1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Какви очекувања има(в)те од бракот?

Дискусија во 'Брак' започната од Biljarkata, 15 декември 2019.

  1. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    Охоо,планови и ставови пред брак за во брак ,колку сакаш....
    Не сакам да кажувам дека многу ,ама многу работи не ми успеале во зацртаното.Многу работи и ги надминав.И не,не бев со толку пари на сметка,ниту пак тој...
    Покривот над глава не ни беше решен,ама се снајдовме...другите во смисла свекор ,свекрва и моите,никогаш не им дозволивме да се мешаат,зашто бевме со плати...
    Проблеми никнуваат какви што и не помислуваш дека ќе се појават...и се туркаме некако.
    А и веќе со поминат половина век од животов,немам сили да се борам со ветерници.
    Не ни сакам да се сеќавам на тоа за што сум била загреана...знаете тоа носи многу лоши вибрации.
    Оставам да течат работите...
     
    На Dust, Milobebence, cresa-jagoda и 20 други им се допаѓа ова.
  2. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Жално е што некој не може да замисли да направи 50 000 евра за две години.
    И тука можат да се направат, одредени професии, а не пак некаде настрана, дури и со физичка работа.

    Мислам, знам колку се нереални тука за народот општо. Кога земаш 12 000 денари плата месечно, стварно нема како.
    Тоа ми е уште пожално и трагично.

    На темава, се уште не сум во брак, не сум во врска дури, но имам услови кои сакам да бидат исполнети пред да стапам во брак. Заедница нема да биде никогаш опција, макар имале само за кирија, сметки и сув леб. Мешање до страна нема шанси да има, од почеток ќе се повлечат линии кој до каде смее да оди. Безразлика кој е во прашање.

    Но пред да дојде до тоа, мора одлично да сме запознаени со пратнерот, да ги изјасниме виизиите за иднината и да видиме кој што планира.
    Најважно ми е да има хемија меѓу нас, па со комуникација ќе градиме врска и доверба. А со тоа и ќе стигнеме до некое ниво.
    Нема да има никакви табуа и забранети теми/работи.

    Ако нешто не оди како што треба, односот ќе се прекине, врска или брак, сеедно.
    Јас лично тешко ќе се решам да склучам брак, бидејќи од една страна не ми значи, од друга страна законски многу ќе (ми) значи.

    Во бракот, знам дека нема да цветаат рози, но нема да дозволам да дојдеме до ниво да заборавиме кои сме ние еден на друг. Нема да има значење која наредна улога ќе ја превземеме, сакам да можеме да се разбираме со поглед.

    Не верувам дека ќе го сменам мислењето, или дека ќе поклекнам под околностите во иднина.
     
    На Mikha4, felisitas, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Верност, љубов, искрен човек покрај себе и поддршка.
    Овие работи ми беа и ми останаа најважни.
    Некој ќе рече дека побитни се другите работи како сопствен кров над глава, пари на сметка и тоа е ок, ама да е со правиот човек. Зошто ако нема комуникација меѓу партнерите, ако нема љубов и хемија ниеден кров над глава не може да го пополни или замени тоа.
    Од критериуми, стабилна работа. Да, најважно ни беше тоа за да почнеме заедно да живееме и да не зависиме од никој. Јес да поминавме цели 10 месеци во заедница (затоа сега на сите им викам заедница ни под точка разно), ама заедницата беше привремено решение (со овој памет лошо решение за кое и двајцата исто мислиме).
    Важно ми беше за битните животни прашања да сме истомисленици и сите обврски да се поделени, а не машки и женски.
    Баш во темава тоа ми боцна во око, мажот ми помага по дома. Што тоа помага? Децата се заеднички, сметките, неизмиените садови, прашината на полиците и ѓубрето заедно ги правиме, па заедно и ќе ги средуваме.
     
    На Dust, cresa-jagoda, thinkerbell и 23 други им се допаѓа ова.
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Да не бидам оф топик,но на муабет сите сме јаки.
    Не тие пари не се ништо за нас Македонците гола вода се, па ако ги собираме од нива или од некое дрво можи ќе ги собериме за 2 години секако.
    Значи ние сите што живејме надвор од Мк треба да си имаме по 2,3 стана настрана за едно 5 или 6 години?
    Смешно.
    Ако има некој овде на форумот што живеј надвор од Мк а собрал за 2 години 50 илјади евра нека крени рака (facepalm):rock:.
    Или прво ти собери ги за 2 години па дојди на форумот пофалисе да ти честитаме,до тогаш овде ќе си правиме само чамче муабет што би рекле старите:makeup:.Ако за тебе не се многу тие пари значи ти на банка си имаш едно милионче така? Секако(y).
    @Snow-Star прво ти напрај 50 илјади евра за 2 години и ПОКАЖИ ГИ НА ДЕЛО па послем жали не нас што не можиме оки? Ајде засукајте ги ракавите и почнете да работите на тоа.:hai:
     
    Последна измена: 18 декември 2019
  5. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    ОкИ.

    Ќе ти ги сликам и ќе пратам порака на мобилен. ;)

    Значи не сфаќаш, или не можеш, едно од двете. Ама сепак твој проблем е. :hai:
     
    На lovestoneddd и candy.cane им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Ние со мојов колку шо имаме зборано за иднина, чудно шо не сме венчани. А, можда и не сме венчани баш зошто имаме зборано за иднината. :D

    Не велам дека имаме стрикни планови како кога дете, каде живеење туку поќе како: работа, кој ќе чува пари пошто едниот планира другиот е импулсивен, имиња за потенцијални деца, максимален број на деца, на маса ставивме посвојување како опција, сопствено место на живеење, финансиска неспремност нема да резултира со бебе.

    Можда нема се да се исполни ама горе долу знајме кај седиме и двајцата по сите поважни прашања. Се можи да се смени во иднина ама многу е важно во еден ист даден момент да си на иста бранова должина со партнерот.
     
    На crazylady, cresa-jagoda, dunika и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Сеуште не сум во брак, но со партнерот често разговараме за тоа. Поприлично доста различни ставови имаме во врска со бракот, но постепено ќе се навикне и ќе ги прифати моите критериуми (се надевам).

    Најпрво нешто за што често зборуваме и се караме е тоа што јас не сакам да правам свадба, а он сака и за ова верувам дека нема да го промени ставот.

    Друго добро е што има добра работа и добро заработува, а исто така и јас сум финансиски стабилна, и сметам дека финансиите се една од побитните работи за мир у кучи.

    За тоа каде ќе живееме само еднаш сме зборувале и он ми рече кај него, но јас не сакам да живеам во заедница, иако се поделени, неговите живеат доле, а он си има спрат, но лошо е што и брат му е на тој спрат, па од таа причина нема шанса, јас имам мој стан но не знам дали би сакал он да дојде кај мене.

    А во врска со деца имаме ист став.
    Иако сеуште ми е многу рано за брак, подобро е некој работи да се решат посовреме.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Околу тие 50 000 евра, и може и не може да се соберат.
    Зависи колку ти е силен поривот.
    Во Мк само од плата дефинитвно не можеш да ги собереш. Не 2 години, ни за 5 ни за 10.
    Можеш ако имаш дополнителен приход (земјоделие, нешто да се подработува приватно).
    Има и други опции, има сезонски работи надвор од Мк. каде нека не се 2 г. еве 5 нека се ќе се собере солидна сума.
    Има мн луѓе што работат на брод па за 2 години собрале и повеќе од 50К. Има што одат сезонски да раб во Алјаска се враќаат со 10 000 за 3 месеци.
    И не кажувајте ама да ќе рмбаш ко коњ, далеку од дома и сл. За да се оправда мрзата сум се изнаслушала изговори. Најтазе пример од прав здрав млад дечко, не можел он да се затвори неколку месеци некаде, он си бил навикнат на чаршиско кафе и интеракција со пријателите. А за куќа, си имал од неговите. А и од мн други вакви изјави сум чула.
    Да тешко е ама се издржува за одреден период кога знаеш дека имаш цел и тоа ќе ти олесни многу прашања понатака.
    Само да се излезе од комфорната зона.
    А на тие што пишаа демек форумот не бил за тие што живееле во Мк. Многу ми е смешно. Јас во пасошот имам мк адреса и мк националност, каде мигрирам повремено не може да ме ограничи на каков форум ќе бидам член. Не го прочитав тоа во правилата на форумот ^_^.

    Еве јас кревам рака :hai:
    Јас и повеќе мои познаници :nod:
    Не знам како да покажам на дело, си купив стан дали треба да објавам тука имотен лист?
     
    Последна измена од модератор: 19 декември 2019
    На Just.do.it, candy.cane и hellocity им се допаѓа ова.
  9. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Ама добро шо те толку изнервира мојо пост ја реков кога ке се мажам а секако у скоро време нема шанси. Ако не ти се свиѓа пишаното игнорирај го а не реферат
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Како општествена конструкција и институција, бракот имал променлива природа и намена низ историјата и поради тоа истиот бил регулиран преку различни законодавства.

    На пример, во Античкиот свет, бракот бил примарно перцепиран како обичен деловен договор меѓу идниот сопруг и таткото на невестата, додека во Европските кралски семејства при средниот век, бракот бил примарно перцепиран како акт за засилување на меѓународните односи.

    Со други зборови, очекувањата од бракот, гледано од антрополошки аспект, треба да содејствуваат со приказот, манифестирањето и улогата на бракот во временскиот период во кој живееме, во комбинација со лични мотиви и капацитети.

    За ерата во која моментално живееме, иако ова не треба целосно да се разгледува на субјективен начин според национална психологија, бракот примарно се перцепира како културно призната унија меѓу луѓето, наречени сопружници, која воспоставува права и обврски меѓу нив. Меѓутоа, дефинцијата за брак варира низ целиот свет помеѓу различни култури и религии.

    Генерално зборувано, модерното човеково општество има тенденција да промовира полова еднаквост, заедничка поделба на домашните обврски, финансиска самостојност, обезбедување сопствено живеалиште, индивидуална независност од семејството итн. Сите овие фактори, на еден или на друг начин, придонесуваат кон оформувањето на субјективните очекувања кои поединците ги имаат за нивниот иден планиран брак.

    Исто така, сметам дека е многу важно да се земат во предвид мотивациите за стапување во брак, односно поединците можат да стапат во брак од различни причини, вклучувајќи правни, социјални, емоционални, финансиски, духовни и верски цели. Па така, очекувањата од бракот во одредена мера зависат и од причината поради која се стапува во истиот.
    На пример, ако некој стапува во брак главно поради финансиски причини, истиот ќе очекува да биде финансиски издржуван од страна на брачниот партнер.

    Што се однесува до моите лични очекувања за бракот, ќе се воздржам од коментирање со оглед на фактот дека субјективните стремежи не секогаш гарантираат дека ќе содејствуваат со објективната реалност во иднина, како и со времетраењето на самото мое постоење на планетава.

    P.S. - Сметам дека е навистина нерационално, нелогично и непродуктивно да се дискутира за финансиски капацитети од национален и од субјективен карактер. Како што животниот стандард, надворешните финансиски извори и висината на платите (во зависност од професијата) варираат во една иста држава, уште повеќе се очекува истите во поголема мера да варираат и на интернационално ниво.

    Конкретно за @hellocity навистина не гледам ништо погрешно во нејзината замисла бидејќи истиот сепак асоцира на финансиска независност, фактор кој во денешно време е очекуван и од двата пола како рамноправни субјекти и дополнително промовиран од страна на феминизмот. Доколку таа се чувствува самоуверено во можноста да ја заштеди таа сума на пари, не треба да ја критикуваме, туку напротив да ја поддржиме за таков амбициозен стремеж (y)
     
    На felisitas, Mikha4, BoneMachine и 5 други им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Си треба финансиска сигурност. Друго е кога имаш стабилна работа и покрив над глава веќе обезбедено. Ако дојде до развод да имаш кај да отидеш. Од кај да знам? Може 5 пати ќе се мажам. Не би се нафатила да се мажам ако треба да зависам од мажот. Да го молам за едни гаќи да си купам.
     
    На cresa-jagoda, SunnyGirl2, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Ич да не се замараш што пишуваат, нема ништо погрешно во тоа да сакаш да имаш финансиска сигурност пред да стапиш во брак. Дали овие што те нападнаа им е криво што тие не размислувале така порано или едноставно да се срчкаат, не знам.
    Ама ако си зацртала така, ти останува само да се трудиш да си ја исполниш замислата.
    Лошото е што ако тоа ти е предуслов за брак во иднина, а не успееш да го направиш тоа, можеш да бидеш разочарана. Ништо друго не е лошо од тоа што го кажа.
     
    На Herrera, hellocity, Amellie13 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ако не се финансиите битни, поарни да живееме со свекор и свекрва и да трпиме тортура. Лошо е што не можат сите родители да им обезбедат покрив над глава на своите деца. Никако не ги сфаќам оние жени што очекуваат мажите нивни да работат, а они да седат дома.

    Нормално е дека секаде има проблеми, ама не треба да се дозволи да дојде до поголеми проблеми.
     
  14. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Со ова претпоставувам дека мислиш на т.н. "trophy wives" кои немаат никакви други квалитети освен физичкиот изглед, бараат значителен трошок за одржување на својот изглед и честопати се дефинирани како неинтелигентни и неамбициозни.
    Стереотипот најчесто ги прикажува овие жени како млади, привлечни и нарцисоидни, додека нивните сопрузи обично се богати, постари и/или физички непривлечни.

    За жал, и во мојот стејт сум се запознала со вакви жени кои немаат намера да се образуваат или да работаат/градат кариера, односно единствената *амбиција* во животот им е константно да се грижат и да го одржуваат физичкиот изглед додека нивниот брачен партнер е должен да ги издржува финансиски.

    Мојата претпоставка е дека овие жени/девојки едноставно сакаат да имаат што помалку грижи во животот и 100% да се посветат на себеси, односно многу ме потсетуваат на "gold diggers". Всушност, очекувањата кои овие жени ги имаат од бракот главно се однесува на финансиска издршка од страна на брачниот партнер.

    Сепак, оние жени кои не работаат ништо (од аспект на професија), се познати како "stay-at-home wives" и притоа можат да седат дома поради различни причини, како на пример болест, грижа за деца и домашни обврски, неможност за вработување итн.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.354
    Пол:
    Женски
    Кога го запознав веќе живееше во друга држава далеку од дома, ама да разговаравме каде би живееле ако јас не можам да се прилагодам во таа држава, болести наследни и што кога не би можеле да имаме деца. Низ муабет дознав за неговото мислење за живот со родители дека е против ( ако далеку но мајка му е сама што ако се разболи и слично).
    Имало моменти кога очекувањата не ми биле исполнети т.е. почнал да се опушта дека ете сум јас тука и ќе раскренам по него но веднаш си кажав што ми смета и дека не е во ред и не се повтори. Обврските се заеднички, поделбата е спонтана кој е посободен и помалце уморен завршува.
    Околу живот во заедница ќе кажам дека некогаш и на одмор кога одиме дома на недела -две кај неговите или кај моите знае да ми биде премногу.
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  16. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Јас кога почнав заедно да живеам со него немав денар заштедено, работев и одма трошев, тој бетер, многу кратко се знаевме и да немавме можност за заедно некаде да живееме, јас сум сигурна дека и покрај тоа што себеси се сметам за разумна дека ќе се согласев и да одам да живеам со неговите само за да бидам со него. Затоа и беше одлуката заедно да живееме, не можевме да се одделиме еден од друг. Колку смешно да делува и колку и да сте препаметни и сталожени, љубовта сите не прави деца и тоа е тоа, разбирам зошто одат и живеат со свекрви, па дури покасно доаѓа памет и гледаш што си направил а што требало да направиш.

    Првите месеци ми беше супер, легни, стани до него, 24/7 со него, сите беа против, еден период само двајцата се имавме, живеевме заедно а јас не ги познавав неговите а ни тој моите. И нормално плачки и лутки и демек јас и тој заедно против цел свет.

    После некој период реалноста ти удира шлаканица и почнуваш да се прашуваш себеси дали е вредно, дали ќе успее, сфаќаш дека е голем чекор, почнуваш да се плашиш и понекогаш и да се каеш. Тој почнува да си го покажува вистинското лице, колку и некои да негодуваат пак мораш да се грижиш за него, има многу работи каде мажите без жена не се способни. А мојот ете нека е здрав и жив ептен без мене не може да функционира и почнуваш да се јадеш, дали јас го можам ова, дали тој заслужува ваква жртва, има ли ова иднина, ако нема како ќе го трпам овој срам... Дали избрзав?

    И после се преминува во навика.
    Со тек на време сите се засакавме, ете неговите ме обожаваат, моите него исто, си одиме си идиме на гости, дома се осеќам како од раѓање да сме заедно и нема шанса да си замислам живот веќе без него.

    Ова се да се случуваше во неговата куќа кај неговите верувам дека ќе имаше поинаков тек, колку си подалеку со човек толку повеќе се сакаш, кога ќе се видиш ќе се изнагушкаш и после чао никој дома не ти е, ако сакаш гол седи цел ден сами сте. И убаво е и дај боже сите да имате можност на страна и сами со партнерот да си основате семејство. Ако сеуште немате можности, барем убаво размислете. Јас без размислување се влетав во врскава, ама за среќа испадна се добро.
     
    На boo3 и Anon им се допаѓа ова.
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Pa toa mi e muabetot de,kazete kade i so koi rabotni pozicii se postignuva taja cel i nie da aplicirame za rabota i da dojdime da se omrsime za 2 godini da si stavime na smetce 50 iljadi evra, so ne e jasno neznam jas ubavo si prasav.
    Sigurna sum deka mnogu clenovi ovde bi vi bile blagodarni na informacijata.
    Samo da se ogradam od rabota na brod, ne sum zainteresirana da rabotam po 6-7 dena vo nedelata po minimum 12 saati i da ziveam vo 15 kvadrati kabina(sekoja cest na lugeto koi mozat toa da go izdrzat).:handshake:
    @Snow-Star Sekako draga ja ocekuvam tvojata poraka vo Dekemvri 2021 godina da mi kazis deka si gi sobrala,a za da poveruvam ke treba malku poveke od poraka na mobilen :nod: . So sreka.
    @hellocity Jas sum taa koja odlucuva koe mislenje ke go ignorira a koe ke go citira,ako spodeluvas mislenje bidi spremna na toa deka ke ima clenovi sto nema da se soglasat so istoto,pokazi zrelost :nod:.

    Jas licno se voodusevuvam na parovite koi se uporni i borbeni i zaedno odat kon svojata cel kako zaednica,od istata taja pricina gorda sum na sebe i na svojot partner sto i dvata sme obrazovani i rabotno sposobni zaedno da se borime i pridonesuvame za da ja postignime nasata finansiska cel:muscle::muscle::muscle: .
     
  18. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Ne mi e jasna potrebata za volkav referat sekoj si ima svoi vizii celi i zelbi.
     
    На candy.cane и felisitas им се допаѓа ова.
  19. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Не си праша ти убаво, туку еве веќе во 2 поста си прилично саркастична кон други членови.
    Не е твое да одредиш и судиш кој што може или не може да постигне.
    Штом се изјаснил така значи или постигнал или работи на тоа да постигне.
    Не му треба за тоа твоја или било чија согласност.
    Можеш да си кажеш за себе дали можеш или не ама не е во ред да омаловажуваш туѓ труд, амбиција, итн.
    Премногу отиде темата офф топик...
     
    Последна измена: 19 декември 2019
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  20. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Никаде не можеш да собереш 50 000 евра за 2 години освен ако не се бавиш со нелегала, или пак ти се посреќи како пепелашка. Потребно е време и трпение секако со многу работа каде и да отидеш.

    На пример одиш во Еу, ти треба капар за стан, ти треба рата за стан, ти требаат основни потреби, мебел, некаде треба и од виљушка до кујна и спална.
    Првите години работиш за да преживееш, односно ти живееш убаво секако НО пари на страна не тргаш.
    Кој ќе каже дека не е така ЛАЖЕ.

    Вие не знаете дека 80% од народот што отишол во Еу Америка и слично се мачел ама се мачел, се потел, може спиел и под мост ама ајде тоа е друга тема.

    Некако вака кога читам со цифрите како на инатаграм да читам/гледам, ама вистината не е таа.
    Тој што дошол ЗНАЕ, тој што почуствувал знае како е.

    И не никој не ни отишол на идеално но идеалот со текот на годините ако си храбар борбен одмерен и работлив би можел да го достигнеш.

    На страна од тоа што има куп дијапорци со огромни пари, али парите не се спечалени од денес за утре туку ете може за едно 10 + години и баш тие луѓе знаеле да спијат на времето под мост или на железничка, баш тие луѓе го имаат осетено дното за да дојдат до ,,идеалот,,

    Ниту кредит за 2 години нема да ти го дадат од 50 000 евра, не сме на инатаграм.

    И така.
    Али убаво е да се има цели, желби, сонови со кои вреди да се будиш за да ги реализираш.
     
    На cresa-jagoda, Milan93, Tajnaotrovna и 3 други им се допаѓа ова.