Форумџика на годината 2020

Какви заштитни маски користите?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Luciferka, 30 октомври 2020.

 1. Nane2356

  Nane2356 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  982
  Пол:
  Женски
  Знаете каде има филтри за оние маски што им се менуваат? Што се и за заштита од загадување? Во неколку аптеки во кои прашав нема
   
 2. magnolija09

  magnolija09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  973
  Допаѓања:
  723
  Пол:
  Женски
  od site sto najdov kupiv i so aktivn jaglen i kn95 i hirurski i platneni
  nosam samo na pazar , vo market ili zatvoren prostor banka i sl ako epten moram da idam i toa platnena
  na otvoreno i bez guzvi ne nosam nikakva
   
 3. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  4.123
  Допаѓања:
  10.785
  Каде има да се купи црна кн95?
   
 4. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.285
  Допаѓања:
  31.146
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20201106-225208_Facebook.jpg
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  5.172
  Допаѓања:
  31.389
  Пол:
  Женски
  Од зегин последно ги купивме.
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 6. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  6.023
  Допаѓања:
  35.482
  Пол:
  Женски
  Дали си малце арна бе?
  Дали маааалце држиш струја?
  Зошто морав сега ова да го прочитам, зоштооооо??? :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

  Јас платнена носам со испечатен ликот на онај короната шо ја прогласи за умрено за ако проба да дојде кај мене короната одма да биде прогласена за умрено али пошто короната паметна е коа ќе ја види таа фаца на маската нема ни да дојде кај мене пошо и е страв да не биде прогласена за умрено.
   
 7. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  6.175
  Допаѓања:
  143.156
  FB_IMG_1604699481046.jpg
  И ај сега?
  Туку стигнаа маските, не се баш ок, некако потенки се. Имам кн95, па ќе носам и таква и таква
   
  На cresa-jagoda и Sofi.ja им се допаѓа ова.
 8. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  3.342
  Допаѓања:
  8.243
  Пол:
  Женски
  На овие маски мислеше?? Зема ли? Јас се мислам меѓу оваа и N95.
  https://www.instagram.com/p/CFxFq0xsIvw/?igshid=jav1x9hgg2a4
   
 9. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.631
  Допаѓања:
  39.579
  Пол:
  Женски
  Да, овие им се некои нови но немаат спецификации. Ми одговорија само дека филтрираат честици до 2.5, и дека филтерот се менувал на 2 недели. Беден одговор. Неможе на некој што ја носи маската 8 саати во денот исто да му трае филтерот со на некој што ја носи еден саат во денот.
  Ако земеш ваква, те штити од смогот до најмали честици, но бидејќи имаат валвула (вентил) имам читано дека не штитат 100% од вируси, преку валвулата искача одреден процент на капки. Значи не е погодна за во затворени простории.

  Што се однесува до N95, неекономична е ако планираш да ја носиш против загадувањево, зашто на секои 3 дена ти треба нова. Башка дишењето преку неа е многу потешко. За во затворени простории да, зашто скоро 100% штити од вируси.
   
  На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Star_dust

  Star_dust Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2019
  Пораки:
  415
  Допаѓања:
  4.105
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20201108_173010.jpg
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 11. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.285
  Допаѓања:
  31.146
  Пол:
  Женски
  Дали на некој друг му е широка kn95?
  Мислам провев имам горе кај носот и ко да надоле ќе ми падне секој момент па морам и друга маска да ставам одозгора.
   
  На Alisa22 и redhead им се допаѓа ова.
 12. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  5.172
  Допаѓања:
  31.389
  Пол:
  Женски
  Мене ми е голема, ама ако ги затегнам ластиците одлично легнува. Јас ја закачувам на пунџа (најчесјо така ми е собрана косата во последно време) или си штипче. Мм ги има подврзано ластиците. Ова не се случува со сите, само овие последниве црни од зегин што ги купил.
   
  На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  79.334
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам таа од Еурофарм и таман ми е, супер легнува. А немам голема глава :D
   
  На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.381
  Допаѓања:
  9.058
  Пол:
  Женски
  Си носам KN95 или поретко хируршка.
  Платнениве од домашна изработка врска немаат, ама ако барем ги носат ко што треба преку нос и уста, и тоа е подобро од ништо.
  Најјако ми е кога ќе видам некој со подобра/поквалитетна маска, ама на брада ја носи. Поентата не можам да ја сфатам.
   
  На mamaJana, tinka-mace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  4.123
  Допаѓања:
  10.785
  Вчера купив и од зегин и од еурофарм бели. Во зегин се пократки ластиците,мене од таа ме болат ушите.
  Црна кн95 најдов во дм 72ден
   
  На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
 16. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.285
  Допаѓања:
  31.146
  Пол:
  Женски
  Имаше ли и бели во Дм?
   
 17. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  4.123
  Допаѓања:
  10.785
  Искрено не видов,отидов по пелени, а мм бараше црна маска па ми улета оваа:D
   
  На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. katte82

  katte82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  157
  Пол:
  Женски
  Zasto tolkava razlika vo cena so ovie kn 95?kam,ofisplus,zegin,dm?!?!?
   
 19. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  2.818
  Допаѓања:
  11.018
  Пол:
  Женски
  И јас тоа се чудам, имам купено и од 70 и од 170 денари:?:
   
 20. magnolija09

  magnolija09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  973
  Допаѓања:
  723
  Пол:
  Женски
  jas od zegin zedov kn95 no ic ne e dobra,siroka e nekako od site strani dise ..voopsto ne se lepi na liceto ko edna dr sto imam (stom vdies e zalepuva za liceto i ne dise od nikade .ama taa za zagaden vozduh e so filter ne e za virusot)
  zatoa se mislam sto ke zatiti ako od site strani se luftira ..nz ovaa sto ja zedov ic ne e dobra