1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да бидам своја

Дискусија во 'Психологија' започната од unforgiven, 15 март 2011.

 1. unforgiven

  unforgiven Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  значи иам проблем и подолгоо време ме мачи ова... Help.... ситее кои и да ме види ии ми велии биди си својаа.. :worried: а јас не сваќам какооо какоооо да бидам.. ако може помошш ... :worried: :wasntme:
   
 2. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  И јас бев збунета на твоја возраст. Допрва ќе се дефинираш како личност, полека ќе откриваш што навистина те исполнува како личност и ти носи насмевка на лицето. Уживај во работите што ги сакаш ти, дури и ако тоа не се истите работи што ги сакаат твоите другарки. Ништо страшно.

  :)
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 3. unforgiven

  unforgiven Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  фалаа милооо мн :angel: :*
   
 4. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
  За почеток , прекини да си создаваш идоли , посебно во луѓе кои не заслужуваат да бидат нечиви идоли.
  Работи на себе , проучувај се сама себе..која музика ти одговара,кој жанр книги,филмови,друштво,места за излегување.
  Што те привлекува , што не.
  Немој да сакаш нешто ,само поради што твоите другарки или некоја кул девојка го сака истото.
  Сакај го тоа што ти одговара.

  Да бидеш своја не е да научиш некоја лекција за во школо или да се понашаш на одреден начин.
  Тоа е нешто што се стекнува со проучување сам себе и со искуство секако :)
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 5. unforgiven

  unforgiven Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  фалааа за советотт...ќе пробам да го практикувамм :) :*
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  146.968
  Мене не ми е јасно пак,како тие луѓе заклучиле дека ти не си своја?!И прашај ги нареден пат,како знаат дека тие се свои?!
  Јас мислам дека не постои човек на 15 години што знае кој е,што сака и кај тера,па за да биде свој.
  Не би им обрнувала внимание на ваквите коментари,особено затоа што е возраст во која секој се труди да го најде своето место,па често го прават тоа така затоа што се трудат некој друг да поместат од некоја позиција и да се наметнат себе.Во тие години почнуваат нефер игрите,а како минуваат годините луѓето учат да бидат посуптилни во тоа,но не се менуваат.
  Прави она што те исполнува,а вистинските пријатели никогаш нема да ти замерат за твоето однесување и живот,освен ако не ги повредуваш и навредуваш со него.Ќе те прифатат секаква.
  Освен,ако ти не играш некој лик од филм и инсистираш да изгледаш како него и да се однесуваш како него.
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 7. unforgiven

  unforgiven Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  епа и мене не ми ејасно... :) али сеа малце по малце.. си сватиф :lol: :$
   
 8. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  622
  Пол:
  Женски
  Да градиш сопствени мислења, да не бидеш под влијанија, да не паѓаш на провокации, да имаш аспирации, да знаеш каде припаѓаш итн.
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Истражувај ги границите на креативноста, дружи се со луѓе кои ти годат, слушај музика која точно го одсликува она што го чувствуваш и како се доживуваш...
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Прави го она што самата сакаш да го направиш, а не нешто само колку да им се допадне на другите. Прави ги нештата кои те исполнуваат и во кои што уживаш. Искажувај го своето мислење и став, без разлика дали на твоите пријатели им се допаѓа...
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 11. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Паа ок точно дека на 15 години ретко кој е свој што е нормално донекаде секој си има свои идоли примери .... што и да се ... Ако ти викаат повеќе веројатно забележале некое однесување кое не е својствено за тебе во превод тоа не си ти. Тоа ти исто како да носиш некој балски фустан и високи потпетици а во тоа не се осеќаш ни убаво ни удобно и од страна се гледа дека тоа го правиш вештачи ... Некако попластично се обидов да објаснам :lol: Со неколку реченици пронајди се ама ама не си го сваќај ова до толку сериозно зашто со тек на време се си иде на место :) .Несвесно ќе се изградиш како личност а во меѓувреме заборави на идоли ... Биди тоа што си не имитирај нечиј стил однесување или било што .... Прави го работите шти ТИ ги сакаш облекувај се како ТИ што сакаш тоа тие е сигурен пат да станеш своја личност па со тек на време како што реков ќе се потсетиш на ова и не ќе можеш да сфатиш кога се се случи ? ! Позз ;)
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 12. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.026
  unforgiven еден совет од мене добронамерен

  прифати се себеси онаква каква што си-секој има право да биде почитуван,вклучувејќи те и тебе.
  Твоите погледи кон животот,животното искуство,полот,потеклото,културата,религијата,сето ова не само тебе туку и сите нас не прави онакви какви што сме ;) :)
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 13. unforgiven

  unforgiven Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
 14. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.947
  Пол:
  Женски
  како да се биде свој?
  поичитувајсе и прифатисе самиот себе таков каков што си и круна на сето тоа цврст карактер јас на овај начин се осеќам своја
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Accept no one’s definition of your life, but define yourself.

  За почеток пробај да си одговориш на прашањето "Која сум јас?"
  Звучи банално и глупаво,ама воглавном е тешко прашање.
  Е,кога ќе си одговориш на тоа прашање, тогаш ќе бидеш своја.
  Така да, одговорите што ги бараме од другите, често ги знаеме и ние,само треба да ги откриеме.

  Еве на пример сега и јас ти одговорив, место да те оставам ти да откриеш :)
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Како да се биде свој?
  Има ли начин воопшто? :^)
  Едноставно размислувај со твоја глава, не ги прифаќај мислењата на другите без притоа добро да ги протолкуваш и разгледаш од сите агли. Дури тогаш можеш да кажеш дали се согласуваш или не.

  Осознај што сакаш, што те интересира, кои се твоите гледишта кон нештата....
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dankee

  dankee Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  771
  Знам како ти е се наогаме на иста вораст и се уште немаме образувано свое мислење и сеуште главите ни се како уснгери си промааат од се по нешто ,мој совет е да почнењ да правиш нешто свое да се облекуваш како сакаш и некој да се преокупираш со мислњето на другите :P
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  тоа се гради со тек на годините, искуствата, преживувањата...
  во прва година од средно бев :geek:
  втората - слушав само ар ен би, и хип хоп 8)
  3тата година-андергроунд реп :swear:
  4тата-рок и само рок ! :emo:
  често менував стил, често менував однесување, секакво друштво сум имала :D
  ама сега, на факултет, уште се градам, уште учам од животот, од случувањата, подобро сфаќам некои работи, и така... Така се гради човек себеси, сега прави што сакаш, ако за тебе е океј-направи го (се разбира-се има граница, а тоа сама ја повлекуваш)
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 19. katence-britney

  katence-britney Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  15
  da bides svoja znaci da imaskarakteristiki koi ke te opisuvaat, ona po sto tsite se razlikuvame megu sebe, site pravime razlicni nesta i imame razlicno hobi!!!Ako tvoja drugarka ima mislenje za nesto, ti si imas svoe mislenje i toa te pravi licnost, a koga ke go kazes mislenjeto na glas, togas si svoja.......
  [mod-kirilica:2bit760p][/mod-kirilica:2bit760p]
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 20. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Треба да се прифатиш таква каква што си, со сите твои добри и лоши особини. Прави го тоа што го сакаш и уживај во тоа. Кажувај го своето мислење и цврсто стои позади твојот став. Мислењето на другите не е толку важно, многу поважно е како ти се чувствуваш.
   
  На April87 и unforgiven им се допаѓа ова.