1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како го преживеавте разводот?

Дискусија во 'Брак' започната од Sherryl, 24 јули 2012.

  1. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdr na site
    Imam eden problem se nadevam ke moze da mi pomognete. Sakam da se razvedam od mm, imame 2 deca ednoto ima 8 drugoto 4 godini.. Se plasam za niv, kako ke bide so pogolemoto dete dali ke mozam da go nadminam ovoj problem lesno, dali ke prifati deka jas i tatko i nema da ziveeme veke zaedno.
    Dvete deca se mn povrzani so nego. Ve molam kazete mi vase iskustvo kolku vreme im trebase na vasite deca da se naviknat na taa golema promena....

    Isto sakam da vi objasnam zasto dojde do razvod.
    Nie sme 12 godini vo brak od samiot pocetok bev tepana, problemi so svekrvami i uste mn drugi raboti...
    Pred edno 3 meseci se skaravme on me udri jas go prijaviv vo policija. Imase zabrana 1 mesec ne smeese da mi se doblizi, kako i po obicaj on na telefon place moli ke se smeni, ova ona ajde go vrativ doma. Od togas ne kreva raka na mene, ama so negovata ljubomora psihicki me ubiva.
     
    Последна измена од модератор: 29 март 2020
  2. Rabbit 97

    Rabbit 97 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    499
    Shto ti e poubavo decata da imaat detstvo shto ke go pametat tepanjeto kavgite ili deca shto ke im treba vreme da se naviknat na toa no koga ke porasnat polesno ke sfatat veruvaj. Sekako decata nema da bidat kaj nego zatoa shto ednas go imas prijaveno. Tesko e no veruvaj koga ke ostaris decata po svoite patista ke bidat ke imaat familija mozhebi ke ziveat stranstvo. Gledaj si go zdravjeto im trebash niv a ne na toa kopileto!:^)
     
    На thelittle17, bibiiii, GirlVolley и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Decata ke ti bidat blagodarni eden den.
    Razmisluvaj kako im e ,kakoo im bilo dodeka go gledale toa po doma.
    Pogotovo na 8god dete.
    Bidi silna i istrajna ke pomine se
     
    На thelittle17, SummerGirl и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.285
    Допаѓања:
    34.205
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се разведеш коцките сами ќе се наредат.
    Нема потреба пред време да се оптоваруваш што како ќе биде. Нормално е дека ќе биде тешко, но не толку тешко како што ти е додека сте заедно.
    Еден ден ќе биде најдобрата одлука што си ја донела во животот. Дури после 12 години ете, но сепак подобро некогаш отколку никогаш.
    Она на кое што треба да се сконцентрираш е живеалиште и работа. Другото ќе си дојде само по себе.
    Остани позитивна и децата ќе сфатат дека тоа е добро.
     
    На thelittle17 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  5. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Fala vi mn...
    Se nadevam deka ke bidam silna i ke go napravam toj cekor, zatoa sto so vakov covek ne se izdrzuvaa.....
     
    На WildMk, gjoker4e и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  6. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.938
    Пол:
    Машки
    Само верувај во себе и ќе бидеш силна.
    Ако те интересира подетално за разводот пиши ми во порака, ќе ти објаснам.
     
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Разведи се. Ако имаш девојче не би сакала да го учиш дека може да ја тепа некој кога ќе порасне и таа треба да трпи? Бидејќи децата се примаат како сунѓерчиња. Покажи и дека не смее насилство да се толерира.
     
    На thelittle17, mal.ecka, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  8. *La-na*

    *La-na* Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, сакам да се разведам од мм, но не знам од каде да почнам? Прочитав некаде дека може и без адвокат, за да не плаќам трошоци и онака сум невработена. Што да правам? Сакаме да биде спогодбено и што побрзо да заврши.
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Да се консултираш со социјалното или со некоја организација која дава бесплатни правни услуги.
    Да ти го објаснат процесот.

    Спогодбен развод е 5 минути работа, шо се вели.

    *Едит
    @Forca , ај ако знајш појасни и на жената.
     
    Последна измена: 28 април 2021
    На Forca и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  10. Lena_3366

    Lena_3366 Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2020
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да ве прашам која е постапката за барање развод?
     
  11. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    @Forca :)
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  12. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.285
    Допаѓања:
    34.205
    Пол:
    Женски
    @Forca е најразведуваниот на форумов или? Сите него го тагнуваат кога станува збор за развод па навистина ме заинтересира зошто.
     
    На elimkd и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.753
    Допаѓања:
    40.211
    Пол:
    Женски
    Aдвокат е.
     
    На thelittle17, WildMk, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj mu platil 800mkd ili nez kolku za praven sovet dokolku sakate da dobiete? Deka neli korona e pa nemoze licno :)
    Jas mislam deka forumot e besplaten i e za soveti, iskustva, utehi i sl. za sekoj eden sto saka da pomogne na drugiot.
     
  15. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.938
    Пол:
    Машки
    Претежно не обрнувам внинание кога ќе бидам индиректно спомнат во коментар (означување), но во случајов ако не одговорам би се создала погрешна слика за мене, а сепак зошто да биде така? :)

    Точно е, се согласувам дека форумот е за споделување искуства, совети, утехи итн.
    Па дури и професионални совети, консултации во одредена мера.

    Слободно може секој да оди кај мене на профил да види секаде каде што сум коментирал дека секогаш сум давал правни совети и правни консултации овде на форум кога се работи за општи работи, се разбира понекогаш има прашања кои се однесуваат за конкретни работи, за конкретни фактички состојби каде што за да би дал некому правен совет треба да се посветам, да одделам време, да разгледам документација, да се слушнам да разговарам подетално, затоа што правото не е едноставна работа, и се' треба да биде точно без грешка, и квалитетен правен совет многу значи, а и заштедува и време и пари, затоа што преку правниот совет странката сама може да си заврши работа.
    Веројатно сум ви пишал не велам не, но сум ви пишал приватна порака, така што не гледам ништо лошо во тоа.
    Во однос на короната, не остварувам средби затоа што сум во ризична категорија и ако се заразам со вирусот за мене ќе биде фатално.
    Здравјето е пред се'.
    :)
     
    На ALISA0000, mal.ecka, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Само не дозволувај да ти се качуваме на глава. :hug:
     
    На thelittle17 и Forca им се допаѓа ова.
  17. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Да ти одговори на определено прашање што не бара посветеност е во ред, но да разгледува документација или некој случај треба време, треба да направи осврт на неколку закони, да размисли за решение на проблемот и сл.
    Како што се продава некој производ и интелектуалниот труд има цена, за жал кај нас не се цени.
    Правник сум и јас, затоа имам разбирање за колегата.
    А средба на дистанца и заштитна опрема не би било проблем, зошто странките посигутни се кога добиваат услуга со физичко присуство отколку вака. Форумот не е место каде јас лично би платила за правен совет.
    Поздрав!
     
    На Leo-nora и WildMk им се допаѓа ова.
  18. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.938
    Пол:
    Машки
    Точно е, секој е посигурен кога ќе ја добие услугата со физичко присуство.

    Но во мојов случај тоест кај мене ризикот е преголем, и не смеам да си дозволам да преземам таков ризик затоа што спаѓам во многу ризична категорија и ако по некоја случајност се заразам со вирусот за мојот живот тоа ќе биде фатално, нема да преживеам, затоа не остварувам физички контакт со никој веќе година дена, освен кога одам до продавница еднаш два пати неделно или до банка еднаш месечно, верувајте ич не е лесно свесно да се дистанцираш ама кај мене залогот е голем, се надевам до еден месец да се смири состојбата, има голем пад во бројките на новозаразени започнува да се смирува состојбата, и верувам до еден - два месеци се' ќе заврши и конечно ќе се ослободиме од короната. :)
     
    На ilyan му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.945
    Допаѓања:
    8.617
    Пол:
    Женски
    Види, во ред е да се наплаќа правен совет (за било каква тема). Прво, и онлајн да е, и телефонски некој се труди да ти одговори детално. Јас сум си платила, ми било од помош многу. И за тоа некој учел. Нормално ќе си платам, вреднувам нечиј труд.
     
    На ilyan и Forca им се допаѓа ова.
  20. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски