1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како го преживеавте разводот?

Дискусија во 'Брак' започната од Sherryl, 24 јули 2012.

  1. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    сега ветува дека се ќе биде во ред, дека е спремен да се менува , дека е спремен да не земе со него или да се врати тука под услов никогаш веќе да не се разделуваме на подолг период. но тука ќе треба да живееме со неговите родители :worried:

    од една страна се моите родители кои застанаа со мене кога ми беше најтешко и ако се одлучам да бидам со него тоа го сфаќаат како лична навреда........знам дека многу ги навреди.....не ме премислуваат но јасно е дека ја губам нивната подршка во тој случај...... а проблемот е што не сум доволно сигурна во него- дали поради мене и се што ми се случи паднав во депресија и на се гледам негативно ( како што вели тој) или едноставно тој премногу „лагано“ ги гледа работите......

    од една страна не сакам никој да повредам, од друга страна не знам што да одлучам...........се сомневам во се- во мене во него, во желбата да се сменат работите...во се..... се плашам дека доколку се откажам од разводот се ќе се врати на старо, а јас моите тогаш ќе треба да ги ставам во дополнителни нервози и пак ќе треба да го минувам сето ова што сега го минувам......
     
  2. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски



    Кога ке почне човек да греши при тоа повредувајки ги другите околу себе посебно играјки си со животот на другите и предизвикувајки им стресови на сите околу него сметам дека ни случајно не треба да се размислува и да му се дава следна шанса,затоа што бракот не е игра детска па сега ке се караме,па ке се мириме-туку многу посериозно нешто во животот кој се заснова на взаемно разбирање и надополнување.Тој треба да ти биде второ ти и дел од тебе кој ке те штити а не да те повредува-Затоа според мене НЕ ЗАСЛУЖУВА ЗА НИКАКВА ШАНСА ВООПШТО!!!
    НАПРЕД СО СВОЕ ДОСТОИНСТВО И КРЕНАТА ГЛАВА ПРОДОЛЖИ САМО!!!
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sweat2

    sweat2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Душо ти ги прочитав сите мислења и ке ти кажам дека тој не те заслужува бидејки не може некој да ти го урива светот и соништата,а после пак да сака да биде со тебе.значи тој што те сака и почитува ке биде со тебе и секогаш ке те подржува во добро или зло
    ме нервират тој тип на мажи што мислат дека можат една жена да ја газат и да покажат колку се силни
    па добро зошто си ја зел за жена за да ја унесрекуваш???
    според мене ако некој те сака ке направи се за да те усреќи :)
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    ШеРУЛ ТИ ЈА ЗНАЕШ МОЈАТА СИТУАЦИЈА МНОГУ ДОБРО.СО ДОТИЧНИОТ МАЖ ТРЕБА ДА СЕ ВИДИМЕ ВО ЧЕТВРТОК.АТОГАШ НИ Е ЗАКАЖАНО РОЧИШТЕТО, ОДНОСНО ТОА НИ Е РОЧИШТЕ ЗА МИРЕЊЕ, ЗНАЕШ. е СЕГА ДОТИЧНИОТ МАЖ СЕГА МЕ МОЛИ ПОСЛЕ МЕСЕЦ ДЕНА ОТКОГА СМЕ РАЗДЕЛЕНИ, ИСТОТО КАКО ТВОЈОТ. КЕ СЕ СМЕНЕЛ, САКАЛ ДА СМЕ ЖИВЕЕЛЕ САМИ НИКОЈ ДА НЕ НИ СМЕТАЛ, ПОД КИРИЈА.мИ ВРТИ ПО ЦЕЛИ ДЕНОВИ МЕ МАФТА МИ ЗБОРИ, САКА ДА СЕ ВИДИМЕ НА САМО, ПА МИ ВИКА МИ ЗЕМАЛ ПОКЛОН САКАЛ ДА МИ ГО ДАДЕ САМО НА МЕНЕ.ЗНАМ ДЕКА ТОА МУ Е ИЗГОВОР ЗА КОГА БИ СЕ СОГЛАСИЛА ЈАА ДА СЕ ВИДИМЕ ДА МЕ ИЗНАМАНИПУЛИРА ТАКА ДОБРО ЗА ЈАС ДА МУ ПОВЕРУВАМ ДЕКА СТВАРНО КЕ СЕ СМЕНЕ.ЗНАЧИ ТОА Е ЗА МЕНЕ БЕСМИСЛЕНА И ЗАВРШЕНА ПРИКАСКА ШТО И САМИОТ КРАЈ ГО ЗНАМ И КОГА БИ БИЛА ГЛУПАВА ДА МУ ПОВЕРУВАМ.иМАЛЦЕ ДА ПРАВИ ЛИЦЕ КЕ ПРАВИ МЕСЕЦ ДВА, ПОСЛЕ ПАК КЕ СИ ТЕРА ТАМУ КАДЕ ШТО ЗАСТАНА.тИЕ ЛУЊЕ УЖИВААТ НЕКОГО ДА ПРАВАТ БУДАЛА И ДА ИМ ВЕРУВА, КАКО ТИ ШЕРУЛ ШТО СИ НАПРАВИЛА ШТО СИ ГО СТАВИЛА РАЗВОДОТ ВО МИРУВАЊЕ.нИЕ КОГА КЕ СЕ ВИДИМЕ ВО ЧЕТВРТОК ЈАС КЕ БИДАМ ОТСЕЧНА И ЈАСНА ВО МОЈОТ СТАВ, ДЕКА НИКОГАШ ВЕКЕ НЕ БИ МУ ПРОСТИЛА НИТУ ПАК БИ МУ СЕ ВРАТИЛА. поЗДРАВ И УБАВО РАЗМИСЛИ И ПОСТАПИ ПРАВИЛНО.
     
    На korisnichka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Sherryl-Секој минува низ проблеми многу е важно во овој момент што сакаш ти,како се чуствуваш ти и дали навистина си подготвена јас ова што го прочитав забележав неодлучност некој вид на љубов и страв од непознатото никој не може да ти уочи што е најдобро ти си единствена што мораш да одлучиш
    Убаво размисли гледај на проблемот од секој аспект и само така ке дојдеш до заклучок макар што мислам дека ти не си подготвена исплашена си а стравот мораш да го отфрлиш немој да се трудиш да велиш дека не сакаш никој да не повредиш бидејки тогаш себе најмногу ќе се повредиш и солуција во проблемот нема.Посакувам се добро да заврши и да си срекна.Поздрав
     
  6. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Sherryl-Секој минува низ проблеми многу е важно во овој момент што сакаш ти,како се чуствуваш ти и дали навистина си подготвена јас ова што го прочитав забележав неодлучност некој вид на љубов и страв од непознатото никој не може да ти уочи што е најдобро ти си единствена што мораш да одлучиш
    Убаво размисли гледај на проблемот од секој аспект и само така ке дојдеш до заклучок макар што мислам дека ти не си подготвена исплашена си а стравот мораш да го отфрлиш немој да се трудиш да велиш дека не сакаш никој да не повредиш бидејки тогаш себе најмногу ќе се повредиш и солуција во проблемот нема.Посакувам се добро да заврши и да си срекна.Поздрав
     
  7. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Sherryl-Секој минува низ проблеми многу е важно во овој момент што сакаш ти,како се чуствуваш ти и дали навистина си подготвена јас ова што го прочитав забележав неодлучност некој вид на љубов и страв од непознатото никој не може да ти уочи што е најдобро ти си единствена што мораш да одлучиш
    Убаво размисли гледај на проблемот од секој аспект и само така ке дојдеш до заклучок макар што мислам дека ти не си подготвена исплашена си а стравот мораш да го отфрлиш немој да се трудиш да велиш дека не сакаш никој да не повредиш бидејки тогаш себе најмногу ќе се повредиш и солуција во проблемот нема.Посакувам се добро да заврши и да си срекна.Поздрав
     
  8. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    денес се разведов------ај на здравје :)
    се чувствувам олеснето.....па за натаму ќе видиме ;)
     
  9. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    шерил па многу брзо ба идна сега ова бе???
    на суд бевте денес и како испадна?
     
  10. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    уф лета времето......

    адвокатот го пратив само....отишол...средил се.... само ми се јави да ме информира дека “сум слободна девојка :lol: имало малку натегања ама битно заврши.......и сега од овој аспект си велам-- фала Богу

    и од сега вртам нов лист....апсолутно ништо не ме тангира...сега сме јас и детето и за никој друг не ми е гајле.....како ќе доаѓа во животот така ќе решавам.........

    сега знам дека сме на чисто и дека можам да си го продолжам животот......а тој како сака- со среќа нека му е
     
  11. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    шерил баш ме радува што те читам дека изобилуваш со позитивна енерија
    сега си на чисто бело поле почнуваш скроз од почеток биди си секогаш позитивна и не мисли на тоа што било него на тоа што ке дојде ке се насмевне среката и после некое време ке запознаеш човек што ке ја заслужува твојата љубов и ке си живееш мирно а со бившиот маж отсега па натаму разговор ептен кога мора строго службено само за детето
    алиментација ке ти плака?
    сака да го види детето?
    ја една другарка ја имам се разведе детето кога имасе 1 година како замина таткото ни се јави ни пари даде за детето ни роденден да му честита ни да праша има ли да јаде да се облече зиво ли е или умрето бог да чува а детето има сега 5 години и што е најтрагично на почетокот го бараше сакаше да го види да ја земе да ја прошета сега веке фала му на бог не го бара и го заборави на некој начин
    само напред до нови успеси а ние сметука во секој момент за совет или помош од секој аспект :*

    мони бејби ти што направи беше на рочиште ??????
     
    На osamenamajka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    Здраво на сите мене ме нема подолго време но бидееќи ми бевте од многу голема помош кога мислев дека сите ме напуштиле и заборавиле вие бевте тука ВИ БЛАГОДАРАМ :* :* :* поминав просто кажано низ пекол заминав во социјалното им кажав точно штое и какое дека едноставно сум сама на светов условите во кои живеев кога им ги кажав социјалниот работник ми рече нее свесен што прави падна добар разговор мислам добри 2 часа со никого така немам разговарано се отворив ама буквално се му кажав ми рече оди дома за 1 недела ке стигне писмо ке дојде тука а и ти со него .....Помина една недела доага писмово овој кога ме грабна абе незнам на црн душман не му пожелувам изрази пцости додека пишувам се ежам отидовме во социјалното овој луѓеееее исплашен блед крпа влегуваме внатре и овој од социјалното му вика што си таков исплашен и овој абе знете јас несум учен на вакво нешто бла бла се тресеше ко ментален боже ми прости социјалниот работник му одржа говор лом го напраи и на крај му рече женава да сака да се разведе не деца да ти земе туку родителско право ќе ти биде одземено срамота е како можеш да бидеш ваков родител излеговме од таму јас со автобус дома тој остана највероватно да се соземе од стресот :) кога стигнав дома почнав да се пакувам да си идам кај една пријателка додека да се снајдам пошто кај моите неможам нели СТРАМ ОД НАРОД ШТО ЌЕ КАЖЕ и саканиов мој доаѓа дома и целиот таков те молам да разговараме те молам дај ми шанса ЛУЃЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ СЕ СМРЗНАВ неможев да поверувам седнавме на муабет ама добар значи му изназборев се што ми лежеше на душа буквално се функциониравме една недела така и замислете после една една недела ми се јавуваат од добра фирма за работа и овој абе помодре ама несмее ништо да зборува :D ма да со поглед ќе ме јадеше појдов на работа првите 3 дена као на проба и ме оставија платата мие доста поволна греота бу било да се жалам кај мене направив драстична промена од боја на коса до гардероба буквално до се бидееќи луѓето не се како во ова селиштево туку е сосема друг свет децата се запишани машкото на ракомет женското карате тоа сакаа на англиски одат кон него сум замрзната тотално не му се плашам не му се тресам туку се му кажувам во лице замислете дури се качивме горе на спрат :D :D :D сеа за сеа е ок знае да се испонаша али пред децата никакооооооооооооо се мора дае во најдобар ред пред нив и мајками доага на гости бидееќи искрено избегнувам да одам и ми вели ТИ РЕКОВ ЌЕ ПРАИШ ЌЕФ НА ДУШМАНИ ЕТЕ КЕ СЕ СМИРИ ПОЧЕСТО ЌЕ МУ ДАВАШ незнаев дали да плачам или да се смеам ама како велат се можеш да бираш но родители и роднини не ОСАМЕНА СУМ МНОГУ МИСЛАМ КО НА СЕКОЕ ЖИВО СУШТЕСТВО МИ ФАЛИ ЉУБОВ САКАМ ОНАКА НЕЛИ НЕЖНОСТ ДА ТЕ ГУШНЕ ДА НЕЗНАМ КАКО ДА КАЖАМ СЕ ЧУСТВУВАШ СИГУРНО НО ЕТЕ НЕМА сеа не она ептен да нема но се е тоа од навика смртно љубоморен ќе пукне како он така неговите али нема шо да праи САКАМ УШТЕ ЕДНАШ ДА ВИ СЕ ЗАБЛАГОДАРАМ ЗА СОВЕТИТЕ НАВИСТИНА МИ БЕВТЕ ОД ГОЛЕМА ПОМОШ БИДЕЕЌИ НЕМАВ НИКОЈ ПОКРАЈ СЕБЕ ПО ЦЕЛИ НОЌИ ПЛАЧЕВ СЕ ГУШЕВ АЛИ ПОМИНА не се давам лесно живеам за децата ухххх извинете ако ве изморив и вас но ете ми требаше да се искажам ве гушкам сите :*
     
    На srcekrsacka, enca.69, esperansa777 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    бравост ме радува тоа што си позитивна и што си направила еден голем чекор за тебе и твоите деца сега оди си на работа гледај си ги децата и узивај и кулирај со него пак ладно и рамнодушно ке виде колку е саатот и ке почнеподобро да се понаша се надевам а ти и понатаму известувај не како напредувате а ниеке бидеме секогаш тука за тебе
     
  14. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Те читав до сега ама немав коментирано затоа што и јас она што го мислев веќе беше кажано од др феминки......Затоа сега ќе ти честитам за ова што го прочитав и само така да продолжиш понатаму со животот после ова мислам дека секоја препрека ќе можеш и сама да ја поминеш
    Бравос за тебе и уште еднаш ЧЕСТИТКИ :*
     
  15. PunchMarmelade

    PunchMarmelade Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    31
    Баш ми е мило за тебе.Баш ми е мило кога ќе слушнам/прочитам една ваква сторија.Посакував и јас еден ден да ја имав храброста и да пресечев х работи,чисто за да си го зачувам своето врмее....Но ете.Се си е лекција во животот.ТИ посакувам среќа!! :*
     
    На osamenamajka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    osamenamajka-едно големоБравоза тебе баш ми е мило,така треба никогаш да не се предаваш, не заборавај после секој дожд доаѓа сонце.Биди ми многу среќна,позитивна, весела, :*
     
    На osamenamajka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    сонце убаво......порано не сум размислувала на таа тема........и многупати ќе ми дојде да заплакам кога ќе ми текне дека моето дете ќе расте без татко.лута сум си и на себе, и на бившиот што не успеавме да бидеме среќно семејство, што цел живот ќе биде наваму-натаму.......а и бившиот и по пресудата за развбод сеуште ме моли да сме заедно.......а јас по се се чувствувам како да не ми е гајле за него....како да му зборува за туѓ брак......и на моменти помислувам на смирување......но кога ќе се присетам што се преживеав веднаш се премислувам.....мада не е истиот што беше друг пристап има со мене.....но колку е3 спремен навистина да се смени и да стане грижлив и заштитник на своето семејство????
    речете ме „заостаната во минатото“ но сеуште верувам во искрена љубов, љубов за цел живот, без предрасуди напаѓања, љубов која ќе те закрепи, човек кој ќе биде секогаш тука за тебе...... знам дека сум претерани романтична и дека таков брак и таква љубов на денешно време тешко....... можеби ќе се каам некој ден за разводов.....и сега размилсувам да му се вратам.......можеби и еден ден ќе му се вратам, а можеби и не.......но подобро е сама отколку во лош брак.....сепак верувам дека ќе биде подобро.....дали сама, или со друг маж, или со бившиот сопруг, доколку се промени ( а верувам во промени, но кога самиот човек сака и се труди да се промени........а јас да се трудам да го рпоменам без тој да сака-џабе е)
     
  18. osamenamajka

    osamenamajka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    77
    sherrl го прочитав внимателно твоето мислење ќе се фокусирам на тоа давање втора шанса искрено несум баш за тоа бидееќи на човекот душата умира но карактерот никако сеуште се немам разведено се трудам да го одржам браков ма да искрено тешко оди но кога би дошло до развод ВТОРА ШАНСА НИКОГАШШШШШШ бидееќи не патам само јас и он патат и децата кои не се ни криви ни должни едноставно почнуваш од почеток таму него го нема ...
     
  19. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    животот се’ носи......денес е едно утре друго.........не се оптеретувам многу....живот иде даље.....ако се промени- бујрум на втора шанса поради детето..........ако не живот иде даље :)

    не се оптеретувам многу.......како ќе дојде така.... во секој случај јас се ставам моментално на прво место.....детето секако ќе порасне.......

    подобро со разделени родители, да знае дека мама и тато си го сакаат своето детенце најмногу на свет, но не живеат заедно, отколку мама и тато што постојано се караат......
     
  20. beatu

    beatu Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    izvni sery no citajki te celosno te proslediv vo eden moment si mislev deka ne znaes sto vcusnost sakas,no ete taka i izleze.kako sto mozev da razberam celiot vas problem poteknuva od vasata nezdrava svekrva,ako taa ne bila srekna zosto pa ti da bides ,,,no tuka ti si samata vinovna bidejki si dozvolila da jades kotek od mazot ti radi nea ,nie zenite sme lek i raj za toa treba samo da znes kako i koga da mu se piknes na mazot pod koza inaetot i kavgata ne vodi nikade ,dali nekogas si sednala da razmislis dali brakot ke vi bil takov ako ti si se odnesuvala poinaku,ako si se prepravala pred mazot deka negovata majka e nezamenliva deka e predobra i slicno,za ti da ja zamenis nejzinata pozicija vo srceto na tvojot maz i toj da oseti deka ima NEZAMENIVA SORUGA a ne nezamnliva majka kako sto izgleda vo tvojot slucaj,kako sto velat postarite ceni go i postuvaj go ona sto go saka tvojot maz,koga ke se zgasne svetloto vo sobata ti da nastapis.dali voopsto se imas potrudeno za spas na tvojot brak?ne sakam da zvucam loso no spored mene vo vasiot brak se pojavi kriza kade sto nikoj ne se trudi da ja nadmine tuku aj ne ja biva i razvod.razvodot ne e resenie spored mene ete gledas pak ne si ptica sto leta slobodno,zosto mnogu luge mislat deka ako se razvedat deka ke izbegaat od site problemi se zalazuvaat ..trud,trud trud izjavuvanje ljubov neznos toplina toa e toa sto mazite go posakuvaat od edna zena.ednostavno topol dom ....voopsto ne bi sakala da te razocaram no ti si seuste mlada seuste mnogu od rabotite ti se nejsni, veruvaj deka ja prebrodiv ova stvar vo zivotot i znam deka ne e lesno i bas mi e krivo koga ke slusnam deka ima brakovi sto se raspagaat bas poradi ova,no veruvaj deka i na tvojot sega bivs soprug ne mu e lesno.ti gubis EDNO a toj DVE ceneti nesta tuka e i vaseto detence ....i bas se cudam na forumkite sto niedna ne ne prasa za tvoeto odnesuvanje kon soprugot tuku taka ednostavno te sovetutuvaa razvedi se ..mozebi daleku od se bi bilepresrekni no ete ti ja donese odlukata ..sega ti preostanuva da naucis da zivees sama so maloto da gledas kako ti go razgaluvaat nemozejki da prevzemes nisto ,neznam tvoja e taa odluka i izvini no ti se lutam poradi odlukata ,toa go sakase sega navikni se samta da se urekuvas bidejki tvoete dete odsega ke ima potreba od tebe da te gleda SREKNA ....

    [mod-kirilica:1b7qdsj2][/mod-kirilica:1b7qdsj2]
     
    На SweetDream му/ѝ се допаѓа ова.