1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ви се допаѓаат новите мерки на владата за младите?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од ADOKI, 8 март 2016.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    збогум сиромаштијоооо!
     
  2. Valas

    Valas Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Odlicni se merkite ama mislam do 5 juni Grujo ke ja dade I Borkica na po edna intimna rekreacija, sekako vo paket ke odi I Jankulovska, celo vrmo ke nudi bespltni uslugi od kerkite i zenite i se drugo sto imaat samo da ostanat na vlast i da spasat glava od zatvor, oti ako pobedat ke se zabiravi se. Taka da ajmo ako nisto drugo ke padne sex, da pocekame sigurno ba kraj ke kulminira taka.
     
  3. Artista

    Artista Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Машки
    Еве уште една силна причина зошто сите треба да го дадат својот глас за ВМРО-ДПМНЕ. Штом ’ccca’ проебал тоа е силен доказ дека Македонија се движи во вистинскиот правец...
     
    На ninja35 и Outlook им се допаѓа ова.
  4. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Ај да не паѓаме вака ниско? :)
     
    На cresa-jagoda, eloves, anakonda88 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Hristov

    Hristov Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Машки
    А бе едни Мерки .... Ефтини популистички финти ... ;)
     
    На ninja35 и Sesil им се допаѓа ова.
  6. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Абе колку и да имаат нови „мерки„, секогаш пак нешто ќе ни смрди у државава. Имаме бесплатен превоз, намалена партиципација, некои попусти за социјалците, и не знам уште што, а мене пак уште ме копка ситуацијата во здравството. Ако мислат дека на нас младите ни е само да шетаме бесплатно или одењето во кино и театар во среда и дека другата ситуација не не интересира, пак нека размислат. Ете веќе треба да размислувам што да студирам, и сакам медицина, ама толку ми се грози од овдешново такозвано здравство, што ме става во искушение во врска со мојата иднина. Ајде и со ова нека превземат мерки ако веќе тргнале. (демек нели).
    Нека не мачкаат очи со некои безвезни мерки, затоа што на нас младите доста широк ни е хоризонтот, и гледаме подалеку од она што тие си мислат дека гледаме.
     
    На Hristov и ninja35 им се допаѓа ова.
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.053
    Пол:
    Женски
    Многу ми се допаѓаат поготово оти има и ефтини летови кон многу европски дестинации ... А и сестра ми таблет зема ... гратис. Имам и јас па кај и да заминеме преку скајп ке се глеаме :)
     
    На anakonda88, ADOKI, Hristov и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Стварно сум без зборови откако ги прочитав дел од мислењата :x. Како да не живееме значи во иста држава. Не знам како било у времето на СДСМ, но што е тоа што сега е подобро жити све? Да, задоволна сум што имам бесплатен превоз и бесплатни книги, како што кажав погоре, пак нешто ќе штрчи у државава.
    Подобро е тоа што млади деца умираат заради нечија алчност за пари? И тоа за пари кои попрво би биле дадени за еден е*ан споменик, наместо за детски живот. Супер ни е и здравствово нели? Родилка и дете умираат заради пијани доктори, на друг човек му стваат средство за чистење место инфузија, за неорганизираноста во здравствово да не зборам, и пак се губат млади животи. А овие гнасиве од државава мува не ги лази. За моја среќа не се случило да се најдам во таква ситуација, но помислата дека утре јас овде треба да работам, ме става во двоумeње дали воопшто да студирам медицина.
    Имам гледано и слики од студентските домови. Цревата ми се превртуваа додека гледав. Ги жалам тие што немајќи избор, мораат да престојуваат таму. Но уште повеќе ги жалам оние кои мислат дека владава дава се од себе за подобра ситуација и дека државава ни цвета. За жалење се и тие што се радуваат за секоја мерка (читај мачкање очи), и не ја гледаат реалната слика
     
    На cresa-jagoda и P.S.love им се допаѓа ова.
  9. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    сега очекувам во новиве екстра мерки да има за студентите по една тетратка и по три пенкала , за средношколците тетратки и молив , за подолго невработените апаратчиња за уши , а за тие пократко вработените еднаш годишно да се возат во Јсп! и очекувам гламурозно ракоплескање во позадина за овие екстра мерки!
     
    На kjukli, SuperGirl24, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    Да беа супер мерките, немаше секој средношколец и студент да планира да ја напушти државата.
    За жалење ни е цела држава, образовниот систем и се општо.Штета што се задоволуваме со трошките што ни ги сервираат и се тешиме со тоа дека има и полошо.Ете затоа и ќе живееме во мизерија.
     
    На kjukli, softy1, SuperGirl24 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Artista

    Artista Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Машки
    Кога ќе има поевтини студентки?
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Ај легни си.
     
    На Nausicaa и Sesil им се допаѓа ова.
  13. VanOjte

    VanOjte Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    7
    Нормално е да не одговаарат изгледа меркиве зашто сме само мрчатори. Треба да почнеме од себе па после ќе видиме сите бериќет од меркиве. Неможе да нечинат меркиве...па некој да ти плаќа рата од кредит да биде ех добр плаќаат и како ништо да не е ова...епа ајде земи и плаќај ти се фул да те видиме..дајте малце олабавете со мрчењето за се...не ги фалам ама неможам да преминам преку тоа дека само сме мрчатори македонски.
     
    На ADOKI и zuto им се допаѓа ова.
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    од што пола рата плакаат?? еве јас сум невработена неможам кредот да земам или што било ... па затоа која рата ја плакаат?? Отпис на долгови?
     
  15. VanOjte

    VanOjte Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    7
    Има мерка која млад брачен пар има еден вработен и исполнува одредени услови добива можност да си земе кредит. Доколку некој е навистина заинтересиран и сака да ги ужива меркиве има владин сајт каде што е се објаснето само некој треба да чита не да мрчи. Пошо второво е полесно и повеќе се практикува.
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.053
    Пол:
    Женски
    Kои ви мерки жити се??? Влезете во болниците, студенските домови, општо во државните институции и се ке ви стане јасно. Не се мерки ова, мачкање очи е. Шо ми мења мене дека без пари ке се извозам до болница ако таму нема соодветен апарат за лечење, нема реагенси, нема ништо. Шо му мења на еден студент дека без пари ке се вози до факултет коа таванот во студентски му се руши врз глава, лифтот се откачува, тоалетите не функционираат, прозорците зјаат од сите страни? Плаќале пола месечна рата за кредит? Де колкав кредит треба да земите за да направите куќа? Ај пресметајте колку е месечната рата и дали со плата од 200 евра можете да ја покриете половина од ратата, а не па после Х години коа ке треба и цела рата да ја платите... е тогаш можите само пред споменици да се сликате ништо друго.
     
    На blackwave, Summerlover, kjukli и 5 други им се допаѓа ова.
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    каде е таа мерка? дај линк од тој сајт ... ова прв пат го слушам дека владата дава кредит , само банкиве давале кредит до сега
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mlada devojka

    Mlada devojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Ех од некој штаб, незнам од каде ти е вака заклучок, јас само пишувам мое мислење и јас сум да дојде некој трет на влас да воспостави ред.Но бидејќи нема некој што тоа ќе го направи ако треба да бирам помеѓу две злоа ќе го одберам помалото.Зашто сдсм ништо не направиле само во пропаст ја водат државата.
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  19. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Незнам кој ја води во пропаст државата со се поголемите задолжувања во странските банки, барем за нешто паметно да се трошеа тие пари, а не за глупости.

    Подобро да одеа тие пари за лекување на болните во странство,а не да умираат болните да не можат да се лечат, бидејќи на некој му текнало барокни фасади и на секој чекор споменици да прави.
    Наместо да се даде нормална социјална помош, да може да се преживее месецот, власта на тие луѓе како на куче им фрла социјална помош со тие пари да не можат леб да си купат, а за нешто друго да не зборам.

    Туку да ве прашам вас што мислите дека нешто оваа власт направила добро за младите, зошто се повеќе и повеќе млади си заминуваат од државава?

    Сигурно зашто им е многу убаво, мед и млеко, Груевски им овозможил да се вработат според образованието и им дал плата за нормален живот и све што посакале, па несакаат да живеат во држава каде све е совршено.
     
  20. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    На кој му се допаѓаат мерките, вечер ќе го молам да застане од левата страна на Уставен суд, кај Стевчо...останатите десно...:lol:
     
    На Sesil, ADOKI и Deemy им се допаѓа ова.