Форумџика на годината 2020

Како ги решавате проблемите во вашата врска?!

Дискусија во 'Врски' започната од Lilit, 19 февруари 2012.

 1. Liu

  Liu Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  1.389
  Пол:
  Женски
  Отворен и искрен разговор. Понекогаш е жестоко оти и двата сме темпераментни и избувливи ама се трудиме многу да функционираме како зрели луѓе во тие моменти. :)
   
  На joy1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  477
  Пол:
  Женски
  so smiren razgovor
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.071
  Допаѓања:
  2.459
  Пол:
  Женски
  Прво фино лепо ќе се искараме па после ќе се изнагушкаме и смириме.
   
  На nevermet18, Brinetka, Konfetka и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Soprugot

  Soprugot Активен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2019
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  120
  Пол:
  Машки
  Па проблемите ги решавам јас со тоа што МЖ по природа си е плачка плаче и на турски серии редовно а камоли кога има некој проблем или кога ке гомповишам тонот... Така да јас ги решавам со тоа што секогаш попуштам8)
   
 5. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  7.644
  Мојот дечко е ептен горделив и тврдоглав и никогаш не прифаќа дека не е во право, има огромно его и малце е и себичен и порано се колевме кога ќе имаше проблеми затоа што јас безуспешно се обидував да му објаснам некои работи за кои сега ми е јасно дека никогаш нема да му се разјаснат. Едноставно го прифатив таков каков што е и избегавам кавги со него а ако веќе дојде неодложно до тоа тогаш ептен пазам што зборам, толерирам, попуштам, преќутувам, оставам да се изнакаже без да го прекинам и си ќутам после 20 мин и сам ќе ми прозбори нешто смирено и така иначе порано ако се карав и јас уште повеќе инает го фаќаше и викај тој викам јас и со денови не сме збореле. А вака пошто звучи како да не заслужува да бидам со него, тоа му е единствена маана за друго се сум задоволна и затоа и го толерирам тоа, се навикнувам и се прилагодувам.
   
  На elvittta му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  54.453
  Значи ти го испрал мозокот да може веќе што сака да извлече од тебе. Доволно е само да ти се налути и ти ќе преќутиш.
  Не, не заслужува да бидеш со него. Сигурна ли си дека цел живот можеш за сѐ да му ќутиш?
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 7. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  7.644
  Не ми е испран мозокот него си ќутам за мир у кучи да не се нервирам јас на прво место. Има далеку многу побитни работи на кои се темели една врска од вакви ситни глупости ко ова дали сум ќутела кога се лутел. Ти така лесно се откажуваш од нештата и си се убедуваш себеси дека не е достојно нештото за тебе ако е комплицирано?
   
  На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  54.453
  Напротив, да не се откажувам значи да бараш партнер со кој ќе имаш мир и слога во куќата, а не да не се откажувам од врска иако јас сум онаа што мора да ја носи цела врска на грб затоа што "мажето мое не смее да дозволи да а не биде нешто по негово".
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 9. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  7.644
  Не е до толку де, освен тие моменти кога се караме, преостанатото време е се по мое, јас стриктно кажував за времето кога имаме проблем, далеку од тоа дека ќе трпам да бидам угнетувана, понижувана и запоставена ко што ме замисли ти во врската : ))
   
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  54.453
  Па добро, не реков дека си угнетувани, понижувања и запоставена, само дека за да извади дечко ти нешто по негово доволно е да ти се налути и ќе попуштиш. Слушај паталец, а не гаталец. Запрашај се 5 пари дали тоа е животот што сакаш да го живееш. Утре ќе сакаш нешто и ќе ти се налути. И или ќе се откажеш од тоа што го сакаш, или ќе се испокарате. Ни едно од двете не е добра опција.
   
 11. Heartagram

  Heartagram Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  8.760
  Пол:
  Машки
  Компромис, еквилибриум у врската, наоѓање заеднички јазик и те како треба да има од двете страни.
   
  На Animali, joy1 и DAngel им се допаѓа ова.
 12. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  7.644
  Можеби ако си ти паталецот и ти се случило такво нешто сега дуваш и во јогуртот што се вика и секаде ја препознаваш твојата ситуација, што во мојот случај не е толку трагично како што можеби изгледа по тоа што пишав. И имам доволно доверба во себеси дека нема да дозволам нешто и некој да ми застане на патот до работите што ги сакам, доволно можам да препознаам што е добро а што лошо за мене, знам и срцето на страна да го оставам и да пресудам со разум и така да ок сум и ок ми е во врската и пак ќе ти кажам не е така лошо како што ти доживеа, тоа се ретки моменти и единствен ако можам да кажам мал проблем во врската. Сигурно дека јас имам па маани и недостатоци за кои друг би рекол дека јас не го заслужувам него. И така..
   
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  54.453
  Нема да дозволиш ама ќе се испокарате.
  Не дувам јас на јогурт, едноставно најдов личност што ќе го седнам и ќе му кажам "сакам да разговараме, така и така е ситуацијата, што мислиш, го сакам твоето мислење".
  Ако е нешто за мене ќе ми каже дека тој не може да ми каже што да правам, ако е за двајцата ќе ми даде мислење за ситуацијата ама нема да ми се меша во одлуката.
  Над 3 години функционираме на овој начин, една единствена кавга и расправија не сме имале.
  Ако погреши ќе се извини, ако погрешам ќе се извинам, ако сум лута ќе кажам "јас сум лута".
  Јас не би можела да си дозволам да знам дека секогаш кога нешто не му е погодено тој ќе се налути, а јас ако сакам мир можам само да премолчам. Здрава врска не функционира со еднонасочен компромис, па колку сакаш викај дека "може и јас правам работи за кои ни требало да ми раскине". Супер, ако правиш би требало да ти раскине, а не да ќутиме и премолчуваме сѐ, а после други да ни се криви.
   
 14. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  7.644
  Никој мене не ми е крив за ништо, сум прифатила некој онаков каков што е без да се трудам да го променам или да заминам, има многу други огромни прекрасни работи што ја засенуваат таа негова маана и толку, ок сум јас со тоа.
   
 15. cavalli

  cavalli Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2016
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  976
  Пол:
  Женски
  Се караме како мачка и миш. :|
   
 16. Alisa22

  Alisa22 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.869
  Допаѓања:
  10.658
  Пол:
  Женски
  Со караници :worried:
  Најчесто караме зошто он е љубоморен (facepalm)
   
 17. Notorious-B

  Notorious-B Активен член

  Се зачлени на:
  17 март 2019
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Машки
  Со разговор, како нормални, и карактерно остварени возрасни личности.
   
 18. Adorabela

  Adorabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  1.373
  Пол:
  Женски
  Definitivno so razgovor i smireni glavi.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.