1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Какви очекувања има(в)те од бракот?

Дискусија во 'Брак' започната од Biljarkata, 15 декември 2019.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Освен ако свекрвата е некоја проста и ги прекршува сите правила кои ти и ги поставуваш, не му давај на детето благо, не го заплашувај со баба роги, не му пуштај цртани цел ден, она знае најдобро одгледала 2 деца ти ли ќе и кажуваш, и тако даље и тако даље, на прсти се бројат тие што почитуваат, а ако не почитува нема да ги гледа и крај на муабет. Сигурно нема ја да се прилагодувам на неа.
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Животот во заедница е тежок. Како за младите, така и за постарите во заедницата. И јас викав нема да се омажам ако нема каде да живеам, или барем ако немам конкретен план, но ете го направив тоа. Не излегува секогаш по планираното. Прво требаше да правиме спрат, но има проблем со документите за градба и таа опција испадна од игра. Се нагодивме за стан. Мал е, 40 квадрати и ќе го плаќаме во следните 20 години. Јас бев прва против земање кредити и такво заглавување, но ниедни пари нема да ми надохнадат за мирот. Маж па не сака стан да смисли, особено толку мал ама не ми е гајле, тој и самиот гледа дека работата во заедница е хаос. А во врска со 50 000 евра и останати соништа, кој како сака нека сфати, ама млад човек со просечна плата (400 евра) тука, нема теорија да ги заштеди. Или кога ќе ги заштеди веќе нема да биде млад. Зборувам без помош од банки. Според мене не е најважно се да ти е средено од старт, па и мама и тато да ти обезбедиле живеалиште. Најважна е амбицијата на младите и нивната желба да создадат нешто свое во текот на годините. Немаат сите к'смет да се хранети со златна лажичка :).
     
    На Mikha4 и Jas! им се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Не поставувам строги правила. Ги чуваат како што сметаат дека треба да ги чуваат. Не им замерувам за неколку пропусти, пошто децата ми се намирени кога не сум дома. Тоа го ценам повеќе од се друго.
    Е сега може јас имам среќа што стариве не држат дома благо (дијабетичари се, не јадат) и не пуштаат цртани, немаат смартфони, па за тоа не се секирам.
    Ама врската што е меѓу децата и бабите и дедовците е незаменлива. Со исклучоци секако. Сте заборавиле како било кога бевме ние деца...
     
    На cresa-jagoda, An-na, tina2018 и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не сум заборавила. Туку јас и ти имаме различна идеја за родителствување. Ти цениш ако ти го причуваат детето макар и да грешат. Јас сакам да ги почитуваат моите правила а не како тие што мислат. Затоа што кога раѓав дете не планирав времето што ќе сум зафатена тука е свекрва ми. Не се надевав на никого. Ако не можев да најдам начин да сум сигурна дека или јас ќе сум тука или маж ми или градинка, ќе почекав со раѓање. А да сум преблагодарна што ми го чуваат иако тераат со нивниот инает старечки, тоа не.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Жалам што ти се погодиле такви. Ама тие го одгледале мажот ти, а тој сигурно е ок, штом си го одбрала.
    Постави си правила, нема проблем. Само да знаеш дека обостраниот инает нема никаде да ве одведе.
     
    На cresa-jagoda, Chantal, An-na и 8 други им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    За мене сума на пари во банка значи ништо.
    Имање стабилни примања за живот и имање дом (за кој ми требаат примањата за кредитот де) е доволно.
    50к на сметка не ми требаат, камо да ги имам да ги живеам, не да ги чувам :D
     
    На Stressed Out и Biljarkata им се допаѓа ова.
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    Кредитот за куќата е тука некаде.
    Ги немам.
    Цел живот ќе ги враќаме, освен ако не добијам некое наследство од непознат роднина :)
     
  8. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Annath, @Mantub, ќе ви се вмешам во дискусијата, може?

    Знам дека е до човекот, не до „звањето“ (баба или свекрва) ама од блискиве луѓе имам ужасни примери од неодговорни свекрви. Не се злобни, не му мислат лоши на детето ама ете, толку им сече. А не се ни глупави, ни прости, ама се продукт на своето време и не знаат подобро, а скокаат они да бидат главната „баба“. Едното дете заврши на логопед зошто замислата на бабата била да си брка работа по дома додека детето залепено седи пред телевизот и не трга поглед од Baby tv. Со сааати, и саати, и саати... Додека да се свестат родителите, веќе било прекасно. Момченце загубено во некој свој свет. Бабата ниту го анимирала, ниту се играла со него. Да кажела дека не може да му се посвети, друго би било, би се снашле родителите. Ако ништо друго, и јаслите се супер опција. Вака, демек да биде дома, да пркне, да потпорасне додека да тргне во граднинка, најдобрите намери на родителите од глава им се одбија. Дај боже само детето да прозбори, налет и бабата и цртаните и телевизорот.
    Кај другава другарка, свекрвата и свекорот не слушнале за друга храна освен за чоколади и смоки. Чудо како уште ракија не почнале да му даваат на малото. И после детето не сака да слушне за друг вид на храна. Е не, ќе јаде спанаќ кога може да јаде Животинско Царство.

    Како што пиша @Mantub погоре, да се гледа/ чува внуче е привилегија, не право. Ако не си спремен да слушаш што ти кажуваат мајката и таткото, тогаш детето ќе го гледаш само на гости.
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller, tina2018 и 8 други им се допаѓа ова.
  9. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Епа остаруваат немаат сила и пушти цртани најлесно е. Не му мислат лошо на внучето ама кон снаата и те како се злобни. Веќе одиме во друга насока од темата.
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Се согласувам дека одиме веќе оф-топик и тука застанувам.
    Нека кажат. Најотворено нека кажат дека се стари, уморни, болни и дека не можат 8+ часа да бидат ангажирани со мало и активно дете. Нормално дека синот и снаата ќе имаат разбирање (или ќерката и зетот, сеедно) а родителите ќе се снајдат. Зошто ваквото „чување“ внуче, воопшто не е чување.
     
    Последна измена: 17 декември 2019
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Јас си кажувам за мене ако на некој му смета нека не ми го коментира тоа јас сметам дека така е најправилно а и шо има врска странски форум секој 5 што пишува тука работе у странство
     
  12. Nithya

    Nithya Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2019
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.478
    Пол:
    Женски
    Колку само не е така, да знаете дека многу се менуваат луѓето како остаруваат. Се што не дозволувале на своите деца, за внуците е дозволено. Мајка ми да беше мајка на нас како сега што е баба за внуките, јас и сестра ми ќе имавме многу поинакво детство.

    Малку он топик, од бракот го добив горе-долу тоа што очекував. И кај моите и кај неговите ние сме гости и кога се кај нас и едните и другите се гости.
    Е сега, може ќе исплаќаме кредити дури сме живи, ама мирот дома нема цена :D
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller, tina2018 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Па не знам, еве, свекрва ми не е сменета (додуша ја знам само десет години, а полоша беше претходно). Иста е со внуците како што била со мм. Верувам дека човек во текот на животот се менува, ама и верувам дека се' се решава со добра комуникација. Нормално дека баба и дедо ќе сакаат да удоволат на внуците, ама ако се свесни и разбрани луѓе, имаат граници. Ни моите не ги разгалуваа децава нешто особено.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Zenska daj kazi vo koja drzava za 2 godini mozime da soberime 50 iljadi evra?
    Da dojdime i nie da se omrsime.:o
     
    На cresa-jagoda, ane.bella, softy1 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Пред да го заработам првиот милион не стапувам во брак 8):D
     
    На cresa-jagoda, mime87, tina2018 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Разговаравме за сите можни теми поврзани со идниот (можен) брак.
    Кај ќе живееме, дали ќе правиме свадба, дали ќе имаме деца.. итн..

    Бев разочарана кога се договоривме да не правиме свадба, и на моите веќе им кажав, а тој немаше храброст да им противречи на неговите, па ни направија свадба.
    Ама... како смо се надали, добро смо се удали..
    Во знак на протест, ојдов ко гостин и си поминав преубо :lol:
     
    На cresa-jagoda, Chantal, Sexybaby86 и 7 други им се допаѓа ова.
  17. Rabbit 97

    Rabbit 97 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    499
    Zamisla sekako deka sekoj ima koj razmisluva da osnova semejstvo . zamisla imam i toa e da pred se najbitno mi e da se bide zdrav i ziv da se ima sloba mir i razbiranje i pocituvanje. Segashniov dechko nema majka ( za zal) i bidejki tatko mu nikogas ne se prezhenil bidejki ne sakal decata da rastat so makea, deckovo si cuvstvuva obvrska deka ke go gleda t.e nema da se deli ili nastrana da sedi. Seto toa go znam i go prifakam bidejki kako nego shto go boli za roditelot taka site pravime. Za seto toa da bide taka "sovrsheno" potrebno e pocituvanne razbiranje i od moja strana no i od stranata na tatko mu. Zasega odnosite se okej i se nadevam deka taka ke ostani. Vo odnos na materijalnoto dovolno mi e pari za normalen zivot t.e da ne e straden covek za leb drugo luksuzi patuvanje seto toa se nebitni raboti . pari na banka ne ni sakam da imam ni jas ni toj bidejki parite se nishto vo sporedbaso toa shto treba da imas do sebe covek na mesto,i vo loso i vo dobro. Ova e zamislata sekako ako bidam vo brak so segasniov decko
     
  18. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Па не очекував дека маж ми ќе стане некој романтичар или дека ќе готвиме во кујна заедно и ќе се смеевме(како во филмовите).Тоа што очекував тоа се и случи бевме заедно 12 години пред да влеземе во брак.Бевме неколку години цимери и така добро се познававме.
    Не се смени ништо посебно додека бевме сами ама кога се роди малата малку оладивме еден спрема друг.Едноставно родителството ни дојде претешко.Ама со време постепено пак се зближивме.
    Живееме далеку од родители и имаше период кога се каравме за мајка ти ,мајка ми ама сфативе дека тоа е само изгубено време и двајца повредени.Ние сме тие што заедно ќе живеат и ние сме тие што сме важни .
    Значи не ми е идеален бракот имало и моменти кога сме размислувале и на развод ама со ладна глава сме се простиле и продолжиле понатаму.Секојдневно работиме на нашата врска , на нашиот однос на нашата блоскост.се менуваме секој ден растеме -старееме и зрееме.
     
    На Dust, cresa-jagoda, Chanell* и 14 други им се допаѓа ова.
  19. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    А мислеш ти дека тие пари се нешто превише шо мислеш колку е да купеш стан за живеење во заедница или да си имаш на страна за сваки случај?
     
    На Milobebence, Snow-Star и candy.cane им се допаѓа ова.
  20. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Не се кој знае колку 50000 евра, само не се толку лесно заработуваат. Во странство не знам, јас за тука кажувам.
    Темата мислам е за дискусија за брак, а не флексање кој колку може да заработи, дали си купил кола итн.
    И не е чудно ни маж ни жена да имаат повеќе пари на страна. Ако е жена не значи дека не е успешна
     
    На cresa-jagoda, Milobebence и candy.cane им се допаѓа ова.