1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ви се допаѓаат новите мерки на владата за младите?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од ADOKI, 8 март 2016.

  1. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Не лапнав таблет за жал, единствено искористив бесплатно возење со јсп и се поправив 2 кг, поради намалено пешање и сега имам причина плус да го мразам Грујо...
    Ама ајде и онака од јуни нема да важи ништо, па ќе се вратам во нормала, повторно одејќи секаде пешки.
     
    На blackwave, galapce, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Значи си искористи возицкање во новите автобуси (ова е еден минус за мржња)
    Ај па наредната година ќе му предложиме 75 % попуст за орбитрек и мене може ќе ми треба здравје Боже само.
    Нема да важи ништо ако дојдат сдсм на власт, се ќе се врати "во нормала" бидејќи тие не се грижат ни за старите а уште помалку за младите. И ќе ти биде криво што не си лапнала таблетче кога Грујо ти овозможил (ти и сега се каеш ете и жалиш ;))
    За разлика од поединци овде, јас немам намера да плукам по опозиција (нешто одамна плукнато) и да навредувам членови од форумов, па сендвичи, па плакати, па заевци, шеќериновци итн... Тоа е тактика на ситните риби, тие со тоа се хранат, немаат ништо попаметно или покорисно. А еве идат избори, ќе има лепење плакати во сите партии, ама само едните (тие кои ја имаа таа практика до сега) ќе си продолжат со чкрткање и упатување лични навреди и ќе си плукаат, ама и тоа нема да ме чуди, тоа е премногу ниско ниво на комуникација.
    Наредната година, мерките и предностите ќе продолжат и нема да се врати "во нормала" туку Владата со нов мандат ќе се работи и понатаму, за разлика од идеите на се помалата опозиција да уништува се што му донело некоја олеснителна околност на граѓанинот.
    Ако уништување на нешто корисно е план на една опозициска партија, само зашто тоа корисно потекнува од нивните противници (читај од инат на оние другите), тогаш опозицијата губи со сеуште незапочната трка, макар пукала милион "бомби" и измислувала фантомски гласачи.

    p.s. Тоа со 2 кг значи едно за вицето, едно за тебе? :D
     
    На ADOKI, ladyySi, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.769
    Невесте, не му пружав партиска поддршка само се потрудив да ти објаснам која е поентата на постот, бидејќи ти многу се залета и скроз ја промаши истата. Инаку сум далеку од тоа дека плачам за да дојдат на власт СДСМ, зашто сите се исти крелиња и не ме занимаат ни тие, ни тие.
    Не планирам ништо да лапнам, еве баш некни ми стигнаа леќите и не планирам за 1400ден. да посегнувам рака по партиски дарови. Еве, мојот дел нека биде на тебе или некој твој. Бацки.
     
    На blackwave, galapce, Bridget и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Неквaлитетниoт нaчин нa живoт, лoшoтo здрaвствo, oбрaзoвaние и дa не нaбрoјувaм е oнa штo ги терa дa плукaaт.
    Стoмaкoт е oнa штo ги терa дa плукaaт, дoстoинствoтo дa не виси у штaб зa дoбрoтo нa oргaнизaцијaтa ги терa дa плукaaт. И дa си oдaт.

    Тoa штo ги нaрекувaте сoрoсoиди сaмo рaди тoa штo не ги фaлaт oвие прoекти, истo.
    Кaкo мoже у гoце нa пример, некoј дa учи у мувлa и влaгa, a некoј дa седи у aпaртмaн сaмo рaди тoa шo е близoк дo пaртијa.
    И дa не нaбрoјувaм пoнaтaму, нa тие пaри шo ги укрaдoa, јa не знaм кaкo не им е срaм и жaл уште дa ги oстaвaт у тaкви услoви. Пa фрли 50 миљoнa зaќути ги, не вaкa сеa ветувaњa у 2018 ќе сме имaле не знaм кoлку дoмoви.
     
    На blackwave, galapce, Bridget и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Абеја си беше супер на времето 2011, пред да ја вработат партиски барем знаеше реални мислења да пишува за и администрација и остали багри, ама ете , иста како Тони Михајло , еднаш почитувана , а сега обично вмровско партиско војниче бес свое јас.... такви нема потреба ни да им се објаснува, освен да ги жалиш што незнаат за подобро во животот и се спуштиле на такво ниво.


    Ако самите не гледаат дека сега ќе има нон стоп ветувања и проекти кој после 10 год спиење , правење споменици , крадење и иселување на народ и дека тоа е само пред избори, нема потреба што повеќе да ви се објаснува....

    Али ако, пишувајте си вие за диоптри и чешми и прозорци што сте направиле, можеби ќе има некој што ќе верува во тие глупости.


    Истото важи и за овие новиве профили како и Коко мартезе ака Миленко
    Вие ако сте ги продале вашите газови и сте ја прегазиле честа за 9000 ден и да правите фејк акаунти на фацебук со сликичка од Македонското знаме и да викате ура Грујо , незначи дека треба другите разумни луѓе да ги вовлечете во тоа...

    Па уште ќе ми доаѓаат на форуми да на толку бомби и случки и криминали што ги видовме да ти кажуваат , АБЕ НЕЕЕ ТАКА, АБЕ СЕ КРАДИ АМА СЕ ГРАДИ.... ви се молам.
     
    Последна измена: 10 март 2016
    На blackwave, galapce, Bridget и 7 други им се допаѓа ова.
  6. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Е за наредната година ќе се прашаме. Смешкај си се ти и мавај на цинизам. Прашај ги која олеснителна околност ја имаа тие што им погина детето за смрдливи ебани пари што државата не им ги обезбеди за операција. Нели ти е срам?
    Или најбитно ти е колкав дел од колачот ќе си лапнеш? Емпат нула!
     
    Последна измена: 10 март 2016
    На blackwave, galapce, Bridget и 5 други им се допаѓа ова.
  7. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Неам пари така да исто ми се фаќа дали ги има или нема [​IMG]
     
  8. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Која поента бе "невесте"? Измислените фантомски гласачи во тема за мерки за млади? ОК фала на толкувањето. Фала за " делот" а ти вози се бесплатно.

    @Priroden се она кое си го наброил е само твоја претпоставка. Еве на пр. си пишал лошо здравство? Зошто лошо, полошо е од пред десетина години? Кажи нешто конкретно лошо, еве и јас како работам во здравство, па може во некоја друга тема да почнеме муабет и за тоа.
    Лоши услови во студентски домови, па убавите соби се делеле партиски, само претпоставки, пак ништо конкретно, без докази, гола вода.
    Лошо образование? За оние кои сериозно си го сфаќаат образованието, не е лошо, ама на мрзите се ќе им фали.
    @Yipman2 бато, медрано си, ти фали уште да кажеш дека си неопределен иако од авион се гледа дека си слабо платен соросоид, ама се трудиш. Секој пост во политика ти е безличен и нафрлен и ти сам не знаеш што сакаш да кажеш, дури и твоите толкувачи би станале монотони. Ништо ново од тебе, само лични напади, повторно плукање и повторување исти глупости по милион пати.

    @blueberry93 , и јас истото сакам да те прашам тебе:не ли ти е срам да упатуваш лични навреди во врска со глобален проблем? Имаш посебни теми за твоето прашање, ова беше тема за мерките за млади, за кои верувам дека стоеше прва во редот. Не се зачудив премногу, бидејќи тоа ти е стилот, да се вклучиш не во муабет туку директно со навреди. Толку ви се неисполнети деновите па морате да чекате шанса на форум да се истакнете со вашите "остри и убиствени" напади кон членови што не се сдсм? :x
     
  9. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Сега игра на зборови ќе си играме, како многу си увреѓена? Од твоите ставови ли?
    Ти за мене не си член што не е сдсм, ти за мене си поддржувач на криминална политика, човек што поддржува прикривање убиства, човек што поддржува нефинансирање на операции на болни лица.
    Зашто јас немам проблем да напишам критика за сдсм, каква што впрочем скоро и напишав. Меѓутоа што е со тебе? Кога утре би се променила власта и ти понуди подобро работно место, тоа ќе биде твојот еден и единствен интерес. Полн џеб?
     
    На galapce, Bridget, Abrakadabra и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Стварно бе за здравство да дискутираме, дали е лошо? За собите во студентски? Барем 10 профили на фб можам да ти пратам од ликови шо идеа по кампот на чувари на демократија таму кај шо даваа сладолед кaкoв шо нема ни на море.
    Па имам два пати идено у штаб пред да тргнам на факс, списоци правеа за тие шо ќе биле студенти догодина. Mе заведоа признавам, гласав едни избори за нив, да ме прашаш не знам зашто, али сфатив дека со полуписмени луѓе си имам работа и се тргнав. Ко некоја секта се упм 10 пати ми ѕвонеа зашо не сум идел, па сменив број и баталија.
    И нормално не ме примија у дом, али барем мир имав.
     
    Последна измена: 10 март 2016
    На blackwave, Emy867, Abrakadabra и 3 други им се допаѓа ова.
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Што ти даваат жити се толку што лаеш? Бетер од латас си, а сигурно си свесна и сама дека не знаат ни дека постоиш ти, тие што ги браниш...битно да се лаело...а ни ти немаш никаква корист ама ете за жал ти си една од многуте жртви со испран мозок, за кои нема спас.
    За жалење сте ете реков и погоре, колку сте слепи, колку сте глуви, колку ви е испран мозокот не сте ни свесни сами. Оди ајде пушти си го латас и лаете заедно, да не пропуштиш нешто, знаеш во тек се сега нови вработувања па оди гледај која фабрика ја отворил по 5ти пат, на кое игралиште сече црвена лента по 8ми пат, која градинка ја прогласил за отворена по 10ти пат...
    Нови мерки за младите хаха да паднеш на газ од мерките
     
    На blackwave, galapce, Abrakadabra и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    АВ АВ
    Ти озбилно идеш на факултет или само за да се омажиш идеш? Ме изненади со простачкиот и вулгарен начин на изразување.

    Боље шарпланинец што има за што да залае, отколку лингурче со подвиткана опашка.

    @blueberry93 : да, така е.
     
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Што има вулгарно во тоа што го пишав? Дека лаеш? Тоа не е вулгарно, тоа ти е за гордеење...
    Или вулгарно е тоа што кажав по колку пати отвара едни исти фабрики, а ние треба да се правиме глупи и да веруваме дека по прв пат е отворена.
    Отвори ги малку очите кај живееш, погледни малку околу тебе.
     
    На blackwave, kjukli, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.769
    И возењето ти го давам тебе @Аbeja јас се имам ;). Па и да немам, ништо не ми треба од лажомани, криминалци, деспоти и уценувачи. Досега не ме возел и не ми купувал очни помагала Грујо, така да исто останува и понатаму.
    А ти па до вчера кукаше за работа по темите, сеа што си една силна...
    Или се клати местенцето како што се клати и се друго во државичево, м?:D
    Не се стресирај срц, ќе се запотиш на некое непартиско работиче ако се сменат... Та не е болест за умирачка(fingers).
     
    На blackwave, kjukli, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  15. kikica14

    kikica14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    668
    Пол:
    Женски
    Извинете ја вака шо упаѓам во муабетот ваш, абеја не знам дали ги прочита моите мислења на прва и втора страница, прочитај ги и ќе ти стане јасно, зошто јас лично мислам дека здраството во Македонија е голема катастрофа, поголема здравје, и имам уште милјарда други работи што ми се случувале лично на мене, или мои блиски, ама да не одам офф.
     
  16. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Аман веќе со минатото. Како било пред 10години? Аман веќе со глупави споредби. Мене иднината ми смрди, Вие за минатото ми зборувате.
    Немајќи аргументи постојано на минатото се навраќате. А најтрагичното е што луѓето што ги прават споредбите едвај имале 15-16 години тогаш. А некои и помалку.Сакате да ми кажете дека на тие години Вие размислувавте за иднината? Е да бе, колку јас што размислував. Или пак ќе почнете со муабетот ги гледав моите … бла, бла,бла |(Искрено како празни воденици сте.
     
    Последна измена: 11 март 2016
    На blackwave, Elena69221, galapce и 11 други им се допаѓа ова.
  17. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Тукушто се враќам од Град Скопје, Данок на имот. Вторпат по ред како одам, слушам негодувања од страна на граѓани поради тоа што два пати плаќаат данок на имот. Еден куп навреди од страна на дрски невротични вработени и незадоволни граѓани. Некој со слично искуство? Овие ли средства ќе бидат пренасочени за наводниве нови мерки за млади? (facepalm)
     
    Последна измена: 11 март 2016
    На kjukli, cresa-jagoda, Abrakadabra и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Абе остај те ја @Abeja

    Од како сум зачленета тука, се едно те исто коментира, поточно провоцира, како и секој следбеник на ВМР-Овците..
     
    На blackwave, galapce, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  19. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    До сега не сум партиципирала во ниту една политичка тема зошто едноставно ми се повраќа од политиката и од тоа колку лугето се затруени со истата.Кога и да излезам надвор веќе нема нормален муабет за тоа кој кај бил како си поминал каде прошетал се се сведува на бистрење политика. Не сум партиски определена, не се ни моите и нема ни да бидам никогаш. Одвратни ми се и Зајко и Грујо, првиов неписмен и мутав дури неможам да му се изначудам, вториов мафијаш и безкруполозен до недоглед. Толку не отруја што и партискиве полтрони стануваат крајно досадни со нивното наметнување на мислења за кои сум 90 посто сигурна дека не се слагаат (освен ако не се слепи при очи),та веќе ни во нивно присуство неможам ни 5 мин да поседам.

    Од друга страна не знам зошто на овие теми секогаш се спомиња како било пред 10-20-50 години и праиме споредби. Луѓе ние во денешна Македонија живееме, денес патиме во земјава тресејки се дали плата ке земеме,дали истата ке ни стигне сметки да платиме и леб на маса да стаиме. Денес младите одложуваат и врски и бракови и семејство зошто вода во очи немаат а не па фамилија да ранат и деца да чуваат. И доста бладате со тоа дека има работа за тој што сака да работи. Нема, има наместени огласи лажни интервјуа ама работа само се знае за кого има.

    Смешни се овие убедувања и на едните и на другите, подлажнувања со мерки и што ти ја знам.Абе да си има човекот добро платена работа нема да му треба ни бесплатен превоз ни бесплатни прегледи ни бесплатни компјутери и што и да е зошто сам ке може да си го пружи тоа . Тие 35 ден за автобус ништо нема да му значат во животот, него од што сме мизерија и тоа тешка мизерија се подлажнуваме со такви ситни работи као ајде се дешава нешто не е без ич.

    Имаат идеи ама главниот проблем не го решаваат. Се некако имам впечаток дека се е маркетинг пред избори , мачкање очи и залажување. Што знам мене мене лично повеке би ме направила среќна пристојно платена работа според моето образование и искуство кое го имам отколку 35те денари за автобус.
     
    На 1slavjanka, Annath, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  20. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    многу ми се допагаат сега конечно имам надеж дека ке соберам пари за три курви месецов
    претходно можев само за пола курва годишно да си дозволам
     
    На anakonda88 и Priroden им се допаѓа ова.