Форумџика на годината 2020

Какви заштитни маски користите?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Luciferka, 30 октомври 2020.

 1. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.631
  Допаѓања:
  39.579
  Пол:
  Женски
  Алкохолот како прво ветрее. Испрскај и остави преку ноќ. НО, читав дека N 95 ако ја дезинфицираш тоа не се прави повеќе од три пати. После во канта. Реално неисплатлива е.

  Јас сум со медицински за во продавница, со Ffp3 надвор против загадувањето (иако сеуште не сум си земала нова, планирам деновиве). Ќе инвестирам во добри маски само против загадувањето.
   
 2. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.792
  Допаѓања:
  23.060
  Пол:
  Женски
  @An-na @JuLleE овие на страната детски кн90 што се по 120 во Еурофарм се по 50 денари. Мислам дека се истите и дезените тие се, му имам купувано. Ама и тие се за една употреба, евентуално ако само на отворено ја носи ми кажаа да ја дезинфицирам со алкохол.
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 3. rainbow_bb

  rainbow_bb Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2020
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  667
  еднаш испрскав и нареден пат осеќав хемикалии при вдишување. од тогаш само на сонце. а и плус слушнав дека се уништува филтерот од дезинфицирање.
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.354
  Допаѓања:
  25.637
  Пол:
  Женски
  Ова не го знаев. Мене ме убедуваа дека може да се носат 40 часа. Сега гледам на Групер продавницата им пишува 120 часа :^)
   
 5. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.354
  Допаѓања:
  25.637
  Пол:
  Женски
  Од каде земаш ффп3? Детски какви земаш?
   
 6. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  715
  Допаѓања:
  1.569
  Пол:
  Женски
  Се согласувам за перењето, и јас се зезнав еднаш. Купив нова и истата ја дезинфицирам со 70% алкохол, и секогаш ми стои надвор "да се ветрее" и да ја фатат УВ зраци.
   
  На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.792
  Допаѓања:
  23.060
  Пол:
  Женски
  Може и не се ист материјал па, ќе сликнам утре каква е таа од Еурофарм.
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 8. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.285
  Допаѓања:
  31.146
  Пол:
  Женски
  Не знам за овие, cosmos shop бесплатна им е ама таму поскапо ги купив
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.631
  Допаѓања:
  39.579
  Пол:
  Женски
  Еве има некои нови во Зегин со менување на филтри, тие ми се во план. Сега е таман период да удрам нова тура анализирање на маски. Значи неам уште земено, се спремам наредна недела. Штета ги немаат веќе Вог маските, а ќерка ми ја изгубила старата :(
   
 10. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  6.175
  Допаѓања:
  143.156
  Детето ми оди на училиште и носеше платнени, колку да има. Сега се зголеми бројот и купив дупла. Сакав од овие поубавите. Има во зегин 350 со филтер, платнена. Не знам дали се исплаќа.
   
 11. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.354
  Допаѓања:
  25.637
  Пол:
  Женски
  Пиши што ќе земеш ;) :)
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  1.922
  Допаѓања:
  5.542
  Пол:
  Женски
  На работа носам платнени, во маркети продавници кн95 или медицинска. И да, не можам да дишам со маска и се гушам и само барам прилика да ја симнам од мене. Бегам од луѓе цело време.
   
  На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  16.141
  Пол:
  Машки
  Платнена, трослојна.
  Со многу малку лица сум во директен контакт на подолго време, а и тогаш избегавам да сум.
  Сега со новиот закон при секоја прошетка во природа, на улица на маало, во блиското паркче, каде што практикувам често да одам морам постојано да носам маска и исто како @Cherry333 чувствувам гушење и отежнато дишење малку да убрзам темпо на одење и тоа со платненава. Којзнае како би било со N95.
  Гледам да ескивирам на неколку минутки и да ја спуштам доле кога тотално нема никој околу мене, а и почнав да преферирам релации тотално вон населено место каде можам да се рекреирам и вдишам воздух без проблем.

  Летото исто така имав проблем со платнената маска поготово кога беа жештините големи. Знаеше доста од самото потење да се навлажни и уште толку да го отежне дишењето.
  Земав тогаш и медицинска, за една употреба. Освен што истата беше по тенка, не видов некој посебен бенифит.
   
  На eliesaab, Vitaly и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.804
  Допаѓања:
  114.880
  Пол:
  Женски
  Јас не можам да дишам со н95. Со таа терав на почеток ама многу ми отежнува по угорнициве и не можев да дишам. Имам од плавите, и од обичните од крпче што би се рекло, ги перам денови кога не сум на работа.
  А инаку и визир врши работа.
   
 15. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  11.889
  Цела фиока имам со маски. 30 комада платнени, две N95ки и една бог знае што е, ама е плишана, со свила од внатре и не се диши низ неа, ама држи топло и е добра за зимата што доаѓа. N95 ја фрлам после недела ипол, а платнените ги перам во машина. Во принцип носам платнена за надвор и N95 за во продавница или контакт со луѓе.
   
 16. NPN

  NPN Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2015
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Женски
  Некоја брзо да купила од кипер маски за 59 ден? Дали има уште?
   
 17. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.301
  Допаѓања:
  18.776
  Пол:
  Женски
  Плетена
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lady Maria

  Lady Maria Активен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2020
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  330
  Пол:
  Женски
  KN95 колку часа максимум
  може да се носи!???
   
 19. DomD

  DomD Активен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2020
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Машки
  120
   
  На Lady Maria му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.861
  Пол:
  Машки
  Еве да речеме, треба да идеш во продавница, ставаш KN95, за по пат, поради загадувањето и нема да ја вадиш штом ќе стигнеш во продавница, а потоа за назад, пошто пак си надвор, пак маска ќе ти треба, поради загадувањето.