1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ви се допаѓаат новите мерки на владата за младите?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од ADOKI, 8 март 2016.

  1. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Со вакви размислувања изгледа не живееш во МК или гледаш вести на Сител.
     
    На blackwave, Sunnybun, P.S.love и 6 други им се допаѓа ова.
  2. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Па и немам време за вести ама изгледа вие само Заев го слушате ...па ништо според вас не чии во Македонија...
     
  3. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Oд oние шo се врaбoтувaa пo 600 луѓе дневнo, не се зaебaвaј :D
    Стaви aнкетa дa видиш декa 80-20 ќе биде декa се oвa е безвезе.
    Ствaрнo дa пoчне дa се грижи зa млaдите и дa врaбoтувa ќе биде дoбрo, мaкaр билo пред избoри.
     
  4. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Дали нешто чини или не се гледа по луѓето. Ако било толку убаво нема сите да се иселуваат од тука. А единствено кого слушам и чие мислење почитувам е на моите најблиски. А ако ти си задоволен од некој биди, никој не ти брани. Можеби и мораш да фалиш некој ама тоа е. Немам време да се објаснувам.
     
  5. kikica14

    kikica14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    668
    Пол:
    Женски
    Адоки не е дека сме за заев и јас реков ни тој ни тој, ама знаеш кој стрес е да не ти го примат детето на боница со толкава темература, па недај боже можеше да умре, и останаа на тоа, што беше уште потраѓично, не го примија, морав дома како знаам и умеам да му симнувам температура, па добро бре зошто сум јас граѓанин во оваа земја, за кој придобвка, ни е здраство, ни е школо, ни е факултет. Жално е тоа за сите нас кои живееме овде. А мене ме интересира дали ти имаш поднесено за овие поволности од државата и дали имаш одобрено било што.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    Меркиве се океј на хартија. Мислам сем безплатен превоз се друго изгледа дека ќе биди - за останатите, а не за социјалните случаи и на тие на кои највеќе им треба, да бидиме реални а не само да си ја браниме страната која ја застапуваме.
    Мене лично, со никакви предизборни мерки Груевски нема да ме натера да гласам за него, а и голем дел од луѓето кои ги познавам. Една добра работа неможи да исправи илјада лоши. Ако сака да ги задржи младите нека го смени образованието, за почеток и сите „прекрасни“ реформи кои беа извршени таму.
     
    На blackwave, mynameislove, P.S.love и 5 други им се допаѓа ова.
  7. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Ако ме прашаш и јас не сум задоволен.
    Само за разлика од моето време кога јас бев помлад мислам дека сега има подобри услови до некаде.
    Прво јас додека студирав или мораше да платам Билет за на факултет или да идам На ШВЕРЦ се надевам знаеш што е тоа нели.. а когаќе дојдеше контрола од ЈСП требаше дваа саата да се карам со нив за казна да сум плател !!!!!!
    И да не зборам многу тоа е доволно
     
  8. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    За тоа си во право ама тоа мислење во Темата за Здравје инаку те подржавам ...!
     
    На kikica14 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. VanOjte

    VanOjte Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    7
    Од меркиве за младите мене ми се допадна она за купување на куќа и стан ако сакаш да ја градиш иднината на тоа место одлични се поволностите. Исто една од мерките коа ми се допаѓа а многу студенти гледам ја злоупотребуваат тоа е бесплатниот превоз со ЈСП. Ова мерка супер ама неможе ни да се замисли какви злоупотреби има од страна на студентите и тоа е крајно лошо и се докажува уште еднаш колку имаме расипани умови.
     
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Што да ви се допаднало кратко ќе трае, пошто после избори ништо нема да важи од тоа :D само сега за да ве залажат е тоа, после пак на пензионерите ќе им даде дупло повеќе а младите нека се санјдат па нека живеат... Секако ако победат...
     
    На cresa-jagoda и theowndemon им се допаѓа ова.
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Единствено добро што може Груевски да им го направи на младите е да им овозможи БЕЗ ПАРТИСКА КНИШКА и БЕЗ УЦЕНИ секој со своето образование да може да се вработи и да зема некоја НОРМАЛНА плата за да може да се преживее, а не плата од 8000 денари, со таа плата што побрзо, дали да платиш превоз од дома до работа и назад или да си купиш храна да јадеш на работа и што ќе остане за нешто друго, а дури и за таа мизерна плата од 8000 денари ти треба партиска книшка и секојдневно да работиш под притисоци и уцени. Епа затоа си одат младите од државата, бидејќи на младите им требаат пари да можат еден нормален живот да живеат, не им требаат овие мизерни проекти.
     
    На mynameislove, SuperGirl24, Среќа и 9 други им се допаѓа ова.
  12. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Драги пријатели и феминки јас сметам дека во Македонија нешто штом почне да оди на Арно "изгледа дека нема да биде на арно "
    Бидејќи се некој се труди да предизвика некаква криза дали таа е безбедносна или пак истата е политичка ..Јас сваќам дека не е убаво цело време да си во опозиција , ама за да дојдеш на власт треба газето малку да го запотиш.. а не цело време да се обидуваш да направиш некој конфликт кој и оди во лош прилог на државава.
    Сметам дека ако Сдсм беше сериозна партија Вмро ќе работеше уште по сериозно бидејќи без Јака опозиција нема Јака власт ..а они цело време опструираат , бојкотираат , одиме на избори не одиме , ова она и затоа и ВМРО виде со каква опозиција си има работа и така и се однесува..
    А згора на тоа они на ВМРО не ги оставија да дотераат еден цел Мандат од 4 години па да ги видеме како работаат во цел мандат и тогаш да оцениме дали заслужуваат да им се даде доверба или не...Има уште многу да се збори али тоа е тоа ...Секој 2 год. Имаме избори а тоа се огромна сума на пари потрошени за Атар на едните или другите !
     
  13. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    дечкооо јас незнам во кој свет живееш , мислиш со овие проекти за леки и диоптрии и незнам ти што , ке речиме Збогум сиромаштијоооо??? ние со вакви незнам ни како да ги наречам проекти ние само ке кажеме Збогум Македонијооо!
     
    На SuperGirl24, cresa-jagoda и Priroden им се допаѓа ова.
  14. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Ти кажав Анаконда има можеби на некој што овие проекти ќе им дојдат како кец на десетка а ..Ти ако мислиш дека живееш во Швајцарија треба да се разбудиш од тој сон бидејќи Македонија е ваква каква што е Благодарение на Катастрофалната транзиција која траеше до 2006 год кога се продаде се што можеше да де продаде и кога се избркаа 300 000 работници ...
    Можеби ти си мала не се сеќаваш на тој период кога Луѓето со солзи во очите оќореа плачејќи за корка леб ..Ама За Жал на никој не му текнува на таа катастрофална политика до 2006 Без оглед кој беше на Власт ... и затоа сега за да не оќорат Луѓето има некој кој се грижи за нив !
     
  15. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Ај кажи ми кој тебе те уценил за да се вработеш.!
    Сигурно ти си отишла во некој Комитет На Вмро и сама си побарала работа , ама знам што ти рекле дека ќе треба малку да се заслужи тоа и во право биле ..кај и да одеш тоа не ти бега или на Бихачка исто и таму ќе те снајде така да избери сама не си мала ?
     
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    За кој дел биле во право...?
    Дека треба плакати да се лепат, брошури да се делат, да се шири пропаганда за 150 евра плата?
    Да се мрзни на митинзи такозвани антипротести со сендвиче и сокче?
    Дека не е битна дипломата туку лојалноста кон неговото височество?

    Ај да не си играме мајтап знајме каква е реалноста ама и знајме каква треба да биди и реално сме многу далеку од тоа што треба да биди.
     
    На cresa-jagoda и ADOKI им се допаѓа ова.
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    јас само очекував подобра иднина во мојата земја , но тоа не се случи! што било порано мене не ме интересира , ме интересира иднината !
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Јас мислам дека сите треба да сватиме и да бидеме објективни во каква држава живееме и со Балкански менталитет ..
    Не ги бранам Вмро ама да ти кажа 100 пати се подобри од Сдсм кои не се достапни за обичниот граѓанин .нема шанси да дојдеш во контакт со претседател на Општински комитет на сдсм а не да дојдеш во контакт со Министер или Премиер нивни тоа само на сон
    А дека сите сакаме да ни е подобро тоа е повеќе од јасно ...
     
    На Bulgarian му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    @ADOKI oти упoрнo ги спoмнувaш вмрo и сдсм? Тoa кoгa биле сдсм билo и пoминaлo, сегa вмрo се нa влaст, oни се oдгoвoрни зa ситуaцијaтa. Штo ни е нa нaс млaдите битнo кaкo билo кoгa биле сдсм или билo кoи други нa влaст пoрaнo? Битнo е сегa кaкo ни е, a не дa се тешиме декa кoгa билo сдсм билo пoлoшo.
     
    На SuperGirl24, cresa-jagoda, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Ц. Загрев. Жити форумов ни беше рајат малце и тука најдовте да проповедате. Оди бре таму седи мирен лепи плакати. 200 млади останавме во цела Битола какви мерки какви бакрачи. Не сме ни слепи ни будали. Да ти е страв в болница да влезиш како говеда на колење одиме. Нека почнат од здравството па ќе му признаам мерки.
     
    На SuperGirl24, P.S.love, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.