1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како би изгледала новата Влада?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од BoaVista, 7 јуни 2011.

 1. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  Значи вака темата ја отварам за да пишуваме за тоа како ќе изгледа новата влада.
  Кој со кого може да коалицира, кој со кого ќе коалицира, кој ќе биде министер за финансии, кој за правда и така натаму :)

  Па феминки препуштете се на имагинацијата и слободно предвидете ја новата влада :)
  По мои претпоставки, ако новата влада ја направат Груесвки и Ахмети, не би се промениле многу работи во однос на министрите, освен тоа што мислам дека Дуи сега ќе бара поголем број министерски места, од проста причина што Груевски нема да може без нив да направи влада. И ќе добијат поголем број министерства, мислам дека во рацете на Дуи ќе падне министерството за правда, и така Маневски е веќе стар, а и најкритикуван министер.

  П.С можете да правите и други коалиции :)
  А еве ја и листата на освоените пратенички места
  ВМРО- 56
  СДСМ- 42
  ДУИ- 14
  ДПА-8
  Руфи Османи- 2
  Па повелете :)
   
 2. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Еве ти радосна вест и за тебе, a и за другите од твој калибар :D
  Ако Б.Ц ги наговори дуи и дпа за коалиција, оп ете ти победа...Ништо од нашето славје ;)
   
 3. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  Хахахаха си станала многу духовита ;)
  Инаку кои се другите од мој калибар? И каков калибар сме ние? :wasntme:
  Шала на страна, ај напиши ја твојата претпоставка за составот на Владата, да не одиме оф топик уште при првото мислење :)
   
  На creshicka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.029
  Допаѓања:
  25.020
  Пред изборите

  секој закон донесен од вмро беше прифатен поради мнозинство вмро
  секој закон донесен од сдсм само ако одговара на вмро беше прифатен


  после изборите

  секој закон донесен од вмро нема да биде прифатен бидејки повеке се сдсм и остало него вмро
  секој закон донесен од сдсм нема да биде прифатен бидејки повеке се вмро со остало друштво

  крајна анализа

  - ке изгори парламентот
   
  На Masnoli01, nena2010, DivineChaos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.121
  Пол:
  Женски
  Точно, можна евентуална политичка криза, поради нефункционирање.
  Тоа е тоа.
   
 6. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  606
  Ќе заиграат повеќе метли во собранието :rofl: :rofl: :lol:
   
 7. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  Прво не ми се допаѓа фактот што во Собрание ќе имаме 3 албански и 2 македонски партии, значи ниту Србите, Бошњаците и Ромите немаат свои представници и тука поимот демократија губи многу.
  Второ бидејки ниту една од овие поголеми партии нема мнозинство, Вмро ќе мора да коалицира со некоја од албанските партии, што најверојатно ќе биде Дуи.
  Она што ме заплашува по малце се барањата на Дуи за да коалицира
  Многу широки барања имаат, но ќе видиме за 18 дена каква точно ќе биде владата.
  А за неколку месеци како ќе функционира Собранието во ваков состав, јас искрено не гледам светла иднина за функционирање на нашево законодавно тело.
   
 8. Blumarine

  Blumarine Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  188
  Истите услови А.А. му ги постави на Б.Ц.,меѓутоа Б.Ц. не прифати затоа што така требаше едно од клучните министерски места да му го даде на ДУИ, и уште едно на ДПА, а тоа се веќе 2 министерски места, најверојатно за одбрана, финансии или внатрешни работи.

  Сега А.А. ги диктира условите, а Н.Г. ќе игра така како што овој претходниот ќе свири.
  Тражили сте, гледајте. ;)
   
  На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
 9. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299

  Ми се темни и од двете наведени сценарија. А уште повеќе ми се темни од фактот што после ние треба да играме како што ќе ни свират :worried:
   
 10. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  Па коалицијата во секој случај мора да се склучи за да функционираа Собранието, од моментално 122 пратеници никој нема над 61мандат што е потребно за остварување на апсолутно мнозинство (какво е потребно за донесување на закони). И целото функционирање на Собранието ќе биде преку „системот на кочници“ односно дали позиција дали опозиција ќе неможе да донесе никаков закон зашто секогаш оние од спротивната страна ќе гласаат против и на таков начин ќе се кочи работата на Собранието. Тоа би било еквивалентно на нефункционално законодавно тело, што повлекува и нефункционалност и на извршната власт односно Владата која Вмро би ја формирал. А сето ова би донело политчка криза во државата.
  Значи ако Б.Ц. го одбил А.А. тој имал друга опција на располагање, ај кажи ми како Груевски да конституира Влада во вакви услови ?
  Јас кажав дека најверојатно коалицијата ќе биде Вмро и Дуи ама условите на Дуи за влез во коалција се презахтевни но другата опција да колицира со другите две партии ќе биде 66 гласа позиција, 66 гласа опозиција и повторно се ствара тло за „систем на кочници“ вака со Дуи би биле 70 наспроти 52 и пак би можело некако да функционира Собранието.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 11. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Новата влада би била страшнооо интересна. Кога веќе ги истуркаа малите мк партии надвор од игра сега само преостанува Господ памет да им даде и на ВМРО и на СДСМ да паметно ја одиграат политиката 8) затоа што сега албанците се во предност дебело да наплатат и да си добијат се што сакаат. А ние пак ќе се удираме во градите за нашата македонштина и ќе лупаме глава во зид како да преживееме наредните 4 год.
   
 12. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Секоја чест на албанците де! Знаат како треба да бараат, единствени се во тоа и добиваат само добиваат, а додека ние само губиме и губиме ... затоа што сме расцепкани . Нас не ни се тие криви сами сме криви за тоа што не можеме да се издигнеме туку само пропаѓаме.
   
  На slobodka, SunFlower94 и zhap4e им се допаѓа ова.
 13. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  ДУИ тешко дека ќе коалицира со ВМРО после документите од Викиликс за наш Грујо.
  Можно е обединување на ДУИ и ДПА,па и да го приберат и Руфи и да коалицираат со СДСМ ако најдат заеднички јазик.Според уставот по 100 дена неможност да оформат влада со доволен број пратеници ВМРО ќе мора да го вратат мандатот и власта да ја превземе втората по ред партија со најголем број гласови т.е СДСМ и ќе биде Грујо џабе тулумот! :hai:
   
 14. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  606
  Не верувам дека ДУИ ќе сака да коалицира со другите Албански партии, не им е во прилог ама доколку се случи такво нешто ќе бидат важен одлучувачки фактор во собрание кое ќе бира во носењето на закони дали ќе ги поддржи ВМРО или СДСМ.
  Тоа е...
   
  На Miss-Independent му/ѝ се допаѓа ова.
 15. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.121
  Пол:
  Женски
  Од ДУИ веќе изјавија дека нема да коалицираат со друга албанска партија, рекоа нема потреба од тоа.. на А1 мислам дека го кажаа.
   
 16. SunFlower94

  SunFlower94 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  362
  Знаете што? Што има сега СДСМ да се меша, луѓето си ги одбраа ВМРО, нека им е, нек си праат коалиции и исполнуваат услови, и јас да сум на местото на Бранко не би правела коалиции, кога така си одбраа, нека пропаднатат сега скроз, баш баш ич не ме интерерсира, е така кога ќе дојде ред да учиме албански јазик, претседател на собрание албанец, министер албанец, е тогаш ќе се чукне народов по глава, што си посеал, тоа ќе жнееш. А да не збориме дека нема пари во буџетот, и кредитите се веќе истрошени, па нема плати, работни места ќе се губат, жало е ова што ја очекува Македонија, јас веќе изгубив надеж во државава.
   
 17. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  Проблемот е што пропорционалниот изборен модел и Донтовата формула ги збриша малите партии. За да некоја мала партија има барем еден пратеник требаше во некоја изборна единица да има најмалку 8.500 гласа, а повеќето од нив имаа по околу 10.000 - 20.000 гласа на ниво на Македонија, значи во сите изборни единици заедно. Така да, лоша е ситуацијата, во парламентот ќе има само две македонски партии(коалиции) кои буквално ќе зависат од албанскиот политички блок.
  Ама тоа е, самите ние си гласавме и еве што изгласавме.
   
  На najubava2010, FBI, SunFlower94 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. DivineChaos

  DivineChaos Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  60
  Се зависи од јужниве што ќе прават следниве неколку недели .
  Ако се ниша столицата на Грчката владеачка партија и се заканува анархија ќе се случи следново:

  Долетува мистериозно некој европски функционер кај Албанскиве лидери плус опозицијата па после кај владата.
  Името се мењава дали преку референдум или со согласност на владата не е важно.
  Грчките политичари добиваат бонбонче со кое можат да се фалат колку рајава да не ги задави нивна со голи раце.
  Пада влада во рок од 3 месеца откако се што е екстремна патриотска десница им се нацрта пред собрание и буквално бара крв .
  Избори.

  Доколку на Јужниве не им се заканува сериозна криза сем стандардни протести на кои палат по некој цајкан .
  Вака ќе иде работата .
  Дуи ќе бара практично невозможни барање кои ВМРО сместа ќе ги исполни само фотелја да задржи.
  Банкрот и пукање на недвижниот меур во Скопје .
  Бездомништво. Безработница .
  Конвои на бегалци кон или Бугарија или Албанија .
  Бес ( веќе го има)
  Протести , може да дојде до некој ќотек.
  Пада влада по 1-2 години.
  Избори
   
  На BoaVista, FBI, Kav и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  ^^ Како и да ја вртиш работава пак идеме на избори!!! :D Леле што убаво,па ние вишок пари имаме таман за уште некоја чкарт изборна кампања.

  И пак да има избори пак ќе биде исто.На овој народ не му доаѓа памет.Треба да го оставиш да пати за леб!
   
 20. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Боа, те прашав и во друга тема ама ќе прашам и тука.
  Има шанса ако не се формира влада во рок од 90 дена да се прегласува или бладам? :$