1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Какви заштитни маски користите?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Luciferka, 30 октомври 2020.

  1. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.428
    Пол:
    Женски
    Не бре бро, ти си паметниот. :smirk: Тие што носат околу тебе се глупи, јер тие тебе те штитат, а ти зошто да носиш маска за да ги заштитиш нив?

    Еве еден (highfive) од мене, и продужи си со малоумните постапки.

    Па после парични казни се воведуваат за да се носат маски... затвор неколку дена треба за некои.

    П.С. Платнени маски носам и бегам од луѓе (скоро) секогаш.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    До сега секаде носев платнени двослојни маски и држев дистанца. Од сега на работа ќе носам KN95, а на отворено ќе бидам со марама. Со маски се гушам и ми се лоши зашто сум цело време во движење.
     
  3. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Имам неколку платнени памучни кои се перат и ги пеглам плус на висока температура. Дури сум на работа ставам хируршка и после ја фрлам штом завршам. Такси и јавен превоз не користам одам сегде пешки па тогаш носам од платнените. :)
     
  4. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Цело лето носев платнена, а сега хируршка или КN95 за аптека, маркет, банка... платнена ако одам да пешачам и знам дека нема никаде да влезам во гужва.

    Во јавен превоз со хируршка што веднаш ја фрлам потоа.

    Имате во Кам 5 хируршки маски за 55 денари, КN95 за 75 денари, а во Жито и Кит Го Маркети има 10 сини хируршки за 80-90 денари.

    Скапо хоби е ковидов :D
     
    На Cherry333, Ariel, Tanjamm и 5 други им се допаѓа ова.
  5. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.866
    Пол:
    Женски
    Во Кипер се најевтини 10 за 59.
    Сега ми искочи на фб , 50 маски за 300, истите ги купував од др.страна за 400, а убави се, ќе правам залиха додека не ги поскапеле :D
    Инаку КN во Кам има?:^)
     
  6. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Има, на каса стојат и фино сум изненадена, баш се меки на лицето и не гребат :wasntme:

    И Кипер си држат фини акциички, да... мада шо поштувам, подобро вакви акции отколку на почеток кога се тепавме за 26 денари маска :tmi:
     
    На cresa-jagoda и anastasijaki им се допаѓа ова.
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    И Стокомак има 5 за 45 ден. хирушки. Слични на тие од Еурофарм од по 17 што се, згодни за носење, со меки ластици.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    N95 маски се продавале во Зегин, 70 денари парче. Планирам да си купам неколку такви. Инаку засега носам од оние двослојни-трислојни ли, не знам ни сама, по 35 денари парче од Медикус кај Медицински факултет ги земав. Такви и платнени, но платнените ми се подарок од брат ми, не знам од каде ги земал. Хируршки не сакам од причина што се наменети за една употреба и не ми се допаѓа фактот што се создава премногу отпад со нивно користење.
     
  9. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски
    Како успеваш да дишеш со 3 маски??:o

    Јас иако користам маска со вентил пак едвај дишам.:drunk:

    Какви се тие бакарни маски првпат слушам?

    Од која страна ако сакаш да споделиш.


    Инаку овде кај нас најефтина хирушка маска е 15 ден. во аптека најчесто се по 20 па се до 30 ден.:punch:

    До сега користев платнена/памучна маска со филтер и вентил. Филтери менувам и ги перам.
    Од скоро купив и KN95 со вентил.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски

    Еве ги.
    617A01E3-C8A4-472E-AD22-7B7148822281.jpeg
    https://www.zadarskilist.hr/clanci/03092020/jos-malo-pa-nestalo-zadrani-navalili-na-bakrene-maske

    Слични се на хируршките по изглед, но содржеле во нив ко што читам бакар оксид. Според напишаното штитат и се поефикасни од хируршките и може да се носи повеќе пати истата.
     
    Последна измена: 1 ноември 2020
    На papillonP и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. inception

    inception Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    720
    Пол:
    Женски
    Како ја дезинфицирате KN95?
     
  12. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Ја ја перам со прашок и омекшивач на рака и ќе ја оставам на сонце да се исуши или на парно. А ја дезинфицирам со алкохол 70% од аптека, го имам ставено вo шишенце со пумпица.
     
    Последна измена: 1 ноември 2020
    На thelittle17, Ariel, tinka-mace и 3 други им се допаѓа ова.
  13. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.866
    Пол:
    Женски
    Многу погрешно, таа ти е уништена веќе, не се пере па уште и омекнувач, зашто ти е? Да дишеш хемикалии? Ѕирни во другата тема има пишувано како правилно се дезинфицираат кн95.
    @papillonP пиши на фб burton.mk имаат неколку видови, јас ги имам тие пд 300, само што ги купив од друго место поскапо,400. Маските се убави, три слоја, не се тенки, прозирни ко некои.
     
    На redhead, Angie1432, papillonP и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    За по маркет наваму натаму хируршка или платнена, на отворено ретко ставам, за по автобус/работа н95, ја дезинфицирам со алкохол или дезинтал и на воздух, со оваа многу полесно се дише инаку.
     
  15. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    9.116
    Пол:
    Женски
    Дали знаете колку време може да се носи KN95?
    Прочитав некаде дека еден месец максимум, па после нова да се купи. Ама не знам колку е точно ова.
     
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    Купив КN95 од аптека, ми рекоа да ја дезинфицирам со дезинтал или било кое средство за дезинфекција. Трае 180 часа и таа ќе ми биде за надвор, повеќе за заштита од загадениот воздух, а за во затворен простор ќе носам најобични платнени, со оглед на тоа дека го прележав вирусот.
     
  17. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Ми се исфлека со пудра, kn95 маската ја носам еднаш во 3 недели на саат време колку што сум во затворена просторија со 10 души. За да стигнам до таму носам платнена маска, а ако немам потреба да излезам од дома не ни излегувам ни до маркет без потреба.
     
  18. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    За загадување било која N95 маска е добра. Важно е само добро да дихтува на лицето.
     
  19. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    најубаво некоја маска која се пере или дезинфицира за да не се фрла постојано, јас имам една маска од почетокот ама и ретко сум излегувал, a сега ќе купам од таа N95
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.119
    Допаѓања:
    43.659
    Пол:
    Женски
    Ние носевме или од белите памучните или каков и да се материјал, после почнавме памучни и тек сеа купивме Н95ки ама уште не сме ги ставиле
    Да не урочам и памучните изгледа колку толку вршат работа чим не се заразивме до сега.