1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков тип на коса имате?

Дискусија во 'Коса' започната од SexyDarling, 26 јули 2011.

  1. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Нит се тера нит се води. Ретка и безживотна, па морам да го фенирам коренот со огормни четки за да добијам малце волумен. Вториот ден (од миење) почнува да се мрси коренот, а врвовите суви фати ги и се кршат. Се фарбам некоја си лешник боја, а на врвовите од што е сува сум плавуша.
    Форма? Надувана, а сплескана во корен. Ако не ја исфенирам сум како треските од Македонски народни приказни.
     
  2. booble.girl

    booble.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    Kaфјава,долга,густа,права,(на врвовите ми се витка)не е лесно за оформување
    Значи
    мал ужас :lol:
    ама :clap: бидејки мн. ја тинтрам!
    :devil: ми иде да ја исечам
     
  3. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Долга, густа, тешка. :x Убава ми е, си ја сакам, но ноќна мора ми е сушењето и чешлањето. Сушење со фен - минимум 15 минути. :doh:

    Да не си ја подречам, пу пу, сега овој период ми паѓа. :D
     
  4. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Леле ова мојава коса да не е :^) :D .
    Иста, иста. Мислам нема потреба да се опишува.
    Многу си ја мразам косата. А кога одам на фризер, фризерката ми вели Многу убава коса имаш. Ја фарбаш? :^) Не бре од каде фарбање, таква ми е природната боја.
    И кај мене во зима е никаква. Разлитана на сите можни страни. Користење препарати за волумен нема потреба. Сама си има таа волумен.
    Само ќе додадам како што кажа Ливинг, Господ здравје да им даде на тие што ги измислија пеглите. :lol:
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  5. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Еве и јас се пронајдов тука, и мојава коса е иста како и вашата. :lol:
    Огромен волумен, таласи на сите страни,е само кога ќе ја испеглам си ја сакам многу и тоа после ден или два откако ќе ја измијам. Тогаш ми е најубава кога ќе се стабилизира малку. Една недела да не ја измијам нема гајле, ретко да се измрси.
     
  6. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Мека,средна густина,прилично тенко влакно,склона кон брзо расцветување и бидејќи ми е светла-мед боја на сонцето кога ќе светне и тоа малце што е расцветано,па мора веднаш да реагирам на алармот кој што ме упатува кај мојот фризер,обично на 3 месеци..Коренот ми се мрси брзо,а надолу останува ко пред еден саат да е миена и тоа најмногу ме нервира.Кога е фенирана или пеглана,не трепнува до наредното миење,али затоа витканото стои некои си 2-3 саати и после ни трага од виткано.Али,во глобала лесна е за справување,не ја фарбам,истата должина ја има веќе неколку години(само шишката варира со форма) :D и се трудам да не ја оптеретувам многу,многу со препарати.А :!: и порано ми беше погуста и потешка,последниве неколку години откажува послушност на густината :^)
     
  7. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    [​IMG]
    Должината е како на сликата.
    Не е ниту права, ниту виткана, а ги има карактеристиките на двете. Понекогаш е многу лесна за одржување, ама често не можам да ја доведам во ред зошто е тешка и густа.
    Не знам кој ја измислил пеглата за коса, ама јас му должам многу!
    Немам проблеми со првут. Ја мијам два-три пати неделно зошто не е сува и не се мрси брзо.
     
  8. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Долга и виткана на покрупни како прекршени делумно прамени, знае да ме изненади и со преубави локни, ама знае и крајот да не можам да и го најдам, дури и да се заплетка во Гордиеви или морски или што ти знам јас какви јазли, чворови дури и да зароби знае некоја четка или чешел, волумен имам вишок и како сите виткани гривни пати од сувост на влакното.
    И мојава коса е најинает кога е пеглана одма наоѓа начин да се разбранува и најмала влага во атмосфера и предизвикува ПУФ-ефект, читај општа наелектризираност како да сум брцнала раче во штекер.
     
  9. skorpija123

    skorpija123 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    2.624
    Ne mnogu dolga i prava kosa. Nekogash znae da mi se podiskrshi, ama zatoa e tuka peglata za kosa. Inaku nemam nikakvi drugi problemi so kosava...ednostavno si ja obozavam
     
  10. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Коренот мрсен, врвовите суви и испукани. Нагоре права и малку сплескана, а надолу накршена. Никогаш неможам целосно да ја исправам, а ако ја виткам може да стои и 2 месеци. Темно кафена, а должината.. колку да си ја пикнам под мишки.
     
  11. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Кафеава кога е виткана, а кога ќе ја испеглам сосема е поинаква иде како смеѓа-хмм чудна коса иста како сопственикот :D инаку по должина до закопцување на градникот ( ама ви опишав ) :D и да си с епофалам дека си ја обожавам цела ми е локнички ситни :)
     
  12. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Кафена ми е, дарк чоколадо :P Не мие многу темна, но не е ни светла, инаку ми е виткана, не целата, обично повеќе на врвовите ми е :)
     
  13. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Нормална, темно кафеава, средно долга, права :)
     
  14. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Вашата коса

    Мојата коса е црна малку виткана, но јас постојано ја пеглам сакам права коса,ја мијам 3 пати во неделата некогаш може да се случи и 4 пати,зависи од ситуација :) и користам шампон регенератор и маска за коса на Лореал, а пред пеглање ставам силиконски капки од орифлејм :)
     
  15. Justice

    Justice Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2011
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    90
    Имам средно долга,права и црна коса.
     
  16. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Просек коса а.к.а метличе.

    Ми се витка нанадвор на краевите, должина: 5 сантима под раменици, значи делот кај лопатката.
    Шишките ми се долги, степенасто сум шишана, боја -црвена. Немам патец, ја кревам наназад, така ми расте... И ондак, средно густа накај ретка, ми се мрси на 3-4 дена, зависи од времето...
     
  17. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.478
    Допаѓања:
    1.569
    Средна должина, кафена леава( која секогаш е пеглана-значи права :!: ) со шишки кои ги тргам назад :)
     
  18. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Права ,степенесто стрижена ,природно ми е кафеава со златен сјај и по некој златникав прамен ,шатирана од мајка :D
    Рамни шишки 1 цм под веѓа.
    Ретко се витка нанадвор ,како последица од спиењето ,се тутка во врат и така тоа... :D
    Не се плетка ,лесна е за одржување ,нормална накај ретка ,должина јадни 35 цм ;( ;(

    Моментално сум фарбана црна (горниот дел на косата) ,а од опашките ги истрижив фарбаните остатоци и сега ми само мојата природна боја.

    По две -три недели ќе ја шатирам ,ми здодеа да се гледам ваква еднобојна.
     
  19. Isidora-Veles

    Isidora-Veles Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    124
    Кафена долга, брановидна ( но секогаш ми е пеглана ) и шишки настрана :emo:
    вака нешто ......
    [​IMG]
     
  20. plavata212

    plavata212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    природно плава коса,долга и права со кркми на страна.чудно дури и што досега не сум поседувала пегла за коса хаха колку и да ја виткам пак за 1 и пол се прави.инаку ми се мрси за 2 дена одприлика...и ја мијам 3 пати во неделата.