Женски
  Ми се исфлека со пудра, kn95 маската ја носам еднаш во 3 недели на саат време колку што сум во затворена просторија со 10 души. За да стигнам до таму носам платнена маска, а ако немам потреба да излезам од дома не ни излегувам ни до маркет без потреба.
   
 18. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.376
  Допаѓања:
  9.290
  Пол:
  Машки
  За загадување било која N95 маска е добра. Важно е само добро да дихтува на лицето.
   
 19. Besmrten

  Besmrten Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  312
  Пол:
  Машки
  најубаво некоја маска која се пере или дезинфицира за да не се фрла постојано, јас имам една маска од почетокот ама и ретко сум излегувал, a сега ќе купам од таа N95
   
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.625
  Допаѓања:
  19.262
  Пол:
  Женски
  Ние носевме или од белите памучните или каков и да се материјал, после почнавме памучни и тек сеа купивме Н95ки ама уште не сме ги ставиле
  Да не урочам и памучните изгледа колку толку вршат работа чим не се заразивме до сега.