Како да го вратам?

Дискусија во 'Разделби' започната од tea82, 2 мај 2011.

 1. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.156
  Допаѓања:
  4.933
  јас колку што разбрав од нигде никаде дечкото почнал да те блокира од секаде. Па ок ако е маш нека те погледне во очи и нека ти каже крај, вакви машки ме вадат од такт. Па нормално ако со некој си во врска ќе се слушаш секој ден нели... сметам дека не си претерала ок си го побарала кај другар па што ако ....ама очигледно дечкото несака да е со тебе и мислам дека најдобро е да собереш сила и да го преболиш и следниот пат ако те бара прави му како он што ти прај тебе и продолжиси со животот. мИслам дека треба да си ја градиш личноста и самодовербата а не да бидеш нечива марионета кога ќе сака да те има ;)
   
  На poizon му/ѝ се допаѓа ова.
 2. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.315
  Допаѓања:
  101.213
  Пол:
  Женски
  Заборави го. Исклучи го од животот, аман, тој треба да е човекот кој ќе трча по тебе, што ти е потребен некој побогу по кого ти ќе трчаш цел живот, навистина ли ти треба некој што така се понаша со тебе. Јас тоа не можам да го разберам. Токму твојата возраст не треба да ти дозволи да седиш со скрстени раце чекајќи го НЕГО. Што очекуваш да е подобро меѓу вас, дека ќе се врати ли и се ќе биде во ред. Џабе се надеваш, вас во врска не ви одело во брак не ќе ви тргне сигурно. Свести се девојко и барај си ја среќата. Не си го губи времето со човек кој не те сака покрај себе. Некогаш ако воопшто сакал да е со тебе, сега не сака. Прифати го. Грев ми е да ти објаснувам дури, пошто претпоставувам како се чувствуваш.
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dzeni-Love

  Dzeni-Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Imam 19 godini.imav pretoa 4 godishna vrska koja bev mn povredena.neam poveke sili za da bidam povtorno povredena :( Za sreka ete i mene mi se nasmevna srekata se zapoznav so de4kovo no on e bosanec.mene ne mi smeta sto on e bosanec.se fativ so nego se bese ok bev mn srkna pocnav da go zaboravam toj sto idev 4 god so nego.po nekoe vreme se sluci nesreka izgubuv najdobar drugar no de4kovo bese celo vreme do mene.se bese ok se dodeka jas ne go izlazav ne go izlazav so namera deka sakav toa da go napravam od strav za da ne go izgubam go izlazav.me fati.ok mi oprosti nekako mi dade pak sansa od togas jas go neam izlazano ama bas za nisto kaj i da idam se mu kazuvav :( on pred da se fatime mi postavi nekoi 3 uslovi jas gi prifativ no ete napraviv greska se.eden negov uslov ne go ispocituvav :( poslemto se skaravme nesto jas neznaev kaj da se obratam i ja zamoliv negovata najdobra drugarka da mi pomogne da zbori so nego. on se naluti zasto jas sum i rekla nea i od togas prekinavme i sea sme samo na muvanje se gledame skoro sekoj den se lusame na tel poise pati me kontrolira kaj idam skoro s emi kazuva sto kako pravi kade e... :?: :?: :?: se vidovme jas pravev muabet so nego mi re4e deka nejkel poveke da bide vo vrska so mene... :( neznam kako da go vratam nazat sto da napravam. :^) kako da mu vlezam vo srce? VE MOLAM POMOGNETE MI MN KE VI BIDAM BLAGODARNA :D ODNAPRED VI BLAGODARAM :inlove:
  [mod-kirilica:14htg0y2][/mod-kirilica:14htg0y2]
   
 4. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  Kako da go vratam? :(:(:(

  Услови за врска?
  Абе јас не би прифатила услови за брак, а камо ли да почитувам некој кој ми поставува услови на 18 години.
  Во љубовта треба да се има компромис и договарање, ама не и условување, он ако сега ти поставува услови што ќе биде за некоја година?
  А и зашто збориш со негова другарка за ваши љубовни проблеми. Со кој се решаваат проблемите? Со тој што е директно вклучен. За секоја пречка ти ќе вклучуваш посредници?
  Мене оваа врска не ми дава иднина извини вака, дај боже и да грешам, али условувања, лажги, посредници за проблеми ми е недораснато.
   
  На Dzeni-Love му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MarryCelest

  MarryCelest Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Kako da go vratam? :(:(:(

  Типот не требало да ти поставува услови.Тоа е лошо од негова страна.Сега за сега сте само на мување кое не мора да заврши во врска секогаш.Разговарај со него и прашај што планира.Очи во очи и карти на маса,прашај го што планира.
  А со тоа што си го излажала си згрешила многу.Еве со право нема доверба во тебе бидејки си го излажала.Но и тој не е за мирисање со тоа што ти поставил услови.
  Штом ти кажува што правил тоа е нешто,му значиш.
  Но како што кажав картите на маса и кажи му дека се каеш. ;)
   
  На Dzeni-Love му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dzeni-Love

  Dzeni-Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Kako da go vratam? :(:(:(

  fala i na tvoeto mislenje jas zborev so nego mu kazav deka se kaam on mi re4e deka nemozel d abide so men vo vrska zatoa sto nejkel da ide so nekoja sto go lazela a jas go neam izlazano z anisto.eve sea mi se javuva se gledame no stvarno nz kako da go vratam? sto da napravam za d avidi deka sum smeneta?nz :(
   
 7. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  224
  А за некоја голема работа си го излажала ( прекршила услов)?
   
 8. SanjaKirchner

  SanjaKirchner Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  760
  Исто прашање и од мене. Зависи за што си го излажала, ако е за мала ситница, тогај мое мислење е дека он тебе не те заслужува. Никој не треба да поставува услови во врска, освен љубов треба да се има и разбирање, секој си има свој живот, никој не може да те контролира, кај одиш ,што правеш со кој си.
  Додека сте уште на почетоко разјасни ги овие работи со него, додека не е преминало во подолга врска, па после да се каеш.
  Со среќа :*
   
 9. unique123

  unique123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  372
  Да ги тргнеме лажењето и условувањето на страна.

  Како може да се муваш со него, а тој не гледа иднина на вашата врска? Така само губиш вредност во неговите очи. И да, си направила грешка, но тој ти простил, зошто се навраќа на минатото? А дали на тебе со твоите 19 години ти е потребен човек што нема доверба во тебе, што ќе те контролира и проверува на секој чекор? Па ако е сега така, како ќе биде понатаму?!

  Не ја знам во целина ситацијата и не е мое да судам, но размисли си убаво и сфати дека се се случува со причина, секое зло за добро.
   
 10. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.542
  Зошто прашуваш како да го вратиш? Зошто сакаш нешто насила? Ако вистински те сака тој ќе ти се врати и нема да ти поставува услови. Можда вака му е поубаво само да се мувате. Најдобро разговарај со него кажи му дека не сакаш да сте само на мување туку да сте пар. Многу лошо си направила што си прифатила услови.
   
 11. poizon

  poizon Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  3
  Прва и основна работа-СЕКОЈ МОЖЕ БЕЗ СЕКОГО,па така и ти без него.Секогаш сум била искрена па така и со тебе.Девојче,не мачи се себеси.Не е проблемот во тебе или во твоето досаѓање и распрашување.Можеби си му се здосадила па сака да се тргне од тебе без да се карате или да те повреди.Тој да сакаше да зборува со тебе - ЌЕ ЗБОРУВАШЕ.Да му значеше ќе најдеше начин да го реши ова.Па и да се налутил за твоето распрашување не е којзнае која грешка.Мислам дека е најубаво да се тргнеш настрана,остави да помине некое време.Ако е запишано да бидете заедно ќе бидете,но ако не е и да се утепаш од плачење и молење џабе е. позз и ти посакувам среќа !!
   
  На Diamond му/ѝ се допаѓа ова.
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.706
  Не го барај повеќе, заборави го, едноставно избриши го од твојот живот. Знам дека сега ти е тешко, но ќе помине, времето ги лечи сите рани, а на крајот на краиштата не е единствен на светов, ќе си најдеш друг кој ќе те сака и почитува, љубовта ќе ти биде возвратена. Не го барај, не му пишувај, тој треба да трча по тебе а не ти по него. Ако ти си му значела, тој ќе те побарал да разговара со тебе, да ја расчистите работата, а не едноставно да те блокира. Знам колку е тешко тоа, да не се јавува, да не одговори на ниедна твоја порака, но не вреди да се нервираш заради него.
   
 13. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.021
  Луге бе разберете дека не е толку лесно да се избрише некој човек од вашиот живот,не е како со гумичка.Јас едвај го избришав бившиот бидејки премногу го сакав,ама гледам девојчето премногу го сака.Па заслужува одговор заради неговото однесување,не може тек така да му текне на некој да се однесува како шмизла.Можеби претерала со нејзиното однесување но и тој не е цвет за мирисање со неговото однесување.

  Теа тебе ке ти кажам да оладиш извесен период олади,не го барај ама сепак можеш да го пецкаш од време на време,или пак финална порака дека нема да го бараш и да слушне повеке за тебе ако му значиш ке го сопре сето тоа.
   
  На Diamond му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.405
  Допаѓања:
  47.366
  Пол:
  Женски
  Ако се сака да се избрише - МОЖЕ! Повеќето тука сме избришале некого - сме престанале да си даваме надежи и сме го избришале...
  Не заслужува никој да патиш по него, не заслужуваш сама на себе да си го правиш тоа.
  Така се става крај, така се цениш сама себе...
  Не е лесно... Ама може, баш туку - така да се избрише некој - посебно некое машко што те повредило!
   
 15. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.021
  Toчно,може ама за колку време може да избришаш некого?месеци па дури и година.Јас морав првиот дечко да го избришам за 3 години...и ми беше тешко.Не беше воопшто лесно.Е од тогаш јас не сум истата,се заљубувам,сум по емотивна и тешко да избришам некој од мојот живот.Еве пред малку побарав совет во љубовни проблеми.Ем пробувам да го оттргнам ем не бива,со силна волја успеваш ама што после со празнината?дали тој следниот може да ја пополни? :!:
   
 16. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.405
  Допаѓања:
  47.366
  Пол:
  Женски
  ^ Aко си дозволиш сама на себе, да. тој наредниот може и да ја преполни таа празнина...
  Зашто да се кочиш сама себе, дека претходно си била повредена?
  Ќе се случи пак??? НЕ, нема, ама ако мислиш постојано дека истото ќе ти се случи, па и ќе се случи...

  Јас сум против она што викаат „само еднаш се сака“
  Баш напротив, со секој нареден ќе играш попаметно, ќе бидеш поискусна, позрела, а со тоа и посреќна... Само треба да си дозволиме
  И што би се рекло Make peace with your past so it won't destroy your present :)
   
  На Boshkoska2 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.021
  Кути,моја најголема маана е што ги повторувам грешките секој пат.Мислев дека машките бараат искреност но кога бев искрена се тргаа од мене,бев секогаш директна и одев на ризик.Дозволував да се заљубам толку лесно што не ни осетувам кога се случило тоа.И на крај јас сум пак губитникот.Иако дозволувам на почеток да ја пополни празнината која ја имам на крај испага најголемо губре од претходниот. :@ Не сум ни јас светица,еве си кажувам сум играла и јас игрици ама еве мора да е на крај попаметен од мене.Овој сегашниов што го сакам ми е најдобар пријател,знае дека го сакам но еве ништо не бидна,го имаме контактот но што со тоа,има моменти кои ме повредил ама човечки е да се греши човечки е да се простува.Прекинав контакт со него ама јас не сум јас ако не го побарам.И сега имам контакт со него зошто не можам да се замислам без него,ај пријател нека ми е но се издавам ;(
   
  На ivka-pivka5, Bubbi и Diamond им се допаѓа ова.
 18. Srcee16

  Srcee16 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Со едно момче се знаеме уште од детството бидеќе живееме во близина и сите убави моменти ги имам поминато со него.Пред 6год запоцна насата приказна,со него не направиви ништо а мн го сакав и се уште го сакам.Скоро 5-6 пати ми рече да излезиме но го одбивав затоа сто не бев спремна. Сите ми кажуваа дека ме сакал ова она,но не излегов (можеби згрешив но веке е минато).Тој на мои другарки им понуди да излезат но мислам дека тоа го правеше за да ме направи љубоморна бидеќи мене ми викаше јас да им речам,но за жал имам една другарка па таа излезе со него и тоа само еден ден а знаеше дека го сакам. И со него не правам муабет само по некогаш едно здр, кога и да се сретнеме ме гледа но јас ја навалувам главава.За новата год ми понуди да излеземе но го одбив затоа што беше малку поднапиен не мн.Сакам да го вратам, сакам да ги преболам овие лоши спомени бидеќи мн ми е тешко без него не знам што да правам ај ве молам помогнете ми. Кажете ми како да го вратам ?
   
 19. Srcee16

  Srcee16 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Ај ве молам за помош не знам што да правам ?
   
 20. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.805
  Пол:
  Женски
  А зошто сега ти не го викнеш да излезете, ако те сака и ако му се допаѓаш толку многу ќе прифати и ќе излезете. Ако не можеш во живо да го викнеш пиши му порака или на фб :) :)