1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Какви очекувања има(в)те од бракот?

Дискусија во 'Брак' започната од Biljarkata, 15 декември 2019.

  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Бреее oд љубoмoрa кo се зaпнaвте зa 50 000 еврa... Другите кaкo слoбoднo мoже дa збoрaт -не се мaжaм aкo требa вo зaедницa дa живеaм? Немa ли мнoгу луѓе вo зaедницa штo живеaт зaтoa штo нели Мaкедoнијa е, нели плaтите се тaкви кaкви штo се, нели секoј не мoже сaм дa живее? Кaкo не се нaвредијa еден куп вo зaедницa штo живеaт пa дa дoјдaт сo сaркaстични кoментaри зa тие штo стaн сaкaaт дa си купaт првo?
     
    На Trxmx, Jas!, dayla и 4 други им се допаѓа ова.
  2. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    И јас не гледам ништо погрешно во замислата за 50.000 евра на членката. Многумина пишавме дека во брак не би влегле финансиски неспремни, е сега, за некој финансиска спремност подразбира 10к, за друг 50к, за трет 100к, и тоа е сосема океј. Во превод, исто му доаѓа.
     
    На Trxmx, hellocity, Amellie13 и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.605
    Каква љубомора?
    50.000 еу во Мк да ги заштедиш до 30-35год треба бизнисот јако да ти врви. Плус кола, плус не треба ли да живееш во меѓувреме?
    Голема е сумата туку така да се лепне. Не е љубомора, реалност е. За во државава зборам.
     
    На cresa-jagoda, Jas!, ane.bella и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    А колку е еден стан, една куќа? Зошто не ги цитирате оние што велат дека не се мажат пред да се обезбедат со сопствено живеалиште?
    Плус, отпосле си кажа дека не живее во Мк ама останаа 50 000 евра актуелни.
     
    На Jas! и candy.cane им се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Ќе помага и оро ќе игра. :D А не да биде паразит по дома. Да не знае дете да избања.
     
  6. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.605
    Форумов е македонски, се дискутираат условите овде кога се зборува на вакви теми, не во странство.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Никој не вели да биде паразит. Толку сте удавени во шовинизам цел еден живот ви е потребен да излезете. Како можеш да не сфаќаш што сакав да кажам. Какво помагање кога и тој живее во таа куќа. Наместо да кажеш поделени ни се обврските, ти велиш ми помага. Демек тоа е твоја работа и он ти помага. Ич не плачете за феминизам се дури размислувате вака.
     
    На glosipgirl, Chantal, Ena05 и 12 други им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Има работи кои јас не можам да ги извршувам (здравствени проблеми). На тоа мислев.
     
  9. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Си кажа отпосле дека е во странство и има право да пишува.
    Уште еднаш те прашувам, колку е стан или куќа во Македонија?
     
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Тоа нема никаква врска. Дете да избањаш не е само твоја обврска па сега тој ти помага, и тој му е родител на тоа дете. За помагањето за лични работи не збориме ни ја ни ти.
     
  11. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.605
    Она зборува за таа сума во готово.
    Толку е, ама Македончето се знае 90% каде ја наоѓа таа сума. Местото се вика банка.
     
    На cresa-jagoda и Cherry333 им се допаѓа ова.
  12. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.231
    Допаѓања:
    23.947
    Пол:
    Женски
    Размислувањата пред брак и сега,врска си немаат.Плус,испадна се обратно од планираното.

    Сфатив дека нашево место што си го имаме, син ми и мирот ме исполнуваат ,и доволно ми е.
     
    На Jas!, kavadar4anka и SummerGirl им се допаѓа ова.
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не е сол на рана за оние што не се кредитоспособни?
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Немав големи очекувања, иако си признавам, малку се плашев да не се смени во брак, пошто повеќето се менуваат (или си го покажуваат правото лице), За среќа немаше такво нешто, истиот е. Исто и во врската, немав очекувања, ако биде биде, ако не здравје. Си знаев кај доаѓам, со кого се мажам, впрочем, го избрав заради тоа, не дека некој ми стави нож под грло дека морам по секоја цена да се омажам.
    Исто сме како пред десет години, само сега плус две деца, малку повеќе обврски, ама другото е скоро се исто. Малку и потврдоглави стануваме како старееме, ама навечер заспиваме гушнати. Сеуште.
    Тука сме еден за друг кога и да згусти. Кога некој ти значи и го сакаш, и во лошо ти значи, го поддржуваш до крај, оти секоја борба и секоја победа е заедничка.
     
    На cresa-jagoda, Lolipop23, glosipgirl и 16 други им се допаѓа ова.
  15. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.605
    Добро ајде, сега и во психолошки моменти да навлегувам, не планирам.
    Кој сака да разбере ок, кој не, пак ок.
     
    На ane.bella, CameliaMiller и Shmizla94 им се допаѓа ова.
  16. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.900
    E ова болдираново е битно. Ама колкумина за во брак користат збирна множина (ние) а колкумина велат јас вака, тој така... па уште и ,,неговите,,,, моите,, ко ќе влезат во комбинација(facepalm), да се праша човек кој со кого влегува во брак, или кој како ги поима работите...
     
    На cresa-jagoda, Chantal, Oxymoron и 7 други им се допаѓа ова.
  17. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    И јас сметам дека ова е од огромна важност во бракот. Израснав гледајќи го татко ми како врие од нервози затоа што мајка ми ја омаловажиле на работното место, како мајка ми своеволно зема слободни денови и оди кај родителите на татко ми да им помага.. За успесите да не зборувам. Секој успех на едниот бил успех и на другиот. Кога мајка ми работела втора смена, никогаш не сум се осетила дека дома недостасува еден родител (а сум била 2 3 годишна). Без разлика на примањата, финансиите се заеднички откако се сеќавам.

    Стварно сакам и јас во иднина да делам дом со некој со којшто ќе делам се. Тоа е бракот за мене.
     
    На cresa-jagoda, Lolipop23, Stressed Out и 13 други им се допаѓа ова.
  18. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Во иднина би бирала партнер со кој ќе имаме мир, слога, љубов и почит. Од материјалните работи, да создадеме заеднички дом и да бидеме независни. Не би живеела во заедница, бидејќи сведок сум колку проблеми можат да настанат кога некој трет се меша.

    Во моја околина па дури и скоро сите мои роднини живеат во заедници.
    Мали плати, невработеност, мажот обезбеден со ќуќа/стан па сите ќе живеат заедно.
    Скоро сите што ги знам, дома со нив живеат и баба и дедо.
    Најважно било да се погодат луѓето и да има соживот. Разговаравме со една тетка на темава, ми вика: ,,па што ако немате пари за да се делите, мали ви се платите и несигурна работата, ќе земате кредити?
    Ако имате можност да се делите во ред, но најважно е да се погодат луѓето и да имате соживот."

    Муабетот е, момчето има родители, нема да ги избрка на улица, ако се нема услови за делење.
    Дури мислам дека и вкоренето во нив е тоа жената да се сели кај мажот, а машките деца доколку имаат куќа/стан не се ни воспитувале да штедат за нешто свое. Обезбедени се, безразлика што не живеат сами.

    Секоја чест на исклучоците и на родителите кои се свесни дека подобро е секој посебно да живее, бидејќи има и такви кои го сфаќаат тоа како навреда, како жената да им го краде синот и не сака со нив да живее.

    Сешто сум видела и слушнала. Роднина кога се дели со мажот и, свекрвата кружеше муабети како внуците и ги зела, не можела да ги гледа кога сака.

    Уште сега еден од најголемите планови ми е да можам да купам свој стан, макар и со 2,3 соби.
    Свекорот и свекрвата можеби ќе се супер луѓе, но кристално е јасно дека животот сам со партнерот и животот во заедница не е ист.
     
    На Amellie13, felisitas, Jas! и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Нема што таа да ги гледа внуците кога ќе сака туку кога ќе и дозволат. Да се има внуче е привилегија, а не право. Гарантирам дека македонските свекрви се во топ 5 во светот по простотилук и злоба.
     
    На tina2018, Cherry333, IM.TMKQ и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Мене па најглупо ми е кога децата ќе се користат како оружје во борбата едни против други. Инаетот на снаите да не ги даваат старите да ги гледаат ми е тотално глуп. И јас немам совршени свекор и свекрва, напротив, бајаги бевме закарани едно време, ама никогаш, никогаш преку децата не сум се одмаздувала. Ги гледаат кога сакаат, колку сакаат. И ако, ете, некогаш се случи да се разделиме со мм, никогаш на децата нема да им бранам да ги гледаат старите, оти тие им се баба и дедо.
     
    На cresa-jagoda, Lolipop23, Chantal и 15 други им се допаѓа ова.